táppénz alatt felmondás?


Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.01. 20:21

Igaz.

kevike # 2008.01.01. 19:18

Sziasztok. Segítséget kérnék hozzáértőktől.
2007.szept.17-én létesítettem munkaviszonyt, 3 hónapos felmondási idővel.Sajnos még a próbaidő lejárta előtt, balesetet ért, kórházba kerültem.
Táppénzzen vagyok azóta is, jan 3-án mehetnék végre dolgozni, de a két ünnep között a munkaadóm közölte, amint visszamegyek kirúg. Kérdésem a következő lenne.:

  • Mivel nagy szükségem lenne az anyagiakra , szeretném letölteni a felmondási időmet, és nem tudom, hogy jogom van e ehhez ragaszkodni, vagy érdemes-e egyáltalán.
  • Hallottam viszont, hogy állítólag aki több mint 30 napig volt táppénzzen, munkába állás után még 30 napig védettséget élvez, a felmondás alól, tehát addig nem lehet elküldeni. Kérdezném én, hogy ez igaz e.

Nagyon várom a választ, az idő is sürget.
Tisztelettel és köszönettel: K Éva

tomas64 # 2007.12.21. 18:38

Beleszámít.

kiskaresz # 2007.12.21. 18:23

Tisztelt Fórumozók!

Jelenleg táppénzen vagyok. Januárba szeretnék nyugdíjba vonulni , illetve akkor kezdem el intézni. Kérdésem az lenne ,hogy az évek számításánál a táppénzes időt figyelembe veszik, vagy esetleg az nem számít bele a nyugdíjba.

Válaszukat előre is köszönöm.

kiskaresz

efi99 # 2007.12.20. 10:28

csabaking
Elhiszem, csak arra akartam rávilágítani, hogy milyen dolog már az, hogy a munkáltató arra nézve végezzen differenciálszámításokat, hogy vajh a posta mennyi idő alatt iktatja, viszi ki, átveszik, nem veszik.
A döntés 11-én született (más kérdés, hogy lehet, hogy épp a betegeskedés miatt), ha a munkavállaló van olyan peches, hogy makkegészséges és emiatt éppen dolgozik, simán a kezébe nyomják, ha meg éppen nincs ott, megy a vitatkozás?
Nem ismerem a konkrét eseted, így erről nem mondanék véleményt (illetve ne vedd magadra), ismerem viszont a táppénzbe menekülés esetét - karöltve a csaló orvosokkal - ahol bevett trükk a "tetszik tudni, 10 napig nem néztem a postaládámat" forma is, amit persze mindenki készséggel el is hisz. És akkor erre a jogalkotó rátesz egy lapáttal, hogy 10 nap múlva akkor is átvette, ha nem is...

alovererus # 2007.12.20. 10:10

Passzív táppénz számításakor mit kell figyelembe venni? Mennyi időre visszamenőleg kell a biztosítottnak az Egészségpénztár felé igazolást benyújtani? Van erről vmi joszabályi előírás? (Két éve passzív táppénzen voltam néhány hónapig.) Hány nap táppénzre vagyok jogosult? Hogyan lehet ezt kiszámítani? Fél év munkaviszony után szünt meg a munkaviszonyom.
Probléma, ha nincs meg a TB kiskönyvem?

Segítséget előre is köszönöm!

csabaking # 2007.12.20. 08:56

Kedves efi99,
ha nem veszi át a postán az ajánlott levelet, akkor a sikertelen kézbesítést követő 10. napon automatikusan kézbesítettnek minősül, akár átvette akár nem. Ez bármilyen ajánlott levél esetében így van. (Egyes esetekben a második sikertelen kézbesítés utáni 5. napon, stb... van erre pár szabály, most nem részletezem őket)

De itt az átvétel megtörtént, viszont akkor már hívatalosan normál munkaviszonyban volt.

Mindenesetre köszönöm nektek a válaszokat, átbeszéljük a témát még egy munkaügyes ügyvéddel is.

Csaba

efi99 # 2007.12.19. 20:39

Ha pedig nem soha nem veszi át a postán, akkor egyáltalán nem lehet felmondani neki...akkor sem, ha szeptember 18-án adják fel...

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 15:11

Szerintem határeset. :) Szép per lehet belőle.

csabaking # 2007.12.19. 12:30

A levelet dec 11.-én adták fel és 12.-én dobta be a postás az értesítőt. Ha jól emlékszem ajánlott + tértivevényes levélként érkezett.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.12.19. 11:59

Mikor adták fel a levelet, és mikor hagyott róla a postás először értesítőt?

(Egyébként nem felmondás az, hanem a munkaviszony egyoldalú megszüntetése a próbaidő alatt, indoklás nélkül.)

csabaking # 2007.12.19. 11:26

Sziasztok!

Egy közeli ismerősöm (akinek nincs internetelérése otthon) nevében írom le a követlkező esetet, érdekelne a véleményetek, állásfoglalásotok.

Szeptember 17.-én lépett munkaviszonyba a hölgy egy cégnél, 3 hónapos felmondási idővel. December 7.-én most nem részletezett okok miatt táppénzre kellett mennie, előre láthatólag kb. 2 hétre. Mialatt otthon feküdt, kapott egy levelet a cégtől, amit dec 19.-én tudott átvenni a postán. Ebben az állt, hogy dec 10.-i dátummal felmondtak neki. Indoklás nincs, de próbaidő alatt a cégnek elvileg ezt nem is kell megadni. Viszont a határozatot csak 19.-én, azaz 2 nappal a próbaidő lejárta után tudta csak átvenni. Ha jól tudom, a felmondást mindenképp írásban kell benyújtani és akkor lép érvénybe, amikor a munkavállaló kézhezkapja, nem pedig a kiállítás napján. Jelen esetben jogos az azonnali hatályú próbaidős felmondás vagy sem?

