Munkaszerződés módosítás visszamenőleg lehetséges?


hunfrakk # 2010.06.07. 20:40

azonnal írjatok egy munkaszerződést

nagy kérdés, hogy megmondod-e neki szerződéskötés előtt, hogy várandós vagy...
(ez attól is függ, hogy milyen ember a munkáltató)
*

hunfrakk # 2010.06.07. 20:42

egy a lényeg:

munkaszerződés csak írásban érvényes

Fonti # 2010.06.07. 20:45

Nem hajlandó megírni. Egyébként már tudja kb 3hete, mert látszik rajtam. Bementem hozzá, mert úgy gondoltam ez a korrekt elmondtam, h ez van, de nem lógni akarok emiatt, visszaélni a helyzettel, hanem dolgozni továbbra is.

hunfrakk # 2010.06.07. 20:57
Fonti # 2010.06.07. 21:05

Köszönöm, elolvastam. A szerződés része igaz. De a bevallásokat havonta leadja, bankon utal. A totál feketemelónál ezek nincsenek. De ha jól értem, gyakorlatilag semmilyen érvvel nem tudom igazolni majd, h nem kóser a kirúgásom.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.07. 21:08

egy a lényeg:
munkaszerződés csak írásban érvényes

Viszont az írásbeliség hiányára pont a munkáltató nem hivatkozhat. EZ a munkaviszony létrejött, próbaidőt nem kötöttek ki, a kérdező a felmondástól védve van.

Fonti # 2010.06.07. 21:11

Köszönöm, ez azért egy picit megnyugtató, bár azért remélem dolgozhatok tovább gond nélkül, nem kerül sor semmi ilyenre.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 06:51

De ahogy hunfrakk mondta, célszerű lenne azt a szerződést írásba is foglalni. Persze, próbaidő nélkül!

perkele # 2010.07.25. 10:31

Tisztelt Szakértők!

Háem dolgozóként vezénylésemet töltöm egy másik beosztásban, mivel ez az idő meghaladta a három hónapot jogosult vagyok az előző munkakörömből adódó átlagkereset kiesésére. Ezt munkáltatóm úgy kívánja kikerülni, hogy viszamenőleges hatállyal kíván kinevezni új munkahelyemre. Kérdésem, történik e jogsértés, vagy nem. (ha lehet jogszabályokkal alátámasztva) Köszönettel: Perkele

Sz.Márton # 2010.07.25. 10:49

Ha hivatásos állományból (?) történik a vezénylés, akkor a 2001. évi XCV. törvény (Hjt.) hatálya alá tartozol (..és intézi az ügyeidet a helyi személyügy,...érdemes velük illedelmesen beszélni, mert akkor gyorsabb és hatékonyabb a tájékoztatásuk!)

"Vezénylés

52. § (1) Az állomány tagja a szolgálat érdekében eredeti szolgálati beosztásában való meghagyása mellett bármely szervezeti egységhez és bármely helységbe beleegyezése nélkül meghatározott szolgálati feladat teljesítésére vezényelhető.

(2) A más helységbe való vezénylések együttes időtartama 3 évenként a 6 hónapot nem haladhatja meg. A vezénylés időtartamának befejezésétől számított 6 hónapon belül újabb vezénylésre nem kerülhet sor. Méltánylást érdemlő személyi vagy családi érdekből azonban kérelemre e korlátoktól kivételesen el lehet tekinteni.

(3) Az állomány szolgálati beosztást betöltő tagja Honvédségen belüli képzése az oktatás időtartamára vezényléssel történik. A képzésre történő vezénylés időtartama nem számít be a (2) bekezdésben meghatározott időtartamba.

