Szakvizsga - "A " rész (polgár)


dimmi # 2008.09.09. 14:23

Sziasztok!

Kapott már valaki októberre időpontot szóbelire?
Dimmi

bajussz # 2008.09.09. 06:44

büfé nincs az épületben, úgyhogy harapni- és innivalót vigyetek

mielőtt tételt húztunk, szólt a felügyelő hülgy, hogy 11ig csak akkor lehet kimenni, ha uj tételt húzunk, ugyhogy akinek pisilni kell, az most menjen ki. mindenki ülve maradt. aztán mondta, hogy komolyan beszél, hamar rájön az emberre. ekkor a terem harmada felállt, és kiment:))

bajussz # 2008.09.08. 19:29

ja, honnan tudjátok, hogy ügyes vagyok? nem is írtam, hogy mi volt:)

de ezzel nem volt baj. jelentkezem még szerdáig úgyis

van pár eddigi jogesetem összegyűjtve, szivesen odaadom majd, de emailben keressetek, azt nezem inkabb

bajussz # 2008.09.08. 19:24

aranyos vagy, köszi:)

szerdán megyek, de vannak, akiket csütörtökre osztottak be, sőt: 2 ember van, akit péntekre

no fekszem, reggel kezdek neki tanulni. jaj:)

Manócsinó # 2008.09.08. 18:58

Bajussz!

Nagyon ügyes vagy, drukkoltam Neked egész nap!
Még egy kis kitartás, és a szóbelin is túl vagy!!!
Addig is jó tanulást, és várom a beszámolót!

bajussz # 2008.09.08. 18:39

majd szóbelin kiderül, hogy menniyre vagyok ügyes.

azt mondta a hölgy, hogy nem baj, ha nem irtunk mindet jol, a szobelin lehet az irasbelit korrigalni.

en olyan 3-4 hetet tanultam meló mellett. szoval keveset.

ugyvednel voltam, gazdasagi jog fokent, de alig tanultam ott valamit, nem neztek minet 'emberszamba', de ez mas teszta

gerbera # 2008.09.08. 18:30

Ügyes vagy, bajussz. Szóbeli kérdésekre számítok.
Te mennyit tanulták összesen? Polgári területen dolgozol?
Köszi.

bajussz # 2008.09.08. 18:22

megjöttem, címszavakban csak

voltunk kb 50en, 10-12 ember nem is jött el.

névsorolvasás, tételhúzás (bünteto, vegyes, majd polgari)

kb 9:30kor kezdtem neki, lehetett hasznalni mindenféle könyvet, a hölgy majdnem végig az asztalnál ült, kedvesen beszélt hozzánk. egyszer ki is ment pár percre, aztan félidoben kb jott helyette egy masik holgy, ö ugyelt rank.

ha kerdes van, szoljatok

ja, az epuletben vodafonnak nemnagyon van halozata, neha kapta csak el nekem, szoval telefonokat elotte kinn elintezni. westel jo, pannont nemtom

Friki # 2008.09.07. 19:31

Szió!

Az a jó megoldás, hogy a kifogást érdemi vizsgálat nélkül el kell utasítani, mert bár nem tartozik a lízingtárgy a felszámolási vagyonhoz, de ez az igény a felszámolás keretében nem, csak az általános hatáskorű és illetékességű bíróság előtt érvényesíthető. Felszámolásban ugyanis csak pénzkövetelés érvényesíthető.

bajussz # 2008.09.07. 14:30

mára befejeztem a tanulást, pár jogesetet még átnézek, és annyi, aztán megyek Pestre

pp, ptk nagyjából megvan, gt-t szerdáig még átnézem, ha túljutok az írásbelin.

Friki # 2008.09.06. 19:30

Bajussz! Értem már mire gondoltál. Szerintem, aki készül a vizsgára, annak nincs szüksége segédeszközre és meg tudja írni az írásbelit, de ettől függetlenül van, aki nem tartja be a szabályokat. Szóval ne aggódj, menni fog!

Én pl. mint írtam ki kellett, hogy javítsam szóbelin a feladatom, mert elsőre nem tudtam a helyes megoldást, de ettől még nem történik tragédia.

Friki # 2008.09.06. 10:07

Szia Bajussz!

Nálunk szinte mindenki sms-ezett, meg telefonált és a hölgy, aki felügyelt fel sem állt az asztaltól. Úgyhogy mint minden ez is szerencse kérdése. Egyébként a kutya nem nézi, hogy mit viszel be.

vivi1111 # 2008.09.06. 10:00

szia bajussz!
nem nézik, mit viszel be, aláhúzott törvényt nyugodtan lehet használni!

sőt, ami nem könyvformátumú, azt mindent simán használtak körülöttem az emberek (iratminták, kommentárok, BH-k).

de volt olyan is, akinél könyv is volt a papírhalom alatt. ez azért kicsit pofátlan dolog, de tudta használni, mert nem vették észre.

egy páran még sms-eztek is, de tőlük elvették a telefont.

bajussz # 2008.09.06. 09:03

jogszabályokat írásbelire milyen formában lehet vinni?

