terhesség - felmondás?


Sherlock # 2015.02.02. 22:16

Miért nem felel meg?

ObudaFan # 2015.02.02. 22:01

Hogy a munkaügyisek szerint írásbeli, az agyján, Mt. 22. (2) § a) ha annak közlése a jognyilatkozatban foglalt információ változatlan visszaidézésére, a nyilatkozattevő személyének és a jognyilatkozat megtétele időpontjának azonosítására alkalmas elektronikus dokumentumban (a továbbiakban: elektronikus dokumentum) kerül sor. Mondjuk szerintem nem felel meg az e-mail ennek fokozott biztonságú e-aláírás nélkül, de ez még vitatható. De hogy nem munkaügyi jogvitában mi alapján lenne írásbeli, azt nem tudom.
2001. évi XXXV. törvény 4. § (1) Ha jogszabály a 3. § (2)-(4) bekezdésében foglaltakon kívüli jogviszonyban írásba foglalást ír elő, e követelménynek eleget tesz az elektronikusan aláírt elektronikus dokumentumba foglalás is, ha az elektronikusan aláírt elektronikus dokumentumot fokozott biztonságú elektronikus aláírással írják alá.

Sherlock # 2015.02.02. 18:48

Még senki, de a munkaügyesek szerint tudtommal írásbeli, a polgárosok közül két tanácsot tudok, akik szerint írásbeli. Szerintem amúgy össznépi jogegységi lesz belőle mielőtt végleges lesz.

Az mindenesetre szerintem igaz, hogy ha a fax írásbeli, akkor nem nagyon marad védhető érv arra vonatkozóan, hogy a sima email miért nem az.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.02. 18:40

(Egyébként sem lesz a Kúriai döntésnek kötelező hatálya, pláne visszamenőleg.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.02. 18:39

Ki vitte el odáig?

Sherlock # 2015.02.02. 18:12

Az e-mail nem minősül írásbeli közlésnek

Azért ezzel még várjuk meg a Kúriát, főleg hogy inkább annak áll a zászlót, hogy írásbeli.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.02. 18:10

Jobb a levél. (Az e-mail nem minősül írásbeli közlésnek, és ha vitatják, gond lehet a bizonyítással.)

nozi # 2015.02.02. 17:19

Kedves KBS !

Az írásban az e-mail is jó?
üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.02. 17:12

ogy mikor és hogyan jelentsem be az állapotom.?
Minél hamarabb. Írásban.

nozi # 2015.02.02. 17:10

Kedves Szakértők!

Munkahelyemen leépítések kezdődnek.Viszont ma derült ki, hogy gyermeket várok. Határozatlan idejű, alkalmazotti jogviszonyom van. A kérdésem arra vonatkozik, hogy mikor és hogyan jelentsem be az állapotom.?
Közös megegyezéssel szeretnének felmondani 03.31-vel, de eddig ezt csak szóban közölték velünk.
Ha emailben közlöm a tényt elég-e, vagy kell bármiféle orvosi papír is. Még fiatal a terhességem, így ilyen papírt még nem tudok adni, ha kell. Vagy ez nem is kötelező?
Ha a közös megegyezést aláírom ,akkor már nem lesz terhességi védelmem?
köszi a választ előre is

cincinnatus # 2015.02.02. 14:13

Mónika86 2015.02.01. 18:19
Tisztelt Szakértő!
Én 2014. július 14.-én elkezdtem dolgozni a Penny Marketnél, 1 hónapra rá kiderült,hogy terhes vagyok, augusztus 21.-én elmentem a dokimhoz,ahol kiderült,hogy veszélyeztetett terhes vagyok,így egyből táppénzes állományba vett! 2015. március 20.-ra vagyok kiírva! Írásba nyilatkoztam a munkáltatómnak,hogy veszélyeztetett terhesként táppénzre vett a dokim (ez egyáltalán nem tetszett nekik,a munkaügy azzal próbált fenyegetni,hogy elküldenek,de én mondtam nekik,hogy nem tehetik,mert írásba nyilatkoztam és az élethez való jog védi a kismamát,aminek én közbe utána néztem,a lényeg,hogy azóta nem beszéltem velük), ők 1 hónapig fizettek nekem táppénzt (ami érthető,ha jól tudom annyi ideig fizetnek táppénz,amennyi napot ledolgoztam),ezután voltam a TB-nél megkérdezni,hogy mi a teendő,hogy szülésig pénzhez jussak,ott nagyon kedvesek voltak és felvilágosítottak arról,van olyan lehetőség,hogy méltányossági táppénz,amit ugye az állam fizet,ezt megigényeltem (persze ehhez kellett jó pár papír,amit kértem a munkáltatómtól ők persze nekem nem küldték ki,de amikor a TB megkereste őket nekik kiküldték), meg is kaptam visszamenőleg is! Ez 2015. február 19.-ig jár,mert 20.-tól már járna a TGYÁS valamint a GYED amit viszont a munkáltatónak kell fizetnie.... kérdésem az lenne,hogy ha benyújtom az igénylőlapot a Pennyhez,akkor elküldhetnek-e TGYÁS és GYED idő alatt?!
Válaszát előre is köszönöm!!!
Tisztelettel: Mónika

Tisztelt Mónika!