(4) Az állomány tagját az ezzel járó sajátos szolgálati kötelezettségeknek, ezek teljesítése feltételeinek és körülményeinek ismertetése után az egy évet meghaladó, a 2. § (32) bekezdés b) és f)-g) pontok szerinti esetekben külföldi szolgálatra a miniszter, ettől eltérő külföldi szolgálatra, illetve rövidebb időtartamra a jogszabályban meghatározott elöljáró vezényelheti. Külföldi szolgálat esetén a vezényeltet megillető juttatások és terhelő kötelezettségek mellett egyéb pénzbeli és természetbeni ellátások, illetve a hazainál kedvezőtlenebb szolgálati körülmények között érvényesülő kötelezettségek is megállapíthatók. A külföldre vezénylés a külföldi szolgálati kötelezettség teljesítésének időtartamára szól".(...)"

ÉRDEMES TOVÁBB IS OLVASNI EREDETIBEN!

Sz.Márton # 2010.07.25. 11:03

Ez az alábbi idézett rész pedig, a "10/2002.(III. 5.) HM rendelet a hivatásos és szerződéses katonai szolgálat létesítéséről, módosításáról, megszüntetéséről, tartalmáról, valamint az integrált személyügyi igazgatás és egységes nyilvántartás rendjéről", adhat további útmutatást a Hjt. idevonatkozó részéhez:

Vezénylés

53. § Az ideiglenesen megüresedett beosztás vagy azzal járó feladatkör ellátására vezényelt állomány tagjának a viselt rendfokozata - jogszabály eltérő rendelkezésének hiányában - nem lehet magasabb az adott beosztásra rendszeresített rendfokozatnál.
54. § (1) Az állomány tagjának vezénylésére, a Hjt. 52. § (3) és (4) bekezdésében, az 52/A. §-ában meghatározott eseteket kivéve, figyelemmel a (3) és (4) bekezdésben foglaltakra, csak szolgálati beosztás ellátásával történő megbízás, helyettesítés vagy beosztáshoz nem tartozó feladatkör ellátásával történő megbízás egyidejű elrendelésével kerülhet sor.50 51
(2) Ha a szervezeti egység vagy annak önálló szervezeti eleme a szolgálati feladatát kötelékben, a szolgálatteljesítés helyétől eltérő helységben hajtja végre, az az állomány tagjára vonatkozóan nem minősül vezénylésnek.
(3) Az állomány tagját a Hjt. 2. § (22) bekezdése szerinti szervezeti egységen belüli meghatározott feladat ellátására az állományilletékes parancsnok vezényli.228
(4) A Hjt. 52. § (3) bekezdése szerinti, 30 napot meg nem haladó időtartamú vezénylésére - a beiskolázást kivéve - az állományilletékes parancsnok jogosult.229
55. § (1) Az állomány tagját a vezénylésről annak kezdete előtt legkésőbb 30 nappal - halaszthatatlan szolgálati feladat esetét kivéve - tájékoztatni kell. A vezényléstől el kell tekinteni, ha azt az állomány tagja e rendeletben meghatározott különös méltánylást érdemlő egyéni érdekből kérte.
(2) A Hjt. 52. §-ának (3) bekezdése alapján elrendelt vezénylés időtartama az egy évet nem haladhatja meg.
(3) Az állomány Hjt. 48. § (1) bekezdés b), e), f) és l) pontja alapján rendelkezési

Sz.Márton # 2010.07.25. 11:06

Érdemes a rendeleti részt is tovább olvasni eredetiben, mert nem akartam többet bemásolni!

végrehajtó1 # 2010.07.25. 11:08

Ha hivatásos állományból (?) történik a vezénylés, akkor a 2001. évi XCV. törvény (Hjt.) hatálya alá tartozol (..és intézi az ügyeidet a helyi személyügy,…érdemes velük illedelmesen beszélni, mert akkor gyorsabb és hatékonyabb a tájékoztatásuk!)

Majd nem írtam valamit.Inkább a felét ki kel rugni a többi maradó meg tudni fogja miért kapja a fizetését.

Sz.Márton # 2010.07.25. 11:16

Annyit még érdemes tudni, hogy "a más szervhez" vezénylésre más §-ok vonatkoznak, a HJt-ből és a hatályos rendeletből is.

Gyors tanácsként:

érdemes még a
Hjt 44-48.§ (és természetesen az 50-55.§-ok)áttekintése,valamint a rendeletből a 30.§ utáni rész részletes áttanulmányozására időt szentelni!"

perkele # 2010.07.26. 04:47

Tisztelt Szakértők!

