özvegyi nyugdíj feléledése


bettuska22 # 2008.06.04. 16:05

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni abban, hogy édesanyám esetére vonatkozik-e az özvegyi nyugdíj feléledése. Édesapám 1996.12.17-én hunyt el, 1944-ben született. Édesanyám 1 évig kapott özvegyi nyugdíjat, ő 1952. márciusában született, jelenleg 41 igazoltan, ledolgozott évvel rendelkezik. Olvastam, hogy „Amennyiben az özvegyi nyugdíjat 1997. január 1-je előtt állapították meg és megszűnését követően a jogosultság ismét feléled, a férfinek 60, a nőnek 55 éves életkort kell figyelembe venni. Tehát ez a szabály azokra vonatkozik, akiknek a házastársa 1997. január 1-je előtt halálozott el.” Vajon az előbbiek édesanyámra vonatkoznak vagy sem? Köszi a segítséget!

gyertya # 2008.06.04. 18:56

Rövid leszek, nem írom le a jogszabályt. Feléledés címén akkor jogosult az édesanyád özvegyi nyugdíjra, ha az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül bekövetkezik az arra jogosító feltétel (pl korhatár betöltése - az ő esetében 55. életév, rokkantság, stb..) A megadott adatok alapján 1996. 12. 01-től 1997. november 30-ig kellett ideiglenes özvegyi nyugdíjban részesülnie. A leírtak szerint 1997. 11. 30-tól 10 éven belül kell a fentieknek bekövetkeznie. Mivel 2007. márciusában már betöltötte az 55. életévét - ha az édesapád elhalálozása óta nem kötött újabb házasságot - 2007. március valahanyadikától már jogosult az özvegyi nyugdíjra feléledés címén. Az ellátást viszont igényelni kell, gyorsan be kell nyújtani az igényt a Nyufig-hoz, visszamenőleg 6 hónapra folyósítható az ellátás. (Ha most júniusban benyújtja az igényt, 2007. 12. 01-től megállapítható a jogosultság.)

bettuska22 # 2008.06.05. 06:25

Kedves Gyertya! Nagyon köszönöm a tömör, lényegre törő választ! Nagyon sokat segítettél! Kellemes napot!

raszilvi # 2008.06.25. 08:51

Kedves Gyertya!

Barátnőm ügyében szeretnék érdeklődni:

Ő 1959-es születésű, férje 2005-ben halt meg (47 évesen). A haláleset után 1 évig kapott özvegyi nyugdíjat.
Az lenne a kérdésünk, idővel az ő esetében lehet-e beszélni az özvegyi nyugdíj feléledéséről?
Ha igen, mikortól, ha nem, miért nem?

A másik kérdés:
Két gyermek maradt árván, a haláleset megtörténtekor az egyik már elmúlt 18 éves, már dolgozik, a másik gyermek 16 éves volt, jelenleg is tanul.
1 gyermek -a jelenleg is tanuló - kap árvaellátást.

Az ő esetükben szabályos, hogy csak 1 évig kapta az özvegy az özvegyi nyugdíjat, vagy kaphatná élete végéig?

Előre is köszönöm a választ!
Szilvi

gyertya # 2008.06.25. 12:59

raszilvi

Ha a jogszerző elhalálozása 2005-ben történt az özvegyi nyugdíj akkor éledhet fel, ha az (ideiglenes) özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül bekövetkezik a jogosító feltétel (ezeket már korábban leírtam) A korfeltétel 62. életév betöltése.
Konkretizálva akkor kaphat özvegyi nyugdíjat újra, ha 2006. xx. yy.-tól számított tíz éven belül megrokkan. (Ezt nem kívánom) Sajnos korbetöltés címén nem lesz jogosult az ellátásra.

A másik ügy. Ha csak egy gyermek kap(ott) árvaellátást akkor csak 1 évig jár (ideiglenes) özvegyi nyugdíj. Árvák jogán történő özvegyi nyugdíj jogosultsághoz 2 árvaellátásban részesülő gyermek szükséges. Tehát, ha nem korbetöltött, vagy rokkant az özvegy akkor jogos, hogy csak 1 évig kapta. Ha az a gyermek aki árvát kap fogyatékos, vagy tartósan beteg kérem jelezze, folytatom tovább. :) Üdv

hisztini # 2008.07.29. 09:41

Kedves gyertya!

Olvasgattam, nem értettem, írok.
Édesanyám 1951-ben született, édesapám 1998. augusztus 10-én, 46 évesen halt meg. Anyu akkor egy évig kapott özvegyi nyugdíjat. Feléled-e az özvegyi nyugdíja, és ha igen, mikor, hogyan?

Előre is köszi!!!

gyertya # 2008.07.29. 15:27

Kedves hisztini!

