özvegyi nyugdíj feléledése


gyertya # 2009.06.28. 07:59

Viwike

Ez így igaz, ennél szakszerűbben én sem tudtam volna leírni.

Üdv: Gy

Viwike # 2009.06.28. 07:55

Kedves Gyertya!

Köszönöm szépen a gyors választ :).

Azt szeretném még megkérdezni, hogy az özvegyi nyugdíj feléledése esetén a korábban folyósított özvegyi nyugdíj megszüntetéskori összegét veszik alapul? Arra tevődik még rá a megszűnést követő emelés, kiegészítés, és ez fogja megadni az özvegyi nyugdíj összegét?

Köszönöm a választ!

Viwike

gyertya # 2009.06.28. 07:53

mara49

Amennyiben nem kötött újabb házasságot feléledhet az özvegyi nyugdíja. Terjesszen elő igényt gyorsan, mert azt visszamenőleg, elkésve csak 6 hónapra érvényesítheti.

Minden jót: Gy

mara49 # 2009.06.28. 04:33

Kedves gyertya!
Légy szíves segits! A férjem 1983.-ban halt meg, állandó özvegyi nyugdijat és két gyermek után járó árvaellátást kaptam 2000.o7.-ig. Akkor azért szünt meg , mert a kisebbik gyerek betöltötte a 25. életévét.
Én 2006.-ban 57 éves koromban mentem el sajátjogú nyugdijba.Most 60 éves vagyok.
Szeretném tudni,hogy az én esetemben feléled-e az özvegyi nyugdij!
Nagyon köszönöm a válaszod!


T Gyertya!
Kérlek segíts! Szeretnék egy olyan listát ami a nyugdijemelkedéseket tartalmazza évr?l évre 1983 óta. Ugy gondolom a nyugdijintézet nem j

gyertya # 2009.06.27. 12:29

Viwike

2009. 04. 01-től feléledhet az özvegyi nyugdíja. Az ellátást igényelni kell a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál.

Minden jót: Gy

Viwike # 2009.06.27. 09:37

Kedves Gyertya!

Özvegyi nyugdíj feléledése tárgykörben szeretném a segítségét kérni. Édesanyám 1954. ápr. 1-jén született. Édesapám 1984 novemberében meghalt. Édesanyám 2006 májusáig részesült özvegyi nyugdíjban, árvaellátásra jogosult gyermekek eltartása címén. Újabb házasságot nem kötött, jelenleg is dolgozik.
Az volna a kérdésem, hogy édesanyám esetében van-e lehetőség az özvegyi nyugdíj feléledésére?

A választ előre is köszönöm szépen.

Viwike

gyertya # 2009.05.12. 15:35

zsuzsa 56

Amennyiben az elhunyt a rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel, valamint Ön az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételekkel rendelkezik (pl együtt éltek, nem kötött újabb házasságot, stb.) akkor az özvegy életkorára tekintettel 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjra jogosult. Ennek összege annak a rokkantsági nyugdíjnak a 60 %-a, ami az elhunytat megillette volna.
Ezt követően akkor jár özvegyi nyugdíj, ha a jogosító feltételek fennállnak (korbetöltés, rokkantság, 2 árvaellátásra jogosult gyermek eltartása, beteg gyermek eltartása).
Az igényét a lakóhelye szerinti regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságon terjesztheti elő.

Minden jót: Gy.

zsuzsa 56 # 2009.05.10. 20:24

Kedves Gyertya!
Szeretném megkérdezni hogy ha az 55éves Férj betegállomány alatt hal meg akkor az 53 éves aktiv dolgozó feleségének jár-e özvegyi nyugdij?
Ha igen mennyi és meddig?

gyertya # 2009.05.08. 12:42

ktv666

Amennyiben Ön a 62. életévét 2009. 06. hóban betölti, akkor attól az időponttól korbetöltés címén feléled az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága az egyéb feltételek fennállása esetén.
Az hogy az igényelbíráló szerv orvosi felülvizsgálatát kezdeményezte valószínű annak köszönhető, hogy korbetöltés előtt benyújtotta az igényét, illetve az igénybejelentő lapon bejelölte azt, hogy rokkantnak érzi magát.
Amennyiben nem kívánja az orvosi felülvizsgálatot, mert nem érzi magát rokkantnak, jelezze, így csak 06. hótól fogja kapni az ellátást.
Megjegyzem, ha rokkantnak érzi magát kérje a felülvizsgálatot, mert akkor korábbi időponttól járhat az ellátás.

