szakvizsga - "B" rész (büntető)


esztersz # 2008.05.01. 15:29

Shiiva, fel a fejjel!

Bár az én példám nem ezt mutatja, de legtöbb ismerősöm nem olyan nehéz kérdésekkel átment be-ből is.

Többnyire méltányolják, ha az ember nem foglalkozik büntetőjoggal, ezért meg is szokták kérdezni a vizsga elején, hogy mit dolgozol. Persze van kevés ellenpélda is. De az mindig van. :)

marka # 2008.04.30. 16:09

Sziasztok!

Én most kezdek pánikolni, hétfőn megyek büntető anyagiból. Most olvastam, hogy az írásbeliken előforduló BH-k fellelhetőek. Nekem sajnos nincs meg, és nem is tudom, hogy kihez fordulhatnék segítségért, ezért kérem, ha valakinek módjában állna a marcsyka@yahoo.com e-mail címre ezeket megküldeni nagyon sokat segítene. Előre is köszönöm.

Maresz

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.04.30. 10:45

bv-ből a novissimás könyv elég jó. Benne van a szabsértés is, de hát az nem annyira nagy anyag.

doris # 2008.04.30. 09:56

Sziasztok!

Emonik!
Igen, tényleg nem kell minden KR-i tényállás a Btk-ból (még jó! :) nekünk egytemen sem kellett minden). Csak a saját vizsgámról tudok nyilatkozni: nálam nézték a tételsort és abból kérdezetek, tehát nem kérdeztek olyat, ami nincs benne.

Fzsl!
Bv.? Hááát...én eléggé szelektáltam, mert irreálisan részletesnek találtam a feladott anyagot, pl. nem tanultam jav.int.rendtartást és azt a rendeletet az értesítőlapok küldözgetéséről sem. Annak ellenére, h hallottam, h vkitől ilyet is kérdeztek már, úgy gondoltam, ha a szabs.-t és a bv. (szerintem)lényegesebb részeit tudom, talán elég lesz. (És elég is volt egy 4-esre.)

fzsl # 2008.04.30. 09:25

Shiiva,
Szerintem a Herke-féle könyv segíthet. Tényleg nagyon jól összefogja a dolgokat. Persze az is hatalmas anyag, nem csökkenti a mennyiséget, de segíti az átláthatóságot!

Más.
Kinek milyen tanácsa van Bv tanuláshoz??? Ahhoz, hogy alaposan tanuljam meg, sok. De azért elbliccelni se akarom... Szóval mik a lényegesebbek??

Köszi,zs

shiiva # 2008.04.30. 06:41

nem, nem vagyok még a finishben, az idő miatt még nem kellene paráznom, de anno én a BE szigorlatot mindenféle egyéb körülmények miatt hatalmas mákkal tettem le: mivel úgy alakultak a dolgaim, hogy akkor nem tudtam rá tanulni, bementem megbukni, de egy olyan tételt kaptam, amit 1 perccel előtte megkért egy lány a folyosón, hogy hadd mondjon fel nekem a könyvből, felmondta, én meg kihúztam, és mivel 1 perce mondta el és emlékeztem, 5-öst kaptam belőle...

ergo gyakorlatilag a nullára kaptam óriási mákkal ötöst, és sejtettem már akkor is, hogy ennek meglesz a böjtje, és most meg is van...
nemhogy a részletszabályok idegenek, de még az alapfogalmak is...

pláne, hogy én egyáltalán nem foglalkozom büntetőjoggal, 1 percet sem töltöttem el vele az elmúlt 3 évben...

és az a legszebb, hogy SOHA NEM IS AKAROK, és kurva nehéz megmagyaráznom magamnak, hogy akkor minek kell most bevállalnom ezt az iszonyatos kínlódást, hogy letegyem...
NULLA MOTIVÁCIÓM van rá, azon kívül, hogy legyek túl rajta, és ezért mikor elkeseredem, hajszálon múlik, hogy nem dobom ki az egészet a kukába és hagyom a francba.

a BTK-t imádom, azt úgy érzem megy is, bár a különös részben a minősített esetek néha kikészítenek, mert van, ahol semmi értelmes magyarázatát nem látom annak, hogy miért pont az a minősített eset a konkrét bcs-nél, de ennek ellenére is nagyságrendekkel szebb anyag szerintem.

a BE viszont KIKÉSZÍT.
pl. hogy miért csinálhat egyes esetekben egyes eljárási cselekményeket a "hozzátartozó" máskor meg az "egyenesági rokon", és ez keveredik keresztbe-kasul a törvényben, én még nem találtam benne rendszert... de ez csak egy példa, ilyeneket hogy lehet beseggelni...?! és MINEK...?

