szakvizsga - "B" rész (büntető)


shiiva # 2008.03.17. 13:36

akinek van tapasztalata, kérdése, véleménye, óhaja, sóhaja a szakvizsga B része kapcsán, azt szeretettel várjuk ide!

shiiva # 2008.03.17. 14:19

és akkor válaszolok is itt esztersz-nek:

azt tudom persze, hogy a különös részi tényállásokat (beleértve a minősített eseteket is) tudni kell (legalábbis minimum azokat, amik szerepelnek a tételsorban), csak úgy értettem azt a múltkori felsorolást, hogy tudtommal azok, amiket ott felsoroltam a leghangsúlyosabbak, tehát azoknál lehet, hogy nem elég magát a tövényt tanulni, hanem érdemes valamilyen kommentárt vagy könyvet is mellé olvasni.

vagy Tőled a garázdaság kapcsán sem csak törvény alapján megválaszolható dolgokat kérdeztek?

amúgy azt a felsorolást egy bünti szakvizsga előkészítőn diktálta le az előadó, tehát valami alapja csak van, remélem...

tilia79 # 2008.03.17. 15:36

Szia Kunigunde!

Az írásbelin ítéletet kellett írni? Mit lehetett használni? Megnézik, hogy mit viszel be?

shiiva # 2008.03.18. 21:02

szia Pienon!

nekem egy barátom BV-ből írásbelizett.
azt mondta, bevitt minden lehetséges iratminta faját és azok segítségével könnyen megoldható volt a feladat.

úgyhogy szerintem ne izgulj, vigyél iratmintákat és jogszabályokat, akkor nem lehet gond!

doris # 2008.03.19. 07:54

Sziasztok!
Büntető tételsorban megadott AB határozatokkal mennyit foglalkoztatok?

shiiva # 2008.03.19. 08:48

szia doris!

saját véleményem szerint az összes AB határozat közül a 11/1992-es elévüléses-jogállamos a legfontosabb, azt én elég alaposan átnéztem.

a többit is mind végigolvastam egyszer, szerintem a lényeg mindegyiknél, hogy tudd, hogy miről szól és a döntés fő indokait ismerd.

ehhez egyszer muszáj őket végigolvasni, és aláhúzni a lényeget, ami határozatonként kb 10 sor - legalábbis szerintem.

doris # 2008.03.19. 10:12

Shiiva!

Köszi a tanácsot!
Igen, pont ez a problémám az AB határozatokkal, h csomó időt elvesz, mire az ember végigrágja magát rajta, és igazából tényleg pár mondatban össze lehet foglalni a lényeget. Na mindegy, ez van. (Még jó, h az egyetemen már elsajátítottam a szelektív olvasás technikáját :))

Pienon # 2008.03.19. 11:28

Köszi Shiiva a választ!
Megkérhetlek arra, hogy az ismerősödtől megkérdeznéd konkrétan mi volt a BV írásbeli feladata.

Egyébként felhívtam a Szakvizsga Bizottság titkárságát és rákérdeztem az 5/2007 jogegységi határozattal hatályon kívül helyezett BK-ákra. Válasz:

CSAK A HATÁLYOS JOGANYAGOT KELL TUDNI. Hatályon kívül helyezett BK-k NEM KELLENEK.

Persze kérdésem: aki mostanában volt, kérdeztek BK-kat????

doris # 2008.03.19. 13:50

Pienon!

Én is bizonytalan vagyok a BK-kal kapcsolatban, mert ugyan tényleg hatályon kívül helyezték őket, de ugyanakkor a hatályos joganyaghoz kapcsolódó kommentárokba, tankönyvekbe a tartalmuk ugyanúgy be van építve.

tilia79 # 2008.03.20. 10:42

Szia Doris!

Mikorra kaptál időpontot? Nekem ápr. 14-én lesz az írásbeli, 16-án a szóbeli.

doris # 2008.03.21. 11:22

Szia Tilia79!

Én ápr.10-én megyek szóbelizni. (Nekem ez a második polgár után).

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.21. 11:59

Doris: ebben a vizsgaidőszakban sikerült így másodikként berakni?

Alina77 # 2008.03.21. 12:17

Sziasztok!
Én április végére kértem időpontot B-ből, még nem kaptam semmit, és telefonon is elküldtek, hogy még ne érdeklődjek.. viszont kezdek ideges lenni, meg hát a szabadságomat is szeretném lassan tervezni. Van még valaki, aki április végén jön?

tilia79 # 2008.03.21. 13:57

Van még valaki, aki április 14-én írásbelizik?

Doris, akkor majd remélem beszámolsz nekem a tapasztalataidról!

shiiva # 2008.03.21. 22:12

szia Kunigunde!

ezt írtad:

"A BK-knak és BJE-knek nagyrészt csak a rendelkező része kell, én legalábbis azt tanultam, és nem is kérdeztek többet róla. Az viszont kell. Egyet általábsn mindenkitől szoktak kérdezni.

