szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Abigél # 2008.12.12. 18:02

Vége vége vége!!!

Túl vagyok az utolsón is (11-én voltam), az LB-n, 122-es szoba. Az elnök rendes volt nagyon- az az LB bírónő volt az elnök, akié a 122-es szoba. Tehát, ha valaki a jövőben ott vizsgázik, talán lehet rá számítni, hogy rendes az elnök. Mondjuk az is igaz, hogy a munkajogot ő kérdezte és az jól ment, így gondolom ez tetszett neki.

Megpróbálom kb leírni a kérdéseket.
Munka:

  • ki lehet köztisztviselő, a polgármesteri hivatal dolgozói kik, ki gyakorolja a munkáltatói jogokat felettük? (én köztisztviselőként dolgozom, így ezért innen indult a vizsga)
  • vezető állású munkavállalókra vonatkozó rendelkezések
  • betegszabadság

TB:

  • nyugdíj megállapítása (a válasz az volt hogy kérvényezni kell és határozattal történik
  • igényérvényesítés határideje (6 hó)

ALK-Közig

  • önkormányzati választások jogorvoslati rendszere

polgármester jogsértő tevékenységet folytat, akkor mi van?
EU: egységes belső piac sok sok jogesettel

  • ki lehet európai bírósági bíró?

Ennyire emlékszem.

Ennek a vizsgaidőszaknak ma vége lett, mindenkinek, aki jövőre megy sok sikert.

csajun # 2008.12.12. 07:40

A közös e-mailfiókot a www.gmail.com linken érhetitek el. Ott a felhasználó névhez a szakvizsgazok, a jelszóhoz a szakvizsga szót írjátok be.

Vikike81 # 2008.12.11. 16:58

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Hogyan és hol tudok belépni a közös gmailbe, mert nekem is szükségem lenne az EU-s tételsorhoz egy kis segítségre!

Előre is köszönöm!

Viki

drpony # 2008.12.11. 16:08

Hello Mindenki!

Túlvagyok rajta, íme a kérdések:

Írásbelin vezető állású munkavállaló munkaviszonyának megszüntetésével és a társaság tevékenységi körébe tartozó, saját nevében kötött ügylet átengedésével kapcsolatban kellett állásfoglalást írni. Nem árt, ha van az embernél Gt is, de nem elengedhetetlen a feladat megoldásához.
Szóbelin munkajogból: munkáltatói és munkavállalói jogellenes felmondás következményei, elévülés, perindítás (mikor van 30 napos perindítási határidő), TB-ből öregségi nyugellátások, öregségi nyugdíj feltételei
Alkjogból gyülekezési jog gyakorlásának feltételei, Ket jogorvoslati rendszere, önkormányzati tisztségviselők
EU-ból kézbesítési jogsegély, határozatok végrehajthatósága, ügyvédi tevékenység gyakorlása, Vajnai-ügy, előzetes döntéshozatal

Kitartás mindnkinek, nem könnyű, de menni fog.
LB-n voltam, korrekt bizottságnál, ha nem tudtam, vagy elakadtam, akkor rávezettek, tovább kérdeztek.

drmd # 2008.12.11. 15:35

Sziasztok!

Íme a kérdések:

munkajog írásbeli: Mt. 186. §, MK 93 és 112-vel kapcsolatos körben ítélethozatal.

munkajog szóbeli: a munkaviszony elhatárolása kérdezték a többi munkavégzésre irányuló jogviszonytól, kérdés volt még az utasítási jog, a szabadság, az elévülés, és tb-ből: a szülői nyugdíj.

közig-alk.jog: hazai ombudsman eljárása, Egyenlő Bánásmód Hatóság, Ket. fellebbezés és felülvizsgálat,

eu-jog:európai ombudsman, Bizottság szerepe, uniós polgárság, áruk szabad mozgása (dassonville, cassis de dijon).

Sári Csaba # 2008.12.11. 11:54

Köszi szépen!

csajun # 2008.12.11. 07:39

Csaba!

Az EU-hoz jó anyagok vannak a közös gmail postafiókban, többek között a 78-as tételhez is.
Egy korábbi bejegyzésben megtalálod a belépőnevet és kódot.

