özvegyi nyugdíj feléledése


monalisa1 # 2009.11.28. 20:16

2021-ig még sok víz folyik le a Dunán, vagyis lehetséges hogy a nyugdíjkorhatát akkor már 67 év lesz.

monalisa1 # 2009.11.28. 20:15

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj végétől 10 éven belül kell nyugdíjba menni ill. rokkantsági nyugdíjra jogosultságot szerezni.

Az elhunyt nyugdíjának 30%-a az özvegyi nyugdíj. (Vagyis kiszámítják, hogy mennyi lenne a nyugdíj ha az illető még élne, és annak alapján a kérelmezés időpontja szerinti a 30%.)

Javaslat: ezen topicban olvasd vissza Veci hozzáértő beírásait, mert egyikben-másikban tipp is van hogyan lehet pár hónappal meghosszabbítani nyugdíjba vonulás előtt a szolgálati időt: táppénzre menés stb.

Remélem nem írtam rosszul...

"Mona"
laikus hozzászóló

zsuzsa 56 # 2009.11.28. 19:51

Üdv!
Ismét én
Most néztem 2021április közepén mehetek nyugdijba
Most tényleg fontos,hogy mikortól számit a 10év
Úgy nézem elég kétséges lesz a beleférésem a 10évbe
Válaszokat elöre is köszönöm
Üdv Zsuzsa

zsuzsa 56 # 2009.11.28. 19:04

Üdv mindenkinek!
Férjem most lett 82%-os rokkant nyugdijas
Mindet próbálunk megadni neki de sajnos már nem sokáig fog élni
Utána kapom az özvegyi nyugdijat 1 évig
1956 -ban születtem 38 éves munkaviszonyom van, jelenleg is dolgozom
A kérdésem az lenne,hogy majd,ha nyugdijba megyek feléled-e az özvegyi nyugdijam?
Ha igen akkor az hány százaléka a Férjem rokkant nyugdíjának?(Ettöl tenném függővé,hogy visszalépjek-e az állami nyugdíj rendszerbe!)
Menetközben,ha változik a törvény akkor mi a helyzet?
Az özvegyi nyugdij kezdete vagy a vége számit a 10évnél?

monalisa1 # 2009.11.28. 16:06

Javítva: http://www.onyf.hu

monalisa1 # 2009.11.28. 16:04

Szerintem onnantól hogy saját jogon (rokkant)nyugdíjas lett már jogosultál vált az özvegyi nyugdíjra. (Azaz ha az elhalálozás időpontja és a (rokkant)nyugdíjazás időpontja közt még nem múlt el 10 év.)

A jogosultság visszamenőleg csak 6 hónapra kérhető.

Írni a következő címre: http://www.nyufig.hu
(Meg kell adni az elhunyt pontos adatait valamint a valamikori nyugdíj törszámát.)

A "rokkant" szót azért írtam mert őrájuk éppúgy vonatkozik ez - már ha valaki sajnálatosan rokkant lenne.

"Mona"
laikus hozzászóló

Dori87 # 2009.11.28. 12:57

Üdv Mindenkinek!
Olyan kérdésem lenne, hogy édesanyám jogosult lehet-e az özvegyi nyugdíj felélesztésére? Adatok:
Édesapám 1997.04.18-án halt meg! 1 évig anyu kapta az ideiglenes özvegyit! én még kiskorú voltam ezért 2008-ig kapta utánnam az árvaellátást! Anyukám 2005-től (decemberétől) sajátjogú nyugdíjas! Anyukám idén tölti a 61. életévét! jogosult lehet az özvegyi nyugdíjra?
Válaszukat előre is köszönöm!
Dóri

gittus # 2009.11.27. 18:40

bocsánat 2005 május 1 ig .

gittus # 2009.11.27. 18:38

Lénike

Abban az esetben lehet egyáltalán feléledésről beszélni ha a jogosító feltételek bármelyika 1995.május 1 ig bekövetkeztek. itt értendő az 55. év betöltése 67% os rokkantság bekövetkezte és folyamatos fennállta vagy két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról való gondoskodás.

