szakvizsga - "B" rész (büntető)


kgkiss # 2008.06.11. 18:19

Sziasztok,

Pkkb 249-es teremben szóbelizek...valaki,aki már volt , ki vizsgáztat ott?Milyen a bizottság?

Esztersz, ha még olvasol, te ott voltál ha jól rémlik...mesélnél mik a kedvencek, mire figyeljek, milyen a bizottság???

Yula # 2008.06.10. 08:16

Soha nem dolgoztam büntető területen, de szeretem.
Természetesen határozatot kellett írni.

FRAKK # 2008.06.10. 07:41

Yula!

Amúgy büntetőjogi területen dolgozol / dolgoztál?

BV-ből határozatot kellett írni?

Yula # 2008.06.09. 18:07

Bv-ből, Be-ből, de még Bj-ből is, írásbelin kiválóan használható iratmintatár, valamint Be szakvizsga könyv eladó. Eredeti áruk 11ezer Ft, én a kettőt (külön nem eladó) 8ezer Ft-ért adom. Bp-en az Arany J. u-i megállónál átvehető 8 és 17 óra között.
Kérem, hogy csak azok írjanak mailt, akiket valóban érdekel!!!!!
üdv, és jó felkészülést mindenkinek

Büntetőeljárásjog (Campus kiadó)
Büntető eljárásjogi és büntetés végrehajtási jogi iratmintatár (Complex)

PS: én bv-ből írtam, és percek alatt megvoltam vele. ötös lett :)

FRAKK # 2008.06.09. 11:49

büntetés-végrehajtási jogból írt valaki írásbelit?

laszlov # 2008.06.05. 20:10

Sziasztok!
Én is megcsináltam a B részt.
Hétfőn írtam, az 1984.435 számú BH tényállását kaptam meg azzal, hogy az ügyész garázdaság és kts. miatt emelt vádat, írjak elsőfokú ítéletet.
Szerdán szóbeliztem a Legfőbb Ügyészségen, a bizottság igazán rendes és segítőkész, de azért jó alapos volt. Próbálom összeszedni a kérdéseket:
Btk.:

  • halmazat fogalma, fajtái, példák
  • feltételes szabadságra bocsátás
  • közokirat-hamisítás, magánokirat-hamisítás, visszaélés okirattal

és a három témakörön keresztül példákkal még nagyon sok összefüggés (lopás, kísérlet - előkészület, életfogytig tartó szabveszt., határozott ideig tartó)
Be.:

  • nyomozó hatóságok
  • azok a bcs-k, melyekben kizárólag az ügyész nyomozhat
  • nyomozás megszüntetési okok, melyekre kizárólag az ügyész jogosult
  • bíróság elé állítás
  • melyik rendkívüli jogorvoslatnál kerülhet szóba nemzetközi bíróság
  • súlyosítási tilalom

Bv.-szabs.:

  • átmeneti csoport
  • fenyítések, jutalmak
  • magánelzárás és jogorvoslatok ellene
  • szabálysértési kényszerintézkedések

Hirtelen ennyi jut eszembe, de volt még rengeteg más aprólékos kérdés is a fentiekkel kapcsolatban.
Aki még készül, annak kitartás, másoknak szép nyarat!

kemenyg # 2008.06.03. 18:47

Asszonykám volt hétfőn anyagi büntetőjogból. Írásbeli feladat volt (hátha valaki még ezt húzza) a következő:

Írjon ügyészi fellebbezést az alábbi bírói itélettel kapcsolatban:
A bíróság a terhelt bűnösségét folytatólagosan elkövetett lopás vétség és 3 rb közokirattal visszaélés vétség - melyből G.H. sértett vonatkozásában kísérlet - miatt állapította meg.

A tényállás szerint a terhelt a sértettel közösen használ munkahelyi öltözőből eltulajdonította N.Gy. sértett 4.000. ft értékű dzsekijét a benne lévő gépjármű vezetői engedéllyel, valamint vasúti munkahelyi igazolvánnyal, melyet néhány nappal később eldobott.

