Nyugdíj halál után


July M # 2007.09.30. 18:12

Szeretném megkérdezni,hogy vajon valaki meg tudja-e mondani,hogy az alábbiakból
lett-e törvény,vagy valamilyen rendelet:

Én nem hallottam azóta erről.de hátha valaki tájékozottabb nálam.

A választások idején jelenlegi miniszterelnökünk,Gyurcsány Ferenc igért valami
olyan dolgot,mely szerint aki 2 éven keresztül regisztrált munkanélküli / és nő az illető

  • legalábbis így emlékszem a sok ígéret között - és nem sikerült ezidő alatt munkát

találnia, az bizony 55 éves korában elmehet nyugdíjba.

Azóta semmit sem hallottam erről,csak a mély hallgatás és a nagy csend van róla.

Köszönöm előre is a hozzászólásokat.

monalisa1 # 2007.09.24. 21:11

Mindamellett jelentkezzen munkára az önkormányzatnál pl. a kerületi Öregek Napközis Otthonához. Mert az ápolásí díj folyósítása nem zárja ki hogy valaki napi néhány órát dolgozzon és így egészítse ki a pénzét., lesz majd Ön is ebédkihordó, bevásárló, gyógyszert felírató, takarító, netán mosdató/fürdető más idős-, beteg- egyedülélő embereknél, rendszerességben. A Magyar Vöröskereszt és a Máltai Szeretetszolgálat is fogad fel időnként tiszteletdíjas - vagy akár főfoglalkozású - fiatal anyukákat és/vagy kozépkorú nőket.

Az már a maga dolga lesz hogy közben a saját szüleit hogyan/miként tudja kellő alapossággal ellátni, gondozni. Vélem a dolgok megfelelő szervezésével megoldható a feladat.

monalisa1 # 2007.09.24. 20:59

Feltétlen és mielőbb indítsa el az ápolási díj iránti kérelmet az önkormányzatnál, egyrészt legalizálja az idős, beteg szülei ápolását/gondozását, másrészt ameddig egyikőjük - másikójuk él (elnézést!) addig a díj folyósítva lesz. És ameddig ez így van addig önnek évről élvre számlálódik a szolgáli idő, valamint a havi díjazás - bár sajnos nem valami sok.

Próbáljon közgyógyellátási igazolványt is kérni a szülei részére az önkormányzatnál - a semminél azért több.

Az idős szülők részére lehet kérni szociális étkeztetést: hétköznap házhoz viszik az ebédet. Talán még Magának is...

A gázár ill. fütési támogatás iránti kérelem feltételezem már be van adva.

A sok kicsi valahogy csak könnyebbséget jelent majd Önöknek a jelenlegi nehézségeknél.

July M # 2007.09.24. 20:43

Köszönöm a segítő hozzászólásokat.

monalisa1 # 2007.09.22. 17:10

Természetesen az elhunyt jövedelme/nyugdíja alapján a százalékos arány.

monalisa1 # 2007.09.22. 16:55
monalisa1 # 2007.09.22. 16:52

Az özvegy egy évig 60% ideiglenes nyugdíjra jogosult, annak letelte után 30% az állandó özvegyi nyugdíj. A fővárosi ill. az illetékes megyei Nyugdíjbiztosítási Igazatóságtól kell kérni.

monalisa1 # 2007.09.22. 16:45

http//www.magyarorszag.hu/

"dokumentumok, nyomtatványok, űrlapok" kérdő-fejezetnél.

monalisa1 # 2007.09.22. 16:43

Bocs, jól írom be de nem jön elő...

Keresd a http//www.magyarorszag.hu

dokumentumok közt.

monalisa1 # 2007.09.22. 16:41
monalisa1 # 2007.09.22. 16:36

Ápolási díj kérelme dolgában le kell hívni és kinyomtatni, valamint kitölteni az alábbi dokumentumot. A kitöltéséhez a szükséges tudnivaló is olvasható benne. A háziorvosnak is dolga van vele, aki mindkét idős személyre vonatkozóan töltse azt ki.
A kérelmet az önkormányzat egészségügyi és szociális osztályához kell beadni. Általános esetben valami 28 ezer forint a díj, indokolt esetben 34 ezer. Az ápolási idő szolgálati időt/éveket/ biztosít a majdani nyugdíjhoz. (Lehetséges napi 8 órát dolgozni mellette.) Egyben jogosít TB ellátásra is.

http://www.magyarorszag.hu/…olasi_dijrtf

Ami a temetési költség dolgát illeti, mivel volt kitől - mit levonni, így az önkormányzat vélem jogosan járt el amikor a temetés költségeit a pénzből levonta. Ugyanakkor számlát kötelesek adni a telemtésről, valamint a jegyzőkönyvet is átadni, hogy mennyi pénzt is találtak...

July M # 2007.09.22. 14:07

Tisztelt Fórum!

Az alábbi kérdésekben szeretnék segítséget kérni:

Ápolási díj:Sajnos,munkanélküli vagyok,45 év feletti,már csak szociális segélyt kapok.
Van két idős szülóm,akik ápolásra szorulnak mindketten,apukám 84 éves,anyukám pedig 75 esztendős.Mindketten sok betegséggel küzdenek,
szeretném megtudni,hogyan lehetne ápolási díjat igényelni valamelyikőjük után.

Az is érdekelne,hogy mennyi lenne ennek az összege és még azt szeretném megkérdezni,hogy munkaviszonynak számit-e az időtartam,amelyre ápolási díjat folyósítanak.Melyik szervtől kell igényelni,azt viszont nem tudom.

