Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

özvegyi nyugdíj feléledése

pbarack # e-mail 2014.09.30. 07:30

1953. január 18-án születtem, 2009. szeptember 3-án hunyt el a feleségem, egy évig kaptam az özvegyi nyugdíjat. Kérdésem, hogy 2016-ban leszek öregségi nyugdíjas feléled -e az özvegyi nyugdíj amennyiben nem nősültem újra és élettársi kapcsolatom sincs?

ahamima #   2014.09.23. 19:30

Eta62

Amennyiben egy évig részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban, korbetöltés címén az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága sajnos nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét.

Üdvözlettel: ahamima

Eta62 # e-mail 2014.09.22. 15:46

Kedves Gyertya!

1962-es születésű vagyok, férjem 2000-ben hunyt el 45 évesen, feléleszthető-e az özvegyi nyugdíj esetemben? Válaszát előre is köszönöm!

ahamima #   2014.09.16. 09:57

Nyuszek

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 63. (hatvanharmadik) életéve betöltésekor feléledhet, ha addig nem köt újabb házasságot.

Nyuszek # e-mail 2014.09.15. 16:31

Tisztelt Ahamina! Az alábbi ügyben kérném a segítségét/válaszát: Édesapám 2013 januárjában halt meg (nyugdíjasként,64 évesen). Édesanyám akkor 1 évig kapta az özvegyi nyugdíjat. A kérdésem az lenne , hogy mikor éled fel az öregségi nyugdíj anyukámnak? Ő 1953-as születésű, 2012 óta előrehozott öregségi nyugdíjat kap. Egyes információk szerint 63, mások szerint 62 éves korától kapja újra az özvegyi nyugdíjat, és nem tudjuk melyik a helyes! Válaszát előre is köszönöm! Üdv, Nyuszek

ahamima #   2014.09.13. 12:16

fa.evica

Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek özvegyi nyugdíj csak abban az esetben jár, ha a meghatározott jogosultsági feltételek a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeztek és a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
Amennyiben az elhunyttól házastársi tartásdíjban nem részesült, akkor özvegyi nyugdíjra, mint elvált házastárs nem lehet jogosult.
Felhívom a figyelmét arra, hogy jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, amennyiben az elhunyttal annak halálát megelőző legalább egy évig megszakítás nélkül élettársként együtt élt.
Terjessze elő az igényét és a jogosultságát közigazgatási eljárás keretében vizsgálják majd.

fa.evica # e-mail 2014.09.11. 15:43

Kedves Ahamina!

Szeretnék tanácsot kérni. Hallottam, hogy az elváltak is kérhetik az özvegyi nyugdíj feléledését, ha nem kötöttek másik házasságot.
Én 1953-ban születtem, jelenleg korhatár előtti ellátásban részesülök. A férjemtől született két gyermekem. Haláláig együtt voltam vele, igaz nem voltunk hivatalosan bejelentkezve a másikhoz, mert mindegyikünknek volt saját lakása, de együtt voltunk. A férjem 2010.11.16.-án halt meg. Érdeklődnék, hogy járna-e nekem utána özvegyi....
Köszönettel és tisztelettel: F. Éva

ahamima #   2014.08.25. 20:04

Nyunyó1991

Az édesanyja az édesapja jogán özvegyi nyugdíjra lehet jogosult, amennyiben a jogosító feltételekkel rendelkezik (együtt éltek, házastársak voltak...)
Jelenleg már nincs rokkantsági nyugdíj, vagy rokkantsági ellátásban, vagy rehabilitációs ellátásban részesült az édesapja. Az özvegyi nyugdíj kiszámításának alapja az az öregségi nyugdíj, ami az elhunytat az elhalálozásakor megillette volna.
A leírtak miatt a nyugdíjbiztosítási igazgatóság közigazgatási eljárás keretében vizsgálja, hogy az édesapja milyen összegű öregségi nyugdíjra lett volna jogosult, és az így kiszámított összeg 60 %-a az, ami folyósításra kerül 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíj címén.
Az 1 év lejártát követően özvegyi nyugdíjra csak akkor lehet jogosult, ha az alábbi feltételek valamelyikével rendelkezik:

• a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy
  • megváltozott munkaképességű, vagy
  • házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Nyunyó1991 # e-mail 2014.08.22. 22:44

Kedves Ahamima!