én jogtárból áttettem wordbe, és úgy nyomtattam ki, és alá is van húzva.

azt beengedik, nem?

Friki # 2008.09.06. 01:53

Sziasztok!

Szerintem elég nehéz jogesetem volt. Gazdasági jogból írtam és a következőt sikerült húznom:

Adott egy gépkocsi, melyet a lízingbeadó lízingbe adott a felszámolási eljárás adósának. A lízingszerződés megkötésére a felszámolás előtt került sor, illetve mivel az adós nem fizette a díjakat a lízingbeadó még a felszámolás előtt felmondta a szerződést és kérte az adóstól, hogy adja ki az autót. Az adós ezt nem tette meg, közben megindult az eljárás és a felszámolóhoz került a lízingtárgy.

A lízingbeadó kéri a kocsi kiadását a felszámolási eljárás keretében a bíróságtól kifogás formájában, míg a felszámoló kéri a kifogás elutasítását, mert álláspontja szerint a kocsi a felszámolási vagyonhoz tartozik.

A feladat: bírálja el a kifogást.

Sajnos nekem korrigálnom kellett a megoldást, mert elsőre nem jól oldottam meg, de ettől még 5-öst kaptam, úgyhogy szerintem semmi baj nincs akkor, ha valaki elrontja az írásbelit, de tudja javítani szóbelin.

A jótállás szavatosság különbségéhez még csak annyit, hogy a jótállás szerződésen alapul, míg a szavatosság jogszabályon.

gerbera # 2008.09.05. 10:56

Kedves Kisjuci,

Köszönöm szépen.

Kisjuci # 2008.09.05. 10:22

Gerbera,

szerintem a különbség a jótállás és a kellékszavatosság között az, h az egyik szerződést biztosító mellékkötelezettség, míg a másik a szerződésszegés egyik esete (hibás teljesítés). A jótállásnál az általánosnál szigorúbb a felelősségi szabály és a határideje nem elévülési, hanem jogvesztő. És még annyit, h jótállás esetén fennmaradnak a szavatossági jogok!

gerbera # 2008.09.05. 08:38

Friki,

A kérdésem az lenne, hogy a szavatosság és a jótállás elhatárolását honnan lehet tudni.
Néztem az anyagot, de nem találtam meg benne.

Köszönöm!

progcic # 2008.09.05. 07:14

Friki:

gratulálok, jó Neked, hogy már magad mögött tudhatod ezt a vizsgát... :)

Azt szeretném kérdezni, - ha emlékszel rá - hogy a jogeseted az írásbelin milyen volt? Módosítottál rajta a szóbelin?

Friki # 2008.09.04. 20:55

Sziasztok!

Nemrég voltam szóbelizni az A részből. A következő kérdések voltak:

Gt: vagyoni hozzájárulás, ideiglenes vagyonfelügyelő, tag kizárása, törvényessági felügyeletben határidők, fizetőképességi nyilatkozat, mellékszolgáltatás.

Ptk: ráépítés jogesettel, jognyilatkozat adása és pótlása közötti különbség, szavatossági jogok, szavatossági határidők, szavatosság és jótállás közötti különbség, elévülés, közös tulajdon megszüntetése.

Pp: csak jogesetek, de nem nehezek többek között a keresetlevél idézés kibocsátás nélküli elutasításával kapcsolatban.

Nagyon rendesek voltak a cenzorok és jó hangulatú volt a vizsga, illetve jó jegyeket is adtak.

Mindenkinek sok sikert és kitartást a felkészüléshez!

vivi1111 # 2008.09.04. 17:15

szia bajussz!

2 hónap múlva mehet újra az, akinek nem jön össze. de szerintem ne erre gondolj!
sajnos olyan, mint egy új jelentkezés. megjegyzem, elég bosszantó szabály.
a szakvizsga bizottsághoz kell ugyanúgy beadni a kérelmet.

bajussz # 2008.09.04. 16:29

ha netán bukta a vizsga, akkor mikor mehet az ember legközelebb, és azt hol kell kérni?

most szólok, hogy azért bízok a szerencsémben!

:)

bajussz # 2008.09.04. 16:14

most hívtam a srácot, keveset beszéltem vele, de a lényeg, hogy pp jogesetét kcisit módosította szóbelin, aztán pp részből kérdezték (jgesettel kapcsolatosan IS, aztán anyagi jog, majd gt.

5-3-3 lett neki, azt mondta, hogy nem ez volt a legkellemesebb vizsgája, de megvan az a lényeg. voltak dolgok, amiket elég részletesen kérdeztek tőle.

2 másik fogalmazó volt vele, ők 5öst kaptak mindenből, de ők tanultak is rendesen szerintem sokat.

arra vagyok kíváncsi, hogy azert kérdezték tőle olyan részletesen a dolgokat, mert fogalmazó, vagy ennek nincs hozzá köze.. passz.

holnap találkozok vele, majd kifaggatom, én meg ülök neki tanulni

tilia79 # 2008.09.04. 11:02

Szia Bajussz! Az évfolyamtársad beszámolt már a szóbeliről? Miket kérdeztek tőle?

gittus # 2008.09.04. 10:42

a 10PK-val vigyázzatok.