szakvizsga - "B" rész (büntető)


Linux # 2009.04.14. 18:50

Szívesen. Törpi123: a büntetési tételek nem kellenek, bár van a GYIK-ban egy olyan kérdés, hogy melyik bcsek büntetendők csak pénzbüntetéssel (asszem levéltitok, magántitok, de nézzétek meg) - de ez csak a vicc kedvéért lehet :) A minősített esetek kellenek, de azt egy idő után már ki tudod következtetni.

pazs # 2009.04.14. 13:16

Sziasztok,

utolsó vizsgám lesz, még február végén adtam be a jelentkezést, azt mondták, május eleje. Egy ismerősőm egy héttel hamarabb adta be ugyanerre, és április 31-én megy. Ma felhívtam a bizottságot és elárulták, hogy a május 4-i héten megyek és aznap már én vagyok a negyedik, aki telefonál, hogy még nem kapott értesítést, pedig három héten belül vizsga...
Úgyhogy aki hasonló dátumokkal indul, szerintem telefonáljon, biztos, ami biztos.

IustitiaArrogancia # 2009.04.14. 06:27

Linux, én is köszi az útmutatást a Be.-hez. Úgy látom, nincs semmilyen kibúvó:))

Törpi123 # 2009.04.14. 05:56

köszi szépen a gyors reagálást, linux!!
még annyi, h büntetési tételek kellenek? Gondolom, minősített esetek igen.

Linux # 2009.04.13. 19:15

Sziasztok,

a Be.-ből csak a törvény kell, az viszont elég alaposan. Itt azt szokták mondani, hogy jól tudd az elejét és a végét, tehát a lényeget. (Ez egyébként mindenre igaz.) Én a tételsort nem néztem, mert Be-ből minden kell.
Bv. részből szintén elég - még sok is - a jogszabály, abból elsősorban a Bv. tvr. és a Szabs. tv. vonatkozói részei kellenek, ez igazából nyúlfarknyi anyag.
Btk.-ból ajánlatos hozzáolvasni főleg általános részből valamilyen tankönyvet, igazából mindegy mit, egyetemi is jó, vagy a kommentár is. Az általános részből minden kell (tételsortól függetlenül), a tényállásokat pedig szerintem érdemes felosztani fontossági sorrend szerint. Nyilván a személy (meg becsület stb.) valamint a vagyon elleni bcs.-ek pontosan kellenek, a többit pedig nagyjából tudjátok. Ismétlésnél vegyétek át a gyakran ismételt kérdéseket, sokat segít. Koncentráljatok a lényegre, ne vesszetek el a részletekben és értsétek, ez is fontos. Nagy kalappal! :)

Törpi123 # 2009.04.13. 18:34

Sziasztok, nekem is lenne pár kérdésem a felkészüléshez kapcsolódóan, csak röviden:

  1. Tankönyv/jogszabály/szakvizsga könyvek? és/vagy?
  2. Ha szakvizsga-könyv, akkor Dialóg v. Novissima?
  3. Általános rész:Szó szerint kell?
  4. Különös részi tényállások: Szó szerint?
  5. Csak tételsor alapján?

köszi mindenkinek!

IustitiaArrogancia # 2009.04.13. 17:57

sziasztok,

jön valaki büntetőből szóbelizni április 23-án?

és bár láttam, hogy valaki már kért tippet a Be. tanulásához, és már tudom, hogy a megfelelő hozzáállás az "alázatos" (és hogy a lehetetlen nem létezik), de mégis, van ennél valami konkrétabb ötletetek? némileg kilátástalannak érzem...