Lénike # 2009.11.25. 07:56

Üdv.
Özvegyi nyugdij feléledéssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni,a férjem 1994 május 5.én halt meg.Egy évig
kaptam özvegyit én 1954 ben születtem.Milyen formában
éled fel az özvegyi nyugdij és mikor?
Köszi .

rob3rt # 2009.11.22. 20:29

Kedves gittus!
Köszönöm válaszát!
rob3rt

gittus # 2009.11.21. 14:02

rob3rt
jogosultsági feltételek az alábbiak

  1. a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltötte, vagy
  2. rokkant, vagy
  3. házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

A c. pontban benne van hogy nem minden fogyatékkal élő rokkant gyermek ad jogosultságot özvegyi nyd.-ra csak az aki árvaellátásra jogosult.
Ehhez pedig nappali tagozatos tanulmányokat kell folytatni vagy ezen tanulmányok tartama alatt bekövetkezett fogyatékosság rokkantság az ami az árvaellátást fenntartja és ezzel együtt az özvegyi nyd-t is.
Tehát elvileg lehet olyan gyermek aki 10éven belül de 25 évének betöltése elött tanulni kezd és megrokkan, de nem ez az életszerű
vagy hát nem gyakori.

hgds és cila50

az özvegyi nyd feltételei nagyából ugyanaz mint 2003 ban. Változás 50% összegészségkárosodás ami rokkantság címen özvegyi nydra jogosít ami nem ugyanaz mint a korábban 50 % munkaképességcsökkenés.
nem elég ez utóbbi.

Cila50 # 2009.11.20. 15:14

1999. szeptember 1-én kerültem korkedvezményes nyugállományba 31 év és 5 hónapos munkaviszonnyal.
Férjem 2002.juliusában elhunyt. Akkor egy 1 évig kaptam ideiglenes özvegyi nyugdíjat.
Mivel időközben egészségi állapotom igencsak megromlott, 2006. szeptember 27-én kértem a NYUFIGTÓL az örvegyi nyugdíjam feléledését.Akkor tájékoztattak, hogy erre csak akkor kerülhet sor, ha az egészségkárosodásom eléri a 67 %-ot.
Két alkalommal voltam OSZI vizsgálaton, mintkettő estében 50 %-ot állapítottak meg.Egészségi állapotom jelentősen megromlott, így fellebbeztem a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon is, sőt orvosszakértő kirendelését is kértem, aki szintén 50 %-ot állapított meg.
Azt szeretném megkérdezni, hogy az újabb rendelkezés szerint van-e mód arra, hogy az özvegyi nyugdíjat kaphassak ?
Válaszukat előre is köszönöm !

hgds # 2009.11.10. 12:26

Tisztelt Válaszadó!
Árvaellátásban részesülő gyermekeimet neveltem 1988-2009 között (addig tanultak). Itt véget ér az én özvegyi nyugdíjam is, mivel még csak 51 éves vagyok és korábban nem lettem rokkant. Mostmár biztosan lenne 50% munkaképességcsökkenésem több ok miatt is, de értelmezésem szerint ez már nem fog számítani az özvegyi nyugdíjam feléledéséhez, mivel férjem halála óta 10 év már eltelt.
Van-e valami segítség, vagy méltányossági lehetőség ilyen esetben, vagy mostmár öregkoromra segélyt kell kérni? Jelenleg van munkaviszonyom, de ez nem lesz elég.
Várható-e valami kedvező fordulat ezen a téren?

Köszönöm válaszát. hgds

rob3rt # 2009.11.10. 08:59

Tisztelt fórumozók!
Egy másik topicban már feltettem ezt a kérdést, de ott csak a kérdések gyűlnek. Remélem itt talán tud valaki kis értelmezési segítséget nyújtani.

A jogszabályból kiemelve a kérdésemre vonatkozó részeket:
„Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően ki jogosult özvegyi nyugdíjra?

Az, akik a jogszerző halálakor

  • házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Milyen feltételek mellett éled fel az özvegyi nyugdíj?

Az özvegyi nyugdíj akkor éled fel, ha az nem házasságkötés címén szűnt meg és az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyike:

  • a házastárs 1993. február 28-át követően bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül bekövetkezik.

Az özvegy 2008. január 1-jétől akkor is jogosult özvegyi nyugdíjra, ha a megállapításhoz, illetve a feléledéshez szükséges feltételek valamelyike 1993. március 1-je és 2007. december 31-e között, a házastárs halálától, illetve az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven túl, de tizenöt éven belül következik be, feltéve, hogy az özvegyi nyugdíjra a kérelem elbírálásakor is jogosult.”

