Fórum joghallgatók régebbi elöl     új hozzászólás

szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)

mlsz #   2018.11.12. 17:00

Az előbb az kimaradt, hogy a munkáltató a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget követelheti (+ ha volt egyéb kára, akkor azt is).

mlsz #   2018.11.12. 16:54

Sziasztok!
Ma írtam munkajogból, a következő jogesetet húztam:
Munkav. pékként dolgozik, éjszakai munkavégzés keretén belül (pótlékot is kap). Bejelenti, hogy várandós. Munkáltató tájékoztatja, hogy pékként nem tudja tovább foglalkoztatni, és az eddigi gyakorlat az volt, hogy a várandós munkavállalókat adminisztratív munkakörbe helyezte át. Üzemorvos szerint csak ez az egy munkakör felel meg eü.-i szempontból a kismamáknak. Munkáltató felkínálja a pozíciót, munkavállaló elutasítja, mert ez a munkakör számára unalmas. Munkáltató tovább győzködi, hogy fogadja el, különben kénytelen felmenti a munkavégzés alól és bért sem fizet. Munkavállaló nem fogadja el, ezért munkáltató felmenti, bért nem fizet. A munkavállaló azonnali hatállyal felmond, a szerinte részére járó bér meg nem fizetése miatt. Tájékoztassa a munkáltatót a lehetőségeiről.
Én leírtam, hogy a munkáltató jogszerűen járt el, várandós nő éjszaki munkavégzésre nem kötelezhető, a munkafeltételeket módosítani nem tudta, tekintettel a pék szakma sajátosságaira, ezért új munkakört kínált fel számára, melyet a munkavállaló elutasított. A "munkakör unalmas" indok nem alapos, ezért a felmentés idejére nem jár bér. Az azonnali hatályú felmondás jogellenes volt, munkáltató bírósághoz fordulhat 3 éves elévülési időn belül vagy fizetési felszólítással élhet,itt írtam a végrehajtási záradékról stb. és hogy mivel ez az eljárás gyorsabb és költséghatékonyabb, én ezt ajánlom.
Eredményt majd csütörtökön tudok, addig is bármilyen észrevételt szívesen veszek!

rashid88 # e-mail 2018.11.12. 12:13

Kedves Kollégák!

A, B, C rész kidolgozott jegyzetek az IM tematika alapján elérhetőek.

drpokadavid@gmail.hu

Timi84 # e-mail 2018.11.09. 07:51

Sziasztok!

Eladóvá vált egy 2017. március 7.-ei lezárású Tb jog könyv, teljesen kihúzásmentes. Tudom van már 2018-as könyv is, de értelmezésben bőven tud segíteni, eltéréseket nem tapasztaltam a törvény és a jegyzet mellett. Akit érdekel jelezze.

erajmund # e-mail 2018.11.08. 22:47

Kedves Dorka!

Májusban voltam C részből, én az alapjogokról szóló tételeket kivéve csak a törvényekből tanultam, az alapjogokat Alaptörvény magyarázatból. Az volt a tapasztalatom, hogy csak a törvény szövegét várták el a vizsgán, semmi egyéb extrát, de sajnos a vizsgázók jelentős részének így se ment. A jogeseteket is meg lehetett oldani a törvények alapján. Munkajog: munkaszerződés módosítása során új munkakörben állapodnak meg a felek, ki lehet-e ilyenkor kötni újabb próbaidőt? Ezzel összefüggésben próbaidő a munkaviszonyban és a közszolgálati jogviszonyban; a munkáltató tanúk jelenlétében írásba foglalt felmondást akart közölni a munkavállalóval, aki elolvasta az indokolást, azzal nem értett egyet, ezért az átvételt megtagadta, ennek milyen következményei vannak? A munkáltató a munkaviszonyt egészségi okokból eredő alkalmatlanság miatt felmondással megszünteti, jár-e végkielégítés a munkavállalónak az eltöltött 10 év munkaviszony okán? A munkáltató új munkakörre vonatkozó felajánlási kötelezettsége. Kártérítési igény érvényesítése a munkavállalóval szemben. Ki kaphat árvaellátást, illetve szülői nyugdíjat? Alkotmányjog/közigazgatási jog: Mi a különbség az interpelláció és a szóbeli kérdés között? Mi a különbség egy módosító javaslat és egy törvénymódosítás között? Mi a különbség az előzetes és az utólagos alkotmánybírósági normakontroll között? Mit jelent az államfő döntéseinél a
végrehajtó hatalom ellenjegyzése és melyek a köztársasági elnök ellenjegyzéshez kötött hatáskörei? Az ügyintézési
határidő és a határidő számításának szabályai az Ákr. alapján. A közigazgatási döntésekkel összefüggő jogorvoslatokra vonatkozó szabályok az Ákr.-ben. EU jog: a Lisszaboni Szerződés elfogadásának okai és az általa hozott
változások; az uniós jog másodlagos forrásainak rendszere; az EU és az Emberi Jogok Európai Egyezménye kapcsolatrendszere; az Európai Unió Bíróságának eljárástípusai; a Dassonville-formula.