Szeretném még megtudni,hogy férj halála esetén az özvegy - amennyiben még nem érte el a nyugdíj
korhatárt - milyen járandóságra jogosult az elhunyt után.

Barátikörünkben volt egy közterületen történt haláleset.A temetést az önkormányzat fogja intézni,
az elhunyt személyes holmijait is ők vették át,melyek között volt egy jelentős pénzösszeg,
melyet az önkormányzat magánál tartott azzal,hogy beinvesztálja a temetés költségeibe,
tehát az örökös azt nem kaphatta meg.
Kérdésem az,hogy joga volt-e ehhez az önkormányzatnak.
Előzőleg az önkormányzat képviselője azt mondta,hogy a temetés teljes költségét vállalják,
ennek ellenére azelhunytnál lévő pénzösszeget mégis lefoglalták.

Panni68 # 2007.08.21. 16:22

Köszi, ezt jól megkaptam.:-)

ObudaFan # 2007.08.21. 16:16

A Nyugdíjfolyósító bonctani szaktanácsait és a patológusok nyugdíj szaktanácsait nem biztos, hogy mindig fenntartások nélkül kell kezelni.

Panni68 # 2007.08.21. 14:15

Köszönöm az infót.
Azért is csodálkoztam a dolgon, mivel a patológus - igaz, nem szakember ebben az ügyben - tájékoztatta az özvegyet, mikor Édesapám boncolási jegyzőkönyvéért mentünk.

gittus # 2007.08.20. 13:59

Azért állította mert a határozat amit kapott valóban csak az ideiglenes özvegyi nyd megállapításáról szól.
Az ideiglenes özvegyi nyd lejártát követően majd külön határozattal fogják az özvegyi nyd.-t megállapítani korhatár betöltésére tekintettel.

monalisa1 # 2007.08.19. 11:20

Azért állította azt amit mert lehet hogy rosszul tudta.

Panni68 # 2007.08.19. 09:14

Köszönöm!
Mivel 67 éves, azaz már jó pár éve nyugdíjas, így az özvegyi nyugdíjra jogosult, azaz Édesapám nyugdíjának 30 %-át kapja majd az ideiglenes nyugdíjat követően.
Ezek után már csak azt nem értem, miért állította, hogy Apu után csak 1 évig kap nyugdíjat...

ObudaFan # 2007.08.19. 09:05

Akkor lesz özvegyi nyugdíjra jogosdult, ha árvaellátásra jogosutl gyermeket nevel, vagy elérte a nyugdíjkorhatárt, vagy rokkantnak minősül; ha pedig most ezeknek nem felel meg, de 10 éven belül igen, akkor özvegyi nyugdíjra lesz jogosult.

Panni68 # 2007.08.19. 08:54

Kedves ObudaFan!
Biztos én tettem fel rosszul a kérdést...
Édesapám ez év május 2-án elhunyt, 7 éve megnősült, ezt követően együtt éltek.
A kérdésem az lenne, hogy az özvegy az özvegyi nyugdíjra jogosult-e?
(Az ideiglenes özvegyi nyugdíjat - tudomásom szerint - kapja).Válaszod előre is köszönöm.

ObudaFan # 2007.08.19. 08:39

Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.

Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek az özvegyi nyugdíj csak abban az esetben jár, ha a az öregségi nyugdíjkorhatár elérése, vagy a megrokkanás a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeztek és a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.

Panni68 # 2007.08.19. 08:22

Kedves Fórumozók!
A kérdésem a következő lenne:
Az özvegyi nyugdíj valóban nem jár, ha a házasság a halál bekövetkezte előtt 10 éve nem állt fenn?
Nagyon fontos lenne a válasz, mivel haygatéki tárgyalás előtt állok.
Előre is köszönöm a segítséget!

kisrita # 2007.08.01. 04:16

Nagyon helyes.És írd meg azt is hogy te ezt egyszer már megtetted.
A feleség meg intézze ahogy tudja, ha közel 20 évig nem vot kiváncsi rátok sem az após sem ő, akkor most ne legyetek jók csicskának! Bár nem látok bele az éltetekbe, de szerintem 2002-ben is arra jók voltatok hogy ne kelljen hazautazni hanem majd ti szépen elintézitek helyette hogy Õ kapjon nyugdijat. Egy ideig én is nagyon segítőkész voltam mindenkinek amíg rá nem jöttem hogy bizony ezt sokan kihasználják sőt még mellette hülyének is néztek mert velem úgyis mindent meg lehet csináltatni. Aztán amikor a sarkamra álltam, és megmondtam mi a pálya -a mindeki intézzea saját dolgát - ( nem durván!) na onnantól kopp, meg a nagy csodálkozás hogy nem ilyenek ismertek.

luci__ # 2007.07.31. 19:54

Köszönöm a válaszokat.

A megoldás szerintem a következő: írok egy nyilatkozatot a Nyufig felé, amelyben közlöm a halál tényét (hely, dátum megjelöléssel) és azt, hogy semmilyen hiteles iratom nincs (kérjék meg ők hivatalból).

Az OTP felé ugyanígy.

Ezt már megtettem májusban is, a különbség most annyi lesz, hogy átvetetem az ügyintézővel a papírt .

(Hihetetlen egyébként mi pénzek folyhatnak így el.)

gittus # 2007.07.31. 16:31

A banknál nem hogy kérik a halottit, hanem hiteles halottit kérnek. Ha a magyarországi meghatalmazott bejelenti a halál tényét, de nem csatol halotti, az csak arra jó hogy ne utaljon a bank tovább külföldre.
Igen a feleség lehet hogy jogosult özvegyi nydr, de ennak minimuma hogy csatoljon halottit. Hopp.