özvegyi nyugdíj feléledése


pamacsocska # 2009.11.01. 20:32

Tisztelt Fórum!
Szeretném megtudni,hogyha korengedményes nyugdijazásra kötök szerzödést a cégemmel akkor kizárom-e magam abból a lehetőségből,hogy özvegyi nyugdijat kapjak.
9.éve hunyt el a férjem ,igy 1 éven belüli rokkantsággal feléleszthető lenne az özvegyi,de ha már nyugdijas leszek akkor is lesz rá lehetőség?

Dixi88 (törölt felhasználó) # 2009.10.29. 16:30

Üdv!

Az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban lenne kérdésem. 2008. márc.14.-től váltam jogosulttá özvegyi nyugdíjra 2 kiskorú gyerek kapcsán. Az egyik befejezte a tanulmányait, a másik 2010 májusában fogja. Kérdésem az lenne, hogy mikor igényelhetem vissza a megszűnő özvegyi nyugdíjat? Én 2012 április 22.-től mehetek korengedményes nyugdíjba.
Válaszotokat köszönöm!

Veci # 2009.08.29. 21:48

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az özvegyi nyugdíjról
http://www.onyf.gov.hu/?…

Milyen feltételek mellett éled fel az özvegyi nyugdíj?

Az özvegyi nyugdíj akkor éled fel, ha az nem házasságkötés címén szűnt meg és az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek valamelyike:
a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tizenöt éven belül,
a házastárs 1993. február 28-át követően bekövetkezett halála esetén az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven belül bekövetkezik.

Az özvegy 2008. január 1-jétől akkor is jogosult özvegyi nyugdíjra, ha a megállapításhoz, illetve a feléledéshez szükséges feltételek valamelyike 1993. március 1-je és 2007. december 31-e között, a házastárs halálától, illetve az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tíz éven túl, de tizenöt éven belül következik be, feltéve, hogy az özvegyi nyugdíjra a kérelem elbírálásakor is jogosult.

Az az özvegy tehát, aki korábban már előterjesztett kérelmet, de azt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság jogerősen elutasította, mivel a feléledés feltételei 1993. március 1-től számított tíz éven túl következtek be, illetőleg az az özvegy is, aki az akkor hatályos rendelkezéseken alapuló információk miatt özvegyi nyugdíj feléledésére irányuló kérelmet nem is terjesztett elő - amennyiben az özvegyi nyugdíjra jogosító egyéb feltételek valamelyikének megfelel és az a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól, illetve az özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított tizenöt éven belül bekövetkezett -, a módosult jogszabályokra tekintettel jogosult lehet özvegyi nyugdíjra. (Az érintett özvegyek az özvegyi nyugdíj feléledésére irányuló kérelmet időbeli korlátozás nélkül előterjeszthetik a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon az erre a célra rendszeresített KET-3300-399. vagy KET-3300-279/1. jelű nyomtatványon, illetőleg a K13 és K14 jelű űrlapon.)

A feléledés esetén a jogosultat minden esetben megilletik az özvegyi nyugdíj megszűnését követő emelések, kiegészítések is.

Az 1997. január 1-je előtti időponttól megállapított özvegyi nyugdíjra jogosultság akkor éledhet fel, ha a férfi a 60., nő az 55. életévét eléri.
Az átmeneti járadék nem számít tudtommal szolgálati időnek.


Üdvözlettel Veci

Marianna94 # 2009.08.28. 18:40

Üdv!

Az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban szeretnék felvilágosítást kérni. Édesanyám 1980. februárban halt meg, és így az öcsémmel ketten maradtunk árván. 1992-ig árvaságit kaptunk. Édesapám 1949. augusztusban született, nem nősült meg. 2006. októberétől átmeneti járadékban részesül. / 50 %-os munkaképesség csökkenés/.
Mivel betöltötte a 60. életévét, így most szeretné igényelni az előrehozott öregségi nyugdíjat 43 év munkaviszonnyal. A leírtak alapján feléledhet-e az özvegyi nyugdíj? A választ előre is köszönöm.