Linux # 2009.04.12. 09:01

Sziasztok,

múlt héten szóbeliztem a LÜ-en, érdekes kérdéseim voltak, a bizottságtól az előttem vizsgázók vegyes érzelmekkel távoztak, nekem összességében véve a bizottsággal nagyon jó tapasztalatom volt, hiszen messze felértékeltek három db jelessel, és minden önálló gondolatot díjaztak. Ugynakkor a vizsga hosszú volt (kb. 45 p.) és fárasztó. A kérdéseim a következők voltak:

  1. Btk: rágalmazás tényállása, hozzá kapcsolódó ABH (nem olvastam, csak az egyetemről rémlett valami!! de kisegítettek). Pártfogó felügyelet, pénzbüntetés szabályai a Btk.-ban, kommentár is kellett a válaszhoz.
  2. Be: jogeset kapcsán (Ballai Irma) a poligráfról beszélgettünk, mire jó a poligráf, kit lehet, itt még a szaktanácsadó, majd az önvádra kötelezés tilalma(kire érvényes: csak tanú, terhelt). Bizonyítási kísérlet, szembesítés. Pótmagánvádló szabályai mikor lehet stb. Pótmagánvádlóval kapcsolatos jogeset, ha a terhelt, akit vádoltam utóbb kiderül, hogy mégis ártatlan, de közben meghal, én pótmagánválóként mit tehetek, ha szeretném őt kimenteni.
  3. Bv.: na ez nagyon könnyű volt, igazi méltányossági kérdések: Bv. bíró hatáskörei, fenyítések, mennyi a magánelzárás tartama a különböző fokozatokban, elzárás szabályai Szabs.tv-ben nagyon röviden.

Az nekem egyébként egy nagy tanulság, hogy amit választotok elsőnek, abból nagyon pengének kell lenni! Többen ui ezen véreznek el..
Mindenkinek sikeres felkészülést kívánok.

Linux # 2009.04.12. 09:01

Sziasztok,

múlt héten szóbeliztem a LÜ-en, érdekes kérdéseim voltak, a bizottságtól az előttem vizsgázók vegyes érzelmekkel távoztak, nekem összességében véve a bizottsággal nagyon jó tapasztalatom volt, hiszen messze felértékeltek három db jelessel, és minden önálló gondolatot díjaztak. Ugynakkor a vizsga hosszú volt (kb. 45 p.) és fárasztó. A kérdéseim a következők voltak:

  1. Btk: rágalmazás tényállása, hozzá kapcsolódó ABH (nem olvastam, csak az egyetemről rémlett valami!! de kisegítettek). Pártfogó felügyelet, pénzbüntetés szabályai a Btk.-ban, kommentár is kellett a válaszhoz.
  2. Be: jogeset kapcsán (Ballai Irma) a poligráfról beszélgettünk, mire jó a poligráf, kit lehet, itt még a szaktanácsadó, majd az önvádra kötelezés tilalma(kire érvényes: csak tanú, terhelt). Bizonyítási kísérlet, szembesítés. Pótmagánvádló szabályai mikor lehet stb. Pótmagánvádlóval kapcsolatos jogeset, ha a terhelt, akit vádoltam utóbb kiderül, hogy mégis ártatlan, de közben meghal, én pótmagánválóként mit tehetek, ha szeretném őt kimenteni.
  3. Bv.: na ez nagyon könnyű volt, igazi méltányossági kérdések: Bv. bíró hatáskörei, fenyítések, mennyi a magánelzárás tartama a különböző fokozatokban, elzárás szabályai Szabs.tv-ben nagyon röviden.

Az nekem egyébként egy nagy tanulság, hogy amit választotok elsőnek, abból nagyon pengének kell lenni! Többen ui ezen véreznek el..
Mindenkinek sikeres felkészülést kívánok.

szlobi1 # 2009.04.09. 06:40

Sziasztok !

Május 4-től kezdődő hétre kaptam időpontot. Aki akkor jön írjon. Ha tudtok valami jót, biztatót akkor írjuk meg. Mi a slágertéma e körben most? aki tudja adja át !!

Köszönettel !

berndt.kornelia # 2009.04.08. 14:28

köszi maci28 a választ!

Mindenkitől előre is elnézést, csak most kezdtem a Btk-val, szóval B/2-B/3 - ra vonatkozó kérdéseket megválaszolni csak 1-2 hét múlva fogok tudni...