  • Végre egy, az egészségbiztosítási szakigazgatási szervvel elégedett ügyfél...
  • A terhességi-gyermekágyi segély (2015.01.01-től az új neve csecsemőgondozási díj) és a gyermekgondozási díj Tb., ezen belül pénzbeli egészségbiztosítási ellátás, azaz azt nem a munkáltató, hanem az egészségbiztosító fizeti, feltéve, hogy az igénylő a feltételeknek megfelel.

Minden, 100 főnél többet foglalkoztató cégnél működik TB kifizetőhely, azaz a Tb ellátásokat ott állapítják meg, ill. ők folyósítják, de annak összegét a következő hónapban az egészségbiztosító megtéríti, sőt azért, mert ezt a feladatot az államtól –törvény előírása alapján- átvállalja megkapják az adott hónapban kifizetett összes TB ellátás 1%-át, mintegy ellentételezést.

A Munka Törvénykönyve értelmében TGYS és GYED alatt a munkaviszonyát (rendes) felmondással nem lehet megszüntetni.

Meg lehet viszont szüntetni azonnali hatállyal próbaidő alatt, valamint ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, továbbá ha egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

2012. évi I. törvény 65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,
  2. a szülési szabadság,
  3. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  4. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  5. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap

tartama alatt.

Az Ebtv. értelmében –egyben figyelemmel a közigazgatás szolgáltató jellegére is- az egészségbiztosítónak a dolgozók által befizetett járulékért cserébe nem csak az ellátások megállapítása és folyósítása a feladata, hanem a biztosítottak teljeskörű tájékoztatása is.

1997. évi LXXXIII. törvény 5. § Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, segítséget nyújt igénye érvényesítéséhez.

Éljen ezzel a lehetőséggel és kérje a munkáltató székhelye/telephelye szerinti kormányhivatal egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervét –vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodáját, mint központi TB kifizetőhelyet-, hogy a kérdéseire a választ, illetve az igényérvényesítéshez szükséges segítséget adják meg.

Ezen túlmenően kérdéseit közvetlenül is felteheti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztálya munkatársainak a penzbeli@oep.hu e-mail címen, akik készséggel állnak a biztosítottak rendelkezésére.

Mónika86 # 2015.02.01. 17:19

Tisztelt Szakértő!

Én 2014. július 14.-én elkezdtem dolgozni a Penny Marketnél, 1 hónapra rá kiderült,hogy terhes vagyok, augusztus 21.-én elmentem a dokimhoz,ahol kiderült,hogy veszélyeztetett terhes vagyok,így egyből táppénzes állományba vett! 2015. március 20.-ra vagyok kiírva! Írásba nyilatkoztam a munkáltatómnak,hogy veszélyeztetett terhesként táppénzre vett a dokim (ez egyáltalán nem tetszett nekik,a munkaügy azzal próbált fenyegetni,hogy elküldenek,de én mondtam nekik,hogy nem tehetik,mert írásba nyilatkoztam és az élethez való jog védi a kismamát,aminek én közbe utána néztem,a lényeg,hogy azóta nem beszéltem velük), ők 1 hónapig fizettek nekem táppénzt (ami érthető,ha jól tudom annyi ideig fizetnek táppénz,amennyi napot ledolgoztam),ezután voltam a TB-nél megkérdezni,hogy mi a teendő,hogy szülésig pénzhez jussak,ott nagyon kedvesek voltak és felvilágosítottak arról,van olyan lehetőség,hogy méltányossági táppénz,amit ugye az állam fizet,ezt megigényeltem (persze ehhez kellett jó pár papír,amit kértem a munkáltatómtól ők persze nekem nem küldték ki,de amikor a TB megkereste őket nekik kiküldték), meg is kaptam visszamenőleg is! Ez 2015. február 19.-ig jár,mert 20.-tól már járna a TGYÁS valamint a GYED amit viszont a munkáltatónak kell fizetnie.... kérdésem az lenne,hogy ha benyújtom az igénylőlapot a Pennyhez,akkor elküldhetnek-e TGYÁS és GYED idő alatt?!
Válaszát előre is köszönöm!!!