Abban kérném a segítségét , hogy édesapám (1965,03,13) 2 hete meghalt , rokkant nyugdíjjal rendelkezett , amelyek 1993 óta kapott rendszeresen minden hónapban (bányász volt - onnan százalékolták le betegség miatt)
Kérdésem az lenne hogy édesanyám (1970,02,28) kap-e utána özvegyi nyugdíjat , illetve ha igen akkor mennyi ideig?
Olvastam már pár helyen , hogy ilyenkor 1 évig jár az özvegyi nyugdíj (nyugdíj 60%-a) , utána viszont nem kap semmit , mert se nem nyugdíjas még , se nincs olyan állapotban hogy leszázalékolják , és nincs szellemileg , ellátásban részesülő gyereke.
Amit kapna egy éven keresztül az ilyenkor a jelenlegi volt rokkant nyugdíj 60% vagy ilyenkor egy teljesen más összeget állapítanak meg , aminek kapja majd a 60% át?

Válaszát előre is köszönöm!

u.i

Természetesen azoknak a tagoknak is szívesen fogadom a válaszát , akik hasonló helyzetben voltak/vannak!

Üdv!

crumerum # e-mail 2014.08.18. 15:49

Szafika köszönöm szépen a választ!

szafika # e-mail 2014.08.16. 17:26

De igen ha feléled , akkor a saját mellett jár a férje nyd-ának a 30 %-a . Nem kell / szerintem nem is lehet ! / választani !

crumerum # e-mail 2014.08.16. 16:24

Tisztelt ahamima! Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben nyugdíjba vonulásomkor jogosult lennék a feléledő özvegyi nyugdíjra, akkor a kettő közül választanom kell? Nem a saját jogon megszerzett mellett jár?

ahamima #   2014.08.12. 20:07

ides

Ha megírja mikor hunyt el a házastársa és mettől meddig kapott özvegyi nyugdíjat, pontos választ adok.

ides # e-mail 2014.08.12. 18:19

Tisztelt ahamima! Köszönöm válaszát, nagyon szépen megkérem, hogy újra válaszoljon kérésemre! Két kiskorú gyermekkel maradtam özvegyen és folyamatosan folyósitották részemre az özvegyi nyugdijat és közben megnősültem újra és akkor vonták vissza. Egy pár év házasság után elváltunk és most igénylem meg az öregségi nyugdijamat és ezért érdekelne, hogy ez esetben nem igényelhetem-e az első feleségem után az özvegyi nyugdijat, mivel az újabb házasságot az özvegyi nyugdij folyósitásának időtartama alatt kötöttem.Nagyon szépen köszönöm a válaszát előre!

ahamima #   2014.08.12. 12:01

ides

Amennyiben az újabb házasságot nem az özvegyi nyugdíj folyósításának időtartama alatt kötötte - függetlenül attól, hogy a második házasság megszűnt - az első felesége jogán az özvegyi nyugdíjra való jogosultságát végleg elveszítette.

ides # e-mail 2014.08.12. 11:12

Szeretnék választ kapni, a következő kérdésemre!
1952 év elején születtem, most leszek jogosult öregségi nyugdijra a hónap közepétől. A feleségem meghalt és utána újra nősültem, de már 14 éve elváltam a második feleségemtől. Azt szeretném megkérdezni, hogy az első feleségem után nem igényelhetem-e az özvegyi nyugdijat? Válaszukat előre is köszönöm!

ahamima #   2014.08.12. 09:35

Kriszta 28

A jelenleg hatályos szabályozás szerint megváltozott munkaképességűnek az minősül, akinek az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os. Amennyiben az édesanyja egészségi állapota legfeljebb 50 %-os, akkor már most is jogosult az özvegyi nyugdíjra, feltéve, hogy az édesapja elhalálozását követően nem kötött újabb házasságot.
Amennyiben az egészségi állapota meghaladja az 50 %-ot, megváltozott munkaképesség jogcímen nem éledhet fel az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága.