Sok sikert,
Rajmund

Bendeguz06 # e-mail 2018.11.08. 09:33

Sziasztok!

Most kezdenék el tanulni, a C résszel kezdem. Mennyire használhatóak, amik fent vannak a közös oldalon? Miből érdemes tanulni? Jogi szakvizsga felkészítő könyveket érdemes megvenni?

Előre is köszi a válaszokat.

Dorka

p.evi89 # e-mail 2018.11.07. 15:35

Sziasztok!

A könyvek elkeltek!

Üdv,
Évi

p.evi89 # e-mail 2018.10.23. 17:21

Kedves Mindenki!

Eladóvá váltak az alábbi Patrocinium könyvek:

1. Az Európai Unió joga (2017)
  2. Alkotmányjog (2018)
  3. Közigazgatási jog (2018)

A könyvek jó állapotban vannak, de mivel ezekből tanultam, ezért értelemszerűen szövegkiemelővel a lényeg ki van emelve (néhol jegyzeteket is írtam a könnyebb tanulás érdekében).

A könyveket egyben van lehetőség megvenni 12.000,- forintért, átvenni pedig a Corvin Pláza környékén lehet.

Ha valakit érdekel, akkor ezt a pakaievi89@gmail.com e-mail címen jelezheti.

És a kérdéseim (nekem ez volt az utolsó vizsgám, nem minden kérdésre emlékszem sajnos):

Munkajog, TB:

• munkaidőn kívül tanúsított magatartás (jogesettel)
  • felmondás, azonnali hatályú felmondás (jogeset is)
  • munkavállalói kártérítés
  • üzemi tanács
  • hozzátartozói nyugellátások
  • csecsemő gondozási díj

EU:

• EU jog szuverenitása (érveljek mellette),
  • Brüsszel IIA joghatóság (itt példán keresztül kérdezte a vizsgáztató),
  • monetáris unió konvergencia kritériumok (részletesen, nem csak a felsorolás, ki is kellett fejteni)

Itt még voltak kérdéseim, de többre sajnos nem emlékszem.

Alkotmányjog, közig:

• Alaptörvény és a jogszabályok értelmezése;
  • országos népszavazás elejétől a végéig (Alaptörvény is, mondott példa kérdéseket is, hogy lehet-e azokról népszavazást tartani vagy nem, illetve az egyes lépéseknél oda kapcsolódó más témákból is kérdezett a vizsgáztató)
  • Köztársasági elnök
  • Konstruktív bizalmatlansági indítvány
  • Ákr. alapelvei

Üdv,
Éva

B.Betti0825 # e-mail 2018.10.20. 19:51

Sziasztok!

Alkotmányjog-Közigazgatási jog írásbeli feladatok, gyakorlati tapasztalatok érdekelnének! Köszönöm

rashid88 # e-mail 2018.10.11. 13:59

Kedves Kollégák!

A, B, C rész kidolgozott jegyzetek az IM tematika alapján elérhetőek.

drpokadavid@gmail.hu

B_Imre # e-mail 2018.10.11. 08:33

Sziasztok!

Eladóvá váltak az alábbi jogi szakvizsga C részhez szükséges könyveim:
Az Európai Unió joga (Patrocinium kiadó)
Alkotmányjog- harmadik hatályosított kiadás (Patrocinium kiadó)
A könyvek újszerű állapotban vannak.