Judit

Sári Csaba # 2008.12.10. 15:08

A "C" rész Európai Uniós Jog, 78-as tételhez, "A civilisztikai ügyekben folytatott jogsegély intézményei és gyakorlat" tételhez mit javasoltok átnézni?

liszmi # 2008.12.08. 20:47

Szia, Abigél!

Ezen én is agyaltam egy darabig... :)
A Daily Mail egy régebbi ügy, és az én jegyzeteim szerint az EB "akkori álláspontja" volt az, hogy a nemzeti hatóságoknak joguk van arra, hogy megtagadják a székhelyáthelyezést egy hazai társaságtól, ami gyakorlatilag az ő "szüleményük" mert akkoriban erre tendált az EB jogértelmezési gyakorlata.
A másik oldalról pedig, azért nem feltétlenül ellentmondásos, mert aztán a Cartesio ügyben rábukkantam arra, hogy Maduro főtanácsnok véleménye szerint a korlátozás bizonyos esetekben megengedett a közérdek sérelmére, a csalárd magatartás elkerülésére tekintettel. (Azonban álláspontja szerint konkrétan a Cartesio ügyben nem indokolt korlátozni, mert nem áll fenn ezek veszélye.) Lehet, hogy a Daily Mail-ben csalárdnak látták a cég manőverét, bár ez az én jegyzeteimből nem derül ki, ezt már csak úgy hozzáköltöttem... :) Hát, nem tudom, segítettem -e.
Ha valaki tud jobbat, szívesen vesszük szerintem. (Én még holnapig, jajjjjj...)

Abigél # 2008.12.05. 18:31

Sziasztok!

EU-t tanulok, és kérdezni szeretnék tőletek, hátha tudtok valami okosat mondani:

A letelepedés szabadságát tanulom éppen, közelebbről a letelepedés szabadsága a vállalatok tekintetében c. részt. Namármost itt van ugye a Cartesio ügyben kezdeményezett előzetes döntéshozatali eljárás során a Bíróságnak feltett kérdés.

A Daily Mail ügy ugyanezt a témát boncolja, de ebben a bíróság, ha jól olvasom, kimondta, hogy a nemzeti hatóságnak joga van megtagadni a székhelyáthelyezés engedélyezését (bejegyzését), mert a jogi személyek csak a nemzeti jogok erejénél fogva léteznek. Jó, tudom, a BT (Cartesio) nem jogi személy, de ettől még az ugyanúgy a magyar társasági jog rendelkezéseinél fogva jött létre...

Namármost, ha egyszer a Bíróság kimondta a Daily Mail ügyben kimondottakat, akkor miért kellett az előzetes döntéshozatali eljárás? Most mást fog mondani a Bíróság?

Vagy nem veszek észre valami alapvető különbséget a két ügy között?

Érdelkődve várom az esetleges válaszaitokat...

csajun # 2008.12.04. 08:32

Na igen, az idegendrendészeti rész valóban már nem aktuális a Novissimás könyvben. De azon kívül minden mehet a könyvből. Én bevallom, nem olvastam el valamennyi külön jogszabályt, csak annyit tanultam, amit a könyv is részletez.

Egyébként én azt hittem nehezebb lesz tanulni, de sok minden visszajött a korábbi tanulmányokból, és a munka-Tb sem volt annyira gázos, mint ahogy hittem elsőre. Annyira azért nem kellett elmélyedni benne.

Még a gyakori kérdések kidolgozott verzióját néztem át az anyagokhoz, szerintem érdemes még ennyit hozzáolvasni. Az Alk.-közig, EU részt is kidolgozta valaki és fent van a gmailes címen. És azt hiszem munkából is van.

Egyébként tényleg nagyon normálisak a vizsgáztatók, másoktól is csak ezt hallottam. Nem kell annyira izgulni, mint ahogy én is tettem. :) Ha valami nem megy, nem lovagolnak rajta, rávezetnek vagy kérdeznek mást.
Szóval kitartás, menni fog mindenkinek!

liszmi # 2008.12.03. 21:34

Hú, Csajun, egy reménysugár... Ezek szerint neked is 3 heted volt. Na, akkor belehúzok még ebben az 5 napban, hátha...

Egyébként a Novissimás alk-közig könyv nekem is jónak tűnik, az idegenrendészettel kapcsolatos tételeket kivéve, mert ott még határőrségezik rendesen. :)
Az EU anyag is jó, legalábbis arra, hogy az ember 3 nap alatt ürgeb*szta vágtában benyalja, ha már nincs több idő...

