Zéróvizsga nyelvvizsga nélkül?


Plextorka # 2003.09.13. 20:16

Azt szeretném megtudakolni.hogy igaz-e az,hogy nem szükséges a nyelvvizsga a záróvizsga letételéhez?(csak a diploma átvételéhez)

sessionID # 2003.09.14. 01:07

Azt hiszem igaz. De nem lenne sokkal bölcsebb megkérdezni a tanulmányi osztályt? Úgyis az ő szavuk dönt...

the big cat # 2003.09.14. 06:18

Ez régen tényleg így volt. Abszolutóriumot kaphattá nyelvvizsga nélkül, de mintha pont ez év végén változott volna valami.

Plextorka # 2003.09.14. 17:49

Hát a tanulmányi szerint nem lehet,de a tévében halottam,hogy megváltoztatták!
Hol lehetne utánnanézni?
Kérelek benneteket,aki tudna segíteni írjon!

the big cat # 2003.09.15. 05:00

Mint azt már jelezte zanult kollegám, a tanulmányi osztályon.

Leiterjakab # 2003.09.15. 07:49

Én valami olyasmit hallottam, hogy esetleg csak azok kaphatnak diplomát ny.vizsga nélkül, akiak már elmúltak 35 vagy x. évesek... bár ez egy kósza tv. híradós hír volt, kb. egy éve.


Leiterjakab

sessionID # 2003.09.15. 09:21

Ki tudja, lehet, hogy zanulatlan vagyok... ;)

Agnes_Martins # 2003.09.15. 09:40

Záróvizsga nyelvvizsga nélkül is

2003. július 23.

Ezentúl nem állít akadályt a nyelvvizsga az egyetemi záróvizsga elé. Eddig - a hallgatói önkormányzatok felmérése szerint - minden ötödik egyetemista vagy fõiskolás kényszerült évhalasztásra azért, mert diplomája megszerzéséhez hiányzott a nyelvvizsgája. A múlt hónapban életbe lépett törvénymódosítás szerint a záróvizsgát le lehet tenni a nyelvvizsga megszerzése elõtt is. A különbözõ egyetemeken és fõiskolákon más és más nyelvvizsga követelményeknek kell megfelelnie a hallgatóknak. Egyetemeken általában egy alap- és egy középfokú nyelvvizsga kell a diplomázáshoz, de vannak olyan fõiskolák is, ahol megelégszenek egy alapfokú nyelvvizsgával is. A nyelvvizsga hiánya miatt halasztók aránya a különbözõ tudományterületeken különbözõ. Az oktatási tárca szerint a helyzet a közoktatási törvény módosításával javulni fog, mert a diákok nagy része már a középiskolából nyelvvizsgával fog érkezni.

Forrás: RTL Klub

tovabba
http://www.nyelvkalauz.hu/…ek/hirek.php?…


Agnes

Plextorka # 2003.09.16. 12:28

Engem az érdekelne,hogy hol mely paragfarfusban van ez kimondva?

Előre is köszönöm!

the big cat # 2003.09.16. 12:58

1993. évi LXXX. tv. 95.-97. §

És nem ez van kimonda, hanem az, hogy az oklevelet mikor adják ki.

Plextorka # 2003.09.17. 20:09

Jézus!
Akkor a kormány átvert minket?

the big cat # 2003.09.18. 12:42

Miért vert volna át?

Pfifferling # 2003.09.22. 10:41

Az idézett szakasz tényleg azt mondja ki, hogy mi az oklevél kiadásának feltétele, és pont ez a lényeg. Július 1-ig ugyanis a záróvizsgára bocsátás feltétele volt a nyelvvizsgabizonyítványok bemutatása
Roppantul érdekelne, hogy melyik intézmény az, amelyik ennyire nem ismeri a rá vonatkozó jogszabályt.

Plextorka # 2003.10.08. 09:52

DEBERCENI EGYETEM JOG ÉS ÁLLAMTUDOMÁNYI KAR

A szabályt nem alkalmazza,a tanulmányi szerint kellennek a nyelvizsgák a záróvizsga letételéhez!

Mit szóltok hozzá?

Labda # 2003.10.17. 12:31

A téma eléggé zavaros!

the big cat # 2003.10.17. 12:44

Azt szólom hozzá, hogy a tanulmányi osztály még egy jogi karon sem avanzsált autentikus jogértelmezővé, bár kétségtelen tény, mindenhol úgy tesznek mintha...

A záróvizsga letételének nem, csak az oklevél kiadásának feltétele a nyelvvizsga bemutatása, ez egyértelmű a felsőoktatási törvényből, és a módosítás autentikus indoklásából. A TO meg az egyetem meg igazán tudhatná, hogy ajogszabály az nem étlap, amiből válogathat mit tart be és mit nem.

