Soha ki nem fizetett cafeteria?


szaboarpad # 2018.06.06. 13:26

Üdv! 2017 elején módosult a munkaszerződésem, és bele lett foglalva, hogy a cafeteria szabályzat szerint megillet a cafeteria. Erről érdeklődni nem igazán mertem mert biztos nem tettem volna zsebre amit kapok, de most, hogy felmondtam mindenkepp szeretnem visszamenőleg megkapni az elmaradt juttatást. Mik a lehetőségeim, mi a módja, hogy hozzá jussak? Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.06. 13:32

Három évre visszamenőleg követelhetsz. Ha egyáltalán.

szaboarpad # 2018.06.06. 13:46

Köszönöm! Ilyenkor bruttot kell követelni, vagy adózás utáni összeget? Csak hogy hülyeséget ne csináljak.

Rexor # 2018.06.06. 15:08

Béren kívüli / egyes meghatározott juttatásnál a munkáltató fizeti az adót. Hogy ez benne van e juttatásban vagy sem az a szabályzattól függ.

szaboarpad # 2018.06.06. 17:32

Az az amit még soha nem láttam de kérni fogom.

szaboarpad # 2018.06.07. 09:24

sikerült bele kukkantanom a szabályzatba, amiben az van, hogy minden munkavállaló jogosult cafeteriára, kivéve egy bizonyos telephely dolgozói, és a szellemi foglalkozásúak, ez utóbbi csoportba tartozok én is.

Ezt találtam:

"A cafeteria juttatásnál ügyelni kell arra, hogy megtartsuk az egyenlő bánásmód követelményét. Így az összehasonlítható helyzetben lévő munkavállalókat tilos hátrányosan megkülönböztetni védett tulajdonságaikra tekintettel [az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény, a továbbiakban: Ebktv., 8. §]. Ez alapján nem hozható a szabályzatban olyan rendelkezés, mely szerint például a határozott munkaidős, a részmunkaidős vagy éppen a fiatal vagy idős munkavállalóknak nem jár cafeteria.

Szintén nem hozható olyan rendelkezés, amely bár látszólag nem sérti az egyenlő bánásmódot, közvetetten még is egy jól körülhatárolható csoport kizárását eredményezi a juttatásokból [Ebktv. 9. §]. Így például nem lehetséges a cafeteria mértékét vagy juttatását a ténylegesen ledolgozott óraszámhoz kötni, mivel ez egyértelműen a hosszabban vagy gyakrabban betegeskedő munkavállalókat érinti, amely így az egészségi állapot alapján történő diszkriminációt eredményez [Ebktv. 8. § h) pont]."

A második bekezdés úgy értelmezem, hogy sajnos vonatkozik rám. A fentiekre hivatkozhatok a munkáltatónál, és kérhetem, hogy fizessék meg az elmaradt juttatásokat kamatostól?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.07. 11:47

Ugye, érzed, hogy ez már nem az a kérdés, amelyet először feltettél?

szaboarpad # 2018.06.07. 11:52

Érzem, hogy részben nem az a kérdés, mert az új információk fényében tovább eszkalálódott. Arra irányult a célzás, hogy tegyem fel újra egy másik kérdés formájában?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.07. 17:21

Nem. Arra, hogy a jelentősen megváltozott tényállás mellett a válasz is megváltozik. Bár amit én mondtam, az még mindig áll: "Három évre visszamenőleg követelhetsz. Ha egyáltalán."
De a hangsúly a második részre került, és míg eredetileg úgy értettem, hogy "ha egyáltalán követelhetsz", most már inkább úgy fogalmaznék, hogy "ha egyáltalán követelhetnél".

mici-mackó # 2018.06.24. 22:00

Segítséget kérnék! Beteg voltam, így idén nem dolgozttam, 5 hónapot táppénzen voltam. Júniustól dolgozom, akkor mikor kapok cafetériát? Munkahelyen azt válaszolták, hogy még nem tudják.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.24. 22:46

Mi se.