Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


Peti_80 # 2007.05.17. 20:29

Szeretném a segítségeteket kérni egy jogi értelmezéshez az alábbi törvénytervezetből kiemelt cikknél:

25.§. (6) Annak a rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személynek az e törvény hatálybalépését követően esedékes - a Tny. 64. §-ának (9)-(10) bekezdésén alapuló - soron következő orvosi felülvizsgálatát, akinek az ellátását 2008.január 1-jét megelőzően állapították meg, a 2007.december 31-én hatályos orvosszakértői minősítésre vonatkozó rendelkezések alapján kell elvégezni, és az ellátást ennek megfelelően kell tovább folyósítani vagy megszüntetni.

gittus # 2007.05.18. 06:43

Van már tervezet a 2007.december 31.-én hatályos orvosszakértői minősítésre vonatkozóan?
A betegségek értékelési szempontjai oly nagyon nem változhatnak 2008 előtt és után.
Vagyis remélem.

Peti_80 # 2007.05.24. 08:48

Nem igazán értem, mire akart kilyukadni: "Van már tervezet a 2007.december 31.-én hatályos orvosszakértői minősítésre vonatkozóan?"

A 2007.december 31-én hatályos orvosszakértői minősítés jelenleg is érvényes, egészen addig a napig. 2008-tól már nemcsak a betegséget nézik meg, hanem a megmaradt munkaképességet is. Ezért szeretném tudni, hogy akinek 2008 után vissza kell menni az orvosi testület elé, akkor nem minősíthetnek az új szabályok szerint.

gittus # 2007.05.24. 15:39

Pontosan arra irányul a kérdésem hogy az orvosszakértői minősítésre vonatkozó iránymutatás, rendelkezés kerül-e változtatásra 2007 december 31 után? Ha igen, lehet-e már a változásról tudni valamit.
Szerintem csak annak ismeretében lehet eldönteni, hogy hátrányosan vagyis hátrányosabban ítélik meg a mkcs-t mint annak előtte
A 2007.december 31-én hatályos orvosszakértői minősítés jelenleg is érvényes, egészen addig a napig..
Miért vagy biztos benne hogy ...addig a napig... érvényes a jelenlegi rendelkezés?

Peti_80 # 2007.05.25. 07:12

Mert számomra kitűnt a törvénytervezetből, hogy az új törvény, az új minősítési rendszer 2008.január elsején lép hatályba.

gittus # 2007.05.25. 12:16

Az idézetből számomra ilyesmi nem tűnik ki

Peti_80 # 2007.05.29. 08:44

Ne haragudjon, nem tudom ide másolni a 26 oldalas törvénytervezetet. A záró rendelkezés kimondja, hogy az új törvény 2008.jan.1-jén lép hatályba. Persze, hogy a kiemelt idézet ezt nem tartalmazta!

gittus # 2007.05.30. 06:34

Az hogy a módosítás 2008.ja.1-től lép hatályba még nem jelenti azt, hogy az mkcs véleményezéséről szóló - külön - rendelkezés is hatályát vesztené egyszerre, csak amennyiben ezt kifejezetten kimondja a módosítás.

BekeMeli # 2007.07.27. 11:45

egy kérdés, kérés :)
Olvastam, hogy a rehabilitációs járadékról szóló tv-t boncolgatták!
Lehet egy kérésem: elmondanák miről is szól ez pointosan??? A nyugdíj intézettől kapott tájékoztató alapján nem teljesen tiszta nekem ez a dolog! :S Minden rokkantnyugdíjasra vonatkozik ez a tv? vagy csak egy részükre?

monalisa1 # 2007.07.27. 18:02

Az I. és II. csoportú- tehát 100%-osan rokkantakat nem érinti a változás. Mindenki mást felülvizsgálatra hívnak majd be, aztán vagy csökken a jelenlegi 67%-a vagy 79%-osra változik majd = új kategória.

Aki rehabilitációs járadékot fog kapni annak a járandósága 120%-ra emelkedik, de szja adókötelezettség áll be. A járadék egyben további 3 évre szolgálati időt jelent, és akkor majd újra megállapítják a nyugdíját - akkor már a véglegest.

Ezzel a rehab.járadékkal az a lényeg, hogy aki nem teljesen munkaképtelen az menjen el dolgozni...

Én ekként tudom a dolgokat.

nyusz66 # 2007.07.27. 19:20

Ez a baleseti járadékokat is érinti? Pl. azzal mi lesz, akinek 26%-os rokkantságra baleseti járadékot folyósítanak?

monalisa1 # 2007.07.27. 19:59

Azt hogy az eddigi rokkantsági járadék és a bevezetendő új rokkantsági járadék átfedik-e majd egymást, és ha igen miként/hogyan azt nem tudom.

monalisa1 # 2007.07.27. 20:01

A változás lényege az, hogy a jelenleg a 67%-os rokkantsági nyugdíjban többé-kevésbé kényelmesen megülőket akarják munkára- dologra bírni...

monalisa1 # 2007.07.27. 20:25

Az már más kérdés, hogy aki eddig 67%-os rokkantként otthon maradhatott - bár nem teljesen munkaképtelen -, az mint új x %-ú járadékos HOL talál majd magának munkát?...