Na, jó szenvedést, sorstársak...

progcic # 2008.12.03. 20:49

csajun:

Gratulálok :) 3 hét alatt 5-re megtanulni...na azért ez már valami. :)

Azt hiszem, azokat az anyagokat, amiket említettél, már letöltöttem a gmail-es címről.

Az e-mail címem egyébként progcic@freemail.hu....ha esetleg még van valami jó anyagod. :)

Köszi előre is.

Vivi:Neked is köszi a biztatást :)

csajun # 2008.12.03. 11:18

Szia progcic!

Én pont két hete voltam vizsgázni C-ből. Szerintem se vessz el az AB határozatokban. Én is így kezdtem, én is megijedtem először, aztán végül az Alk.-közig. részt a Novissimás könyvből tanultam. Az AB határozatok lényeget leírja, szerintem annyit elég tudni.

A TB-ből és az EU-ból van jó anyag a gmailes címen, de ha megadod az e-mail címed át tudom neked küldeni. Szerintem az EU elég jól felöleli a tételsort, azt is, ami könyben nincs benne és számomra még átláthatóbb is volt. A munkajogot pedig elég az indoklással ellátott törvényből tanulni.

Nekem 3 hetem volt felkészülni és 5-re sikerült! :)

vivi1111 # 2008.12.02. 20:30

nem tudom, miben változott a tételsor. de szerintem a nagy része benne van a Novissima könyvben.
csak a legfontosabb ABH-kat szokták (ha egyáltalán)kérdezni.

kb. 4 hetem volt a felkészülésre.

ne aggódj, össze nem lehet hasonlítani az "A"-val. soknak tűnik az anyag, de gyorsan lehet haladni vele.

a TB rémisztőnek tűnik elsőre, de bele lehet rázódni és tényleg csak a lényeget kell tudni.

progcic # 2008.12.02. 20:21

vivi:

köszi.

Novissimás könyvem van...csak az a gondom vele, hogy a friss BH-k nincsenek benne :(

Szerinted mennyi idő kell a felkészüléshez? Neked legaábbis mennyi idő alatt sikerült?

vivi1111 # 2008.12.02. 17:43

progcic:
szerintem nem érdemes az ABH-kban elveszni. Akár a Dialógos, akár a Novissimás szakvizsga könyvből remekül fel lehet készülni a alk.jogból és közigből.

én már túlvagyok az összes szakvizsgán és szerintem a "C" volt a legkönnyebb. jóval kevesebb a tételes jogi, "magolós" rész, mint az "A"-nal vagy a "B"-nél.
egyedül az EU-t találtam a "C" részen belül húzósnak, de most már abból is úgy hallom, egész jó kifolgozott anyagok vannak a gmail-es címen.

progcic # 2008.12.02. 15:48

progcic:

helló mindenkinek.

Én február közepén megyek C-ből, legalábbis ekkorra kértem időpontot.

Besokkoltam az anyagmennyiségtől, kinyomtatva jóval több, mint a polgi :(

Főleg az ABH-k durvák :(

Nincs valakinek ez utóbbiból valami használható anyaga????

Köszi előre is.

liszmi # 2008.11.28. 18:59

Szia, drmmoni!
Jaj, de jóóó neked, gratulálok. :)
"A" anyag ügyben dobj rám egy mail-t, tudok küldeni ezt-azt, ami hasznos lehet talán.
(Azért nem küldöm rögvest, mert sz*rakodik a levelezőprogim, és nem látom a mailcímed.)

drmmoni # 2008.11.27. 21:24

Sziasztok!
Ma én is sikeresen túléltem a vizsgát az OIT-ban voltam.
Rendesek voltak a lényegre voltak kíváncsiak!
Alk-Közig
Közt Elnök a-z ig, személyes adat, közérdekű adat
sztrájk
Eu
európai állampolgárság részletesen
irányelv (minden, ami elképzelhető, átültetés vonatkozásai)
Munka
elévülés, szakaszos elévülés, elévülés nyugvása
érvénytelenségi és semmisségi okok
özvegyi nyugdíj és öregségi nyugdíj
árvaellátás
Meg még néhány, kb 40 perc volt de a többire nem emlékszem. Rendesek voltak és csak a tényleg lényeges dolgokat kérdezték, de a határidők fontosak voltak (Mt. Ket)
A lényegre törekedjetek!!!

u.i akinek van A-s cucca örömmel venném (az lesz az utolsóóóóó:)

Friki # 2008.11.22. 07:54

Sziasztok!