Coffee # 2009.04.08. 08:49

Sziasztok!

BV írásbelivel kapcsolatban érdeklődnék ha van valakinek tapasztalata, mire lehet számítani.
Köszi!

Coffee # 2009.04.08. 08:46

Sziasztok!

BV írásbelivel kapcsolatban érdeklődnék ha van valakinek tapasztalata, mire lehet számítani.
Köszi!

progcic # 2009.04.08. 03:24

Sziasztok!

A B/2 1. tételéhez van valakinek kézzelfogható anyaga vagy ezt csak a tv. alapján szedegetitek össze?

maci28 # 2009.04.07. 16:51

Sziasztok!

Kérdésedre a válasz, én polgáriból írtam, de egyébként büntetőből is jogesetet adnak és azt kell megoldani.

A különös védett tanúnál mikor indítványozhatja a védő ill. a terhelt, hogy ne különösen védett tanú legyen? Ez hol van benne a Be-ben?

Előre is köszi!

berndt.kornelia # 2009.04.07. 10:17

sziasztok!

kérdésem hogy a tényállásokat kell-e elemezni a vizsgán úgy, mint az államvizsgán (alanyi oldal-tárgyi oldal, cézat, motívum, stb...?) vagy csak jogesetmegoldás van (minősítse az alábbi cselekményt..), "elmélet" nélkül?

Köszi!

Linux # 2009.04.04. 18:40

Katti: www.szakvizsga.hu - n van egy adag GYIK, és ha visszapörgetsz a fórumon, azokat is hasznos olvasgatni. Nekem ez a módszer polgár szakvizsgán eléggé bevált.
Én úgy tudom, hogy Btk.-ből elsősorban az általános rész a hangsúlyos, és azon kívül fontosabb tényállást illetve inkább elhatárolást kérdeznek. Ha van időd, tanulj meg mindent, de ha nincs, akkor muszáj szelektálni.
L.

maci28 # 2009.04.04. 06:54

Május 11-i héttel kezdődően kaptam időpontot, szerda, csütörzök, vagy péntek.....( még pontosan nem mondták meg)

Katti # 2009.04.03. 14:06

Vizsgán gyakran ismételt kérdésekről tudtok valamit?

progcic # 2009.04.03. 11:14

Sziasztok!

Május 11-gyel kezdődő hétre kértem és kaptam időpontot, utolsó vizsgám lesz... :)
Azt még nem tuom, melyik napon megyek, mert azt nem árulta el a hölgy.
Jár még valaki ilyen cipőben?

outlaw # 2009.04.03. 08:09

Már a Károli Egyetem is indít felkészítő tanfolyamot mindhárom részvizsgára és jóval kedvezőbb áron mint a két "nagy" fővárosi karon elérhető tanfolyamok.
(Bővebb infót priviben tudok adni..)

Katti # 2009.04.01. 11:52

Sziasztok,

Tudja valaki, h melyek azok a GYIK és hol találhatóak?
Azt olvastam itt, h valaki csak a "fontosabb" tényállásokat tanulta meg Btk-ból... én meg pont azon agyalok, h mi lesz a tételsorban nem szereplő, így kimaradó, tényállásokkal.

Kinek mi a módszre?

Köszi

Csipke # 2009.03.31. 09:51

Kitűzetett az akasztás napja: április 22... :)


Csipke

Dr.Attika # 2009.03.25. 07:40

Mert két különböző büntetőjogi szankcióról van szó. A próbárabocsátás egy "ejnye-bejnye", ami azt jelenti, ha két éven belül nem követ el semmit a delikvens akkor nem kerül büntetés kiszabásra. Ha igen, akkor mind kettőért felel. A próbaidőre történő szabadságvesztés felfüggesztése esetén a végrehajtás marad el ha a próbaidő eredményes.

Katti # 2009.03.24. 16:59

Ildico, köszönöm!!!

__________________

Azt kérdeztem miért van mindkettőre szükség.