BekeMeli # 2007.07.29. 17:25

Ha jól értem azokat is befogják hívni felülvizsgálatra, akit eddig soha???

BekeMeli # 2007.07.29. 17:27

Előbbihez kieg: aki III. csoportú rokkant?

monalisa1 # 2007.07.29. 18:48

Főleg és elsősorban őrájuk kiváncsiak.

Egy I. és/vagy II. csoportú rokkant munkaképtelen ember, legalább is a papírjai szerint...

monalisa1 # 2007.07.29. 18:58

Azért arra kiváncsi lennék (...) hogy az illetékes orvosszakértői bizottságok hogyan/miként győzik majd a több százezer érintett rokkant felülvizsgálatát elvégezni, amikor amúgy is mindig túl vannak terhelve. (Vélem az aktákat azért csak előveszik és lesz akit tényleg behívnak és vizsgálják, míg másokat valószínűleg meg nem = őnáluk marad minden a régiben.)

BekeMeli # 2007.07.30. 07:06

Köszi szépen az infokat :)

anyuca # 2007.10.06. 12:56

Csak az a bajom ezzel ha valakit visszaminősítenek, de az állapota nem javult , hogy fog dolgozni? Illetve hol tudnak elhelyetkedni?

picurka # 2007.10.08. 12:01

Sziasztok!

Én bányásznyugdíj ügyben szeretnék érdeklődni.
A férjem bányában dolgozott. Sajnos a gerince megbetegedett, 40%-os egészségkárosodást állapítottak meg nála. Kapott egészségkárosodási járadékot. A bánya megszünése után munkanélkülivé vált. Az orvosi szakvélemény szerint semmilyen fizikai munkát nem végezhet, mert bénulás veszélye áll fenn. Műteni nem lehet. Mint kiderült, 4000 földalatti műszakkal elmehetett bányásznyugdíjba.
A kérdésem az lenne, hogy a nyugdíja mellé, vagy a nyugdíja részeként nem jár-e neki valamilyen kiegészítés?

A választ előre is köszönöm.

monalisa1 # 2007.10.08. 12:21

Ha már a nyugdíját megállapították - és azt kapja is -, utóbb egyéb más járandóság nemigen.

Persze ha az egészsége bírná és legálisan tudna dolgozni, erre a többletkeresményre igényt tarthatna.

Két évente lehet kérni a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságtól a nyugdíj méltányossági felemelését - egy űrlapot kell kitölteni és beadni -, de csak 2-3 ezer forint amit adhatnak, és még ez sem biztos az országosan kérelmező rengeteg kisnyugdíjas miatt.

Azért csak adja be a férjed is, a kitöltésében ha szükséges segítenek, és minél előbb (!) mert januárban már elfogy a szétosztható keretösszeg.

A helyi önkormányzattól is lehet kérni un. lakásfentartási támogatást, ha jól tudom 2.500 Ft/hó.

szöcsi # 2007.10.12. 16:00

Jelenleg táppénzen vagyok 2006.12.12-től. Mivel agyérgörcsöm volt. Elképzelhető, hogy lerokkantosítás lesz a vége, mivel jelenleg sem enged a szakorvosom dolgozni. 38 éves folyamatos munkaviszonnal rendelkezem. A betegségem előtt egyetlen napot sem voltam táppénzen. Jelenleg 57 éves vagyok. Ha lerokkantosítanak, mennyi lehet a rokkantsági nyugdíj, illetve hány százaléka lehet a rendes nyugdíjnak

monalisa1 # 2007.10.13. 00:22

Szerintem kétféle lehetőség van:

  • rokkantsági nyugdíjazás, vagy
  • a 38. év munkaviszony alapján, az 57. életév betöltését követően, előrehozott öregségi nyugdíjazást kérni. (Vélelmezem hogy a nyugdíj összege egyiknél is másiknál is azonos lesz majd.)

A háziorvos ill. a szakorvos valakit legfeljebb 12 hónapig tarthat betegállományban, és azt követően kerül sor a rokkantosításra. De adott esetben már korábban is kezdeményezhetik ezt.

Ha az 57. életév már csak 2008-ban következik be, és a közismert akkori nyugdíjmegszorítások, lehet hogy a rokkantosítás ez évi elindítása a kedvezőbb.

Ha a sajnálatos betegség alapján "sikerülne" az I. és/vagy II. csop. 100%-os rokkantsági fokozatba bekerülni - ezt a szakorvos meg tudja mondani -, a rokkantság okán esetleg mód lesz közgyógyellátási igazolványhoz jutni, ellentétben a sima nyugdíjasnak ez nem jár.

Ha valamit tévesen írtam, bizonyára kijavítanak majd.

monalisa1 # 2007.10.13. 00:26

Én tudok olyanról aki agyérgőrcsből szépen rendbejött, igaz, ezzel együtt azért lerokkantosították - sajnálatosan mégsem vált egészséges ember belőle.

Kívánok mielőbbi javulást!