Tisztelettel: Mónika

Nyikolajevna # 2015.01.21. 13:13

Igen, gyakorlatilag 2 érvényes munkaszerződésem van. Az elsőt a munkamegállapodás alkalmával írtuk próbaidő nélkül okt. 22-én, a munkáltatómat már a megállapodás során értesítettem a terhességről, amihez még gratulált is és nem jelezte, hogy gondja lenne ezzel a jövőre nézve, így nyugodt szívvel elmentem felmondani az előző munkahelyen.
Aztán kaptam egy e-mailt, amiben közölték, hogy az első szerződés "nem aktuális", újat kapok, amit legközelebb alá is írhatunk. Ebben már benne volt a próbaidő. Választásom már ezúttal nem volt, hiszen közben felmondtam az előző helyen. Rákérdeztem az új főnökömnél, hogy van-e okom aggódni a próbaidőre vonatkozó szabályok miatt, mire ő megnyugtatott, hogy hosszú távra tervez velem, így az új munkahelyen a munkába állást követően pár nappal aláírtam a másik szerződést is, ami vissza volt keltezve szintén okt. 22-re. A dolog érdekessége, hogy az új szerződés egy szóval sem hivatkozik a régire, így erős a gyanúm, hogy mindkettő érvényes.
Az a kérdés, hogy jogilag volt-e próbaidőm, vagy nem, ha a korábbi szerződésben nem volt feltüntetve. Úgy tudom, hogy próbaidőt kikötni csak a munkaszerződésben, és csak a munkaviszony létesítésekor lehet, utólag, a munkába lépést követően ezt már nem lehet megtenni. Az utólagos kikötés még a felek közös megegyezése esetén is érvénytelen lesz. Ha tudom bizonyítani az elküldött e-mailből, hogy a próbaidőt csak utólag, a 2. szerződésben kötötték ki, akkor érvénytelen a felmondás?
A válaszát előre is köszönöm!
Nyikolajevna

ObudaFan # 2015.01.19. 21:28

Akkor ha a munkavállaló terhes, kisgyerekes, roma, kínai, homoszexuális, heteroszexuális, netán férfi vagy nő, illetve bármely olyan egyéb tulajdonsága van, amelyre hivatkozással a bűvös egyenlő bánásmód elve megsérthető, akkor a munkáltatónak az Mt. kifejezett rendelkezésével szemben mégis bizonyítania kellene, hogy milyen indokkal mondott fel indokolás nélkül próbaidő alatt???

Igen, egyenlő bánásmód követelménye tekintetében a munkáltatót terheli a kimentés.

Egyjogász # 2015.01.19. 19:00

A próbaidő jogintézményének éppen az a lényege, hogy ezen idő alatt bármelyik fél azonnali hatályú felmondással indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt.

Azaz ha a főnöknek egészen egyszerűen nem tetszik a munkavállaló képe, stílusa, vagy a parfümjének a szaga, a munkáltató akkor is felmondhat - indokolás nélkül.

Akkor ha a munkavállaló terhes, kisgyerekes, roma, kínai, homoszexuális, heteroszexuális, netán férfi vagy nő, illetve bármely olyan egyéb tulajdonsága van, amelyre hivatkozással a bűvös egyenlő bánásmód elve megsérthető, akkor a munkáltatónak az Mt. kifejezett rendelkezésével szemben mégis bizonyítania kellene, hogy milyen indokkal mondott fel indokolás nélkül próbaidő alatt??? Érdekes...

Persze a munkaügyi bíróságokat ismerve, még az is lehet, hogy lenne olyan munkaügyi bíró, aki beszopja...:))

Egyjogász # 2015.01.19. 19:00

A próbaidő jogintézményének éppen az a lényege, hogy ezen idő alatt bármelyik fél azonnali hatályú felmondással indokolás nélkül megszüntetheti a munkaviszonyt.

Azaz ha a főnöknek egészen egyszerűen nem tetszik a munkavállaló képe, stílusa, vagy a parfümjének a szaga, a munkáltató akkor is felmondhat - indokolás nélkül.

Akkor ha a munkavállaló terhes, kisgyerekes, roma, kínai, homoszexuális, heteroszexuális, netán férfi vagy nő, illetve bármely olyan egyéb tulajdonsága van, amelyre hivatkozással a bűvös egyenlő bánásmód elve megsérthető, akkor a munkáltatónak az Mt. kifejezett rendelkezésével szemben mégis bizonyítania kellene, hogy milyen indokkal mondott fel indokolás nélkül próbaidő alatt??? Érdekes...

