Szabadság kiszámítása


allin # 2008.07.08. 11:49

Kedves fórumozók! Segítséget szeretnék kérni a szabadságom kiszámításában: köztisztviselőként dolgozom, főtanácsos vagyok, valamint 2 gyerek után összesen (25+9+2+2) 38 nap/év a szabadságom.
2006. augusztus 24-én szültem, az arra az évre járó szabadságot kivettem. 2008. augusztus 25-től, a gyed lejártával a szabadságomat kiveszem, és október végén-november elején (számításaim szerint) visszamegyek dolgozni.
Nem tudom pontosan kiszámolni, mennyi szabadságot vehetek ki: a 2007. évre járó adott, de 2008. évben meddig vehetem ki a szabadságomat?
Kérdezem azért, mert ha elkezdek dolgozni, nem szívesen engedik el az embert szabadságra nem sokkal utána, pl. decemberben. A munkaügyesünk pedig mindig másként számol, mint mi, természetesen nem a dolgozó javára.
Köszönöm előre is: allin

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.24. 15:31

A fizetés nélküli szabadság után a munkavállaló köteles munkára jelentkezni. A korábbi évekből maradt szabadságokat szokásosan a tényleges munkábaállás előtt adják ki, de ez nem előírás. A határidő 30 nap.
Fizetés meg a legközelebbi fizetési napon lesz.
A ki nem adott szabdságot csak a munkaviszony megszűnése esetén lehet pénzben megváltani, egyébként ki kell adni.

efi99 # 2007.11.23. 19:08

Azért ez mindig tetszik, mikor 5 és fél év (2000 nap) otthonlét után valaki a szabadságokat hajtja...gyönyörű egy szabály. Évenként X napot egyszerre van valaki GYES-en is, meg szabin is, ezt utólag a munkáltató adja ki és fizessen érte.

Mattya # 2007.11.23. 18:49

Tisztelt Mindenki!

2001. decemberétől dolgozom egy cégnél, 2002. decemberben, aztán 2005. júniusban szültem gyerekeket, és végig otthon maradtam, thgyás, gyed, gyes. Mindkétszer. A cégemet megvette egy másik vállalat, akikkel effektív nem is találkoztam. Nem kevés félelemmel kérdezem, hogy mire számíthatok, mikor is 2008. júniusban lejár a GYES-em és számon szeretném kérni a szabadságaimat. Biztosan tudom, hogy új munkaerőre nincs szükségük. Ha kérem a szabadságom megváltását és esetleg kirúgnak, meddig kell kifizetniük az elmaradást, valamint az ekkor már esedékes végkielégítést? Elhúzhatják hónapokig, vagy megtagadhatják? Nekem nem kötelességem munkába állnom, igaz? Az az igazság, hogy nyáron nem tudok mit kezdeni a kicsikkel és addig otthon szeretnék maradni. Ám ha nem fizetnek azonnal vagy egyáltalán, nem tudom, mihez kezdek. Köszönöm válaszotokat!

majdnemrendes # 2007.11.23. 10:32

Tisztelt Forumozók

A szabadság értékének kiszámításában kérném a segítségüket.Pár hozzászólással lentebb olvastam, hogy az alapja: a bér plussz a pótlékok.
Kicsit pontosabban megfelel ennek az általam fél füllel hallott verzió, miszerint a netto bér -beleértve a pótlékokat is- (tehát a folyószámlára a munkáltató álltal utalt fizetés) osztva az adott év jogszabályban meghatározott munkanapok számával?
Vagy esetleg ettől bonyolultabb?
Tudom , hogy törvényileg megválltani tilos de azért én ragaszkodnék a 2006-os szabadságomhoz (vagy annak forintosított részéhez)ha már egyszer nyoma is van.
A válaszokat előre is megköszönve :majdnemrendes

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.18. 18:12

Ennyi adatból nem lehet pontosan megmondani, de több, mint egy évi szabadság jár.

Gidus # 2007.11.18. 17:27

Gyes utáni szabadság

2005.április 8-ától vagyok szülési szabadságon, 2005.04.18-án született a kisfiam. 2007.december elsejétől állok újra munkába. Kérdésem: jár-e szabadság, és ha igen, mennyi?
Köszönöm!

efi99 # 2007.11.17. 12:28

Ebben a témában legalább egyetértünk :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 11:51

Akkor elnézést. :)

efi99 # 2007.11.17. 11:45

Izé, én is így értettem, tehát, ha a példában Hé és Ke van otthon munka helyett, akkor szabi: Hé,Ke,Sze.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.17. 10:10

Ha dolgozol hétfőn és kedden, akkor nem írhatnak neked ki szabadságot. Éppenséggel akkor írnak ki, ha nem dolgozol. Akkor viszont valóban szerdára is, hiszen - meivel egy munkanap 8 óra - három munkanapot voltál szabadságon.

efi99 # 2007.11.17. 09:53

Mert a munkanap kitétel az nem a "te munkanapod", hanem, amikor a gyár dolgozik. Tehát ha te H,K majd P,Szo dolgozol, de a gyár nyilván folyamatosan, akkor szabi kiírható úgy, hogy H,K,Sze. (Másképp nem is lehetne, hiszen 1 szabi "egyenlő" 8 óra).
Egyébként van ennek megfordítottja is, érdekes, hogy ezen senki sem csodálkozik: ha a kollégád beteg vagy szabin van, lehet, hogy Sze-n helyettesítened kell, pedig az sem "munkanapod".

