terhesség - felmondás?


nandy # 2012.07.12. 12:00

A terhessége miatt felmondási védelem alatt áll, legfeljebb azonnali hatályú felmondással lehetne megszüntetni a munkaviszonyát.
(Fontos kritérium, hogy a munkáltató is tudomást szerzett a terhességről, hiszen nála vannak az orvosi igazolások 9-es kóddal)

Abban viszont lehet igazság, hogy nem jár neki végig táppénz. Tudni kellene, hogy az első munkahelye előtt mikor járt iskolába és mennyi ideig...

Ebj. 46. § (4) szerint ha 18 éves kora előtt válik keresőképtelenné, vagy
iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül biztosítottá válik (azaz pl. munkaviszonya lett), és azóta is folyamatosan van biztosítása.
akkor egy évig jár táppénz.

Ha tényleg nem jár neki végig táppénz, akkor munkavégzés hiányában valóban fizetés nélküli szabadságon lesz.

marguly # 2012.07.12. 10:22

Sziasztok!
A sógórnőm Novenberben szülne jelenleg veszélyeztetett terhes(9-es kód) két hónapja. Munka közvetítőn keresztül alkalmazza egy cég(2012február eleje óta), de felhívta a közvetitő cég a sógórnőmet hogy csak jövőhónapig tartja táppénzen és felmond neki vagy fizetésnélküli szabadságra küldi mert nem jár neki táppénz.A terterhességet a munkáltatónak, és a közvetítő cégnek lejelentette, és még egy darabig dolgozott is(már ameddig birta).Mivel túl fiatal és nincs meg az egy éves össz munkaviszonya összesen fél és nem tudja mit tegyen.
A szerződés szerinti próbaideje lejárt.
Van-e valami lehetősége tenni valamit.
Ha mégis elküldik hova tud fordulni hogy valami bevételhez jusson.Írhatnak ide vagy, a marguly@gmail,com címre is.
Előre is köszönöm a segítséget
Zoltán


Küzdeni az igazunkért!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.15. 07:47

Írásban is jelentsd be neki, hogy terhes vagy.

cicababa8008 # 2012.06.15. 06:24

Üdvözlöm!
Egy olyan kérdésem lenne,hogy 13 hetes kismama vagyok 6 éve dolgozom egy munkahelyen.Két üzlete van a cégnek,és a minap bejelentette a főnököm,hogy azt amelyikben én is vagyok bezárja.De a cég az megmarad.Kérdésem az lenne,hogy én ebben az esetben mit tegyek?Fel tud e nekem mondani?Vagy már most menjek el táppénzre?Még kb 3 hétig leszünk nyitva.Félek,hogy esetleg engem valamilyen kár ér,pl kevesebb gyes stb.Válastát köszönöm.

kárszij # 2012.04.02. 18:59

Tisztelt Szakértők!
36 éves vagyok,9 hetesen ,2007 óta van állandó munkaviszonyom ,más-más munkahelyen,a jelenlegi munkáltatóm (2011.Szeptember óta) hónaponként hosszabbítja a szerződésemet,3.műszakba járok!Kérdésem az lenne ,munkahelyen mikor kell bejelenteni az áldott állapotomat?Meddig dolgozhatok 3.műszakba?Ha a havi szerződésemet nem hosszabbítják meg,mit lehet tenni?vagy mielőtt lejár a havi szerződésem táppénzre menni?
Gyed-et kapok-e így?
Előre is köszönöm a válaszokat!

AnnaLuca # 2012.02.16. 16:45

Köszönöm a válaszodat! Természetesen dolgozni szeretnék! ( Csak a legrosszabbra is fel kell készülni):)
Milyen szempontból fontos, hogy közös megegyezés, rendes felmondás vagy rendkívüli felmondás? Melyik esetben jár álláskeresési járulék?
Kérlek, még erre is válaszolj (ha nem terhellek le nagyon)! :)

AnnaLuca # 2012.02.16. 16:19

Köszönöm a választ! Természetesen dolgozni szeretnék! (csak a legrosszabbra is fel kell készülni) Mostanában nem könnyű munkát találni, mellesleg szeretem is a munkámat. :)Ha közös megegyezés lesz a vége akkor jár vmi álláskeresési járulék v hasonló?

pazs # 2012.02.16. 11:52

Azért ha mégis elküldenének rendes felmondással majd a munkába állást követő 30. nap elteltével (addig védett vagy, de ebben a szabadság töltése is benne van), akkor a következők járnak neked: felmondási idő (azt hiszem, 50 nap), végkielégítés (azt hiszem, 2 havi) és szabadságmegváltás (amiket még nem adott ki vagy nem fog kiadni a felmondási időd alatt).