Tegnap sikeresen levizsgáztam a C részből az OIT-ban. Nagyon rendes volt a bizottság!

Az alábbi kérdések voltak:

Munkajog

  • a jognyilatkozatok alakszerűsége, mikor kell írásbeli alak
  • érvénytelenség és a vonatkozó határidők
  • közalkalmazott kinevezése, pályázat részletesen és a próbaidő a közalkalmazottaknál
  • úti baleset a munkajogban és a tb.-ben

Alkotmányjog és közig

  • élethez való jog és a vonatkozó AB határozatok
  • önkormnyzati hatáskörök és azok átruházása, korlátai
  • önkormányzati határozatok jogorvoslata
  • a Ket. jogorvoslati rendszere (csak felsorolás)

Eu

  • a Tanácsról mindent
  • az európai polgrság
  • a Berlusconi ügy lényege

Mindenkinek jó felkészülést kívánok!

liszmi # 2008.11.21. 17:25

Csajun,
köszönöm szépen a tippeket! A gmail-es rövidítések lesznek a szalmaszál, amibe kapaszkodom... :)

drmd # 2008.11.21. 13:18

Valaki, aki munkajogból írt?

huby # 2008.11.20. 14:23

Sziasztok!

Hétfőn voltam írásbelizni közigből. Feladat: első fokú építési hatóság bevásárló központ építésére ad engedélyt, a szakhatóságot bevonták, egyéb ügyfelek pedig lemondtak a jogorvoslati jogukról. Fél évre rá egy civil természetvédelmi szerv a másodfokú hatósághoz fordul, hogy semmisítse meg az engedélyt, mert az jogszabálysértő. Az alapozásnál derült ki, hogy gond van az építkezéssel. Mit kell tennie a másodfokú szervnek? Válasz: el kell utasítani a kérelmet, mert az jóhiszemű jogot sért és az építtetőt vegyük jóhiszeműnek. Emellett persze hatósági ellenőrzés lefolytatható a kivizsgálás céljából.

Szóbeli kérdések: Maastricht 3 pillér erről mindent, egyenlő bánásmód az Unióban (ehhez elmondtam az alapjogok fejlődését stb. és egy két jogesetet). Szerintem ezért nem is kérdeztek többet.

Munkajog: munkaszerződés kötelező tartalmi elemei, összehasonlítása más jogviszonnyal (elsődleges és másodlagos minősítő jegyek kellettek)

Tb: rokkantsági nyugdíj új szabályai és hogyan szabályozták 2008. előtt, rokkantsági fokok, megállapítás, mire van kihatással (ORSZI vizsgál és megállapít, ettől függ hány %-ot ítél meg a Tb.)Hol vannak még fokozatok baleseti járadék.

Közig: egy kirgíz (vagy valami ilyesmi) népcsoport mit tehet Magyarországon, ha el akarja ismertetni magát. Válasz népi kezdeményezés, Ogy tárgyalja meg az elismerést. Kisebbség fogalma.

Rendészeti Panasztestület mit csinál stb.

Kormány milyen jogforrást bocsáthat ki (felsorolás kellett)

Nagyon rendes vizsgabizottság volt az OIT-nál.

Köszönöm mindenkinek az anyagokat nagyon jók voltak.

Üdv.

csajun # 2008.11.20. 08:31

liszmi!

Én is csak Novissimás könyvekből tanultam.

Az Alk.-közig.-ből nem lehet ennyi féle törvényt megtanulni, szerintem elegendő a könyv. Azért a kidolgozott gyakori kérdéseket nézd meg (megtalálod a gmailes e-mail címen), mert abban van pár dolog, ami a könyvben nincs benne, de szerintem a kettő együttt elég. Én csak ennyiből készültem!

A Munkát csak az indoklásos törvényből tanultam, az is elég volt. TB-ből pedig feltettem a közös gmailes címre anyagot, az szerintem lefedi a törvényeket.

Az Eu-ból is elég volt a Novissimás könyv, de abból is küldtem anyagot a gmailes címre, abban vannak olyan kiegészítések, amik a könyvben nincsenek benne.

Kitartást mindenkinek!