szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


csajun # 2008.11.20. 08:22

Sziasztok!

A héten voltam írásbelizni és tegnap túl estem a szóbelin is, megosztanánm veletek a tapasztalatokat, kérdéseket.

Írásbeli:
Miniszter felterjeszti X.Y. egyetemi tanárrá való kinevezését a közt. elnöknek, mivel minden törvényi feltételnek megfelel. A közt. elnök nem akarja aláírni, mert szerinte nincs erkölcsi integritása. A feladat, hogy megtagadhatja -e és indokolni kellett. A válasz: nem. Az Alkotmány indoklásos részéből ki lehetett írni a választ.

Szóbeli:

1. Alk.-közig.:

  • közt. elnök lehetek -e, hogy választják, soroljam fel, hogy kiket nevezhet ki az Alkotmány értelmében, AB mit mondott ki azzal kapcsolatosan, hogy ő a hadsereg főparancsnoka (nincs semmilyen rangja, nem előljárója senkinek);
  • tulajdonnal kapcsolatos rendelkezések az Alkotmányban
  • önkormányzat bevételei, vagyona
  • Ket. jogorvoslatok csoportosítás, melyik mehet hivatalból és kérelemre is

2. Munka-TB

  • jognyilatkozatok alakisága
  • rendes felmondásnál az indoklás jelentősége, milyennek kell lennie (okszerű), mikor nem kell (nyugdíjas)
  • ki minősül nyugdíjasnak
  • hozzátartozói nyugellátás felsorolása
  • özvegyi nyugdíj, mi van, ha többen jogosultak (egyenlő arányban kell megosztani), mi van, ha az egyik özvegynek ez nem tetszik (a másik özvegy ellen pert indíthat)

3. EU

  • hűség klauzula
  • szerződésszegési eljárás menete
  • választásokkal kapcsolatos kérdések pl. az ogy. választásoknál összeállított névjegyzéket lehet -e használni az EP parlamenti választásoknál (nem)

Nem kellett szó szerint tudni a dolgokat és ha meghallották azokat a szavakat, amiket akartak, akkor az már elég is volt. Egyébként ha valami nem ment, akkor rákérdeznek, rávezetnek, rendesek voltak.

Abigél # 2008.11.19. 22:34

Köszi, tényleg jónak tűnik a gmailes anyag. Köszönet érte annak, aki feltette.

Ettől függetlenül eléggé pánikolok...
Mindenki, aki nem jogász körülöttem csak les, hogy milyen vizsga ez, amire én annyit tanulok, hogy addig már nem is megyek dolgozni.

drmmoni # 2008.11.19. 18:22

Abigél!
Nézd meg a szakvizsgazok@gmail.com-ra elküldött tb-s anyagot. Egész jó és rövid. HA még többre lenne szükséged az OEP és a Nyugdíjbiztosító honlapjain egész használható és tömör leírásokat találhatsz az egyes ellátásokról. Ne vessz el a részletekben!

Abigél # 2008.11.19. 17:29

Dec 11-én megyek vizsgázni.

Én teljesen kivagyok ettől a TB anyagtól :-(. Meg a többitől is, csak most épp ezzel kínlódom. Ez nem igazság, hogy ezt a sokat mind meg kell tanulni!!!

avokádó # 2008.11.18. 19:48

Nekem is 3 héttel előtte érkezett meg, bár nálam elírták a lakcímemet, úgyhogy lehet, hogy kavargott még egy pár napig.

liszmi # 2008.11.18. 12:10

Sziasztok!

Ezek szerint én sem takarózhatok azzal, hogy későn jött a behívóm... :S Nálam az volt a durva, szeptember elején leadtam a kérelmemet november végére, erre már másnap felhívtak, hogy valszeg február lesz belőle, de ha nagyon nagy szerencsém van, becsúszom decemberre. Na, 2 hete felhívtam őket, hogy mi van, azt mondták, kizárt a december, és köszönjem meg, hogy február elejére benyomorítottak. Erre tegnap megjött a behívóm december 10-re, vagyis nálam sem tartották a 4 hetet... Na, hát most aztán azt sem tudom, mihez kapjak, mert nekem mindig a közig volt a mumus, ezért is hagytam ezt utoljára. És maradt 3 hetem úgy, hogy abszolút nem számítottam arra, hogy tanulásra is időt kéne szakítanom.