Marianna

eszterxx # 2009.08.28. 12:37

Kedves Gyertya,

Nagyon köszönöm a válaszát, sokat segített!

eszterxx

gyertya # 2009.08.27. 15:25

eszterxx

A 2009. évi XL. törvény 5 §-a 2010. január 1-től módosítja az 1997. évi LXXXI. tv. 53 § (1) bekezdését. Eszerint "az özvegyi nyugdíj feléledése során az özvegyre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt a jogszerzõ halálakor hatályos jogszabályok alapján kell megállapítani."
Az édesanyja elhalálozásakor az édesapjára irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatár a 62. életév betöltése volt. Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követő 10 éven belül betölti a 62. életévét, ezért ha az egyéb jogosító feltételeknek is megfelel, akkor a 62. életéve betöltése napjától jogosult lehet özvegyi nyugdíjra.

Az öregségi nyugdíjra való jogosultság független az özvegyi nyugdíjtól.
A jogszabály módosítása következtében érvénybe lépő új korhatárok itt megtekinthetők:
http://www.onyf.hu/?…

Remélem tudtam segíteni, ha késve is.

Minden jót: Gy

ps: az, hogy 2016-ig még milyen változások történnek a kapcsolódó jogszabályokban beláthatatlan. :(

eszterxx # 2009.08.22. 12:51

Tisztelt fórumozók,

Édesapám ügyében szeretnék érdeklődni. Édesanyám 2006. márciusában halt meg, édesapám 1954 szeptemberi születésű. Egy évig kapta az özvegyi nyugdíjat. A feléledéshez való nyugdíjkorhatár akkor 62 év volt, azaz 2016-ban mehetett volna nyugdíjba. Ha jól tudom, az ő esetében már emelkedik a nyugdíjkorhatár fél évvel, akkor az özvegyi nyugdíj feléledését is elbukja?

Másik kérdésem, hogy nem tudom, jogosult-e előrehozott nyugdíjra, ha igen, akkor a feléledésre is jogosult lesz?

Köszönöm előre is a válaszotokat!

Lianna47 # 2009.08.08. 13:11

Kedves Gyertya,köszönöm a tanácsot - ez a lehetőség fel sem merült,mivel az igénylőlapon szerepel a kérdés.
Holtig tanul az ember....

gyertya # 2009.08.06. 15:34

Lianna47

A korbetöltés napját megelőzően semmiképp ne nyújtsa be az igényét, mert ezzel megspórol egy kört, amiben megkérdezi az elbíráló szerv, hogy kötött-e újabb házasságot. Egyébként nem tart hónapokig az elbírálás, a közigazgatásban szigorú határidők vannak.

Minden jót: Gy

Lianna47 # 2009.08.06. 13:03

Nagyon köszönöm.
Én is egy picike gyorsításra gondoltam,bár lehet,hogy így is hónapokig fog tartani.

Veci # 2009.08.06. 11:05

Lianna47!

A folyósítás az életkor betöltésétől lesz, max. hamarabb veszik kézbe az ügyet. Szerintem elég az ideiglenes örvegyi nyugdíj ügyszámára hivatkozni.
Itt található a kitöltendő igénylőlap:
https://e-ugyintezes.onyf.hu/…kulframe.asp

Vagy számítógéppel kitöltéshez is ugyanitt van segítség.
Veci


Üdvözlettel Veci

Lianna47 # 2009.08.06. 09:42

Tisztelt Fórumozók,az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatosan érdeklődni szeretnék.
Férjem elhalálozása után egy évig ideiglenes nyugdíjat kaptam - 2006 áprilisáig.Bár nyugdíjas voltam,a korhatárt most fogom betölteni így jogosulttá válok az állandó özvegyi nyugdíjra.Kérdésem formai,az igényléshez csatolni kell-e ismét az anyakönyvi kivonatokat?Itt a fórumon azt olvastam,hogy nem,a igénylőlap szerint igen.Továbbá folyósítás szempontjából jelent-e valami előnyt, ha nem a korbetöltés után,hanem előtte mondjuk két héttel nyújtom be az igényt?
Köszönettel,Lianna47

Veci # 2009.07.23. 18:31

kamsz@...

Nemtudta átküldeni a válasz, írj másik e-mailről.