Korbetöltés jogcímen pedig akkor éledhet fel az ellátásra való jogosultság, ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követő 10 éven belül betölti a 62. életévét. Tekintettel arra, hogy nem írta az édesanyja születési idejét, erre pontos választ nem tudok adni.

ahamima #   2014.08.10. 20:52

zilona55

Szép jó napot Önnek is! Olyan, hogy rehabilitációs segély nincs. A korrekt válasz megadásához szükséges az egészségi állapotának mértéke, annak kialakulásának orvosszakértő által megállapított időpontja, illetve meddig (év, hó, nap) kapott özvegyi nyugdíjat.

Kriszta 28 # e-mail 2014.08.09. 18:51

Kedves Ahamina!

Szeretném a segítségét kérni. Édesapám 2005 áprilisában hunyt el 1949 születésű volt. Halálakor rokkant nyugdíjat folyósítottak a részére 67%-ban volt egészségkárosodott.Édesanyám részére akkor 1 évig folyósítottak ideiglenes özvegyi nyugdíjat illetve részemre árvaellátást.Édesanyám akkor is és most megváltozott munkaképességűnek minősült.2005- ben az egészségkárosodása 50%-os volt jelenleg 47%os!A kérdésem az lenne hogy az özvegyi nyugdíj feléleszthető- e édesanyám részére valamilyen jogcímen illetve ha nem akkor mikor válik rá jogosulttá?

Üdvözlettel:

Krisztina

zilona55 # e-mail 2014.08.07. 18:23

A férjem 1997 ben halt meg.utánna kaptam az özvegyi nyugdiat mig a lányom tanult.le vagyok százalékolva csak rehabilitácios segélyt kapok.59 éves vagyok. mikor éled fel az özvegyi nyugdij?

ahamima #   2014.07.22. 11:44

sinkaz

terika23 beírását ne olvassa, mert az nem a pontos hatályos szabályozás.

Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, mert az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét.

terika23 #   2014.07.22. 10:52

sinkaz

Ha jól értem akkor az édesanyja 1952-es születésű. Aki 52-ben született a rá irányadó nyugdíjkorhatár betöltött 62.év + 183 nap - magyarul 62,5 évesen (akkor mehetne nyugdíjba, ha nem lett volna meg a 40 éve).
Az özvegyi nyugdíj is akkor éled fel, amikor a jogosult a rá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte. Ebben az esetben, mivel saját jogán is szerzett nyugdíjjogosultságot, választani lehet, hogy melyik nyugdíjat kéri majd (az özvegyit vagy a sajátját - a magasabb összegűt szokták kérni). Amúgy a megyeileg illetékes Nyufigot érdemes felhívni ezzel a kérdéssel, kiszámolt nyugdíjról van szó, biztosan tudnak mondani valamit számszerűen is.

sinkaz # e-mail 2014.07.22. 10:32

Segítségüket szeretném kérni!Édesapám 1998-ban halt meg,én akkor 10 éves voltam.Édesanyám 1 évik kapta az özvegyi nyugdíját,akkor 46 éves volt.Árvasági ellátást 19 éves koromig kaptam(2007).Édesanyám 59 éves korában 41 éves munkaviszonnyal nyugdíjba ment!Az lenne a kérdésem,hogy fel éleszthető-e az özvegyi nyugdíj,és ha igen akkor mikor.
Segítségüket előre is köszönöm!

ahamima #   2014.06.11. 16:49

aralka

Korbetöltés címén az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága sajnos nem éledhet fel semmikor.

aralka # e-mail 2014.06.10. 23:10

Kedves Ahamina !

A férjem rokkant nyugdíjasként hunyt e1 57 évesen. 1 évig kaptam az ideiglenes özvegyi nyugdíjat,- 2000-ig.
Akkor 48 éves voltam.
Özvegyi nyugdíjam így sem éledhet fel ?

Köszönöm válaszát.

Tisztelettel:

Aralka