Minden jót: Gy

ktv666 # 2009.05.07. 10:58

Kedves Fórumozók!
Én szintén az özvegyi nyugdíj feléledéséről kérdezek
Orvosi felülvizsgálatot rendeltek el?????
Előrehozott öregségi nyugdíjellátásban részesülök.
Özvegyi nyugdíj feléledése igénybejelentés kezdete 2009-04-23.
Korbetöltése (62. életév) 2009-06 –hó
A férjem 2000 ápr. 23-án halt meg rokkant nyugdíjasként. ideiglenes özvegyi nyugdíjban részesültem.

ktv666 # 2009.05.07. 05:41

cxx

kalessin # 2009.04.06. 08:43

Kedves gittus,

Én emlékeztem rosszul, valóban nem csak egy évig kapta Édesanyám az özvegyi nyugdíjat.
Köszönöm szépen a választ, ezek szerint van remény :) Megkeresem a korabeli határozatot és személyesen bemegyek érdeklődni!
Szép napot!
kalessin

gittus # 2009.04.05. 05:48

kalessin

Azt írja hogy édesanyja egy évig kapott özvegyi nyd.-t, ugyanakkor Ön és testvére árvaellátást kapott.
Ha az özvegy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodott állandó özvegyi nyd.- járt, nem egy évig hanem amíg a valamelyik gyermek árvaellátásra volt jogosult.
A korabeli megállapító határozatot kell megkeresni.
Az özvegyi nyd tényleges megszűnésének időponja ismeretében lehet megítélni hogy feléled-e az özvegyi nyd. Egyébként pedig valóban 2009.novemberében adják be az igényt. (megjegyzem akkor éled fel az özvegyi nyd ha legalább 1994.novemberéig kapott özvegyi nyd-t a gyermekek eltartására tekintettel)

kalessin # 2009.04.03. 08:35

Kedves Fórumozók, Gyertya!

Én szintén az özvegyi nyugdíj feléledéséről kérdezni
Édesapám 1992 augusztusában hunyt el, Édesanyám egy évig kapott özvegyi nyugdíjat utána, illetve mi ketten a nővéremmel árvasági pótlékot.
Édesanyám 1954 novemberében született, tehát idén tölti be az 55.-ik életévét. A jogszabályt böngészve arra jutottam, hogy mivel 15 évnél több telt el Édesapám halála óta, így Édesanyám sem most, sem később nem jogosult az özvegyi nyugdíjra. Jól értelmeztem?

(Próbáltam az ONYF telefonos ügyfélszolgálatánál rákérdezni, de annyit mondtak, hogy adjunk be kérvényt és majd határozatban megkapjuk a döntést (!) végül unszolásomra azt is hozzátették, hogy telefonon nem szívesen adnak elutasító választ.)

gyertya # 2009.03.08. 14:40

kvicky

Ha jól értem a jövőre mutató állítását, még nem töltötte be az 55. életévét.
Az özvegyi nyugdíja akkor éledhet fel, ha 2005. 05. 31-ig bekövetkezett a jogosító feltétel.
Tekintettel arra, hogy az 55. életévét nem töltötte be, korbetöltés címén nem éledhet fel az özvegyi nyugdíja. A közölt időpontig bekövetkezett esetleges megrokkanás esetén igen.

Minden jót: Gy

monalisa1 # 2009.03.08. 14:29

Kedves kvicky!

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok. Javaslom olvassa el gittus és gyertya másoknak írt lentebbi néhány válaszát, melyekből az Ön kérdésére is bizonyára válasz található.

Fontos, hogy a számoláskor a saját születési évéből induljon ki.

Kívánok további jó egészséget.

kvicky # 2009.03.08. 12:07

kvicky
1989 juniusában özvegyültem meg,lányom 2 éves volt.
1 évig kaptam özvegyi nyugdíjat,majd 1990 juniusától árvaellátást 2007 juniusáig.
Kérdésem a következő:55 éves koromban jogosult leszek-e a jelenlegi jogszabályok szerint az özvegyi nyugdíjra?
Nem mentem férjhez.
Köszönettel:kvicky

berci21 # 2009.02.21. 17:19

Gittusnak!