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.16. 22:50

Helyesen teszi. De nem "két műszakra vonja le" - hanem három napra adja ki a szabadságodat. Mert három nap, az három nap.

Busó # 2007.11.16. 21:47

Kedves Mindenki!

A következő kérdésem lenne. Kettő napot dolgozunk kettő napot nem 12 órás műszakban. Folyamatos munkarendben. A munkáltatónk két műszakra tehát 2*12 órára három nap szabadságot von le tőlünk. Ha az Mt azt írja, hogy munkanap akkor miért vonnak le 3 napokat.

Aki tud 12 órás szabi számolásban segíten az írjon.

Előre is köszönjük.

Hmouse # 2007.10.06. 15:50

A szabadságmegváltás.

Önkormányzatnál dolgoztam mint munkaügyi központ által támogatott munka törvénykönyve szerint foglalkoztatott informatikus. A polgármester volt a foglalkoztató.
Miután a támogatás megszűnt, elküldött táppénzre és mellette behívott dolgozni azzal az ígérettel, h. meghosszabbítja a szerződésemet. Be is jártam, de a szerződés csak nem lett meghosszabbítva. A leszámoló papírokat 3 hónapra rá kaptam meg.
A bennmaradt 5 nap szabadságomat szóban többször kértem és mindig csak a majd volt a polgármester válasza.
Ezek után még volt egy munka, amiről telefonon szóban megállapodtunk, h. mennyi lesz a tarifa, ezt elvégeztem, de azt sem akarja kifizetni.
Több mint egy hónapja levélben is kértem a ki nem fizetett szabadságom rendezését, ami a mai napig nem történt meg.
Nem tudom, h. járt volna-e 13. havi fizu és ruhapénz?
Ilyen esetben mit kellene lépnem?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 18:33

Lehet. De a munkáltató csak az összesnek a negyedét köteles kiadni, azt is csak akkor, ha az időpontja előtt legalább 15 nappal kéred.

Idna # 2007.10.02. 17:00

Szabadsággal kapcsolatban lenne nekem is kérdésem:
Felmondási idő alatt lehet-e szabadságot kérni?
Ebben az évben még csak egy napot vettem ki és a felmondási időt nem akarom olyan légkörben ledolgozni!
A segítséget előre is köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 16:17

Jól tudod. A munkáltató meg rosszul fizet.

pityx # 2007.10.02. 15:40

Szabadság elszámolása.

Az lenne kérdésem, hogy a szabadságra jutó bért, hogyan kell kiszámolni, abban az esetben, ha van egy 130 000.ft-os személyi alapbérem + készenléti díj,+túlóra. Csak a személyi alapbérem a mérvadó, vagy bele kell számolni a + juttatásokat is? .én úgy tudom, hogy átlabért kell számolni a + juttatásokkal együtt, és ennek arányában kell a szabadság napokra eső összeget kiszámolni. A munkáltatóm csak a személyi alapbér után fizeti a szabadságot.
Előre is köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.29. 08:53

A közös megegyezésben meg lehet próbálni elérni, hogy ne tartson rá igényt. De miért mondana le a munkavállaló valamiről, ami rendes felmondás esetén is megilletné.

Ha nem tetszik a dolog, nyugodtan dolgoztathatjátok a határozott idő leteltéig.

efi99 # 2007.09.29. 08:44

Azért ne haragudj, nem semmi kérdés, a munkáltató gondolom érdekesen fog kinézni a fejéből. Valaki dolgozik 3 napot erre kb 0,03 nap szabadság járna időarányosan és akkor ezt ki akarja venni / fizettetni...

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.28. 12:27

Mivel kerekíteni kell, egy. De a közös megegyezés azért megegyezés, mert a feltételeit a felek közösen határozzák meg.

szabadello # 2007.09.28. 10:03

Szeretném a segítségüket kérni!
Munkavállalónk 1 hónapos határozott idejű munkaszerződését 3 nap után közös megegyezéssel megszüntettük. 30 nap az alapszabadsága. Hány nap szabi jár neki erre a 3 nap ledolgozott munkanapjára? Hogy számolok ilyen esetben?
Előre is köszönöm a gyors válaszokat!

hugi0331 # 2007.07.20. 12:03

Segtséguket kérném a következőkben.Hétvégi részmunka időben dolgozom./heti 20óra csak szombat és vasárnap/.Éves alapszabim 28nap.Kérdésem hogy ebben az esetben 2007.07.29.-ig mennyi szabi jár a részmunkaidőre?És 1nap szabi hány óra?

Kála # 2007.05.17. 08:27

Nincs különbség, tehát 30. (De nyilván a szabadságos napokon is csak a 2 órának megfelelően kiszámolt díjazás jár.)

Halkan jegyzem meg, a munkaszerződésbe simán bele lehet írni az Mt. szerinti szabadságnál többet is (sőt igazából ilyenkor van értelme egyáltalán belevenni a szeződésbe).