Az anyagi jog írásbelin az én tudomásom szerint első vagy másodfokú ítéletet szoktak kérni. Nekem első fokú volt, és már bánom, hogy görcsöltem vele kilenc oldalon át, alig tudtam befejezni, a vizsgán pedig csak előttem néztek bele, és a rendelkező részen túl nem is jutottak, szóban kérdeztek meg pár dolgot a jogi indokoláshoz.

Bv. írásbeliről annyit láttam a többieknél, hogy három-négy soros tényállás alapján kellett végzést hozniuk, amit nagyrészt fél-egy óra alatt megoldottak (amíg az én kezem leszakadt az írástól....:) )"

KÉRDÉSEM:

AZ 5/2007-es büntető jogegységi azon az alapon helyezte hatályon kívül a tételsorban szereplő szinte ÖSSZES BK-t, hogy az elmúlt 10 évben történt jogszabályváltozások folytán ezek a BK-k meghaladottá váltak, és ezért az LB szükségesnek tartja kifejezetten hatályon kívül helyezni őket.

Ha pedig ez így van, akkor MIÉRT kellene tudni a vizsgán őket...???
Ez nekem nem világos... Ilyen alapon megtanulhatnánk a régi BE-t is az új mellé... :)

vagy csak én nem értek valamit?

doris # 2008.03.22. 06:48

Tilia79!
Persze, beszámolok!

Woodslave!
Áá, nem, még tavaly októberben voltam polgárból. Én egy kicsit elhúzom, majd ősszel szeretném a harmadikat.

Yula # 2008.03.24. 19:57

Sziasztok szakvizsgázók!

Én már végeztem a bj-vel és van egy eladó jegyzetem Be-ből, meg írásbeli vizsgához iratmintatáram, ami 2007. novemberi lezárású. Nagyon jól használható az írásbelin is, akár bj-ből, akár be-ből, vagy bv jogból.
Az írásbelin nemcsak én magam tudtam hasznosítani, de a mellettem ülő is. Mindketten jelesekkel végeztünk.

Mindkét könyv olyan, mintha vadiúj lenne, semmi aláhúzás vagy firkálás nincs bennük. Az eredeti ár: iratmintatár 5775, tankönyv 5980 (Dialóg). Én 8000 Ft-ért odaadom, és ráadásként kinyomtatva az összes BH-t, BK-t stb, ami bj-ből kell.

Akit érdekelt írjon mailt. Bp-en személyesen átvehető (kék metró vonalán), vagy akár postázom is.

Pienon # 2008.03.24. 22:24

Yula jegyzeteit átvenném. STOP

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.03.26. 13:33

bv-ből a bv tvr-en kívül mennyire kellenek a jogszabályok?

liszmi # 2008.03.26. 18:28

Hú, most nézem csak, hogy rossz helyre írtam... :)Szóval, akkor itt is:

Sziasztok!

Hátha tud valaki segíteni… Csiripelik a madarak, hogy közkézen forog az eddigi büntető anyagi jog írásbeliken szerepelt jogesetek gyűjteménye, vagyis a BH-k, amik eddig előfordultak. Nincs esetleg meg valamelyikőtöknek? Állítólag célszerű átnézni jobban ezeket a BH-kat, mert gyakran ismétlődnek. És hát, nem mindegy, hogy 150-et nézeget az ember, vagy belefullad a „tömegbe“… Ha esetleg találkoztatok már ezzel a „gyűjteménnyel“, megköszönném, ha megosztanátok ve­lem.

Yula # 2008.03.27. 07:44

Nnnna, akkor ismét. :)
Mivel Pienon "eltünt", ezért ismét meghirdetem a Be. szakvizsgás könyvet (Dialóg Campus)és az iratmintatárat (Complex). Nagyon-nagyon jó könyvek.
Én egyszerűen nem tudtam felkészülni beből csak a jogszabályból, de ez a könyv szuper módon van összeállítva.
Ezen kívül van egy iratmintatáram, ami az írásbelinél nagyon jól használható. Én bvjogból írtam és szuper lett, a mellettem ülő meg bjből (neki is odaadtam) és neki is.

Mindkét könyv olyan, mintha vadiúj lenne, semmi aláhúzás vagy firkálás nincs bennük. Az eredeti ár: iratmintatár 5775, tankönyv 5980 (Dialóg). Én 8000 Ft-ért odaadom, és ráadásként kinyomtatva az összes BH-t, BK-t stb, ami bj-ből kell.

Akit érdekelt írjon mailt. Bp-en személyesen átvehető (kék metró vonalán), vagy akár postázom is.

tilia79 # 2008.03.27. 08:04

Sziasztok! Jön valaki ápr. 14-én írásbelizni?

liszmi # 2008.03.30. 12:03

Én április 14-én megyek...

tilia79 # 2008.04.01. 08:48

Szia Liszmi! Végre valaki! Már azt hittem, egyedül leszek... :))
Te is anyagi jogból írásbelizel? Hogy haladsz a tanulással?

esztersz # 2008.04.02. 14:25

Kedves Yula, engem érdekelne a Be. könyv. Csak együtt adod őket, vagy külön is meg tudom venni?

Eszter
eszter@tamisoft.com