Válaszotokat előre is köszönettel

Csaba

ObudaFan # 2007.11.21. 16:02
  1. Nem szüntetheti meg, hacsaknem rendkívüli felmondásra ad okot.
  2. Semmiben, munkáltatói jogutódlásra kerül sor.
  3. az orvosnak meg kell állapítania a keresőképtelenséget.
mony00 # 2007.11.20. 16:25

Jó estét!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy segítsen választ találni néhání kérdésemre.
1, 1 hónapja derült ki, hogy várandós vagyok!És a mosani munkahelyemről /egy videótéka/ szeretnék elmenni táppénzre.Közben meg szüntetheti a munkaviszonyomat a főnököm?
2, Nemrég a tudomásomra adta, hogy meghirdette, mert el akarja adni, vagy céggel együtt, vagy külön!Ez miben befolyásolná a folyósításokat, a munkaviszonyomat?
3, Mi a feltétele annak, hogy elmehessek táppénzre?
Az tény, hogy nem végzek fizikailag megterhelő munkát, csak estére megfájdul nagyon a hasam alja, és a derekam!A munkaviszonyom határozatlan időre szól, de a munkaköröm kicsit fura!11 órát ülök egy kis jukban, heti 4-5 napot váltakozva!Nem bírom, és nem tudom a munkámat további pontossággal elvégezni!
Kérem segítsen!Előre is köszönöm!Mónika

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 19:33

Az csak a közszolgákra igaz, de rájuk sem éppen úgy.

Pelso # 2007.11.17. 19:24

Köszönöm válaszát!Természetesen a passzív táppénz után szeretnék munkát keresni,mert a végkielégítés(4hó jár) idejéből még három hónap marad.De azt hallottam míg nem jár le a teljes végkielégítési idő nem vállalhatok munkát csak utána.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 19:12

Szóval csak szerződés nincs. A próbaidő alatt indoklás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti a munkáltató a munkaviszonyt - táppénz ide vagy oda. Más kérdés, hogy a szerződés írásba foglalása nélkül hogyan bizonyítaná a munkáltató, hogy próbaidőt kötött ki, illetve azt, hogy mennyit.

Igen, Pelso, a munkaviszony megszűnése után három napon belül lehet igényelni a passzív táppénzt, ha a keresőképtelenség fennáll. Új munkaviszont is lehetne látesíteni - de hogyan, ha egyszer munkaképtelen?

Pelso # 2007.11.17. 17:39

Köszönöm válaszát! 2008 01.06 után igényelhetem e a passzív táppénzt és ha igen akkor a táppénzespapírt a TB-nek kell beküldeni? A másik kérdésem,hogy a 4havi végkielégítés ideje alatt(2008.01.06 után) lehet-e valamilyen formában "hivatalos"munkát vállalnom?

bimba # 2007.11.17. 16:09

Be vagyok jelentve,láttam a bérlapomat is amin fel volt tüntetve az utánam fizetett járulék és egyéb.Ráadásul bankszámlára jön a fizetésem is.Most abban vagyok bizonytalan,hogy a próbaidő alatt mi a helyzet a táppénzzel és a felmondhatnak-e?Tudtommal minimálbérre volt mindenki bejelentve ennél a cégnél.Feltételezem hogy az orvosnál kiderül hogy be vagyok jelentve avagy nem,hisz az orvosnak látnia kell a gépen hogy biztosított vagyok vagy sem.De lehet tévedek ebben is.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 15:59

Ó. Már csak azt nem értem, bejelentett munkaviszony nélkül hogyan lehetsz táppénzen...

bimba # 2007.11.17. 15:29

Nem.Szerződést sem kaptam még.Kb 1 hónapja vagyok ezen a munkahelyen.A fizetés viszont bankszámlára érkezett.Lehet hogy próbaidő alatt akár a táppénzen lévőknek is felmondhatnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 15:26

Ha még most is keresőképtelen vagy, akkor a rendes felmondás jogellenes. 30 napod van, hogy megtámadd a bíróságon. Kaptál egyáltalán írásos felmondást?

bimba # 2007.11.17. 14:35

Nem.Felhívott a főnök hogy nincs bent kollega és nagy a baj,menjek be dolgozni,elkezdett a telefonba sopánkodni kétségbeesetten.Én meg bementem betegen és lázasan dolgozni a táppénz alatt 2 napot,mivel hétfőtől táppénzen vagyok, és 2x hívott be hétfő óta ugyenezzel az okkal..Erre ma reggel közölte hogy kirugott.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 14:18

Mit értsünk azalatt, hogy táppénzről "bementél"? Az orvos kiírt dolgozni?

bimba # 2007.11.17. 14:11

Nekem is táppénz alatt mondtak fel és ezzel kapcsolatban lenne kérdésem.A munkaadó rendkívüli helyzetre hivatkozva behívott táppénzről dolgozni és mivel mindenki félti az állását én is bementem betegen, lázasan.Erre az volt a köszönet hogy felmondtak.Mi ilyenkor a teendő?Én se igényeljem a táppénzt?