Ti miből tanultok? Szerintetek jók a Novissimás szakvizsga könyvek? Mert azt hiszem, arra már nem lesz időm, hogy máshonnan szedegessem össze a tételeket, meg jogszabályokat nyomtassak...

M.Z. # 2008.11.16. 09:48

Sziasztok!

Én is dec.3-án megyek. A behívót nov.7-én kaptam meg. Mostanában egyáltalán nem tarják a négy hetet....

drmd # 2008.11.15. 15:12

köszönöm!

doris # 2008.11.15. 10:24

drmd!
75, 76 és 78-hoz én az IRM honlapján található anyagokat néztem meg. A 77. és a 80.-at megtalálod a gmail-es közös címen, a 79. pedig u.az, mint a 46.

drmd # 2008.11.15. 10:01

Sziasztok!

Valaki ki tudna segíteni EU 76-80. tételekkel?

Abigél # 2008.11.14. 19:47

Sziasztok!

Egy hete pénteken bementem az OIT-ba a Szakvizsga titkárságra, akkor nagy kegyesen elárulták, hogy a 8-ával kezdődő héten vizsgázom. Ehhez képest még nem kaptam meg az értesítőt, pedig ma már nagyon vártam, hogy megérkezik.

Ismerek valakit, akit dec. 3-ra osztottak be és erről 11-én kapta meg a papírt.

doris # 2008.11.14. 14:05

Sziasztok!
Sikeresen túlestem tegnap az UTOLSÓ szakvizsgámon a Legfőbb Ügyészségen!

Kérdéseim:
Munka-Tb:

  • végkielégítés,
  • köztisztviselői jogviszony létesítése, megszűnési esetek felsorolása,
  • szülői nyugdíj,
  • eg.bizt.pénzbeli ellátások méltányosságból.

AJ-Közig:

  • önkormányzatok társulásai, körjegyzőség,
  • Ket.képviselet,
  • jogforrási hierarchia.

EU:

  • Számvevőszék,
  • Nizzai szerződés (lényege),
  • vertikális és horizontális közvetlen hatály fogalma.

Sok sikert mindenkinek!

drmd # 2008.11.14. 13:05

Nekem is dec. 8.-át ígérték, de még én sem kaptam meg..

drmmoni # 2008.11.13. 22:22

SOS!
A bűnügyi együttműködésről szóló 37-41 tételekhez van bárkinek rövid anyaga, vagy javaslata,hogy hol lehet használható anyagot találni hozzá?
Óráim mentek már el erre az igen fontos (???)részre.

irena # 2008.11.13. 17:51

Ha ezt mondták, akkor ne aggódj, DrPici, biztos van ilyen eset is - meg olyan eset is. Az is elképzelhető, hogy utóbb egy kieső jelentkező helyére tudtak beszorítani, és ezért viszonylag később kapod meg a behívót.
De semmiképpen nem árt, ha elkezdesz készülni, mert maga az is sok, amíg az ember kihúzogatja az anyag lényegét és ez akkor sem lesz hátrány, ha mégis csak jövőre kapsz időpontot.
Köszönöm a gratulációt, az utolsó, a polgári márciusban.

drpici # 2008.11.13. 12:40

Grat, Irena! (egyben irigykedem is egy picit. :))

És köszi a kérdések megosztását!

Viszont az utóirat aggaszt...én már rájuk telefonáltam, h mi van, mondták, h dec. 8. írásbeli, utána szerda v csütörtök a szóbeli, de értesítőt nem kaptam...

irena # 2008.11.13. 07:50

Sziasztok!

Tegnap sikeresen túlestem a vizsgán, az IRM épületében voltam a fszt 1/B. szobában, nagyon rendes és segítőkész volt a bizottság, ezt vmennyi vizsgázó nevében elmondhatom.
Íme a kérdések:

1. Munkajog:

  • sztrájktörvény A-Z-ig ( egyeztetés, mikor jogszerű, mikor jogszerűtlen, jogkövetkezmények ( munkabér, szolgálati idő )
  • rendkívüli felmondás okai, határidők
  • leltárfelelősségi megállapodás, leltárfelelősség érvényesítése, milyen felelősség ( objektív ), csoportos leltárfelelősségi megállapodás
  • TB: özvegyi nyugdíj

2. Alkotmány és közig:

  • vélemény nyilvánítás szabadsága ( milyen esetben lehet korlátozni, AB határozat a gyűlöletkeltésről )
  • Ket-ből végrehajtás ( elrendelése, pénzkövetelés végrehajtása, meghatározott cselekmény végrehajtása )