Más alkalommal ugyanezen öltözőből G.H sértettől 5.700 ft értékű kabátjáttulajdonította el személyazonossági igazolványával. Az személyigazolványt még aznap eldobta, a kabátot pedig eladta.

Feladat: írjon ügyészi fellebbezést

szittyalány # 2008.05.31. 08:49

A Magyar Ügyvédi Kamarában vizsgáztam.
Dr Bánáti Úr volt az elnök, ő a Be-t kérdezte, egy bíró hölgy a bv-t és egy ügyész a btk-t.
Ügyvédjelöltként kicsit aggódtam, de MAXIMÁLISAN rendesek és korrektek voltak.
Mondjuk mindenki majd egy egész órát volt bent, tehát én du 4-re kerültem sorra. Addigra már mint egy felmosórongy, olyan voltam.

BTK: kóros elmeállapot, Btk.24.§, kényszergyógykezelés, kényszergyógyítás, III.sz. BED,
időbeli hatály, területi hatály, halmazat, összbüntetés, szándékosság, gondatlanság, magánindítvány, közérdekű munka, pénzbüntetés, testi sértés, maradandó fogyatékosság, súlyos egészségromlás,segítségnyújtás elmulasztása

BE: előzetes letartóztatás (feltételei sorban, határidők!!!, fellebbezések), bíróságok összetétele

BV: szabveszt vh halasztás, fenyítések, magánelzárás, jogorvoslat vele szemben, van-e halasztó hatálya szabs: ki nem lehet védő

aelydis # 2008.05.28. 06:55

Köszi szépen! azért az infókat várom! Neked egy kalappal!

laszlov # 2008.05.27. 18:10

Szia Aelydis!
Én a CompLex Kiadónál megjelent Büntető eljárásjogi és büntetés-végrehajtási jogi iratmintatárról azt hallottam, hogy jó volt annak is, aki bv-ből írt. Mivel még nem voltam, ezért más infóval em rendelkezem. Majd jövő héten!
Jó felkészülést!

aelydis # 2008.05.27. 11:31

Sziasztok!
Új vagyok itt a fórumon. Gratulálok, mindenkinek, akinek sikerült a vizsga. Én büntetésvégrehajtási jogból adtam be írásbelire, és most infót szeretnék kérni, hogy mire lehet számítani. Milyen kérdések fordulnak elő írásbelin? Köszi a segítséget előre is. +van olyan mintatár vagy egyéb anyag ami jó?

laszlov # 2008.05.26. 18:26

Shiiva, Esztersz!
Nagyon gratulálok Nektek! és még jobban irigyellek Titeket :) Bár már én is túl lennék rajta!

shiiva # 2008.05.24. 12:33

KIRÁLY ESZTER! :)
GRATULA!!!!
:)))

esztersz # 2008.05.23. 13:15

Jaj, de jó, végre túl vagyok ezen a ...-on! A világ legrendesebb vizsgáztatójánál, a PKKB 249-ben bebizonyítottam, hogy tudom én a be-t.

Álomkérdéseim:

  • alapelvek
  • terhelt vallomása
  • súlyosítási tilalom (+ beugratós gyakorlati példa)
  • perújítás (+ beugratós gyakorlati példa)

Kitartás a még tanulóknak!

emonik # 2008.05.23. 08:15

Shiiva! jó pihenést, gratulálok!

Valóban nem borzalmasak a kérdéseid. Köszi!

penperdu # 2008.05.22. 11:14

Gratulálok Shiiva!:-))
Jó pihenést!
Köszönjük a beszámolór!

shiiva # 2008.05.22. 10:13

SIKERÜÜÜÜLT!!! :))))

Most már, így utólag értem, miért mondja azt mindenki, hogy az a lényeg, hogy átlásd az anyagot, nem az, hogy tudd a részletszabályokat (általában legalábbis).