Üdvözlettel Veci

ecsanya # 2009.07.22. 08:05

T.Gy!
Hálásan köszönöm a válaszát, akkor most életem végéig
három évente vagy még sűrűbben mindig felülvizsgálnak,
hogy elég rokkant vagyok-e az özvegyi nyugdíjhoz, vagy valamikor végérvényesen dönt az ORSZI.

gyertya # 2009.07.16. 09:36

ecsanya

Amennyiben rokkantság címén részesül özvegyi nyugdíjban és az esedékes orvosi felülvizsgálaton nem találják rokkantnak, akkor az özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszűnik (az erről szóló határozat keltét követő 2. hónap 1. napjától)
Ha tényleg így alakul, akkor fellebbezzen a megszüntető határozat ellen, hátha másodfokon rokkantnak találják.

Minden jót: Gy

ecsanya # 2009.07.13. 07:56

Kedves Gy.!
A téma egyezik katica 79-ével, csak én három éve meg-
rokkantam idén felülvizsgálat lesz, ha visszaminősitenek
mi lesz az özvegyi nyugdijam sorsa?
Köszönöm

anyuko # 2009.07.12. 08:33

Kedves Gyertya!

Szomorú vagyok,de a választ nagyon köszönöm!
Szép napot!

gyertya # 2009.07.12. 07:18

anyuko

Önre a feléledési szabály vonatkozik, melyet az 1997. LXXXI. törvény 53 §-a szabályoz.
Eszerint az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 10 éven belül kell bekövetkezni a jogosító feltételnek (62. életév betöltése)
Tekintettel arra, hogy 1999.03.31-től számított 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét, ezért az özvegyi nyugdíjra való jogosultság nem éledhet fel.

Üdv: Gy.

Veci # 2009.07.11. 18:51

Kedves anyuko!

Mint tegnap írtam, én nem vagyok járatos ebben a témában, de az alábbi idézetből úgy értelmezem, hogy az elutasítás jogos volt. Arra következtetek, hogy az elhalálozás időpontja 1998.03.31. lehetett. Ezek szerint 10 évnél több telt el azóta.
Amint látom ebben a témában legtöbb tanácsot gyertya és gittus adják, biztos most is reagálni fognak a te esetedben.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően ki jogosult özvegyi nyugdíjra?

Az akik a jogszerző halálakor
betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, vagy
rokkant (egészségkárosodásának mértéke eléri az 50 százalékot), vagy
házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.
Özvegyi nyugdíjra jogosult az is, aki esetében a fenti feltételek valamelyike

  1. házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tizenöt éven belül,

b) a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül bekövetkezik.

Üdvözöllek Veci


Üdvözlettel Veci

anyuko # 2009.07.11. 18:25

Kedves Fórumozók!
Többször átolvastam minden esetet,ám valamit rosszul értelmezhettem,mert nekem most utasították el a feléledési igényemet.A férjem után,1999.03.31-ig kaptam az ideiglenes özv.nydíjat.Most július 18-án töltöm be a 62.évemet. Akkor ezek szerint tényleg nem jár az özvegyi? Még 10 napom van fellebezni,ha valaki tudna tanácsot adni,nagyon megköszönöm!

Veci # 2009.07.10. 20:12

Nem vagyok járatos ebben a témában, de megosztom, amit találtam (bár bizonyára nem új dolgot írok). Akit érint, annak a számára esetleg ez az információ fontos lehet.

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatója az özvegyi nyugdíjról
http://www.onyf.hu/index.php?…


Üdvözlettel Veci

katicabogar79 # 2009.07.06. 17:18

Köszönöm szépen a gyors választ.

gyertya # 2009.07.06. 16:39

katicabogar79

A jelenleg hatályos szabályozás szerint korbetöltés címén nem éledhet fel az édesanyja özvegyi nyugdíja semmikor. Amennyiben 2012. 11. 20-ig megrokkan, akkor igen.

Minden jót: Gy

katicabogar79 # 2009.07.06. 16:24

Segítséget szeretnék kérni, kicsit elkavarodtam a jogszabályokban.
Édesapám 2001 november 21-én halt meg, édesanyám (1954 március 24-én született) egy évig kapta az özvegyi nyugdíjat. Azt szeretném megtudni, hogy ilyen feltételek mellett feléled-e az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága. Ha igen mikortól. Bízva a válaszba. :)

Viwike # 2009.06.28. 08:05

Köszönöm :).
Ez nagyon jó hír!