Segítségkérés római jog jogesetmegoldáshoz


m.a.96 # 2017.11.29. 18:03

Rendben, köszönöm a segítséget!

Rexor # 2017.11.29. 17:54

"Valaki elajándékozta a telkét rabszolgáival együtt, és levélben nyilatkozott a birtok átadásáról. Ha az elajándékozott rabszolgák közül az egyik elmegy a megajándékozotthoz, majd őt vissza is küldik a telekre, akkor ezen rabszolga által a telken és a többi rabszolgán is megszerzésre kerül a birtok. "

Okés közben megtaláltam szóról szóra. Tehát a telkét és a rabszolgáit is elajándékozza. Innen szerintem neked is menni fog, koncentrálj a birtok fogalmára.

m.a.96 # 2017.11.29. 17:50

Annyit megértettem hogy az ajándékozó átadja a megajándékozottnak a telket jelképes átadással, amihez elegendő az ajándékozó egyoldalú nyilatkozata. Abban nem vagyok biztos hogy azzal hogy a rabszolga elmegy a megajándékozotthoz és ő visszaküldi őt azzal ő megszerzi e a rabszolgák felleti "hatalmat" vagy sem.
Emellett még az érdekelne hogy későbbiekben az aki ajádékozott az élhet-e valamilyen interdictummal vagy sem? Esetleg interdictum utrubival?

Rexor # 2017.11.29. 17:44

Másképpen kérdezem: te érted ezt a jogesetet?

m.a.96 # 2017.11.29. 16:36

Én a jogesetet idéztem szóról szóra és ott ez szerepel!

Rexor # 2017.11.29. 14:12

Mi az hogy telkét rabszolgákkal együtt? Ez így értelmetlen. A rabszolgák a telek tartozékai? Vagy onnan nőttek ki? :)

m.a.96 # 2017.11.29. 12:58

Jó napot!

Elsőéves joghallgató vagyok és római jogból lenne kérnék egy kis segítséget jogeset megoldáshoz!
D. 41. 2. 48. Papinianus 10 responsorum
" Valaki a telkét a rabszolgákkal együtt elajándékozta és levélben úgy nyilatkozott, hogy a birtokot átadta. Ha a rabszolgák közül, akiket a telekkel együtt elajándékoztak, egy a megajándékozotthoz megy, majd az őt azonnal vissaküldi a telekre, akkor ezen a rabszolgán keresztül a telken és a többi rabszolgán is megszerzettnek számít a birtok"
Mi a jogi probléma? Mi a megoldása és az indokolása?

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!