Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


Zsu2011 # 2020.03.31. 09:42

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni gyakorlott példával! 27 éves vagyok, tartós betegségeim vannak, jelenleg közalkalmazottai jogviszonyban dolgozom, garantált berminimumert. Szeretném igénybe venni a megváltozott munkaképességűként megillető jövedelmet. 2018ban már beadtam a kérelmet akkor megállapítottak hogy D kategóriába vagyok 70 százalékos az egeszsegkarosodasom, viszont akkor nem vettem igénybe. Egyik kérdésem, akkor megállapítottak ezt akkor az a határozat érvényes e még vagy újra be kell adnom, nyilván azóta nem gyógyultam meg a betegségem továbbra is fennáll, de mellette tudnék dolgozni. A munkáltatóval hogyan tudnám ezt megoldani, hogy jogosult legyek igénybe venni az ellátást, és ő is tudjon foglalkoztatni mint megváltozott munkaképességű személy. Azt lehet tudni h kb mennyi pénzre számíthatok?, illetve ha továbbra is a garantált berminimumot kapnam az belefér e a 3 hónap egymást követő berkorlátot. Remélem érthetően fogalmaztam, remélem valaki tud segíteni. Köszönettel!

Afonya2020 # 2020.03.16. 14:47

Érdeklődni szeretnék, hogy régen rokkant nyugdíjas voltam 2012-ig, utána rokkantsági ellátásra módosult minden. 53 éves leszek, és a régi Határozatomon az szerepel, hogy 2029 -ben érem el az öregségi nyugdíjkorhatárt.
Elvileg 2021-ben kellene mennem felülvizsgálatra. Nemrég olvastam, hogy változott a jogszabály 2020 januárjától, hogy akik 10 éven belül érik el az öregségi nyugdíjkorhatárt, azokat már nem hívják be. Érvényes-e a 2029-es dátum, mely szerint akkor érem el az öregségi nyugdíjkorhatárt?

Andrea72 # 2020.03.12. 12:46

Tisztelt Szakértő!
A fórumokban olvastam,2020 01 01 től változott rokkantsági ellátás modósításáról.2019 06 hónapban voltam bizottság előtt,és a határozatban ez szerepe.Egészségi állapot:17%ÖEK:83%.Minősítés:E.Rehab.jav.Önelletásra nem,vagy csak segítséggel tud.Felülvizsgálat 2022.06.hónapban szükséges.Kérdésem az lenne jól értelmeztem,hogy nem kell majd mennem felülvizsgálatra az új törvényszerint?48 éves vagyok.
Előre is köszönettel.

beteg62 # 2020.03.10. 11:29

Ha van olyan határozatod jelenleg amiben rokkant ellátásod van érvényben és úgy is kapod az ellátást akkor rokkant ellátott kell , hogy legyél hivatalosan.
Kérdés az, hogy az újabb soros vizsgálati eljárás megkezdésének a dátuma mikori. Ha 2019 dec. 31. előtti. Akkor már meg kelett volna hogy történjen a vizsgálat. Mivel annak 60 nap a határideje. Ha most lenne esedékes a felülvizsgálatod , akkor meg már biztosan nem fognak behívni felülvizsgálatra. Csak kapsz majd egy határozatot továbbfolyósításról . De mint mondtam ez csak akkor él ha rokkant ellátásban vagy jogerősen , hivatalosan .

beteg62 # 2020.03.09. 18:55

Szerintem téged sem fognak már vizsgálni, ha rokkant ellátott vagy . Mivel új törvény szerint 10 éven belül vagy az öregségi nyugdíjig. Így csak majd fogsz kapni egy határozatot , hogy tovább kapod eddigi ellátásodat.

Babó60 # 2020.03.04. 12:40

Tisztelt Hozzáértők!
60.évemet fogom idén betölteni,és még én is "vártam" felülvizsgálati időpontomat.
Ma viszont határozatot kaptam,hogy eddigi rehabilitációs ellátásomat rokkantsági ellátásként folyósítják tovább.Hivatkoznak nálam is a jogszabányra,..hogy mikor nem kell elvégezni a felülvizsgálatot(10 éven belül eléri az öregségi nyugdijkorhatárt.stb.

Kérdésem az lenne,mivel ebben a határozatban összegek nem szerepelnek,hogy a folyósítás összege változatlan lesz-e vajon?
Tehát ha valaki életkora, állapota miatt "átmegy" rehab ellátásból rokantellátásba így most ezekszerint -újabb komlex felülvizsgálat nélkül,a folyósított összeg változatlan marad-e?Köszönöm,a választ.

maya40 # 2020.02.11. 11:39

vaczkor
Nagyon köszönöm a segítséget! Kicsit nyugodtabb lettem.
Követni fogom a tanácsait.
És reménykedem.
Köszönöm

vaczkor... # 2020.02.11. 11:33

maya40 2020.02.11. 12:17
vaczkor
Még nincs határozat. Egyszerűen közölték, hogy elmehetek haza, mert nem elég a papírom.
Még nem voltam ilyen helyzetben, mi a teendő? Hogyan kezdjek egyáltalán bármihez? Kihez, vagy milyen hatósághoz fordulhatok segítségért?