Igen, ez az én vizsgámra is igaz volt, DE azért azt hozzáteszem, hogy AHHOZ, HOGY TUDD, mi az, ami tényleg lényeges, ahhoz, hogy ez kikristályosodjon, szerintem muszáj keményen végigrágni az egészet. És akkor már valóban tudod, mire kell koncentrálni úgy igazán.

Na a lényeg, íme a kérdéseim, egyáltalán nem voltak nehezek.

BÜNTETŐJOG:

  • BTK időbeli hatálya (törvényi meghatározás, mit jelent az elkövetés időpontja, mi az elbírálás időpontja, hogy hasonlítod össze a két időpontbeli törvényt, hogy döntöd el, melyik kedvezőbb az elkövetőre?)
  • kóros elmeállapot (törvényi meghatározás, felismerési képesség, akarati képesség, kóros elmeállapot fajtái, ittas&bódult állapotban elkövetés)
  • rágalmazás törvényi tényállását mondjam el (vagyis nem jogeset volt, hanem mondanom kellett a törvényszöveget), minősített esetei, rágalmazással okozott jelentős érdeksérelemre mondjak példát

BE:

  • BE területi, személyi, időbeli hatálya (lényeg, hogy visszautal a BTK-ra)
  • hivatalból eljárás elve és kivételek alóla (legalitás, officialitás, opportunitás)
  • büntetőjogi felelősség önálló elbírálása
  • bíróság összetétele
  • fiatalkorúakkal kapcsolatos eljárási szabályok (gyakorlatilag végig, miben tér el a "normál" eljárástól, stb)
  • tanúvallomás részletesen (ki lehet tanú? Kit nem lehet tanúként kihallgatni? ((tilalmak & mentességek)) , egy 8 éves gyerek mikor és hogyan hallgatható ki tanúként?)

BV:

  • jutalmak
  • BV bíróról minden (pl. hatáskörei részletesen)

Hirtelen ennyi jut eszembe, volt még több, de másra már nem emlékszem, nem is csoda, 2 órát aludtam előtte éjjel.

Mondom, nekem nem volt benne semmi gáz, látjátok Ti is, hogy ezek nem nehéz kérdések (az én kérdéseim közül talán az fk. eljárás az egyetlen, amivel kapcsolatban előfordulhat, hogy akinek nincs rá ideje, átsiklik rajta, de a többi szerintem eléggé alapkérdés).
Viszont nem mondhatom azt sem, hogy kőbe vésett dolog, hogy csak a törzsanyagot kérdezik, mert pl. az előttem lévő lánytól BV szervezetrenszert kérdeztek állítólag, ami a TVR-ben nincs benne, csak a kapcsolódó jogszabályokban. De ő is simán átment.

Egyetlen kicsit becsapósabb kérdésem volt: "hogy lesz valakiből fiatalkorúakkal foglalkozó bíró?"
Hirtelen nem értettem, mire gondol a kérdező ügyész, aztán mondtam az egyetlen dolgot, amit erről tudtam, hogy fk eljárásban az OIT jelöli ki a bíróság egy tagját, és ez is volt a helyes válasz, erre gondolt.

Hát ennyi, leírhatatlanul boldog vagyok, hogy vége - legalábbis egyelőre.

:))))

emonik # 2008.05.21. 14:43

Sziasztok!

Doris! köszi a korábbi választ.

Akinek már van tapasztalat: mennyire fontos vajon a(z)

  • iratkezelési szabályzat
  • rendőrségi tv.
  • katonákra vonatkozó rendelkezések
  • bv-i intézetek felszereltsége, ellátások
  • bírói értesítőlap tartalma, mikor, milyen jelzéssel...
  • BTK-ban a büntetési tételek ismerete (netán elég csak elkülöníteni, hogy alapeset ill. súlyosabban minősül, ha...)

