szakvizsga


mononokee # 2012.11.26. 17:10

Helló
volt már olyan valaki, aki az írásbelijét megváltoztatta szóbelin. Gond ez? Elfogadják, vagy eleve nem vizsgázhat?

Danina # 2012.09.15. 15:27

hmm, tényleg! és ha jól értelmezem, akkor október 31-ig még a régi áron lehet időponthoz jutni, utána már csak 24500,- Ft-ért...

legalservice # 2012.09.15. 09:05

Nah, akkor az "új" rendszernek annyi???
A tegnapi közlönyben megjelent a régi rendelet módosítása. Tkp. minden maradt a régiben, csak részletszabályok változtak...

Bandi4 # 2011.11.16. 16:02

Törvényt mindenképp nyomtass újat, az meg a bírói állásfoglalások elegek a felkészüléshez.

bajussz # 2011.11.15. 10:57

sziasztok!

3 éve vizsgáztam polgári jog részből.
most találtam meg a jegyzeteket, meg a kinyomtatott törvényeket.

dobjam ki, vagy lehet abból még tanulni valakinek? szerintem nem igazán hatályos már

Bandi4 # 2011.11.04. 02:30

Üdv,

Ha elfogadják a tervezetet, akkor 2012 januártól a az új rendszer működik már, úgy hogy mellette a régi rendszerben is lehet vizsgázni 2013 januárig. Az új rendszerben már januártól vizsgázhatnának a 2 év joggyakorlattal rendelkezők a 3 írásbelin, de a szóbeli, 4. vizsgát csak akkor tehetik le, ha megvan mind a 3 írásbeli és letelt a 3 év gyakorlati idő is.

Az új rendszer igazságtalanabbnak tűnik, mert a tervezetben nem láttam utalást arra, hogy részjegyet lehet kapni, tehát az új rendszerben aki pl. megírja pl. a polgári cucc részeit ötösre, de viszont egy elégtelen lesz, akkor a vizsgát a 0-ról kezdheti 60 nap múlva, tehát nem számít a megszerzett részjegy, míg, a régi rendszerben, ha jól tudom egy alkalommal lehet javítani, ha csak a vizsga 3/4 e is lett meg.

Itt a tervezet:

http://www.kormany.hu/…tervezet.pdf

chelsy # 2011.11.02. 10:44

sziasztok!
segítségeteket szeretném kérni. tudtok valamit konkrétumot az új szakvizsgarendszerről, hogy az kikre fog vonatkozni?
januárban kezdhetem meg a szakvizsgáimat, de még nem jelentkeztem be, mert nem tudom, hogy rám már az új rendszer fog-e vonatkozni, amennyiben elfogadják az új IM rendeletet. ha valaki tud erről közelebbit kérem segítsen.
köszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.01. 10:58

Öööö... Tartok tőle, hogy ez a szakvizsga nem az a szakvizsga.

Gergely98 # 2011.11.01. 09:36

Kedves fórumozok!
Segítsen aki tud, 2 éve végeztem a főiskolát 53 évesen, hogy több legyen a nyugdíjam, 1 év múlva 40 éves munkaviszonyom lesz, a legmagasabb bérkategóriában vagyok a bérem nem fog már emelkedni.
Kérdésem kötelezhetnek e a szakvizsga elvégzésére.

hunfrakk # 2011.10.30. 16:01

egyetértek ezzel:

Egyrészt az írásbeli vizsgán sokkal könnyebb csalni.

A modern technika vívmányai lehetővé teszik a puskázást egy háromórás írásbeli vizsgán.

Erre a szóbeli vizsgán szinte nincs esély, hiszen a jelöltnek „kapásból” kell válaszolnia a legkülönfélébb kérdésekre.

Jelenleg a vizsgázók az írásbelin jogszabályszöveget használhatnak, így a puskázásnak különösebb értelme nincs.

Az írásbeli vizsgáztatásnak csak akkor van létjogosultsága, ha a vizsgakörülmények a visszaélés lehetőségét kizárják.

Ez elérhető technikai eszközökkel – pl. a vizsgahely elektronikus leárnyékolásával – vagy a számítógép képernyőjén megjelenő, nagyon rövid gondolkodási időt engedő feleletválasztós tesztkérdésekkel.

A hivatásrendi bizottságok bevezetése tévút.

A szakvizsgán nem a hivatásrend-specifikus tudást kell számonkérni, hanem az adott joganyag gyakorlati alkalmazását.

Miért ne tudná megítélni egy adott hivatásrendhez tartozó jelölt (pl. ügyvédjelölt) felkészültségét egy másik hivatásrendhez tartozó cenzor (pl. bíró)?

Ráadásul a szakosított bizottságok előtt történő vizsgázás a belterjesség melegágya lenne.

Ezért a heterogén vizsgabizottságok fenntartása indokolt.

hunfrakk # 2011.10.30. 15:59

Magyar Györgyék véleménye az új szakvizsga rendszerről

http://magyarugyved.eu/index.php?…

Zuzzancs # 2011.10.18. 08:20

Kedves fórumozók!