3. Európa

  • előzetes döntéshozatali eljárás végig ( bíróság fogalma, milyen esetekben fordulhat oda, eljárás menete )
  • Cartesio-ügy ( mi a tartalma a főtanácsnoki indítványnak? válasz: cégbíróság fordult az EB-hez, de a cégbíróság nem olyan szerv, amely odafordulhat az EB-hez, mert nem jogvitában jár el )- ez csak mellékes kérdés volt az előzetes döntéshozatallal kapcsolatban ( ha nem tudtam volna, sztem akkor sem befolyásolta volna negatívan a vizsgát )

További jó felkészülést és kitartást kívánok Mindenkinek!

Ui: nekem ismerőseim már október vgán megkapták a decemberi behívót. ( dec. 10-ére )

ponuzsaniko # 2008.11.11. 15:51

Kedves Mindenki!

Kapott már valaki decemberre behívót? Kb mikorra várható szerintetek, és menniyvel elöbb jön? Már elég idegörlő, hogy nem jön meg...

irena # 2008.11.11. 08:26

Kedves Sorstársak!

Sikerült végre kidolgoznom az EU gyakori kérdéseket is, átküldtem a közös postafiókba.
Bevallom: vannak kérdések ( főleg a hosszabbak ), amelyeket a már közkézen forgó kidolgozásból Ctrl+C-Ctrl+V-tem, illetve főleg a szervezeti részt az euvonal.hu-ról másoltam be, mert sztem jól össze van foglalva a lényege és sokszor érthetőbb, mint a tankönyvek.
Kérem, holnap mindenki szídjon, majd beszámolok.

julcsesz # 2008.11.09. 10:55

Sziasztok!

Néhány szóbeli kérdés: munkavállaló kártérítési felelőssége (gondatlan - szándékos); jogosulatlanul felvett táppénz mennyi időn belül követelhető vissza; öregségi nyugdíj feltételei; bírósági szervezetrendszer; Legfelsőbb Bíróság tevékenysége; Legfelsőbb Bíróság elnöke; közig jogorvoslati rendszer; EU Bíróság; EU Alkotmány.

További jó felkészülést!

Zs.F. # 2008.11.07. 12:02

Kedves Mindenki!
tanulom ezt az "EU komplett anyag"-ot, meg még hozzá a Novissimás könyvet. de nem tudom, hogy a 37 (A bűnügyi együttműködés területei) - 41 (a ne bis idem elvének gyakorlata) tételig, valamint a 36. tétel, továbbá a 72-76 tételek és a 77, és 79 tétel honnan érhető el. Mivel 19-én megyek, nagyon köszönném, ha valaki érdemben segítene.
köszönöm szépen. Ja, ki mennyire tudja magát elmélyíteni ebben a ronda C-ben? Ha 1 alapos, és 1 ismétlő átolvasást alkalmazok (többre nincs időm), akkor mire van esélyem?

Friki # 2008.11.05. 18:07

Szia Nini!

Légyszi írd le, hogy milyen kérdéseid voltak, ha még emlékszel rá!

nini # 2008.11.04. 18:57

Kedves Sorstársak!

Mivel sikerült a vizsgám, örömmel adnám el és tovább a következő könyveket:

Európai közösségi jog
Szerzők: Dr. Jeney Petra, Dr. Kende Tamás
Dr. Lövenberg Viktória
Lektor: Dr. Fazekas Judit
Kézirat lezárva: 2005. május 5.
Terjedelem: 385 oldal
Méret: A/5
Kötés: kartonált

1800,- Ft

Munkajog
MunkajogSzerző: Dr. Horváth IstvánLektor: Dr. Hágelmayer IstvánnéKézirat lezárva: 2007. július 2.Terjedelem: 424 oldal
Méret: A/5Kötés: kartonált

1500,- Ft

Érd.: nininina@freemail.hu

vivi1111 # 2008.11.04. 11:09

sziasztok!

valaki nem tudna a gmailes szakvizsga címre bármilyen kidolgozott büntetős anyagot küldeni? pl. tudtommal kering Bp.-en egy különös részi kidolgozott anyag is…

mindhárom szakvizsga topicban felteszem a kérdést a biztonság kedvéért. :)

nagyon nagy segítség lenne.

progcic # 2008.11.02. 19:15

Várjuk az anyagokat a gmail-es címre. Jó lenne, ha minél többen tudnátok küldeni valamit, több szem többet lát... :)