szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Linux # 2009.08.11. 16:06

Bocs, az EU-sra gondolok. Köszi, L.

Linux # 2009.08.11. 16:05

Tudja valaki esetleg, hogy a Novissimás könyv Szegeden esetleg Bp.-en hol kapható? Szegeden Bartók téri szakkönyv boltban elfogyott...

kondidori # 2009.08.10. 13:42

Kedves kezdő_jogász!

Köszönöm a gyors választ.

kezdő_jogász # 2009.08.09. 10:39

Szia kondidori!

Én májusban voltam a "C"-ből és én a novissimás könyvből tanultam az alkotmányjogot, a köziget és az önkormányzati részt pedig törvényből. Amúgy az Eu-s részhez is jó a novissimás könyv, bár az új tételek nincsnek benne.

kondidori # 2009.08.09. 07:59

Sziasztok!

Alk-közighez, a dialóg v. a novissimás könyvet ajánljátok? Azt tudom, hogy a közig így is , úgy is hatálytalan. De az alk-hoz melyik jobb?

köszi

demona # 2009.08.07. 18:21

Sziasztok!

Köszönöm drpony és siker3 a válaszokat. Igyekszem könyvet szerezni, főleg EU-ból és alkotmányból.
Kb. heti 4 napot tudok tanulni, remélem így is átmegyek.
az a baj, hogy közúti közlekedésből, ADR-ből, AETR-ből sokkal jobban menne a vizsga, vagy élelmiszer jogból.

na mindegy, majd lesz valahogy.

további sikeres életet mindenkinek!

drpony # 2009.08.05. 11:10

Demona!

Tőlem nem kérdeztek szó szerint semmit. de pl. polgárból nagyon részletesen kell ismerni a törvényt. Szerintem közig-alkbol és eubol hasznos lehet a könyv, másból szerintem nem kell, mert ugyis a jogszabályt kérdezik. ha nem világos egy rész, akkor ott a kommentár vagy esetleg az egyetemi tankönyvek, amik szintén jól haszmálhatók a vizsgán.
Közig-alkból nem kell szerintem nagyon részletesen ismerni a jogszabályokat, mert az nagyon nagy anyag, kivétel a Let és az önkormányzati törvény, de ezeket érdemes is megtanulni, mert szinte biztos, hogy mindkettőből lesz kérdés. Az EU nem könnyű, én kidolgozott anyagból tanultam, de kaptam olyan kérdést, amit abból nem tudtam megválaszolni :-(

siker3 # 2009.08.04. 18:41

Demona!

Bizottsága válogatja, h. mennyire kell szó szerint tudnod az anyagot. Tőlem a Ptk-t pl. szó szerint kérték, a közig, eu-t nem, de sztem nem is lehet bemagolni mindet, akkora az anyag. Nálam bejött, h. a gyakori kérdéseket átrágtam, zömét abból kérdezték. Én is folyamatos munka mellett csináltam meg mind3-at. Jótanács, h. Eu-ból a szerveket tanuld meg jól, mert azok közül biztosan kérdeznek egyet, közig. és alk-ból pedig csak a lényeget.
Eu-ból érdemes megvenni a könyvet szerintem.
Ha csak egy részvizsgád nem sikerül, akkor a másik kettőt nem kell megismételned. Ha kettő, vagy netalán egyik sem sikerül,akkor mind3-ból újra kell menned.
Jó tanulást!

Pronyex # 2009.08.04. 13:36

Komplett kidolgozott „C“ tételsor eladó. (ár: 10.000 Ft)
Tel: 20-223-9240

demona # 2009.08.04. 13:00

Sziasztok!

Üdvözlök mindenkit, és gratulálok azoknak, akik túl vannak a szakvizsgán, pláne ötössel végeztek.

Én örülök neki, ha átmegyek a vizsgákon, főleg, hogy nem tudok magolni. Másrészt én nem tudok a munkahelyemről hetekre eljönni szabadságra, így meg nem olyan egyszerű.

Tanácsot szeretnék kérni minden szakvizsgázótól, és leszakvizsgázottól, hogy mennyit és hogyan tanuljak? mennyire kell szó szerint tudni a jogszabályokat és mennyire szükségesek a szakvizsga könyvek (mert kicsit borsos az áruk és gazdasági válság van).

Illetve, ha egy részvizsgán belül az egyik tárgyból megbuksz (pl.: EU), akkor a többi és érvénytelen?
Mert hadilábon állok az EU-val. szerintem tanulhatatlan, még az ajánlott rövidített jegyzet is.

Várom támogató válaszaitokat.

Törpi123 # 2009.07.24. 05:54

frissített tételsorok az irm.gov.hu-n
http://www.irm.gov.hu/…ga_temakorei

Csipke # 2009.06.26. 09:36

Impossible,

Rexornak teljesen igaza van. Nekem volt olyan szakvizsgám, ahol és-sel, azzal, vesszővel kérdeztek, és olyan is, ahol pedig az volt a lényeg, hogy érted-e, átlátod-e, tudod-e alkalmazni (megjegyzem, ez utóbbi lenne a lényege a szakvizsgának).

