Táppénz mellett munkavégzés vállalkozóként


monoszkop # 2018.07.27. 10:06

Ha az orvos keresőképtelennek minősíti elvileg igen.

De van egyéb feltétel is. (Van-e az irányadó időszakban járulékalapot képező jövedelme, illetve elég biztosításban töltött ideje, stb.)

nonolet # 2018.07.27. 09:54

A főállása mellett tehát kaphat táppénzt a mellékállású vállalkozásában is?

monoszkop # 2018.07.27. 09:37

nonolet 2018.07.27. 10:54

Főállású alkalmazott és mellette vállalkozó.

Az hány jogviszony?
Kereső képtelenség és táppénz szempontból...

A biztosítási jogviszonyokat a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 5. § szerinti taxáció tartalmazza.

Ennek értelmében egy jogviszony a munkajogviszony /Tbj. 5. § (1) a)/ és egy másik jogviszony a vállalkozói jogviszony /Tbj. 5. § (1) e)/ .

Összesen tehát egyidejűleg két jogviszonnyal rendelkezik.

drbjozsef # 2018.07.27. 09:01

monoszkóp,

köszi szépen, így már világos.

nonolet # 2018.07.27. 08:54

Főállású alkalmazott és mellette vállalkozó.

Az hány jogviszony?
Kereső képtelenség és táppénz szempontból...

monoszkop # 2018.07.27. 08:49

Ebtv. 45. § (1) A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott.

Ebtv. 43. § (2) Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén a keresőképtelenséget ....mindegyik jogviszonyban külön-külön kell megállapítani.

drbjozsef # 2018.07.20. 09:18

Bocs, ezzel most nem mondtal semmit novumot.
Ket jogviszonyban ket kulon munkakor.

A logikad alapjan a munkakor a lenyeges - ahogy KBS írta.

Ha a tanarunk tanarkent is keresokeptelen, akkor nyilvan nem tarthat szakkoroket, es korrepetalasokat.

Az lenne a novum, ha atfedes ugy lenne, hogy mondjuk egy jogviszonyban tobb munkakor. Ha a tanarunk egyben a kertesz is az iskolaban, es elvagta az ujjat, akkor nem kerteszkedhet, de elvileg tanithat. Bar nem tudom, elmeletileg is lehetseges-e ilyen.

monoszkop # 2018.07.20. 06:09

drbjozsef 2018.07.18. 09:20

„ jogviszonyonként (munkakörönként)”

Ez két külön fogalom, ráadásul esetleges metszettel. Most jogviszonyonként, vagy munkakörönként?

Jogos észrevétel, mégis igaz.
Nézzünk rá egy példát:

Egy kezedő, történelem szakos pedagógus -mivel nem tud megélni a fizetéséből- mosogatást vállal esténként egy gyorsétteremben.

Tehát két jogviszonnyal rendelkezik és két különböző munkakörben dolgozik.

Reggel, miközben vajaskenyeret készít (mivel másodállást vállalt ezért jut vajra is) mélyen belevág az egyik ujjába.

Elmegy az orvoshoz, aki fertőtleníti, bekötözi, majd a mosogató munkakörében (ami egyben egy másik jogviszony) mivel fennáll a fertőzésveszély lehetősége keresőképtelen állományba veszi, viszont a vágás abban, hogy napi 5*45 percet beszéljen nem zavarja, ezért ott továbbra is keresőképes marad.

nonolet # 2018.07.19. 13:40

Bezzeg a picsologus...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.19. 11:32

Már bocsánat, de szerintem az a kőműves, aki a munkaviszonyában keresőképtelen, vállalkozóként se tud falazni. Hat órában se. Ja, és önkéntesként se.

A "magyarozást" meg téged minősít.

MmeTou # 2018.07.19. 09:49

Én úgy gondolom, a 6 óra lényegesen kevesebb a 40-nél (anyagilag is). Nem értem, miért kellene feküdnöm, ha képes vagyok pár órában hasznossá tenni magam. Az önkénteskedéssel pl. mi a helyzet? Az gondolom, senkit se zavarna, mert zéró bevétel. Magyar mentalitás.

drbjozsef # 2018.07.18. 07:20

jogviszonyonként (munkakörönként)

Ez két külön fogalom, ráadásul esetleges metszettel. Most jogviszonyonként, vagy munkakörönként?

monoszkop # 2018.07.18. 06:33
  • A saját jólfelfogott érdeke az lenne, hogy magas rizikójú terhesség esetén otthonában pihenjen... és ne kockáztasson egy vetélést... :(
  • Egyebekben a keresőképtelenség elbírálása jogviszonyonként (munkakörönként) történik és nem jogi, hanem orvosszakmai kérdés.
Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.18. 05:17

Józan paraszti ésszel is erre jutottam
Nem a józan ész diktált neked, hanem a személyes érdek. A józan ész azt mondja, hogy az a pszichológus munkavállaló, aki egészségügyi okból keresőképtelen, nem képes pszichológusi munkát végezni vállalkozóként sem.
Kérdezd csak meg a járási hivatalt!

nonolet # 2018.07.17. 22:11

Elég nagy baj az, ha így lehet szívatni a táppénz rendszert...

MmeTou # 2018.07.17. 20:48

Köszi:/
De a jogászom szerencsére alaposabban utánanézett, és igenis megtehetem. Csak jelezni kell a szakorvosnak, és ha ő áldását adja a heti 6 órámnak a 40-nel szemben, akkor oké. Józan paraszti ésszel is erre jutottam, bár tudjuk, hogy a törvénykezők nem mindig azt használják.

nonolet # 2018.07.17. 15:52

MmeTou

Azt hogy is magyaráznád, hogy

Hát a melóban sajnos nem tudok picsologuskodni :-(
Kérem a táppénzem.

De maszekban tudok ám!
Mert akkor nem rizikós...

Ilyen nincs, szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.17. 12:43

Ugyanabban a munkakörben biztosan nem.

MmeTou # 2018.07.17. 12:39

Kérdésem, ha 9es kóddal táppénzen vagyok (magas rizikójú terhesség) a főállásomból (pszichológus 40 órában), egyéni vállalkozóként dolgozhatok-e heti néhány órát szintén pszichológusként? Netes tájékozódás alapján egy könnyebb keresőtevékenység megengedett.