Előre is köszi a választ. Jó tanulást!

laszlov # 2008.05.21. 08:49

Sziasztok!
Közeledik az írásbelim időpontja. Kérem szépen, hogy akinek megvan a gyakrabban előforduló BH-k listája, küldje át nekem!
Előre is köszönöm!

shiiva # 2008.05.15. 16:00

na most már ismétlek, de én nem tudom, Ti hogy vagytok vele, nekem zsong a fejem a határidőktől, adatoktól...

egyelőre elképzelhetetlennek érzem, hogy ez letisztul és majd minden szépen eszembe jut... klassz lenne...

na mindegy, megtettem, amit lehet.

laszlov # 2008.05.08. 18:48

Látod, Shiiva? Meg lehet ezt csinálni. A barátnőidnek gratulálok! Neked is menni fog :) Mindenkitől azt hallottam, hogy a 4 hét elég a B részre (aztán lesz majd, amire több kell).
Érdekes, hogy Te az anyagit könnyebben tanultad, én pont fordítva voltam. Az egyetemen nekem jobban mentek az eljárás jogok. Hogy a szakvizsgán mi lesz? Na ez a nagy kérdés, amire 4 hét múlva megkapom majd a választ.
Kitartás!

shiiva # 2008.05.07. 21:43

köszi mindenkinek a vigasztalást!

a barátnőim ma voltak, egyikük 5-5-5, másikuk 3-3-3 :)
úgy örülök neki, annyira szurkoltam értük!

voltak elég keményen részletekbe menő kérdések is, pl. tárgyalásról lemondásnál hogy alakul a fellebbezés?

viszont egyiküktől sem kérdeztek különös részi tényállás-elmondást, csak jogesetet.

igazad van esztersz, sokat tanulni nagyon fárasztó, én ma nyomom 2.hete, és zúg a fejem az egésztől és nagyon nyűglődöm már... pedig még sok van hátra...

és én nem fogom letagadni: mivel nem értek hozzá egyáltalán semmilyen szinten, és soha nem is foglalkoztam vele és nem is fogok, és eljárásjogot egyébként is nehezebben tanultam világéletemben, mint anyagit - szóval én 4 hetet készülök rá összesen.

lehet szörnyülködni, de a fenti okokból mi mind a hárman ennyit szántunk rá a csajokkal, sőt, az én környezetemben minimum volt a 3 hét, egy munkatársnőm van csak, akinek 2 hét elég volt rá.

na szóval elvileg elégnek kell lennie ugye, de lehet, hogy pont az lesz a baj, hogy túl sok :), mert még csak a fele telt el, de már olyan fásult vagyok, hogy az a nap fénypontja, ha a wiw-re belépek egy kicsit :))))

Soma1 # 2008.05.07. 17:12

Kedves őrangyal!
Olvastam rólad, állítólag elküldöd e-mail-ban büntető anyagi jog írásbeliken eddig előfordult BH gyűjteményedet. Nagyon megköszönném, ha elküldenéd az e-mail címemre, mert Liszmi nem igen akarja. Köszi szépen

esztersz # 2008.05.02. 17:57

És egy napos gondolkodás után még azt tudom tanácsolni, hogy 3-4 hétnél többet ne szánjon a vizsgára senki, mert nemcsak szellemileg, fizikailag, de lelkileg is nagyon megterhelő az erre hajlamos emberek számára.

Vagy, ha már ilyen hosszú ideig kell bezárva élni, legyen egy, vagy két jutalomnap, amikor kiszabadultok a tanulnivaló mellől.

Kitartás!

esztersz # 2008.05.01. 15:29

Shiiva, fel a fejjel!

Bár az én példám nem ezt mutatja, de legtöbb ismerősöm nem olyan nehéz kérdésekkel átment be-ből is.

Többnyire méltányolják, ha az ember nem foglalkozik büntetőjoggal, ezért meg is szokták kérdezni a vizsga elején, hogy mit dolgozol. Persze van kevés ellenpélda is. De az mindig van. :)