:(

azt megértem, hogy egy szakvizsgán számonkérik, hogy egy jogász átlássa a jogrendszert, amiben dolgozik, értsen összefüggéseket, stb.
de bakker, van olyan barátom, akitől azt kérték, mondja el a BE-ben szereplő összes határidőt növekvő sorrendben... na mikor ilyeneket hallok, elmegy minden maradék kedvem is az egésztől... :(

comodus # 2008.04.29. 18:12

Tisztelt Kollégák!

Nagyon szépen kérem, hogy valaki szánjon meg és küldje el nekem (is) azokat a bizonyos BH-kat!

Meglehetősen sürgős lenne a dolog, mivel hétfőn megyek írásbelizni, és addig nem ártana átolvasni őket...

Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!

C.

emonik # 2008.04.29. 18:08

Sziasztok!

Júniusra kértem - és remélem kapok is - időpontot.
Szedegetem össze az anyagot, és már a Btk-s résznél felmerült egy kérdés:
Létezik, hogy egy csomó különösrészi tényállás nem tétel? Ami pedig jobban érdekel: ezekből valóban nem is kérdeznek?
Azt fogom tanulni csak, amit a tételeknél megjelöltek, jogszabályból (az előző vizsgáknál is így tettem, ott bejött).
Szerintetek - aki már túl van rajta - elég az?

Köszi :-D

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.04.29. 11:19

így van, ezt már egyszer megtanulta az ember. Bár ha az alkotmányra vagy közigre gondolok, lehet nem lesz nagy segítség :-)
Amúgy tanulás közben mosolyogtam kicsit, hogy egyetem alatt 2 hetet tanultam egy be szigorlatra, most meg 1 nap alatt elolvastam a Herke-féle könyvet

laszlov # 2008.04.29. 10:44

Kedves Shiiva!
Nekem még elég sok időm van hátra, ezért nem izgulok annyira, mint Te (a finish-ben majd valószínűleg hsonlóan fogok érezni).
Biztatásul annyit tudnék felhozni, hogy a most megtanulandó dolgok nagy részéből már legalább egyszer vizsgáztunk. Akkor is sikerült valahogy. Most is mennie kell! Ne add fel, valamikor úgyis túl kell esni ezeken, akkor meg már jobb inkább előbb :)
Neked mennyi időd van még a vizsgáig?
Kitartás!

doris # 2008.04.29. 07:15

Szia Shiiva!

Tudom, hogy könnyű mondani, de ne félj, mindenki úgy érzi szerintem menet közben, hogy rég elfelejtette, amit már 3 napja nézett át, de hidd el, hogy a vizsgán be fog ugrani, amikor már csak egy kérdésre kell koncentrálnod, és nem százezer kérdés cikázik össze-vissza a fejedben. Az a lényeg, hogy próbáld a rendszert összerakni a fejedben!

Kitartás!

shiiva # 2008.04.29. 06:56

bárcsak már én is olyan lennék, akinek mások gratulálnak, akár csak a ketteshez is...

kezdek nagyon kiborulni, és erősen gondolkozom azon, hogy feladjam... :(

sztem ez embertelen.

mindenki azt mondja, hogy de hát előbb-utóbb mindenki átmegy, én mégis úgy érzem, hogy ilyen irgalmatlan mennyiségű anyag - 2 nap múlva nem elfelejtős - memorizálására szellemileg alkalmatlan vagyok.

az oké, hogy nap végén még emlékszem, de mi lesz 5-6 nap után, mikor már full más témát tanulok...?

jaj, nagyon el vagyok keseredve :((((

fzsl # 2008.04.28. 12:16

Köszi! És gratulálok!