Érdeklődni lehet a +36205706885-ös telefonszámon, vagy bandi.imre@hotmail.com mail címen

Matika141 # e-mail 2018.10.05. 10:42

Sziasztok,
Sikeres vizsga után eladóvá váltak az alábbi könyveim:

Az Európai Unió joga (Patrocinium-2017) - kihúzás mentes, vadonatúj - 4000 Ft

Közigazgatási jog (Patrocinium-2018) - egy fejezet van aláhúzva -3000 Ft
Társadalombiztosítási jog (Patrocinium-2018)-kihúzás mentes, vadonatúj - 3500 Ft

Érdeklődni telefonon a 06308415081-es telefonszámon vagy az i_matisz@hotmail.com e-mail címen lehet.

mlsz #   2018.10.04. 12:57

Sziasztok!
Munkajog írásbelire milyen jogszabályokat javasoltok vinni?
Előre is köszi!

Impossible # e-mail 2018.10.03. 09:08

C rész - munka ÉS TB

azaz bármelyik lehet, én úgy tudom

de van amúgy info vonaluk

Nittus # e-mail 2018.09.23. 17:45

Aki volt C részből írásbeli vizsgán, ott ha a munkajogot választom akkor csak ahhoz kapcsolódóan van kérdés/feladat, a Társadalom biztosítás anyagból nincs feladat? Mint ahogy a tételsorban is összevontan van a kettő!? Köszönöm

CW11 # e-mail 2018.09.23. 13:16

Sziasztok,

a http://jogiszakvizs.ga/ oldallal kapcsolatban van valakinek tapasztalata?

Közig-alkotmány kidolgozottra vadászok, első ránézésre nekem jónak tűnnek a fent lévő anyagok.

Köszi a segítséget!

Matika141 # e-mail 2018.09.10. 09:27

Kedves Fórumozók,

"C" vizsgarészhez keresem az alábbi könyvet:

"MUNKAJOG - NOVISSIMA SZAKVIZSGA KÖNYVEK
Kézirat lezárva: 2013. július 1.
Szerző: Dr. Horváth István, Dr. Szladovnyik Krisztina"

Köszönettel:

e-mail: i_matisz@hotmail.com

chava #   2018.09.06. 14:40

@Blanka23 Köszönjük a tapasztalat megosztást. Hogy érted, hogy Te is "innen kaptál kérdéseket"?Honnan pontosan?

Blanka23 # e-mail 2018.09.06. 13:06

Sziasztok!
Tegnap voltam szobelin és szeretném megosztani a tapasztalatokat. Nagyon sok haszonszerzés dolog van itt a csoportban én is innen kaptam kérdéseket érdemes elolvasni őket főleg az irasbelire. Én az allampolgarsagi kérdést húztam, egyszerű volt. Szóbeli: EU parlament, EU polgárság, parlament kit választ. Minta per, kérelem, ügyfél. Csoportos létszámcsökkentés, munkaügyi kapcsolatok. Nagyon rendes mindneki, én azt hittem bukni fogok munkából de hihetetlenül jó jegyet kaptam helyette. Tankönyvbol tanultam. Sok sikert mindenkinek.

rashid88 # e-mail 2018.08.14. 12:33

Kedves Kollégák!

A, B, C kidolgozott jegyzetek az IM tematika alapján elérhetőek.

drpokadavid@gmail.hu

doktorszöszi # e-mail 2018.08.14. 10:07

Sziasztok!

Ahogy láttuk mostanra a közös e-mail címek használhatatlanok lettek, ezért csináltunk egy olyan felületet, ahol könnyen fel és letölthetőek lesznek az anyagok.

Itt érhető el: http://jogiszakvizs.ga/

Blanka23 # e-mail 2018.08.13. 12:02

Sziasztok,

én is szeretném elkérni a közös e-mail jelszavát: baloghblanka23@gmail.com

Valamint eladó tételek és könyvet vásárolnék.

Üdv,

Brigussss # e-mail 2018.08.13. 10:02

Sziasztok!

Szeretném elkérni én is a közös e-mail fiókhoz a hozzáférést.
Köszönöm előre is.

(bbbriguli@gmail.com)

Bebi001 # e-mail 2018.08.10. 14:24

Sziasztok,

Szeptemberben mennék szakvizsgázni a C részből, és érdekelne, hogy amiket feltöltve látok anyagokat, azok aktuálisak-e, valamint az írásbelihez szeretném megkérni, hogy akinek van küldjön nekem anyagot, mi várható kb.

Köszi előre is nagyon!

lawyer55 # e-mail 2018.07.30. 09:06

Sziasztok!

Új vagyok a fórumban. A segítségeteket szeretném kérni.

2018-as kidolgozott szakvizsga tételeket hol tudom elérni?

Szeretnék hozzáférést kérni a közös email fiókhoz.

Köszönöm a segítségeteket!