Köszönjük, hogy megpróbált segíteni, de több mint valószínű változni fognak a jogszabályok, ezért nekünk még túl korai volt a kérdezés. 3 év és az a fél hónap még messze van, addig lehet még gondolkozni próbálkozunk-e vagy meg se próbáljuk, mert esélytelen lenne. Hátha addig lesz még pont ilyen eset, mint a mi családunké.

gittus # 2009.02.20. 19:21

berci21

Javaslom hogy ne találgasson. Kérdezze meg az édesanyját. Valószínűleg meg van neki a megállapító és megszüntető határozata abból kell megállapítani hogy miert kapott és miért nem kap jelenleg. Újabb házasságot nem kötött gondolom.

berci21 # 2009.02.19. 14:00

Kedves Gittus!

Sajnos a jogcímet nem tudom!
Tippem: a válás és az elhalálozás közötti év nem haladta meg a 15 évet, 2 kiskorú gyermek egyedülállókénti nevelése, Bíróság 2 gyermek (kiskorú) után állapított meg gyerektartási díjat. Tudomásom szerint állandó özvegyi nyugdíj addig jár míg mindkét gyermek nappali képzésben tanul tovább és csak 25 éves korig. Kérelemre és nagyon indokolt esetben maximum 27 éves korig. (árvasági ellátást kérő lap hátsó oldal).
Régi mondás, de itt be is tartják: "Egy gyerek, nem gyerek!" Ezért abban a pillanatban már nem jár az özvegyi nyugdíj, mert már csak egy gyermek felel meg a jogosító feltételeknek (nem tanulok tovább nappali képzésben és betöltöttem a 25. életévemet).
Ennyit tudtam kideríteni!

gittus # 2009.02.19. 11:09

berci21

édesanyja milyen címen kapott özvegyi nyd-t 2007.-ig, és miért nem kap azóta ha testvére jelenleg is kap árvaellátást.

rozi0918
Azt nem írta hogy mikor született. De ha 2007-ben az előrehozott öregségi nyd. megállapítása 57 éves korára tekintettel történt akkor a 62.évét 2012.-ben tölti. Az özvegyi nyd valamelyik feltételének azonban - a leírtak alapján - 2011.-ig kellene bekövetkeznie. A 62.évének betöltése alapján nem fog feléledni az özvegyi nyd.

Rozi0918 # 2009.02.19. 08:17

Kedves Fórumozók! Én az özvegyi nyugdij feléledéséről szeretnék egy pár sort irni. A férjem 2000 ápr. 28-án halt meg rokkant nyugdijasként.2000 ápr-tó 2001 ápr-ig ideiglenes özvegyi nyugdijban részesültem. 2007szeptembertől előrehozott öregségi nyugdijba mentem 42év szolgálalati idővel.Az özvegyi nyugdij feléledése iránti igényemet a Nyufig azzal utasitotta el,hogy az öregségi nyugdijam az egy kedvezmény és ez mellé további kedvezmény nem illett meg.A 62.év betöltése után sem leszek jogosult, mert a 10 évet meghaladja a feléledési idő. Nagyon sokan vagyunk özvegyek akik szembesültünk ezzel. Hát nem igazságtalanság ez. Üdv. R.

berci21 # 2009.02.18. 15:21

Kedves Fórumozók!

Sok esetben van hasonlóság édesanyám helyzetéhez, de nem
világosak a feltételek.
Édesanyám 52 éves, 1991-ben vált el, 1993. decemberétől 2007. júniusáig kapott állandó özvegyi nyugdíjat. Testvérem jelenleg is árvaellátásban részesül.
Rá milyen szabályok vonatkoznak?

gyertya # 2009.02.14. 07:54

Wivi

Az özvegyi nyugdíj akkor éledhet fel az édesanyja esetében, ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül bekövetkezik a jogosító feltétel. (62. életév betöltése, megrokkanás)
Tekintettel arra, hogy a 62. életévét 2009. 10. hóig nem tölti be, korbetöltés címén nem éledhet fel az ellátás. 2009. 10. hóig bekövetkezett megrokkanás esetén éledhet fel.
Egyébként az özvegyi nyugdíjra való jogosultságnak nem feltétele a saját jogú ellátásban való részesülés.

Minden jót: Gy.

Wivi # 2009.02.13. 21:32

Kedves Gyertya!

Én az özvegyi nyugdíj feléledéséről kérdezni
Édesapám 1998 októberében hunyt el Édesanyám egy évig kapott özvegyi nyugdíjat utána.
Édesanyám 1954 januárjában született idén töltötte be az 55.-ik életévét.
Szeretném megkérdezni, hogy az özvegyi nyugdíj csak akkor éledhet fel, ha már nyugdíjas ill. előnyugdíjas vagy rokkant? Vagy csak az 55.-ik év betöltése számít?

Válaszát előre is köszönöm:
Wivi