Köszönöm az eddigi válaszokat. A vezénylésem a hjt, illetve a 10/2002 szerint rendben van. A kiesési pénz is jár, mivel meghaladta a három hónapot a vezénylés (3/2002 (I.25.) hm rendelet 61§ alapján), de pont a visszamenőleges vezénylésmegszüntetéssel kerülik ezt meg. Az illedelmes beszéden már túl vagyok :( A héten lesz a személyi beszélgetésem, jogsértek ha aláírok? Előre is köszönöm!

perkele # 2010.07.27. 14:16

Köszönöm a segítséget mindenkinek, az ügy megoldva!

nakata # 2010.11.24. 05:06

T.Szakértök
2007-től prémium éves programban veszek részt.Jelenlegi munkahelyemen 1998.02.16-tól dolgozom .2008 decemberében kaptam meg a 35-éves jubileumi jutalmat.A munkahelyemtől a napokban kaptam ,kinevezés modósitásáról levelet,ebben az áll,hogy a 40éves jubileumi jutalomra való jogusultság 2038.02.16.Eddig 42 évem van java részt Állami vállalatoknál dolgoztam ,Videoton,SZÜV,1998-tól köztisztviselőként,jelenleg kormány tisztviselőként.Szeretném tudni ez igy jogos-e,ha nyugdijba vonulok mire számithatok pl,felmentési idő ,végkielégítés.
Köszönöm
Katalin

louloudaki # 2011.04.05. 10:34

Kedves Hozzáértők!
Kérdésem munkaszerződés módosítással kapcsolatban lenne. Ha valakinek csak a munkabére változik (emelkedik a minibálbér emelkedésének megfelelően), akkor is kell munkaszerződés módosítást írni? Nálunk a bevett szokás, hogy csak béremelési értesítést nyomtatunk 2 példányban, az egyik természetesen a munkavállalóé (és aláírja a munkáltató is). Ha mégis szükség van a munkaszerződés módosításra de nincs, milyen büntetsére számíthatunk egy esetleges munkaügyi ellenőrzéskor?
Köszönöm előre is a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.05. 10:51

Nevezhetitek "értesítésnek", attól az még szerződésmódosítás.

Banett73 # 2011.09.09. 19:08

Kedves hozzáértő "valaki"!

Kérdésem, hogy mit tegyek...?
Az történt, hogy 06.25.-én elváltak az útjaik a munkáltatóval. Utólag kiderült, hogy 06.15.-én Ő már kijelentett. Több okból is Munkaügyi felügyelethez fordultam (ebbe most nem megyek bele) Fel is keresték és most 09.08-án ajánlottan kaptam egy levelet, amiben egy munkaszerződés 2 példánya van arra a 10 napra amikor is már nem voltam bejelentve de még dolgoztam. Azt kéri, hogy juttassam vissza aláírva az egyik példányt neki. Ez így oké? Mit csináljak? Csak részben számoltunk el és arról sincs papír. Még a pereskedésen is gondolkodom. Ha ezt aláírom, akkor az a részét megúszta. Mármint a "fekete foglalkoztatást"... Jól gondolom?
Előre is köszönöm a tanácsokat!

kiskrumpli # 2016.04.20. 18:37

Sziasztok!
Abban szeretnék segítséget kapni, mi a teendő akkor, ha nem akarok aláírni egy új munkaszerződést?
Arról van szó, hogy április 14-én a kezembe nyomtak egy új munkaszerződést, visszadátumozva április 1-jére, és ebben az új szerződésben teljesen más munkakör szerepel, mint amit tíz éve csinálok.
Nagyjából sejtem, hogy azért írtak bele más munkakört, mert hogy az elmúlt években törvénytelenül alkalmazták az ekhót jó néhány munkatársamnál is olyan munkakörökben, amelyek nem tartoznak az ekho hatálya alá. Természetesen ez az új szerződés nem azt jelenti, hogy új munkakörbe helyeznének, hanem le akarják fedezni magukat, hogy ők mindent törvényesen csinálnak. Ráadásul nem adtak mellé új munkaköri leírást, a régi még hatályos ugye teljesen más munkakörökre.
Mit tehetek, ha nem akarom aláírni? Tudniillik nem tartom etikusnak, hogy csalásra akarnak rábírni, másrészt két héten belül kiderül, hogy tudok-e munkahelyet váltani. Márpedig előbb semmiképp sem vihetem kenyértörésre a dolgot, mindenképpen várnom kéne.
Köszönöm a segítséget!
Üdv.
Kiskrumpli

