terhesség - felmondás?


Gabesz23 # 2013.07.23. 13:53

KBS, én sem értek egyet a bíróság álláspontjával, DE én ebben a kérdésben egy X-ed rangú senki vagyok, ügyvédjelölt, akinek a véleményével kutya nem foglalkozik.

Mit értesz "általános vélemény és a általános gyakorlat" alatt? Ismerünk olyantól ellentétes álláspontot, aki a szakmában számít, akinek neve is van? Pl. az új Mt. egyik szerzője?

Mit jelent nálad az, hogy "általános gyakorlat"? Netán tudod-e már, hogy Székesfehérváron, Debrecenben, Szekszárdon, Pécsett, Kaposváron, Szombathelyen a munkaügyi bíróságok miként vélekednek ebben a kérdésben?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.23. 13:30

Éppenséggel az ellenkezője az általános vélemény és a gyakorlat. Aki pedig nem ért vele egyet, az mindig erre az egyetlen állásfoglalásra hivatkozik. (Előjött már másik rovatban is.)

Gabesz23 # 2013.07.23. 13:27

Mást? Hol?

wers # 2013.07.23. 12:01

ez csak egy állásfoglalás, máshol pedig mást lehet olvasni

Gabesz23 # 2013.07.23. 11:59

Kedves ügyvédnő! Eddig én is így gondoltam, amíg el nem olvastam a bíróság ellentétes álláspontját:

http://munkajogportal.hu/…elezettsege/

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.07.23. 08:38

Gabesz23

Igen, jogszerű a felmondás.

_____________________________
Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Ars Iustitiae # 2013.07.21. 10:30

Hosszabbítasd meg a szerződésedet és utána írasd ki magadat, de ne mondd meg, hogy terhes vagy,így az első 15 betegszabi lesz, ami a későbbiekben igénybe vehető táppénz szempontjából még jól fog jönni.

Ha meg van a szülést megelőző 2 évben a 365 nap biztosítotti időd, akkor jogosult leszel gyedre.

A Thgys-re meg úgy leszel jogosult, hogy a táppánz/ meghosszabbított szerződést követően, a 7-8 .hónapban elmész munkanélküli segélyre, ami szintény biztosítotti jogviszony.
Így a terhesség 9. hónapjában meg tudod igényelni a Thgys-t, amelynek időtartama 168 nap és a szülést megelőző 4 héten belül lehet igényelni.

Egy cipőben járunk.
Nekem is még 7 hónap kell a gyedhez és babát szeretnénk. Fél éves szerződésem van.
Ha terhes leszek , el kell hallgatnom, hogy a 365 nap összejöjjön, a Thgys-hez és a gyedhez.

wers # 2013.07.18. 07:25

:), ok. rosszul fogalmaztam, csak olvastam egy cikket egy szaklapban, ahol egy bírót kérdeztek az új MT-ről

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.17. 13:39

Nem csak egy bíró szerint.

wers # 2013.07.17. 12:10

Egy bíró szerint igen, jogszerű akkor is, ha a kismama sem tudott róla. A jogalkotó szándéka az volt, hogy a munkáltató ne kövessen el jogsértést, ha nincs tudatában, hogy jogszerűtlenül járt el.

Gabesz23 # 2013.07.17. 12:05

Kedves Lilla! Mi van abban az esetben, hogy ha a dolgozó a terhességről a felmondás pillanatában még nem is tudott, csak utólag szerez erről tudomást. Jogszerű-e ennek ellenére a felmondás, vagy ilyenkor méltányosságból a dolgozó javára billen a mérleg, tehát nem volt jogszerű?

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.07.17. 11:35

Terhesség alatt nem lehet felmondani, persze ezt a munkavállalónak az új Mt. hatályba lépése óta jelentenie kell.

