szakvizsga - "B" rész (büntető)


progcic # 2009.04.23. 15:16

Csipka:

gratulálok! Ez volt az utolsó?

Hol voltál?

Csipke # 2009.04.23. 08:28

Sziasztok!

Tegnap túl a büntin:

Kérdések:

Btk.
Szándékosság-gondatlanság, fejtse ki, mi a különbség, határolja el, bla-bla

Büntetés végrehajtását kizáró okok

hivatalos személy taxatíve (sic!)

államtitoksértésről mindent, + egyéb titokfajták, büntethetőséget kizáró okok

Be.

példán keresztül pótmagánvád, mit tudok róla

bizonyítás kit terhel (valóság bizonyítása a feljelentettet - ez érdekelte)

példán keresztül közvetítői eljárás

nyomozás határideje, mi van, ha másodfokon rájövök, mert rafkós vagyok, hogy két év hat hónapig nyomoztak? (semmi nincs)

fellebbezésre jogosultak, fellebbezhet-e a terhelt a saját terhére (nem)

Vh.

büntetésvégrehajtás felépítése

hogy hívják az elítélteket a különböző vh fokozatokban

enyhébb végrehajtási szabályok

szabadságvesztés halasznásának szabályai (ki, mikor, miért, mennyi időre)

szabálysértés elévülése (szubjektív, objektív határidők)

eljárásban részt vevő személyek

kifogás elintézésének szabályai

Ennyi jutott eszembe.

Tapasztalat: nagy mázlim volt, mert arra voltak nagyon kíváncsiak, hogy nemcsak beseggeltem, hanem értem-e, átlátom-e, tudok-e logikusan gondolkodni

Szóval begyűjtöttem három darab ötöst. :)

Tanuláshoz:

Jogszabályok szigorúan, úgy, hogy első körben hozzátanulni a tankönyveket, VH-nál segít, ha egyszer rászánjátok az időt, hogy összírjátok, melyik tételhez mi tartozik.

Hátom hét alatt, napi 10-12 órában abszolválható (ez egyszer tanulást, kétszeri ismétlést foglalt magába nálam)

Kitartás,


Csipke

maci28 # 2009.04.22. 12:06

Tényleg, volt egy olyan kérdés a BALLA üggyel kapcsolatosan vetődött fel, hogy poligráfos viszgálat? Arról mit tudtok? Ami a Be-ben van, hogy a gyanúsított beleegyezése szükséges, valamint a a bizonyítékok szabdon felhasználhatóak...

pazs # 2009.04.22. 07:58

Sandrabuddha, akkor pont ugyanannyi időnk van, csak én 7-én megyek. Majd beszámolok.
A múltkor, az A-résznél is így volt, ugye? :)

maci28 # 2009.04.21. 11:57

Köszi drpici!

Bv-ben, objektív, szubjektív elévülési idő?

drpici # 2009.04.21. 11:34

maci28: az ellenvetés. A hatályos Be-ben a panasz körüli kommentárokban találsz róla néhány szót.

maci28 # 2009.04.21. 08:07

Sziasztok!

A jogorvoslatnál a nyomozás során, mi az ami korábban volt és most már nincs szabályozva?

maci28 # 2009.04.20. 14:59

Nekem még nem jött a postás, pontosabban még nem kaptam meg az értesítőt, csak telefonon kérdeztem és mondták, hogy május 11-i héttel kezdődően kaptam időpontot.Nagyon félek ettől a büntetőtől.

Tényleg volt egy olyan kérdés Bv-ből, hogy az elévülési határidő, objektív és szubjektív, itt mire gondol? A szabálysértésnél oké, azt tudom, hogy abszolút és relatív, de a bv-nél????????????

progcic # 2009.04.20. 11:32

Húúúúúúúúúúúú....épp most jött a postás....május 13...még valaki esetleg ekkor ?

pazs # 2009.04.20. 07:24

sziasztok
szintén május 7-én megyek, szombaton elkezdtem tanulni, mert állásváltás miatt csak egy hetet kapok a vizsga előtt, de azért bizakodom, mert utolsó vizsga és kinyomtatva, kilóra kevesebbnek tűnik az anyag, mint a másik kettő. De persze ez áll tőlem a legtávolabb, úgyhogy lehet, hogy nagyon fogok kínlódni.
Az értesítésekről meg annyit, hogy nekem csütörtökön érkezett meg a behívó, pedig három hét múlva vizsga :/

Részemről a megadott BH-kat és BKv-ket csak elolvasom, miután megtanultam az anyagi jogot, a többi vizsgánál is így csináltam, nekem ez vált be.

IustitiaArrogancia # 2009.04.20. 06:52

progcic,

bár a káosz iszonyú, ha nem volt extra kérésed, és nem változtattál az időponton, tapasztalataim szerint a telefonos értesítés megbízható. hetekkel ezelőtt is azt írták itt, hogy 3 hétre kapják a behívót...

(nem térek magamhoz Imp. miatt... mikor tanultam az előzőkre, sokáig azért nem léptem be, h ne kelljen olvasnom a hozzászólásait - amikkel több esetben egyetértettem, csak a túlzott következeteséggel és kérlelhetetlen maximalizmussal nem. no, meg a stílussal)

progcic # 2009.04.20. 06:41

Sziasztok!