Ha közös megegyezéssel szeretnétek (te is!) megszüntetni a munkaviszonyod, akkor legalább a fentiek legyenek benne.

pazs # 2012.02.16. 11:50

Oké, te mit akarsz? mármint dolgozni a jelenlegi munkahelyeden vagy távozni?

AnnaLuca # 2012.02.16. 11:23

Kedves Szakértők, Fórumozók!
Igazán nem szeretnék senkit sem sürgetni, de jó lenne ha tudnátok segíteni a korábbi kérdésemmel kapcsolatban...
Gyakorlatilag minden nap várom a munkahelyem válaszát és nem szeretnék a munkajog területén hiányos tudásom miatt hátrányos helyzetbe kerülni...
Kérlek, segítsetek!
Köszönöm! :)

AnnaLuca # 2012.02.14. 18:01

Kedves Szakértők, Fórumozók!
Segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémámmal kapcsolatban:
2000.10-óta ugyanazon a munkahelyen dolgozom, időközben kisbabám született, 2012.májusban fog a GYES-m lejárni.Idén januárban találkoztam az új főnökömmel és kértem tájékoztasson arról vissza szándékoznak-e venni, vagy sem...Még mindig nem kaptam választ. Kérdésem az esetleges elbocsátással kapcsolatos: milyen "juttatások" (végkielégítés, felmondási idő kif., szabadság) illetnek meg? Milyen megállapodást célszerű aláírnom? Kaphatok a felmondás után álláskeresési járulékot?
Válaszukat előre is köszönöm!

pazs # 2012.02.10. 12:43

A visszatérésedkor a munkaszerződésednek megfelelően kötelesek foglalkoztatni.

Bérczes Diána # 2012.02.10. 12:31

Az után szeretnék érdeklődni hogy a munkakörömet megváltoztathatják-e, vagy más státuszba rakhatnak-e a munkahelyemen?
2006. óta dolgozom folyamatosan ugyan abban a pozícióban és most átszervezés van a cégnél én pedig tartós táppénzen vagyok a szülés előtt.
Közalkalmazott vagyok egy állami cégnél.
Ahonnan elmegyek gyesre vagy tartós táppénzre arra a státuszra kötelesek visszavenni? és a helyemre határozott időre vesznek fel valakit?
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.09. 11:25

Nincs is szó róla, hogy rendkívüli felmondást kapna. Csak attól tart. Én meg az efféle kérdésektől tartok. "És ha Izland hadat üzen?"

Egyjogász # 2012.02.09. 09:25

A rendkívüli felmondással történő jogszerű munkaviszony megszüntetéshez az szükséges, hogy a munkavállaló munkaviszonyából származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyosan gondatlanul jelentős mértékben megszegje.
Kétségetlen, hogy a munkaviszonyt táppénz alatt is meg lehet szüntetni rendkívüli felmondással (pl. ha valaki az erre okot adó kötelezettségszegést még a táppénzes állománya előtt követte el), ugyanakkor én így hirtelen nem tudok olyan, a rk. felmondásra okot adó kötelezettségszegést mondani, amit a táppénz alatt lehetne megvalósítani.
Ilyenkor munkavégzési kötelezettség nincs, és terhes hölgynél még amiatt sem pampoghat nagyon a munkáltató, hogy nem tájékoztatja a várható munkába állás idejéről.

muslinca # 2012.02.09. 08:57

Köszi!

Mindenképp utánnanézek más forrásból is, addíg még rengeteg az idő, csak tisztázom a dolgokat nagy vonalakban.
Szóval ez vajon járható út?

  1. juli 30-án felmondanak
  2. a felmondási időm 45 nap. Ezt biztosan kifizetik, de ha a cég már juli 30-al nem létezik, akkor vajon a felmondási idő az él-e biztosítási jogviszonyként? Mert ha igen, akkor végülis szeptember közepétől kell csak munkanélkülire mennem, ami az október 13-ai szüléssel még simán fenn fog állni.

Fura, hogy amióta végeztem a sulival, (2003) egy napot sem voltam munka nélküli, és elég jónak mondható a jövedelmem (amiből jó sok adót és TB-t vonnak), most meg itt kell trükköznöm, hogy a 2. gyerekemnél járjon valami...ááá...érdekes a rendszer, persze mindenkinek mások a problémái...

A válaszokat megegyszer kösz....

pazs # 2012.02.09. 08:43

A havi egészségbiztosítási járulék fizetése fejében csak orvosi ellátást kaphatsz, pénzbeli kifizetések ezért cserébe nem járnak.