____________________________________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

Gabesz23 # 2013.07.16. 05:39

Szia trevi! Ebben a cikkben megtalálsz mindent összefoglalva, amit tudni szeretnél:

http://munkajogportal.hu/…lepese-utan/

ObudaFan # 2013.07.13. 07:22

Ha a szülés után visszamész dolgozni, akkor már fel lehet mondani, bár előtte fel kell ajánlani más munkakört, ha van.

porcmistrec # 2013.07.12. 19:42

trevil

Csak akkor mondhatnak fel érvényesen, ha nem tudják hogy várandós vagy, mivel az általában nincs senkire írva, főleg az első trimeszterben, ezért ajánlott tájékoztatni mihamarabb a munkaadót egy orvosi igazolás bemutatásával (másolatát átveteted írásban). Ha erre nem hajlandó, csak akkor kell ajánlott levélben, de tértivevénnyel! Azt előre nem lehet tudni, szülés után milyen jövedelemre számíthatsz, kevesebbre biztosan nem mint most.

trevil # 2013.07.11. 12:22

Tiszteletem,
az a kérdésem – bizonyára másokat is érint – hogy a 2013-tol a terhesség alatt felmondhatnak-e nekem, ha határozatlan idejű munkaszerződéssel foglalkoztatnak, napi 8 órában. Amennyire értettem a fórum hozzászólásaiból, a terhességet azonnal be kell jelenteni – lehetőleg ajánlott levélben.
Mikortól mondhatnak fel nekem? A szülés után – ha maradok a munkaviszonyomban (nem mondanak fel) milyen jövedelemre számíthatok?

Csumpi-ka # 2013.02.12. 19:06

Üdvözletem!

Lehet, hogy a kérdés teljesen debilnek tűnik, de az alábbi levél tartalmilag megfelel a várandósság bejelentési kötelezettségének:

Tisztelt XY!

Én XY ( továbbiakban munkavállaló, szem ig szám, szül dátum), ezúton szeretném bejelenteni várandósságomat. A szülés várható dátuma: 2013.09.29

____________ ______________
Munkáltató Munkavállaló
cégnév

____________
Tanú
szemigszám
lakcím

...

Kell esetleg más adat, cég adatai, munkáltató adatai, stb., a fentebbi szövegben semmi sem kifogásolható, mindennek eleget tesz a bejelentési kötelezettségnek?

Köszönöm előre is a választ.

bukki # 2013.01.18. 15:07

Tisztelt Hozzáértők !
AZ lenne a kérdésem, hogy amennyiben kezdeményeztem a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését 2 napja,amit el is fogadtak(felmondási időtől eltekintettek) de kiderült,hogy terhes vagyok, mit tehetek (betegállomány?9, van-e lehetőségem biztositott viszonyt szerezni a szülésig ill utána hiszen addig úgysem alkalmaz senki....
köszönöm a segitséget!!!

Timi5147 # 2013.01.18. 10:15

Tiszteletem,
az a kérdésem – bizonyára másokat is érint – hogy a 2013. január 01-től a terhesség alatt felmondhatnak-e nekem, ha határozatlan idejű munkaszerződéssel foglalkoztatnak, napi 8 órában. Amennyire értettem a fórum hozzászólásaiból, a terhességet azonnal be kell jelenteni – lehetőleg ajánlott levélben.
Mikortól mondhatnak fel nekem? A szülés után – ha maradok a munkaviszonyomban (nem mondanak fel) milyen jövedelemre számíthatok?
Jelezném, hogy EKHÓ-s munkaszerződéssel foglalkoztatnak, mert a médiában dolgozom.
Várom szíves válaszukat, tisztelettel, Panka

Educa # 2013.01.13. 18:13

Üdvözlöm!