Talán javasold nekik, hogy vizsgálják meg a vonatkozó jogszabályokat. és TO-s nénik előszeretettel hivatkoznak belső szabályzatokra ilyenkor, tehát közölni kell velük azt is, hogy a törvény azért ebben az országban még a gittegyletek valamint jogi karok belső szabályzatánál magasabb rendű szabály.

Pfifferling # 2003.10.17. 13:14

Az az érzésem, hogy van itt egy elég nagy jogértelmezési gubanc, amiről talán érdemes lenne elbeszégetni. A mi karunkon egyértelműen a Nagymacska-féle álláspont szerint értelmezték a törvénymódosítást. De egyre-másra hallom, hogy más egyetemek ezt másképp értették.
Idézem:" Ha e törvény másként nem rendelkezik, az oklevél kiadásának feltétele az alapképzési szakok és szakirányú továbbképzési szakok képesítési követelményeiről szóló kormányrendeletben, illetve miniszteri rendeletben a záróvizsgára bocsátás előfeltételeként előírt államilag elismert vagy azzal egyenértékű nyelvvizsga (a továbbiakban: nyelvvizsga) követelmény teljesítése."
(A "másképp nem rendelkezik" a 40 évet betöltők kedvezményére vonatkozik.)
A problémát az okozhatja, hogy egynémely képesítési követeményről szóló kormányrendelet (jogász, böcsész) csak egy-két éve lépett hatályba, felmenő rendszerben. Tehát azokra, akik pl. idén végeznek, nem vonatkozik. Ezekre a hallgatókra vonatkozóan csak az intézményi szabályzatok írtak elő nyelvvizsgakövetelményt, ami általában a záróvizsgára bocsátásnak volt a feltétele. Ez alól pedig az Ftv. kifejezetten nem adott felmentést.

Van aki erről mást tud, másképp érti...stb.?

tana # 2004.11.01. 08:52

Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy ha valaki 2003. júniusában záróvizsgázott, akkor arra érvényes e az a tudtommal 2004-ben kijött törvény, mely szerint bármikor leteheti a nyelvvizsgát és megkapja a diplomát, vagy rá még a 2 éves időintervallum vonatkozik. A TO-n érdeklődtem és ott azt mondták, hogy bármikor leteheti, én azonban aggódom, hogy nehogy utólag derüljön ki, hogy félre lettem tájékoztatva.
Segítségeteket előre is köszönöm.

afonyalekvar # 2006.11.15. 11:29

Sziasztok!

Én úgy tudom, hogy egy 2004-es Kormányrendelet megváltoztatta az eddigi helyzetet és most már a záróvizsga letételének feltétele lett a nyelvvizsgabizonyítvány megléte.

Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetetek ez csak a 2004 után felvetteket érinti e vagy mindenkit?

Dr.Attika # 2006.11.15. 23:07

A lényeg. A diploma átadás feltételéül akkor határozható meg nyelvvizsga, ha az első diploma megszerzésekor is feltétel volt. Ekkor is mentesül az, aki a diploma megszerzésekor a 40. életévét betöltötte. ( Nyugalom hölgyeim ilyenkor nem a bemondott, hanem az anyakönyvi kivonatban szereplő életkor számít.)

Grifti # 2007.07.27. 19:25

Sziasztok!
Pótfelvételi során szeretnék jelentkezni az SZTE ÁJK jogász (levelező) szakára Szegedre.
Választ szeretnék kapni arra, hogy szükséges-e nyelvvizsga az egyetemi diplomához, ha az első diplomám megszerzésekor (2000. év) nem volt kötelező a nyelvvizsga?
Nagyon várom a válaszokat, mert sürgős lenne.
Sajnos a Tanulmányi Osztály az e-mail-emre nem válaszol, telefonon pedig nem lehet őket elérni. :-((
Előre is köszönöm!
G.

Dr.Attika # 2007.07.27. 19:50
Grifti # 2007.07.28. 06:07

Köszönöm a gyors válaszodat dr.Attila!
Egy kicsit bővebben kifejtenéd? Jogszabályi hivatkozásokra is szükségem lenne, hogy pontosan mi alapján nem kell.
G.

Grifti # 2007.07.28. 06:16

Elnézést kérek! Dr.Attika helyesen.

jonie # 2007.07.28. 13:56

Ez engem is érdekelne. Egy ismerős mondta nemrég, hogy diplomás levelezőn már nem feltétel a nyelvvizsga (ő is jogra jár, Pécsre). Jogszabályt ő sem tudott mondani, a Tanulmányit pedig nyáron nehéz elérni.