özvegyi nyugdíj adózása


pbarack # 2015.01.28. 13:31

Tisztelt fórumozók!
A feleségem 2009-ben halt meg, egy évig kaptam az ideiglenes özvegyit.
Mivel az akkori nyugdíj korhatár 62- ik év betöltése volt idén mivel betöltöttem a62- évemet feléledt az özvegyi nyugdíj, közben alkalmazotti jogviszonyban még dolgozok mivel csak jövőre érem el a most érvényben lévő nyugdíjkorhatárt.
Kérdésem, hogy milyen járulék illetve adózási kötelezettség vonatkozik rám?

monalisa1 # 2007.09.28. 13:25

Köszönöm.
Nem lesz neki egyéb jövedelem., csak a saját rokk. nyugdíja mellé az özvegyi - majdan...
Válás utáni önkéntes tartásdíj vállalás és közjegyző előtti lepapírozás.

gittus # 2007.09.28. 06:52

Csak esetleg magasabb adósávba kerül az egyéb jövedelem

gittus # 2007.09.28. 06:51

nem.
Növeli az adóalapot, de a ráeső adót nem kell megfizetni.

monalisa1 # 2007.09.27. 23:06

gittus,
akkor az özvegyi nyugdíj után adózni kell? (Vagy én olvasok- értek valamit rosszul.)

Légy szives...

gittus # 2007.09.27. 08:02

Próbaper minden területről elképzelhető, csak meg kell indítani. Az más kérdés hogy valószínűleg nem a javára ítélne a bíróság.
Az özvegyi nyugdíj az elvesztett házastárs/élettárs kieső - és adóköteles - jövedelmének pótlására szolgál, és így az, az özvegy részéről jövedelem és nem kártérítés jellegű juttatás.

zsozsi0319 # 2007.09.24. 12:12

Köszi a hozzászólásokat, de engem igazándiból az érdekelne, hoga elképzelhető lenne-e egy próbaper, arra vonatkozóan, hogy az ilyenfajta nyugdíj ne növelje az adóalapot.Szerintetek?

monalisa1 # 2007.09.20. 10:30

Sajnos a családi adóztatás rendszere mindmáig nem került bevezetésre, pedig sokak szerint igazságosabb lenne. (Igaz, akkor meg a gyerekek utáni különféle szociális támogatásokat csökkentenék.)

monalisa1 # 2007.09.20. 10:26

Bocs, 60%.

monalisa1 # 2007.09.20. 10:20

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj is bevétel/jövedelem, tehát ha önmagában nem is adózik, de sajnos növeli az adóalapot.

Gondolom kérted már a gáz és/vagy távfűtés állami támogatását. Ezen kívül meg lehet próbálni az önkormányzatnál szociális támogatást kérni, pl. lakásfenntartás stb.

A két főiskolás azzal tudhat a családon segíteni, hogy a tanulmányok mellett vállal valamiféle munkát - ezt ma már sokan megcselekszik, és ezzel is könnyebb az iskoláztatás és egyéb költségeik/kiadásaik gondja.

monalisa1 # 2007.09.20. 08:50

Én csak azt, hogy aktív korban az özvegyi nyugdíj csak 1 évig jár (50%) aztán majd feléled amikor ténylegesen nyugdíjas leszel.

zsozsi0319 # 2007.09.20. 05:59

Sziasztok! A következő lenne a kérdésem, ha tudtok segítsetek!
Ha aktív korú özvegyi nyugdíj folyósítása közben -természetesen- dolgozik, az adószámításnál figyelembe kell-e venni a nyugdíjat, mint adóterhet nem viselő járandóságot? Ugyanúgy viselkedik mint annál, aki már saját jogán nyugdíjas? Ezzel szemben a 13. havi nyugdíj az özvegyi nyugdíjasnak nem jár!
Én személy szerint két főiskolás gyereket nevelek, amíg tudok, és miután nem él már az édesapjuk, még azzal is büntetnek, hogy több adót vonnak tőlem.
Köszönöm, ha válaszoltok!