  • Várja meg a határozatot.
  • Ha megérkezik fellebbezze meg a rendelkező részben közölt módon és határidőn belül.
  • Jogorvoslati kérelmében a lentieket adja elő.
  • Állítását (szerveltávolítás) orvosi dokumentációval (illetve annak fénymásolatával) támassza alá.
  • Ha a másodfok az elsőfokú döntést helybenhagyja a másodfokú határozat rendelkező részében feltüntetett módon forduljon bírósághoz.
maya40 # 2020.02.11. 11:17

vaczkor
Még nincs határozat. Egyszerűen közölték, hogy elmehetek haza, mert nem elég a papírom.

vaczkor... # 2020.02.11. 10:15

Kihez, vagy milyen hatósághoz fordulhatok segítségért?

Ott van a határozat rendelkező részében...

vaczkor... # 2020.02.11. 10:13

Fellebbezés?

maya40 # 2020.02.11. 09:48

Sziasztok!
Igen nagy bajban vagyok, ezért kérnék tanácsot. Ma voltam felülvizsgálaton - B1-es rehabilitációs voltam - és elutasítottak, mert csak a 20 éve meglévő,, krónikus betegségemről voltak leleteim.
Vannak ugyan egyéb betegségeim, de nem voltam velük szakorvosnál. Eddig a meglévő problémám bőven elég volt és elvileg nem is lettem volna rehabilitálható, mivel műtéti úton eltávolítottak egy fontos szervet. Ezt azonban 2009-ben figyelmen kívül hagyták és a koromra való hivatkozással rehabra irányítottak.

Szociális foglalkoztatóban dolgozom, ahol minimum a B1-es kategóriának meg kell lenni, különben nem vagyok támogatható, tehát nem tudnak foglalkoztatni. Még nem voltam ilyen helyzetben, mi a teendő? Hogyan kezdjek egyáltalán bármihez? Kihez, vagy milyen hatósághoz fordulhatok segítségért?
Minden válaszért hálás leszek és előre is köszönöm.

csilla517 # 2020.02.04. 07:08

Kedves Hapciusz!
Köszönöm a segítséged, felhívtam, nagyon kedves volt, tanácsokat adott és némiképp megnyugtatott.

csilla517 # 2020.02.04. 07:02

Kedves beteg62!
Biztos, hogy nem kaptam semmit előzőleg. Legutóbb, 3 évvel ezelőtt már majdnem egy hónappal előbb megérkezett a levél. Ezt a mostanit január 24-én adták fel, tehát sok esélye nem is volt hamarabb megérkeznie. Tegnap elmentem háziorvosi papír nélkül, rákérdeztek, válaszoltam. Nem reagáltak rá semmit, ebből arra következtettem tudják, hogy későn érnek ki a levelek és nem én vagyok az egyetlen ilyen eset.

beteg62 # 2020.02.02. 07:45

Bocsi ! csilla517 ! akart lenni .

beteg62 # 2020.02.02. 07:43

Üdvözöllek csilla517 %
Ez felettébb érdekes ! Minden előzmény nélkül kaptál szombaton egy levelet hatóságtól, hogy héfőn jelenj meg felülvizsgálaton . Ilyenről még nem halottam . A felülvizsgálati eljárás megindításának és lefolytatásának is meg vannak a hivatalos szabályai. Előtte biztos, hogy nem kaptál januárban semmi értesítést ?

Hapciusz # 2020.02.01. 11:33

Csilla, hívd

Www.versenykepesseg.eu

csilla517 # 2020.02.01. 11:00

Ma, szombaton kaptam meg holnapután hétfőn reggel 8-ra a felülvizsgálatra behívómat. Hogyan tudom így a háziorvosommal kitölteni a papírokat?
Mit tegyek? Ha nem megyek megvonják a járulékot, ha megyek nem lesz meg a szükséges papírom, lehet azért vonják meg. Nagyon el vagyok keseredve. ????

beteg62 # 2020.01.29. 07:59

Végre ! Egyértelműen le van írva minden lényeges a 10 év változtatással kapcsolatosan. 1 hónap kellett ehhez hogy tisztán lássunk az ügyben ! :

II. A megváltozott munkaképességű személyek ellátásait érintő változások:

  • Bővült a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai tekintetében elismerhető biztosítási jogviszonyok köre:

oA megváltozott munkaképességű személyek ellátására az szerezhet jogosultságot, aki többek között a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 napon át, 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy 15 éven belül legalább 3650 napon át a Tbj. 5. §-a szerinti biztosított volt.

o2020. január 1-jétől a biztosítási időbe be kell számítani az örökbefogadói díj folyósításának idejét is.