Persze a munkaügyi bíróságokat ismerve, még az is lehet, hogy lenne olyan munkaügyi bíró, aki beszopja...:))

ObudaFan # 2015.01.19. 18:19

Nyikolajevna

Most ezt nem egészen értem, volt egy aláírt munkaszerződésed, mégis aláírtál egy másikat visszadátumozva, próbaidővel? Vagy ha nem volt, akkor hogy értetted azt, hogy munkaszerződéssel bebiztosítva?

A dolog érdemében: egyetlen dologgal lehet támadni a próbaidő hatálya alatti azonnali hatályú felmondást, azzal, ha az egyenlő bánásmód elvébe ütközik. Jelen esetben ha a munkáltató nem tudja alátámasztani, hogy nem a terhességed miatt, hanem más okból mondott fel, akkor elvileg lehet esélyed egy perben, még ha a helyzet bizonytalan is. Ehhez a pert a felmondás kézhezvételétől számított 30 napon belül meg kell indítani.

Nyikolajevna # 2015.01.19. 13:58

Tisztelt Szakértő!

2014. november 5-ig 12 órás munkaidőben dolgoztam határozatlan idejű munkaszerződéssel, a munkaköröm stresszes és fárasztó volt, mindemellett alacsony fizetéssel rendelkeztem. Októberben kaptam egy állásajánlatot, az új munka kevesebb stresszel és kedvezőbb anyagi feltételekkel kecsegtetett, napi 8 órában. Mivel az előző helyen még veszélyeztetett terhesként sem alakult volna jobban a jövedelmem, éltem a lehetőséggel és váltottam.

Október 22-én aláírt új munkaszerződéssel bebiztosítva mondtam fel a régi helyen, új főnökömet pedig a megegyezés alkalmával egyúttal szóban tájékoztattam várandósságomról, amivel akkor semmi problémája nem volt.
Az első munkanapomon, november 10-én kaptam egy másik munkaszerződést (visszadátumozva a megegyezés napjára) immár kikötve a 3 hónapos próbaidővel. Tisztában voltam ennek veszélyével, de már nem tudtam semmit sem tenni, az előző helyen már felmondtam. Szóvá tettem aggályomat a próbaidőt illetően, majd új főnököm megnyugtatott, hogy mivel én már az elején korrekt módon közöltem vele a várandósságomat, ő is korrekt lesz velem a jövőben.
Megegyeztünk szóban, hogy számítanak rám az irodában a szülésig, utána pedig ahogy időm és a baba engedi, otthonról folytatom a munkát (kreatív szövegíróként dolgoztam, ez pedig otthonról is maradéktalanul végezhető feladat). Hozzátette, hogy szeretne felvenni majd később még egy embert mellém, akinek majd át tudom adni a munkát. Ezek után bíztam annyira a szavaiban, hogy nem írtunk alá erre vonatkozó egyéb megállapodást.

2 hónap után munkatársaimtól tudtam meg, hogy elkezdték keresni mellém az új embert,
majd továbbra is biztattak, hogy elégedettek a munkámmal, nincs okom az aggodalomra.
Végül január 16-án behívtak a főnököm irodájába, ahol a kezembe nyomták az indoklás nélküli, azonnali hatályú felmondásomat és a félhavi fizetésemet borítékolva. A próbaidőm február 10-én járt volna le. 10 percem volt átadni az irodai gépemet és az asztalomat, majd el kellett hagynom a házat.

24 hetes kismama vagyok, a babát május közepére várom, a TB-m a felmondással megszűnt, a jövedelmem szintén. Mit tehetek ebben a helyzetben?

Üdvözlettel: Nyikolajevna

timcsy22 # 2015.01.08. 11:15

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni egy munka helyi ügyben!
Várandós vagyok de sajnos még csak 3-4 hónapja vagyok a cégnél!
A munkáltatómmal közöltem mivel problémák merültek fel a terhességem során. A munkáltatóm első adott alkalommal szétkürtölte a hírt a munkahelyemen.És azzal fogadott hogy ki akar rúgni és közös megegyezéssel.
Tudtam hogy ez nem lehetséges fel is hoztam neki ezért azt mondta hogy akkor elfogadja a táppénzes papíromat de nagyon keveset fogok kapni. Pár nap múlva telefonon megegyeztünk hogy ha jobban leszek engedi az orvos is akkor 21.től vissza megyek dolgozni. A mai napon írtak a kolléga nőim hogy már a névsorból is ki vagyok húzva. Nem is beszélve róla hogy megszégyenít és el akar teljesen lehetetleníteni. Én mindent meg tettem ez ügyben hogy meg egyezzünk.
Most még megvárom hogy mit mond az orvos és utána felkeresem. Ha utána is ilyen inkorrekt mondom próbálja a dolgokat intézni akkor jogi útra szeretném vinni az ügyet! Mit gondol vihetem valamire az ügyet