Először legyél túl az államvizsgáidon, valószínűleg, mire te szakvizsgázni fogsz, addigra talán már más lesz a rendszer (merthogy szerintem a jelenlegi szakvizsgarendszernek túl sok értelme nincs).

Üdvözlettel,


Csipke

Rexor # 2009.06.26. 09:24

Imp, hogy mi nehéz és mi nem alapvetően a vizsgáztatótól függ :) Nekem tetszett, amikor szakvizsgáztam, hogy nem arra voltak kiváncsiak, hogy szószerint tudom e a jogszabályt, hanem hogy értem e. Igaz nekem csak jó lett az eredmény :)

myrtocle # 2009.06.26. 06:30

Ha minden vizsgád 5 lett, akkor hogyhogy csak jeles bizit kaptál? Az IM rendelet szerint akkor kitűnőt adnak.

ptcruiser # 2009.06.25. 12:16

Impossible: igen,minden vizsgám ötös lett a szakvizsgám pedig jeles eredményű. az A és C rész esetében a bizottság az eredmény közlésekor külön kiemelte és megdicsérte hogy szépen felkészültem, illetőleg szépen feleltem.

Más különben irj rám egy e-mail-t légyszí: ptcruiser@freemail.hu

Impossible # 2009.06.22. 16:37

ptc,

gratulálok!

Az összes vizsgád 5-ös? Igaz az, hogy kb. olyan nehéz a szakvizsga, mint egy egyetemi kollokvium, vagy ez enyhe túlzás? Hallni ilyet is, szóval hogy könnyű.

Tóth Marianna # 2009.06.22. 13:44

Sziasztok!
A részvizsga díját csak csekken lehet befizetni, vagy utalhatom is?
Egyébként ha most októbert jelölök meg vizsga hónapnak, mennyi az esélye, hogy akkor lesz? Van tömeges jelentkezés és akkor tolódik?
Köszönöm.

ptcruiser # 2009.06.21. 22:03

Sikeresen letettem a szakvizsgámat, kész! Mellesleg jeles eredménnyel :-)
Már kipihentem magam, mivel innen sok segitséget kaptam a feltett kérdésekből, ezért én is megosztom veletek:

Alk-közig: tulajdonjog alkotmányos védelme, Kormány jogállása, ezek kivesézve A-Z-ig. Ket-ből a hatósági bizonyitvány, hatósági igazolvány, elhatárol, példák. Végül egy kis semmiség felsorolosban.
EU: EU Bíróság elötti eljárások, felsorolni, utána pedig a mulasztási és érvénytelenségi eljárás részletesen. EU Parlamentből néhány aktuális rákérdezés.
Volt esetem is, a Hauber ügy (ez biztos a tulajdonjog kapcsán merült fel az alkotmányos rész után). És a négy alapszabadságból a személyek szabad mozgása kapcsolódó irányelvek részletesen.
Munka-TB: sztrájktörvény végig, rendkivüli felmondás mindkét oldalról rákérdezett, leltárfelelösség, munkáltató kárfelelössége, vezető állású munkavállalóra vonatkozó szabályok. TB: özvegyi nyugdij végig.

Összeségében ez is 5-5-5. Én senkit nem akarok benyomásokról gyözködni, előtte ugyis mindeki full para. Nekem sokat kérdeztek, és hirtelen váltásokkal. Egyet tudok tanácsolni: tanuljon mindenki, abból baj nem lehet.
Mindenkinek sok siket és szép nyarat kivánok!

bajussz # 2009.06.17. 12:30

én megadtam

hívtak is, amikor valami nem stimmelt, hogy gyorsabban haladjunk

Impossible # 2009.06.17. 12:05

Azt sem értem, hogy miért mennek sokan polgárból írásbelizni, ha van sokkal könnyebb is. Talán mert duplán számít a jegy, vagy miért?

Tóth Marianna # 2009.06.17. 11:47

A kérelemben megadtátok a telefonszámotokat? Célszerű, ugye?

Peace # 2009.06.17. 11:41

írásbelire a két legkönnyeb szerintem a munkajog és a BV - legkönnyebben, leggyorsabban ezek tanulhatóak

Pronyex # 2009.06.17. 11:32

Komplett kidolgozott „C“ tételsor eladó. (ár: 10.000 Ft)
Tel: 20–223–9240

Tóth Marianna # 2009.06.17. 11:16

Tb-ből olvastam itt, hogy a Szegedi Ügyvédi Kamara honlapján van fent anyag. Az elég korrektnek tűnt.
Hozzám a munkajog közelebb áll. Szerintem mindenkihez közelebb áll.

drpony # 2009.06.17. 11:08

Mondjuk hozzáteszem, hogy munkajogot is szerintem olyan valasszon, aki foglalkozott mar vele. Azoknak viszont ajanlom, mert jol behatarolhato az anyag, nincs 68 aga, es mennyisegre is toleralhato