A kérdésem az lenne:

* Csak gyermekkorú személyre vonatkozik a fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg?
* Illetve, ha a gyermek (vagy nem gyermekkorú, még nem tisztázott) a jogszabály szerinti 10 éven belül lesz fogyatékos, ill. tartósan beteg, ez az eset is felújítja az özvegyi nyugdíj jogosultságát?

Válaszukat előre is köszönöm!

pilla88 # 2009.11.07. 11:29

Kedves Veci!

Köszönöm válaszodat. Anyukám rendszeres szociális járadékot kap.

Veci # 2009.11.06. 08:26

Az özvegyi nyugdíj feléledéséhez édesanyádnak az öregségi nyugdíjkorhatárt el kell érnie (62 év). Javasolom, hogy keressétek meg a Nyugdíjbiztosítót a kérdéssel. Ha jogosult lenne rá, akkor azt is megmondják, milyen formában és mikor lehet igényelni.
Figyelmedbe ajánlom:
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az özvegyi nyugdíjról
www.onyf.hu/index.php?…

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően ki jogosult özvegyi nyugdíjra?

Az, akik a jogszerző halálakor

  • betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, vagy
  • rokkant (egészségkárosodásának mértéke eléri az 50 százalékot), vagy
  • házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Az édesanyádnak 50 %-os munkaképességcsökkenése vagy 50 %-os egészségkárosodása van?
Az első a régi vizsgálat szerinti minősítés (akkor rendszeres szociális járadékot folyósítanak), a második az új szerinti.


Üdvözlettel Veci

pilla88 # 2009.11.05. 18:38

Üdv,

Az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Édesapám 2001. szept.5-én halt meg. Édesanyám 1 évig kapott ideiglenes özvegyi nyugdíjat. Édesanyám 1951. decemberben született, 28 bedolgozott éve van, 1994.október óta 50%-os. az egyik ismerősétől nemrégiben hallotta,ogy mivel 50 %-os, az özvegyi joga feléled, illetve az ideiglenes megszűnése óta "rendes" özvegyi nyugdíjat kellene kapnia. a leírtak alapján tényleg jogosult rá? válaszokat előre is köszönöm.

Veci # 2009.11.04. 19:16

pamacsocska!
A másik topicban leírtad, hogy 1953-as születésű vagy. Az 53-as születésűek az életkori feltétel miatt nem tudnak korengedményes nyugdíjba menni.
Veci


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2009.11.04. 17:28

Pamacsocska!
A korengedményes nyugdíjnak köze nincs az özvegyi nyugdíj feléledéséhez.
Szerintem neked nem fog soha feléledni, kivéve, ha rokkant nyugdíjas leszel 2 éven belül.
A férjed halálakor a Te nyugdíjkorhatárod 62 év volt, ha a 62. éved betöltésekor az ideiglenes öny, megszűnése 10 éven belül lesz, akkor jogosult leszel özvegyi nyugdíjra. Ha most kb. 60 éves vagy, akkor lehetséges. De szerintem nem vagy 60 éves, mert akkor nem a korengedményes nyugdíjadat szerveznéd, hanem előrehozott nyugdíjba mennél.

Az özvegyi nyugdíj akkor éled fel, ha az nem házasságkötés címén szűnt meg és az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyike a házastárs 1993. február 28-át követően bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül bekövetkezik:

  • betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, vagy
  • rokkant vagy

...

pamacsocska # 2009.11.04. 14:56

Köszönöm kedves Veci a válaszodat.
Ma felhivtam a Nyugdijfolyósitót és azt a választ kaptam,hogy aláirhatom a korengedményesnyugdijazásra szoló egyezséget ,mert utánna van lehetőség az özvegyi megszerzésére .Mégegyszer nagyon köszi a segitséged!

Veci # 2009.11.03. 21:30

melcset!
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az özvegyi nyugdíjról
http://www.onyf.hu/index.php?…
Itt az alábbiak olvashatók:
Milyen feltételek mellett éled fel az özvegyi nyugdíj?

Az özvegyi nyugdíj akkor éled fel, ha az nem házasságkötés címén szűnt meg és az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyike:

  • a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tizenöt éven belül,
  • a házastárs 1993. február 28-át követően bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül bekövetkezik.

Az özvegy 2008. január 1-jétől akkor is jogosult özvegyi nyugdíjra, ha a megállapításhoz, illetve a feléledéshez szükséges feltételek valamelyike 1993. március 1-je és 2007. december 31-e között, a házastárs halálától, illetve az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven túl, de tizenöt éven belül következik be, feltéve, hogy az özvegyi nyugdíjra a kérelem elbírálásakor is jogosult.