Egy olyan valószínűleg példa nélküli kérdéssel fordulok hozzátok, hogy én még augusztusban bejelentkeztem a jövő héten sorra kerülő szóbeli és írásbeli vizsgámra. Az írásbeli október 24-én, a szóbeli 28-án lesz.

A joggyakorlatomat 2008. október 27-én kezdtem meg, a tanúsítványomban az áll, hogy november 1-től vagyok vizsgára bocsátható.

Szerintetek elengednek vizsgázni? Van értelme bemenni és méltányossági kérelmet benyújtani?Rengeteget tanultam, szabadságot vettem ki, a legközelebbi szabad időpont pedig talán karácsony előtt van valamikor....Ez az egy hét ennyit számít?Egyébként a szóbeli idejére a 3 év is letelik.....

Ötlet valaki?

Impossible # 2011.10.12. 10:26

Köszi!
He-he, hát ez jó, mondjuk kiválasztom, hogy közjegyzők előtt akarok vizsgázni, akik a közjegyzőséggel kapcsolatosan nem kérdezhetnek, a többihez meg nem értenek, meg írásbelin kihagyom az egész közig+alkotmány+munkajogot, klassz. :D

hunfrakk # 2011.10.11. 18:31

alább le van írva minden
linkek is vannak
amik átirányítanak oda
ahol részletesen ki van fejtve...

bajussz # 2011.10.11. 13:32

gondolom, hogy a 3év az marad:)

Impossible # 2011.10.11. 13:22

Egyébként összefoglalhatná nekem valaki a szakvizsgát érintő tervezett lényeges változásokat.

Impossible # 2011.10.10. 13:03

támad a mars :D

pazs # 2011.10.10. 08:19

Kacsa1111: légiközlekedési finanszírozás (mivel nem csak repülőgépet, hanem például repülőteret is finanszíroznak meg hangárt, bár az kétségkívül ritkább), bár én inkább légijármű-finanszírozást mondanék. (Légijármű nem egyenlő a repülőgéppel.)

Kacsa1111 # 2011.10.10. 08:10

Kedves kbs,

ebben asszem sosem fogunk egyetérteni.:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 08:04

Vannak szakmák, hivatások, amelyekben az a jó, ha mindenhez értesz, és semmihez sem értesz igazán: újságíró, politikus, ügyvéd etc.

Kacsa1111 # 2011.10.10. 07:47

Kedves kbs,

Szegény. És miben különbözik egy esztergályostól?

mivel pöppet szofisztikáltabb a jogi szabályozás és a jogi gyakorlat, ezért annyira talá nem is szegény...
viszont cserébe ő ért is valamihez. Mert aki mindenhez ért, az semmihez sem ért igazán...:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 07:09

Ezért nem a hatályos szabályozás beseggelése a fontos, hanem a jogászi gondolkodás és az alapelvek elsajátítása. No meg bizonyos képességek fejlesztése. (Ha van mit, persze.) És vessetek a mókusok elé: az általános műveltség is.

steini # 2011.10.10. 07:02

Sziasztok! Én a második szakvizsgámra tanulok, megcsinálom a harmadikat is, mert ott, ahol dolgozom, kötelező. DE! Mivel nagyon speciális részterületen dolgozom, NEM fogom használni igazából egyik szakvizsgatárgy szabályait sem. Úgyhogy kissé úgy érzem, hogy csinálok egy másik fajta államvizsgát, kicsit bővebb, kicsit másabb, de mégiscsak olyan, mint az egyetem elvégzésénél. Persze lehet magyarázni, hogy ez miért is jó nekem, (tényleg, miért is?) de a lényegen nem változtat: újra bifláznom kell, és úgy érzem, feleslegesen. Sokkal több értelmét látnám annak, amit már vki itt is felvetett, hogy a szakvizsga tényleg szakvizsga legyen, úgy mint az orvosoknál. És ha valaki át akar nyergelni más területre, vizsgázzon le a hatályos szabályokból, és utána kapjon is munkát. Mert a papírhalmozásból nem lehet megélni. És mint tudjuk, a tudás a jelenlegi jogalkotási rohamban gyorsan évül, így akár egy év alatt is jelentéktelenné válhat a nehezen megszerzett elméleti tudás.

Bandi4 # 2011.10.09. 21:50

Értelmesebb lenne, ha külön lenne bírói, ügyészi, ügyvédi szakvizsga. Úgy lenne korrekt, ha lenne egy minimál-követelményű alapszakvizsga és az lenne a továbblépés az adott hivatás szakvizsgája felé.

Ez a jelenlegi rendszer csak felesleges terheket ró az emberekre, nagyon faszán működik is a kitalálóinak, hiszen nézzük meg csak egy db részvizsga költségeit.

Én csak az új rendszerben mehetek először vizsgázni, de az olvasottak alapján nem sok érdemi különbséget látok az új és a régi rendszer között, talán annyival jobb, hogy csak egy szóbeli van, az írásbelire való felkészülés nem jár annyi feszültséggel, meg a bizottságoktól való parázással.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.09. 20:42

van aki egész életében semmi mást nem csinál, mint aviation financinget

Szegény. És miben különbözik egy esztergályostól?