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.20. 19:00

mi a teendő akkor, ha nem akarok aláírni egy új munkaszerződést?
Nem fogod elhinni: ha nem akarod aláírni, akkor az a teendő, hogy nem írod alá. Őrület, nem?

kiskrumpli # 2016.04.21. 10:05

Értem én az iróniát, csak most nem tudom értékelni, mert ideges vagyok. De köszönöm szépen a választ.
Azzal ugyan tisztában vagyok, hogy csak közös megegyezéssel lehet szerződést módosítani, de mit tehetnek velem, ha nem fogadom el az újat?
Ráadásul ez igazából nem is módosítás, hanem egy teljesen új, keretbe foglalt munkaszerződés, amely tartalmazza az eddigi megállapodások hatályvesztését is - természetesen...
Kirúghatnak az aláírás megtagadása miatt? Nyíltan, kimondva nem, tehát vagy adnak három írásbeli figyelmeztetést, vagy rám szállnak mindenért, és kitalálnak valami komolyabbat.

lajcsó # 2016.04.21. 10:18

"Ráadásul ez igazából nem is módosítás, hanem egy teljesen új, keretbe foglalt munkaszerződés, amely tartalmazza az eddigi megállapodások hatályvesztését is - természetesen..."
Megszűnt a régi munkaviszony?? Ha nem akkor, miért új munkaszerződés, miért nem módosítás? Szerintem valami szabálytalanság lehet a háttérben.

mord # 2016.11.24. 19:38

Tisztelt szakértők!

Szabályos, és munkajogilag helytálló-e az a munkaszerződés, amelyben a szerződő felek megállapodnak abban, hogy a felmondási idő és a végkielégítés mértékének alapjául szolgáló szolgálati idő nem a szerződéskötés napjától, hanem egy jóval korábbi időponttól számolódjon?
Egy kis helyzetmagyarázat.
Egy adott szolgáltatás végzését az egyik munkáltató befejezte, azt majd egy másik munkáltató nyújtja/végzi tovább, úgy hogy az előző munkáltató munkavállalóit átveszi.
Nem teljes értékű átszállásos munkáltatóváltásról beszélhetünk. A régi munkáltató közös megegyezéses munkaviszony megszüntetést szeretne, végkielégítés nélkül, míg az új munkáltató új munkaviszonyt akar létesíteni úgy, hogy bizonyos, részünkről nem ismert háttéralkuk miatt hajlandó átvállalni, a ki nem fizetett végkielégítés esetleges megfizetését, amennyiben arra törvényi alkalom kötelezi. Ennek az ígérvény fedezetére ajánlja fel a fenti tartalmú, munkaszerződésbe kerülő megoldást.

A kétségeink ott merülnek fel, hogy munkaszerződés egyik részében az szerepel, hogy

…” A munkáltató a munkavállalót 2017.X.Y-tól kezdődően határozatlan munkaidőre teljes munkaidős munkaviszonyban, havi 174 órás munkaidőben alkalmazza…”
”szerepel

A másik részében pedig az, hogy:

.. „A felek megállapodnak abban, hogy a felmondási idő és a végkielégítés mértékének alapjául szolgáló szolgálati idő 2010 X.hó.Y. napjától kezdődően számolódik"...

Rémlik, hogy a munkavállaló javára bizonyos törvényi előírásoktól el lehet térni, de csak talán kollektív szerződés megléte esetén… az pedig nem volt és nem is lesz.

Előre is köszönöm a válaszokat