  • 2020. január 1-jétől változik a felülvizsgálat alól mentesülők köre. A rokkantsági ellátásban részesülő felülvizsgálatát nem kell elvégezni, ha a felülvizsgálatra meghatározott időpontban, vagy a felülvizsgálati eljárás megindításának időpontjában az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralevő időtartam a 10 évet nem haladja meg. Továbbá mentesül a felülvizsgálat alól az a rokkantsági ellátásban részesülő személy is, akinek rehabilitációja nem javasolt, .mert egészségkárosodása jelentős és önellátásra nem vagy csak segítséggel képes („E” minősítési csoportba tartozik).
  • Az ellátások minimum és maximum összegének meghatározásához használt vetítési alap a nyugdíjemelés mértékével emelkedik, összege 2020. január 1-jétől 104 405 Ft.

http://emmiugyfelszolgalat.gov.hu/

Zitux # 2020.01.28. 17:43

Kedves Viktória!
Igen értem, amit írtál.
Köszönöm a segítséget!
Üdv.

Viktória64 # 2020.01.28. 17:10

Kedves Zitux!
Szerintem nincs ilyen, hogy első 3 hónap, második 3 hónap, mindig 3 hónapot kell nézni, az adott hónaptól visszaszámolva. Mindig a 3. hónapban kell alacsonynak lennie, és utána 2 hónap lehet magasabb, így jön ki, hogy 3 hónapon belül csak 2 magas hónap van.
Ha április alacsony, június magas, július magas, augusztus alacsony, szeptember magas, október magas, november alacsony, december magas, január magas, február alacsony stb. Ha rámész bármelyik hónapra, onnantól nézd vissza, hogy az utolsó 3 hónapban van-e olyan, hogy mindegyik magas? pl. szeptembert nézve: a szeptember magas volt, de előtte augusztus alacsony volt, csak a július volt magas, így ez rendben van, mert ezt a 3 hónapot (júl-aug-szept) nézve nem haladja meg a jöv. határt. Január magas volt, de előtte csak december volt magas, november alacsony volt, ez is rendben van (nov-dec-jan). Ezt csak azok tudják megvalósítani, akik nem egyforma bért kapnak minden hónapban. Nem tudom, hogy így érthető volt-e. Az ügyintézők talán jobban el tudják magyarázni.
Üdv

Zitux # 2020.01.28. 15:51

Kedves Viktória!
Köszönöm a választ! 2016 áprilisban kaptam, akkor úgy kell figyelembe venni, hogy pl. első három hónap azaz április alacsony május magas június magas, a második 3 hónap pl július magas augusztus alacsony szeptember magas. Így jó? Utána következő 3 hónapot kell figyelni, azaz október alacsony november magas december magas, megint 3 hónap január magas február alacsony március alacsony. Így okés?
Jól írtam-e? 3 havit osztásban kell figyelni?
Köszönöm.
Üdv.

Viktória64 # 2020.01.28. 13:37

Zitux! Talán ez segít, de az biztos, hogy az ellátás kezdetétől indul az egész:
https://www.nyugdijguru.hu/…yok-2019-ben
"Tekintsük át a 2019-ben hatályos szabályokat!
Összefoglaló
A rokkantsági és a rehabilitációs ellátás melletti keresőtevékenységnél jövedelemkorlát érvényesül, amely szerint a rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér 150 százalékát, vagyis 2019-ben a 149 ezer forintos minimálbér másfélszeresét, azaz a 223.500 forintot.
Nagyon lényeges elem, hogy csak akkor kell az ellátást megszüntetni, ha három egymást követő hónap mindegyikében magasabb lenne a kereset, mint a fent megjelölt összeg.
Ha például valaki májusban és júniusban többet keres, de júliusban kevesebbet, mint a minimálbér másfélszerese, akkor nem kell megszüntetni az ellátását. Ha augusztusban és szeptemberben ismét többet keres, de októberben megint kevesebbet, akkor továbbra sem kell megszüntetni az ellátását. Ha viszont novemberben, decemberben és a következő év januárjában egyaránt többet keres a minimálbér másfélszeresésénél, akkor az ellátását meg kell szüntetni."

Zitux # 2020.01.28. 11:48

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem, mikortól kell számolni a keresetkorlátot.
Határozat napjától, pl. áprilisban kaptam, akkor áprilistól 3 hónap követőt kell számolni? Mondjik április május június nem léptem túl a keresetet, ez a 3 hónap letelt, akkor a következő július augusztust szeptembert kell nézni, utána október november december. Jól írtam?
Vagy mindegy, hogy mikortól, de 3 havi keresetkorlát túl ne legyen.
Határozat napjától 3 havonta kell figyelembe venni?
Vagy 1 évben 3 havonta jan febr márc!
Elnézést ha nem érthetően írtam.
Várom a választ!

Három egymást követő hónap ne legyen magas, vagy 3 havonta kell figyelembe venni, vagy határozat napjától?

Üdv.

beteg62 # 2020.01.26. 14:42

Várjuk a valós hiteles példákat akkor azoktól , akik rokkant ellátottak, 10 éven belül vannak nyugdíjig és mostanában várták vagy várják soros felülvizsgálatukat !