Az özvegyi nyugdíj akkor éledhet fel, ha az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 10 éven belül bekövetkezik az arra jogosító feltétel.
Konkrétan: A megszűnés időpontja: 1999.08 + 10 év = 2009. 08. Ez az időpont ameddig édesanyádnak be kellene tölteni a kort (ebben az esetben ez 62. életév) Sajnos Ő ezt a kort csak 2013-ban tölti be, így korbetöltés címén nem éledhet fel az özvegyi nyugdíja. Amennyiben viszont 2009. 08. hóig megrokkan - egészségkárosodásának mértéke az 50 %-ot eléri - akkor feléledhet az özvegyi nyugdíj.
Minden jót!

gyertya # 2008.07.29. 15:32

Annyit még, hogy amit leírtam, az erre a konkrét esetre vonatkozik, más esetekben lehetnek mások is a jogosító feltételek (pl. lehet 55 év is a feléledési korhatár, stb.)

hisztini # 2008.07.29. 21:17

Na, pontosan ez utóbbi megjegyzésedben leírtak miatt zavarodtam össze a visszaolvasásnál. Nagyon köszönöm a gyors, percíz és személyreszabott választ! :) Minden jót neked is!

ruttap # 2008.08.14. 15:42

Sziasztok!Érdeklődni szeretnék jár-e az özvegyi nyugdíj feléledése, ha férjem 1998.07.11-én hunyt el; egy évig részesültem özvegyi nyugdíjban, vagyis 1999. 07. 10-ig.
Én 1951. 08. 26-án születtem, és most 57 évesen, közalkalmazottként jogosult vagyok az öregségi nyugdíjra.
Hogyan és mikor éledhetne fel az özvegyi nyugdíjam?
Előre is köszönöm!

gyertya # 2008.08.14. 17:22

A jelenleg hatályos jogszabály szerint korbetöltés címén nem éledhet fel az özvegyi nyugdíjad - soha.
Rokkantság címén feléledhet, ha 2009. 07. 10-ig az egészségkárosodásod mértéke az 50 %-ot eléri.
Üdv.

ruttap # 2008.08.14. 19:13

Köszönöm szépen a gyors válaszát! További jó munkát kívánok! Üdv.

Oscon # 2008.08.28. 08:36

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék mikortól jár az özvegyi nyugdíj feléledése. A konkrét eset:

2009.04 hónapban lejár az ideiglenes özvegyi nyugdíj.

Én 1952ben születtem.

A jogszabályban az van, hogy akkor éled fel az özvegyi nyugdjí, ha 10 éven belül elérem a nyugdíjkorhatárt.

Én 2,5 múlva (~40 éves munkaviszonnyal) elmegyek előrehozott öregségi nyugdíjba 59 évesen. Jövőre 57 leszek. Tehát jövő ilyenkor "10 éven belül leszek". Igényelhetem e az állandó özvegyit, mikor lejár az ideiglenes, vagy meg kell várjam a 62 évet, vagy az 59et, vagy mit ? Mert ez sajnos nekem nem tiszta.

Válaszokat előre is köszönöm.

gittus # 2008.08.28. 08:50

Az özvegyi nyd vonatkozásában a 62.életéve betöltésekor igényelheti az ellátást feléledés címen.
Az előrehozott öregségi nyd-ban részesülés ténye nem jogosultsági feltétel, tehát nem befolyásolja az özvegyi nyd feléledését.

marzsory # 2008.09.13. 15:17

Sziasztok!
Kérdésem az lenne,hogy ha én 1951 decemberében születtem és 42 év folyamatos munkaviszonyom van,mikor mehetek saját jogon (nem előnyugdíj) nyugdíjba? Sajnos sehol nem találtam rá választ,remélem itt tudtok segíteni! Köszi: Ancsa

gyertya # 2008.09.13. 22:45

Ancsa

A 2008. decemberi szülinapjától csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjba mehet.
Egyébként az Önre irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatára a 62. életév betöltése.

Üdv: Gy

kiph # 2008.10.06. 20:02

Sziasztok!
Szeretnék érdeklődni...édesanyám 2003-tól nem kap özvegyi nyugdíjat(ekkor fejeztem be a tanulmányaim, testérem még 2003 előtt).Édesapám 1987-ben halt meg. Édesanyám most 57 éves. Mikortól éled újra az özvegyi nyugdíj az ő esetében?
A választ előre is köszönöm!kiph

gyertya # 2008.10.07. 05:49

kiph

Két lehetőség van:

  • Amennyiben az édesanyja 1997. január 1. előtt már részesült özvegyi nyugdíjban, akkor az egyéb jogosító feltételek fennállása esetén (pl nem kötött újabb házasságot) már az 55. életéve betöltése napjától jogosult az ellátásra. Sürgősen igényelni kell, mert visszamenőleg csak 6 hónapra érvényesíthető az igény.
  • Amennyiben viszont első alkalommal 1996. 12. 31. után állapították meg az özvegyi nyugdíjat (elkésett igénybejelentés), akkor csak a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár (62. életév) betöltése napjától jogosult.