Ha még a szülés előtt megszűnik a munkaviszonyod, akkor úgy kell trükközni, hogy a szülés napján munkanélkülin legyél, mert az biztosítási jogviszony és akkor jár tgyás/gyed is. Addig ennek nézz utána nálam komolyabb forrásból, például az OEP-nél.

muslinca # 2012.02.09. 08:35

Kedves Pazs!

Köszönöm a gyors választ!
Még annyit szeretnék tudni, ha nem nagy gond, hogy ha október elején születik a baba, de a munkaviszonyom csak julius végéig tart, akkor tgyásra jogosult leszek-e ha valahova befizetem ezt a 6-7 ezer forint/hós egészségbiztosítási járulékot, vagy mindenképpen munkaviszonyban kell állnom a szülés napján?
Illetve ha munkanélkülire megyek, akkor jár-e tgyás?

Mégegyszer nagyon köszi!

pazs # 2012.02.09. 08:18

muslinca: nem nézik a jóhiszeműséget, a terhesség a fogantatástól kezdve védelem a rendes felmondás ellen (még akkor is, ha a felmondás időpontjában például maga a kismama sem tud róla). Ez csak július 1-jéig van így, az új Mt-ben már csak akkor véd, ha előzetesen bejelenti a munkavállaló a terhessége tényét, de ez rád nem fog vonatkozni, hiszen addigra már biztosan bejelented, hogy terhes vagy. (Gratulálok)

Mel84: a terhesség (és a táppénz, bármely okból) csak a rendes felmondás ellen véd. A rendkívüli felmondást, ha kapnál, írd alá azzal, hogy "átvettem" (nem érdemes megtagadni az átvételt, mert akkor nem lesz belőle példányod és úgyis él), és irány egy ügyvéd (vagy gyere vissza ide). A rendkívüli felmondásnak nagyon szigorú feltételei vannak, egyáltalán nem könnyű okot találni rá, ne aggódj. Ha pedig alaptalan a rendkívüli felmondás, kérésedre visszaállítják a munkaviszonyodat. Azt megnézem, hogy egy alaptalan rendkívüli felmondás után újra megpróbálnak eltávolítani.

muslinca # 2012.02.09. 08:03

Kedves hozzáértők!

A problémám a következő. A munkahelyemen csoprtos létszámleépítést hirdettek ki jan. 30-án. A cég meg fog szűnni. Jelenleg védett vagyok mert gyermekem még nem töltötte be a 3 évet, így csak a védettség lejártával kapnám meg felmondásomat (május). Jelenleg dolgozom, szóval státuszom aktív.
Már régóta tervezzük a kistestvért (ebből munkahelyemen sem csináltam titkot), és most lehet hogy sikerült. Jelenleg 5. hétben vagyok, orvosnál még nem voltam. Azt szeretném tudni, hogy ilyenkor a védettség, a fogantatás idejétől(nálam ez január 20-a kb), vagy csak meghatározott korú, bejelentett terhességtől számít???
Ez azért lenne nekem fontos, mert ha védett vagyok, akkor a munkaviszonyom a cég cégjegyzékből való törlésével szűnne meg, ami legalább 3 hónappal később van mint az első gyermekem által nyújtott védettség ideje. Ez lényeges számomra, hogy biztosításom minél tovább legyen, és így talán jogosult lennék tgyásra (ha a fennmaradó időben fizetném az egészségbiztosítási járulékot, vagy ha szükséges, akkor bejelentkeznék egyik rokon családi vállalkozásába).

A jóhiszeműség megléte talán nem kérdéses, hiszen mindenki tudta, hogy szeretnénk tesót, és nem azért készült a bébi, mert megszűnik a cég. Bár természetesen erről írásos bizonyítékom nincs..

Mel84 # 2012.02.08. 19:37

Üdvözlök Mindenkit!

Problémám hasonló az előző kérdezőéhez.
12 hetes kismama vagyok, a munkámat már egy ideje folyamatosan ellehetetlenítik (váltani épp a gyermekvállalás miatt nem akartam).
Rendkívül stresszelnek, így úgy gondoltam elmegyek táppénzre.
Kirúghatnak-e rendkívüli felmondással táppénz alatt kismamaként?
Ha nem megyek tp-re, és az orrom alá tolnak egy rendkívüli felmondást, amit nem írok alá, mit tehetek? Utána táppénz?