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.16. 16:56

így nem eleve esélytelen egy munkaügyi per, de azért meg kell gondolni.
Egyetértek, azzal, hogy sok vesztenivalója sincs. Így se fizetése, se táppénze - ha pedig nyer, akkor a munkaviszony helyreállítását is követelheti.

ObudaFan # 2014.11.16. 16:34

Orsolya44

Ha várandós vagy, akkor nem mondhat fel.

ObudaFan # 2014.11.16. 16:32

FortunaStella

Esetleg az egyenlő bánásmód megsértése miatt támadható a munkáltató lépése, így nem eleve esélytelen egy munkaügyi per, de azért meg kell gondolni.

FortunaStella # 2014.11.13. 12:07

Tisztelt Szakértő!
Segítségét szeretném kérni.2012 márciusban elhelyezkedtem egy üzletben, ahol 2,5 évet dolgoztam eladóként, üzletvezető helyettesként. 2014.augusztus 24.-vel közös megegyezéssel eljöttem ettől a cégtől, és augusztus 25-én megkezdtem a munkaviszonyomat a másik cégnél eladóként.3 hónapos próbaidőt írtunk alá. Közben kiderült, hogy kisbabát várok, amit október 2-án jeleztem a közvetlen főnökömnél szóban és írásban is. Ő továbbította a vezetőség felé várandósságomat, ahonnan ez ügyben nem reagáltak vissza. November 10-én kézhez kaptam a felmondásomat azonnali hatállyal. A próbaidőm november végén járt volna le, de ezt a munkáltatóm nem várta meg, hanem megszüntette a munkaviszonyomat. Több mint egy hónapon keresztül semmi előjele nem volt,hogy felmondanak, sőt, azt az információt kaptam hogy valószínű táppénzre mehetek december 1-vel. Tudomásom szerint a próbaidőt indoklás nélkül mindkét fél megszüntetheti, de akkor is, ha a terhességem tényét írásban jeleztem? Másik kérdésem, az lenne,hogy mivel táppénzre nem tudok menni mert nincs munkáltatóm, melyik szervhez tudok fordulni ez ügyben, milyen juttatásokra vagyok így jogosult, vagy mitől eshetek el? Segítségét szeretném kérni,hogy milyen irányba indulhatok ez ügyben. Szeretném a legmegfelelőbb megoldást megtalálni, de eddig még senki sem tudott ez ügyben segíteni.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
FortunaStella

Orsolya44 # 2014.11.13. 09:30

Kedves Szerkesztők! Olyan kérdésben kérném a segítségüket, amelyre eddig nem találtam hasonló kérdést. Első gyermekemet 2012-ben szültem, akivel előtte veszélyeztetett tehességgel voltam kiírva táppénzre. Munkáltatómnál előtte több, mint egy évet dolgoztam. Jelenleg Gyesen vagyok, s most 9hetes kismama vagyok. A kérdés az lenne, hogyha visszamennék úgy dolgozni, hogy kivenném a bent maradt szabadságomat,az alatt elbocsájthat-e a munkáltatóm. Illetve ha a két hónap szabadságom letelik, orvosom megint veszélyeztetettre szeretne kiírni, mert az előző terhességemnél is meglehetősen indokolt volt. Így ha a szülésig veszélyeztettetten/táppénzen lennék eközben elbocsáthatóvá válnék? Mert semmiképpen se szeretném elveszteni a munkahelyemet. Előre is köszönöm válaszát.

Kinguci0707 # 2014.11.08. 18:56

Tisztelt Szakértő!

10 hetes terhes vagyok,munkaviszonyom van, de próbaidőn vagyok december 2.-ig. Vendéglátásban dolgozom napi 12-14 órát, ami megterhelő. A munkáltatóm még nem tudja a terhességet,a próbaidő lejártáig nem akarom elmondani. Ahhoz, hogy gyedet kapjak március végéig dolgoznom kell, mert nincs meg a 365 napom. Viszont táppénzre sem tudok elmenni, mert a munkaviszonyom meg lett szakítva 30 napnál tovább. A kérdésem az lenne mit tudnék tenni, hogy ne kelljen még 5 hónapot dolgoznom?
Válaszát előre is köszönöm!