Minden jót: Gy

kiph # 2008.10.07. 07:19

Köszönöm a választ gyertya! 2 éve amikor anyukám betöltötte az 55-öt elmentünk, hogy igényelheti e akkor, és azt mondta akkor az ügyintéző, hogy nem. Arra már nem emlékszem milyen indokkal(lehet azzal a 10 évvel jött, nem emlékszem már). De most, hogy utánaolvastam én úgy gondolom, hogy járna neki 55 éves korától. Most akkor hogy van ez?

kiph # 2008.10.07. 07:55

Első alkalommal 1997. jan. 1 előtt már kapott özvegyi nyugdíjat ezt elfelejtettem írni.

gyertya # 2008.10.07. 07:59

Kedves kiph!

2007. 12. 31-ig az özvegyi nyugdíj akkor éledhetett fel a jogszerző 1993. 03. 01. előtti elhalálozása esetén, ha az arra jogosító feltételek 1993. 03. 01-től számított 10 éven belül bekövetkeztek. Az Alkotmánybíróság az Országgyűlést új jogszabály megalkotására kötelezte, így 2008. január 1-től életbe lépett a változás, mely szerint az 1993. 03. 01. előtt bekövetkezett elhalálozás esetén az özvegyi nyugdíj akkor éledhet fel, ha a jogosító feltétel az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 15 éven belül bekövetkezik.
Ezért írtam azt, hogy már az 55. életév betöltésétől jár az özvegyi nyugdíj, de az igényt legkorábban csak 2008. január 1-től lehetett volna érvényesíteni.
Remélem ezzel a kiegészítéssel pontosítottam a számomra evidenciákat. :))
Szóval jár az özvegyi nyugdíj visszamenőleg 6 hónapra, a korábbi esetleges elutasítás jogos volt.

Üdv. Gy

kiph # 2008.10.07. 08:50

Nagyon szépen köszönöm!!!:DD

raszilvi # 2008.11.18. 09:53

Kedves gyertya!

A korábbi válaszát köszönöm!

Újabb kérdés merült fel az özvegyi nyugdíjjal kapcsolatban.
Az előzményeket, pontos adatokat lejjebb már megírtam.

A kérdés az lenne, abban az esetben, ha az elhunyt a halála előtt rokkant nyugdíjas volt - ilyenkor van-e lehetőség arra, hogy az özvegyi nyugdíj feléledjen?

Válaszát előre is köszönöm!

marianncsi # 2008.11.18. 10:57

Sziasztok!

Azt hiszem elvesztem a jogszabályok rengetegében. Tudna nekem valaki segíteni?

Édesapám 1999 január 13.-án halt meg, ekkor nyugdíjas volt.
Édesanyám, aki 1947-ben született a mai napig nem kap utána özvegyi nyugdíjat (ideigleneset kapott pár hónapig). Anyukám járadékot kap 50%-os rokkantságra.
Van rá lehetőség, hogy özvegyi nyugdíjat kapjon?

Segítségeteket előre is megköszönöm!
Mariann

gyertya # 2008.11.18. 20:18
  • raszilvi
Az, hogy az elhunyt öregségi, vagy rokkantsági nyugdíjasként hunyt el, vagy azokra jogosultságot szerzett, az özvegyi nyugdíjra való jogosultság szempontjából nem fontos. Tehát, azért mert az elhunyt az elhalálozása előtt rokkantsági nyugdíjban részesült az özvegyi nyugdíjra való jogosító feltételekben változást nem okoz. Ezeket a feltételeket pedig már korábban leírtam. Az özvegyi nyugdíj feléledésének lehetőségét a korábbi bejegyzésemben már kifejtettem.
  • marianncsi

Az özvegyi nyugdíj korbetöltés címén az édesanyja 62. életéve elérésekor feléledhet, ha az egyéb jogosító feltételek is fennállnak (pl. nem kötött újabb házasságot.) Ezt megelőzően bármikor, ha egészségkárosodásának mértéke az 50 %-ot eléri. Amennyiben jelenleg rendszeres szociális járadékban részesül annak alapja az 50 %-os munkaképesség-csökkenés (2008. január 1-je előtti megállapítás esetén), amely nem egyenlő az 50 %-os egészségkárosodással, tehát ez alapján nem jogosult özvegyi nyugdíjra. Amennyiben rokkantnak érzi magát, terjesszen elő igényt rokkantság címén özvegyi nyugdíjra. Egy próbát megér. :)

Minden jót: Gy