Ha végül mégis kirúgnak mennyi ellátást fogok kapni? TGYÁS, GYED, GYES? 2006 július óta folyamatos a mviszonyom, itt 2007 szeptembere óta.

Kérdésem nem alaptalan, már "fenyegetőztek" ezzel, keresik az okokat, bár nem nagyon szolgáltattam rá, de "bízom" bennük, és félek, hogy valamit találnak! (Nagyon sok a munkám, nem lehet győzni, nyilvánvalóan vannak elmaradások benne)
Sajnos múlt héten aláírtam egy írásbeli figyelmeztetést, ami nem a munkámra, hanem a hozzáállásomra vonatkozott, ami szabályszegést jelentett. Sajnos nem tudtam, hogy mit tegyek sokkoló volt a helyzet, addigra már 13 órája bent voltam, mindegy volt, csak hadd menjek haza!

Köszönöm a segítséget!

Rolaszeg # 2012.01.17. 12:50

Üdvözlet!
A feleségem határozatlan idejű munkaszerződéssel alkalmazottként dolgozik a munkahelyén. A munkáltató a helyi munkaügyi központ támogatásában részesült 2011.12.31-ig, de még foglalkoztatási kötelezettsége van 2012.02.15-ig. A feleségemmel a legnagyobb örömünkre babát várunk és ezt a munkáltatójánál be is jelentette 2012.01.02-án. A munkáltató elmondta, hogy becsapva érzi magát, mert 2012.02.15-től a feleségemre már csak 4 órás munkakört osztott volna vagy semmilyet.
A feleségem elmondta, hogy jelenleg 8 hetes és ameddig csak lehet, szeretne maradni és dolgozni, viszont a munkáltató részéről elindult a mesterkedés, megpróbálja a feleségem munkáját ellehetetleníteni. (kitalálta hogy vigyen ki munkát 4km-re, de úgy hogy a busz költségét nem vállalja, tehát menjen gyalog oda-vissza 8 KM-t, ami kb. 120-130 perc)
Mikor erre a feleségem nem volt hajlandó, írt a munkáltatónak egy e-mailt, hogy térítse legyen szíves a munkák kiszállításának költségeit, mert ezt a feladatot nem tudja gyalog ellátni, a munkáltató írásbeli figyelmeztetésben részesítette, mert kész tények elé állította és a munkavégzést megtagadta.
Az írásbeli figyelmeztetést a feleségem nem írta alá, mert utána akartunk nézni, hogy milyen feltételekkel szabad az ilyet elfogadni és találtunk is rá választ, miszerint jogfenntartással veszem át, mert a munkáltató indoklásával nem értek egyet.
Valószínűleg ajánlott tértivevénnyel kipostázza majd, amit vagy megkapunk, vagy nem...

Attól tartok, hogy ezzel nem lesz vége az ügynek
és csalárd módon addig feszíti a húrt míg rendkívüli felmondást fog a feleségem kapni.
Egészségileg bírja és szeretne is maradni az asszony, de ez sokszor kiborító számára

Kezd elborulni az agyam és lehet, hogy fel fogom jelenteni a munkáltatót a mentális támadás és szándékos ellehetetlenítés vádjával!

Kérlek segítsetek, mit tegyünk?

ObudaFan # 2011.11.27. 13:29

Próbaidő alatt nem. És a rendkívüli felmondástól sem, ha arra okot adsz. Egyébként igen.

Mandu # 2011.11.27. 10:22

Üdvözlök mindenkit!

A helyzetem a következő:

  • az önkormányzati fenntartású munkahelyem 1-2 héten belül megszűnik jogutód nélkül
  • az egyik kollégám már a felmondási idejét tölti, mert felmondott közössel
  • mi ketten a másik kollégával szerettünk volna még utoljára kicsikarni a fizetésünket és a felmondási időre járó pénzt (végkielégitésünkre esély sincs) igy elhatároztuk, hogy majd rendkivülivel felmondunk az utolsónak vélt munkanapon, mivel sorozatosan megszegik a munkaszerződésünkben foglaltakat
  • közben a MA KIDERÜLT, hogy végre összejött a várva várt terhességem. Nem tudom mitévő legyen mert időm nincs kivárni a biztos 12 hetet és nem szeretnék a két szék közül a pad alá esni.

Amennyiben munkanélkülivé válnék a legrosszabb esetben...felvehetnek még táppénzre, ami indokolt lenne a korábbi vetéléseim miatt????

Ha valaki tud jó tanácsot szivesen fogadom!

Boszi20 # 2011.11.27. 09:01

De ilyenkor nem véd meg az hogy terhes vagyok és nem rúghatnak emiatt ki??