Úgy értelmezem a fentieket, hogy édesanyád öregségi nyugdíjkorhatára 63 év lesz (ha 1953-ban született), tehát az akkori szabályok szerint feléledhet az özvegyi nyugdíja. De azért javasolnám, hogy a Nyugdíjbiztosítót kérdezd meg.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.11.03. 21:24

pamacsocska!

Itt találod az özvegyi nyugdíj feléledésére vonatkozókat:
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az özvegyi nyugdíjról
http://www.onyf.hu/index.php
A házastárs milyen feltételek mellett jogosult özvegyi nyugdíjra?
Özvegyi nyugdíjra az jogosult, akinek házastársa, bejegyzett élettársa (a továbbiakban együtt: házastárs) az öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezte vagy öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjasként halt meg (ideértve azt is, aki a mezőgazdasági szövetkezeti tagok öregségi, munkaképtelenségi járadékában, illetőleg a mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékában részesült).

Milyen feltételek mellett éled fel az özvegyi nyugdíj?

Az özvegyi nyugdíj akkor éled fel, ha az nem házasságkötés címén szűnt meg és az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyike:

  • a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tizenöt éven belül,
  • a házastárs 1993. február 28-át követően bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül bekövetkezik.

Az özvegy 2008. január 1-jétől akkor is jogosult özvegyi nyugdíjra, ha a megállapításhoz, illetve a feléledéshez szükséges feltételek valamelyike 1993. március 1-je és 2007. december 31-e között, a házastárs halálától, illetve az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven túl, de tizenöt éven belül következik be, feltéve, hogy az özvegyi nyugdíjra a kérelem elbírálásakor is jogosult.

Eszerint az özvegyi nyugdíj feléledése a rád irányadó nyugdíjkorhatár betöltésekor lehetséges az akkor érvényes szabályok szerint. Ha veled a munkáltató megállapodást köt, akkor te 1952-ben születtél, és az irányadó nyugdajkorhatár neked 62,5 év lesz. Tehát azt követően éledhetne fel szerintem az özvegyi nyugíj jogosultság.
Egyébként a rokkantsági nyugdíj összege ugyanannyi lenne, mint a rendes nyugdíj.
Javasolom, hogy kérdezd meg a Nyugdíjbiztosítót a lehetőségről, nehogy félre tájékoztassalak.
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

Veci # 2009.11.03. 20:57

Dixi88!
Te a mostani azabályok alapján szerintem nem lehetsz jogosult korengedményes nyugdíjra 2012-ben. A korengedményes nyugdíjhoz 2009.12.31-ig lehet megállapodást kötni a munkáltató részéről, aki az idén betöltötte az 57 évet és van minimum 37 év szolgálati ideje.
Közlemény a korengedményes nyugdíjazásról
http://www.onyf.hu/index.php?…

A te általad közölt időpontból nem erre a lehetőségre gondolhattál, hanem az előrehozott nyugdíjra.

Az előrehozott nyugdíjra vonatkozó szabály szerint az alábbiakban tájékozódhatsz. Jó lett volna, ha leírod, hogy nő vagy férfi vagy és melyik évben születtél, akkor ponpsabban tudtam volna válaszolni.
2009. évi XL. törvény
a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló módosításáról

http://www.complex.hu/…t0900040.htm

Az özvegyi nyugdíj feléledése az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor érvényes szabályok szerint történhet és nem az előrehozott nyugdíjkorhatár elérésekor.

Itt találod az özvegyi nyugdíj jeléledésére vonatkozókat is:
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az özvegyi nyugdíjról
http://www.onyf.hu/index.php?…
Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

melcset # 2009.11.03. 07:29

Tisztelt Fórumozók!

Olvastam az özvegyi nyugdíjról szóló jogszabályt, de azért igyekszem minél több információt begyűjteni, hátha mégis megtudok valami okosat.

Édesanyám 56 éves, édesapám 2001-ben halt meg. Édesanyám 2005-ig kapta az özvegyi nyugdíjat, amíg én is az árva ellátást. Van valamilyen mód arra, hogy az öregségi nyugdíj elérésekor feléled az özvegyi nyugdíj?

Köszönöm előre is a választ (válaszokat)!