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.04.28. 12:06

anyagi: büntetést kizáró okok, elévülés, próbára bocsátás (fiatalkorú esetén is), járművezetés ittas v. bódult állapotban jogeseten keresztül.
eljárás: rendbírság, meg még volt néhány de nem emlékszem, de nagyon lájtos volt
bv: meghallgatás-tárgyalás, szabálysértésből a büntetések, meg a közérdekű munkára átváltoztatás

fzsl # 2008.04.28. 11:56

Csatlakozom.
Woodslave, megosztanád a kérdéseket?
köszi,
zs

laszlov # 2008.04.28. 11:00

woodslave!
Nagyon gratulálok! Szép teljesítmény! De a jó hangulathoz kellett, hogy mindent tudj :)
Néhány kérdésedet megosztanád velünk?
köszi
laszlov

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.04.28. 09:03

na pénteken ezen is túlestem, OIT, rendkívül jó hangulatú vizsga, 5-ös lett mindhárom rész. Kb. 15. percig tartott.
Én a jogi szakvizsga könyeket olvatam, Bv-ből a novissimást, a többiből a Dialógot. Meg a törvényeket persze, de pl. be-ből jobban jár az ember a Herke-féle könyvvel, de ezt már csak az utolsó héten olvatam/tanultam, előtte csak a törvényt.
Kérdések is teljesen korrektek voltak.

fzsl # 2008.04.26. 06:17

Comodus!
Nagyon köszönöm!

Időközben egy complex-közelben lévő kollégám csinált összehasonlítást és az alábbi jogszabályhelyeket érdemes hatályos törvényből nézni. De való igaz, hogy a 200.§-206.§-on kívül nagyobb módosítás nincs.

Ezek változtak:

16 (1) (h) bekezd
29 (e)
36 (1) (c)
36 (3) megszűnt
37 (2)
45 (f)(g)
56 (5)(6)
57 (3)
63(4)
73(2)
200-206 szakaszok
221/A (6)
226/A
229 (3) (4)
230
258(1)d
312 (1) és (4)-(9)
340 (3)
343(2)(3)(4)(5)(6)(7)
597
598 (2)(4)
599(2)(3)

Üdv,
zs

comodus # 2008.04.25. 20:17

Szia Fzsl!

Én a Herke féle könyvből tanulok. Való igaz, hogy 2007. jan. 1. óta történt egy kisebb Be. módosítás, de összességében nézve szerintem a könyv 98%-ban jó.

Üdv: c.

keseredés # 2008.04.25. 08:51

Kedves laszlov!

Köszönöm szépen a segítséget!Nagyon hálás vagyok!

gyzsm # 2008.04.25. 06:07

Kedves Szakvizsgázók!

Terveim szerint ősszel megyek büntetőjogból szakvizsgázni. Ez lesz a második. Ha valakinek van tanácsa, hogy miből érdemes tanulni és nekem is elküldenétek azokat az anyagokat, amik kellenek a vizsgához, azt szívesen venném. Címem: gyore.zsuzsi@freestart.hu

Előre is köszönök mindent.

Üdvözlettel: Zsuzsi

laszlov # 2008.04.24. 16:19

Kedves Keseredés!
Elküldtem a címedre a kért BH-t.

keseredés # 2008.04.24. 13:30

Sziasztok!

A 2000/142-es BH-ra lenne szükségem!Nagyon fontos!Aki tud segítsen!Címem:ev1981@freemail.hu
Előre is köszönöm!

fzsl # 2008.04.24. 11:21

Tanul itt valaki a 2007. január 1-jei lezárású Herke-féle könyvből Be-t? Jól látom, hogy nem mindenhol hatályos a könyv?

Ayber # 2008.04.23. 19:50

Sziasztok!

Szeretném ezt a "közkézen forgó", BH-gyűjteményt ( a leggyakrabban előfordulókat tartalmazó) elkérni, hogy ha lehet nekem is küldjétek el. Fontos lenne..
ayber@freemail.hu
Valamint érdekelne, hogy milyen egy büntetős írásbeli szakvizsga, kábé hogyan zajlik? Volt valaki mostanában?

Drukkolok mindenkinek, aki mostanában megy vizsgázni!
Ha letudtátopk, légyszi írjátok meg az "élményeket". Köszi.
Üdv, Ayber