Kapott már valaki időpontot a május 11-gyel kezdődő hétre? Én erre kértem, és a telefonos "tájékoztatás" szerint kaptam is időpontot, de behívó még sehol...Mondjuk egy hét csúszást nem bánnék, ha esetleg úgy alakulna :) További szép napot!

progcic # 2009.04.20. 06:41

Sziasztok!

Kapott már valaki időpontot a május 11-gyel kezdődő hétre? Én erre kértem, és a telefonos "tájékoztatás" szerint kaptam is időpontot, de behívó még sehol...Mondjuk egy hét csúszást nem bánnék, ha esetleg úgy alakulna :) További szép napot!

gittus # 2009.04.19. 20:18

közérdekű munka nyugdíjra nem jogosít.

Bh -k a megértés szempontjából számítanak.

szlobi1 # 2009.04.19. 19:25

Szia PAZS !

Május 7-én du megyek B részből , de nagyonm sok az anyag ! Fontosak a Bk és a BHH ? Ki mit tud ezekről ? Írjatok valami erről is. !

Üdv Mindenkinek

progcic # 2009.04.19. 16:50

IustitiaArrogancia:

az úgy van, hogy nem jogász. Ha jól emlékszem, egyetemista, vagy ilyesmi, de nincs jogász végzettsége. Az A fórumon derült ki szeptemberben.

maci28 # 2009.04.18. 13:34

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy a közérdekű munka a nyugdíjba beleszámít-e? Szerintem nem, mert a küzérdekű munka nem munkaviszony.

IustitiaArrogancia # 2009.04.18. 11:02

drpici gratulálok!

de hogy Impossible nem jogász????
progcic, ez hogy van???

progcic # 2009.04.18. 10:13

Impossible amúgy nem is jogász!!!

De semmit nem változott szeptembertől, amikor is az A fórumon csinálta ugyanezt....Ugye-ugye, kedves Impi??? :)

drpici # 2009.04.17. 17:38

Nem gondoltam, h ennek van jelentősége a felkészülők számára.

De nem titok egyáltalán, úgyh ha érdekel, elárulom. :)

Impossible # 2009.04.17. 17:18

és te se írod oda, hogy hanyas...hihetetlen!

drpici # 2009.04.17. 17:16

Ugyan senki nem válaszolt, de azért megosztom veletek a vizsgaélményemet. :)

OIT-ban voltam, iszonyú rendesek voltak, jó hangulat volt, gyors kérdések, pörgés.
Gyakorlatilag minden kérdés eseten keresztül merült fel.

Anyagi jog: Tevékeny megbánás, csalás, csalás-hűtlen kezelés-hanyag kezelés elhatárolása, korlátlan enyhítés lehetőségei az általános részben, mikor mellőzhető a büntetés (kísérlet alkalmatlan tárgyon/eszközzel), jogos védelem

Be.: Bíróságok összetétele (3, 5 tagú tanács, milyen fokon, milyen bíróságon, milyen összetételben), áttétel a tárgyalás megnyitása után, mikor nyomoz az ügyész, a Vajnai ügy hogy kerülhetett felülvizsgálat céljából az LB-re, pénzbüntetésnél részletfizetés

Bv.: Szabadságvesztés, v előzetes alatt elkövetett szabálysértés esetén mi történik (ez bevallom nem jutott eszembe, fegyelmi eljárásban bírálják el), átmeneti csoport, fenyítések
Szabs.: elzárás kivel szemben nem alkalmazható, kitiltás.

Mindennél csak a lényeg, ha látták, h értem, már mentünk is a következőre.

Mindenkinek további jó felkészülést! :)

drpici # 2009.04.15. 14:09

Sziasztok!

Pénteken megyek vizsgázni, és így a vége felé a pánik mellé összegyűlt néhány kérdés is bennem, gondoltam megosztom, hátha tud vki választ.

1. Btk 73. § complex kommentár: „A próbára bocsátás megszüntetésére mindaddig lehetőség van, amíg annak a bűncselekménynek a büntethetősége, amely miatt a próbára bocsátást elrendelték, el nem évül; az elévülés a próbaidő elteltével kezdődik.”
Arra keresem a választ, h hogyan évülhetne el a büntethetőség, ha egyszer a próbaidő tartama az elévülés határidejébe nem számít be?

2. Rtv. 57. § (1) Lőfegyverhasználatnak tömegben, csoportosulásban lévő személlyel szemben nincs helye, kivéve ha az egyes személy elleni fegyverhasználat feltételei (54. §) fennállnak.
Ennek van bármi értelme? Ha nem állnak fenn, akkor tömeg nélkül sem lehet használni…

  • egy kérdés Bv-vel kapcsolatban: Komolyan tudnom kellene a vizsgán h ki mikor mit ír az értesítőlapra és milyen római számmal és hány példányban??? Hallott vki olyat, h ilyesmi előkerült vizsgán? Remélem h ez csak egy rossz vicc.

Egyébként minden sorstársnak kitartást kívánok! :)

Törpi123 # 2009.04.15. 07:25

Linux, köszi, reménykedtem benne, egyetemen sem kellett.

Linux # 2009.04.14. 18:50

Szívesen. Törpi123: a büntetési tételek nem kellenek, bár van a GYIK-ban egy olyan kérdés, hogy melyik bcsek büntetendők csak pénzbüntetéssel (asszem levéltitok, magántitok, de nézzétek meg) - de ez csak a vicc kedvéért lehet :) A minősített esetek kellenek, de azt egy idő után már ki tudod következtetni.