2012. 12. 13-tól 9-es veszélyes terhes kódon állományba vagyok, ezt rögtön jeleztem szóban is a munkáltatómnak, mivel sajnos majdnem elvetéltem. Most arra kérnek, hogy küldjek be egy kismama nyilatkozatot, hogy állapotos vagyok, és mikor fogok szülni, illetve mikortól szeretnék állományba menni. És kérik a terhességi kiskönyv teljes másolatát. Az a kérdésem elbocsájthatnak ezen időszak alatt? Milyen kiskapuval tudnám megtartani munkahelyem, hogy szülésig állományt kapjak? Beküldjem a nyilatkozatot? Köszönöm válaszát előre is.

Pamukale # 2012.11.22. 22:56

Tisztelt Szerkesztőség!

1997. júl. óta dolgozom a jelenlegi cégemnél. 2008.04.04-től táppénzre mentem, félidős terhesen. 2008. augusztusában megszületett a fiam, 2010. novemberében pedig megszületett a lányom is. A GYED-em lejárt 2012. nov. 18-án.
A cégemnek e-mailen jeleztem 2 hónapja, hogy vissza szeretnék menni dolgozni 8 órában.
Erre azt a választ kaptam, hogy mivel a munkaköröm megszűnt, így nem tudnak felajánlani állást nekem, de hozzájárulnak ahhoz, hogy más cégnél 4 ill. 6 órában munkát vállaljak. Én ezt elutasítottam. Azóta több mailt is írtam, de nem kaptam választ tőlük. Jelenleg azt sem tudom, hogy a felgyülemlett szabadságomat elkezdték e kiadni. A szabadság+felmondási idő+végkielégítés ahogy számoltam kb. 11 hónap fizetést tesz ki. A kérdésem, hogy milyen lépéseket tehetek, ha a cég elzárkózik a korrekt és világos tájékoztatástól? Valamint a cég ki tud-e bújni a fizetés alól? Köteles-e a cég ilyen esetben a felmondást kezdeményezni?
Válaszát előre is köszönöm.

lane01 # 2012.10.23. 12:05

Sziasztok! Elég összetett problémám van. Újságíróként dolgoztam még múlt hétig. Korábban is voltak fizetési problémák a főnökömmel, de bíztam benne, hogy betartja ígéreteit és kifizet. Múlt kedden bejelentettem neki e-mailben, hogy terhes vagyok. Levelemre nem válaszolt, de felhívott és közölte, h ez nem fontos és hogy ki vagyok rúgva, de amúgy is felszámolják a céget. A rendszergazdával letiltatott a weboldalról is. Még aznap közölte, hogy az alkalmazottja vagyok és gratulált az állapotomhoz. Másnap e-mailben rendkívüli felmondást nyújtottam be, amit ő e-mailben elfogadott. Jogász ismerősöm szerint ez érvénytelen, mert nem volt benne az aláírásom, így még az alkalmazottja vagyok. Mit tudok most tenni? A cég ellen végrehajtást indított az APEH még augusztusban, amit a főnököm titkolt előlem, több havi béremmel tartozik, elvileg neki dolgozom, de munkakörülményeimet ellehetetlenítette, fizetést nem kapok, így semmilyen bevételem nincs. Jelenleg olyan helyzetben vagyunk már, hogy egy buszjegyet sem tudnék megvenni. Albérletben lakik, kocsiját, laptopját, tabletjét is bérli, saját tulajdona nincs, bevételeit titkolja. Hogyan juthatok a pénzemhez? Esetleg kártérítést is kérhetek, amiért megtévesztett a cég helyzetével kapcsolatban és amiért kitúrt a munkakörömből? (Jelenleg ő maga végzi a munkámat.) Köszönöm

beus1986 # 2012.10.12. 16:56

Sajna csak ketten voltunk az irodában!!!
Majd másodjára mikor behívott akkor már 4 - en!
Azt írtam alá hogy ő rendes felmondással felmond nekem, mert megszünteti a munkakört amiben dolgoztam és kecesebb munkaerővel fogja megoldani!

ObudaFan # 2012.10.12. 13:50

Látni kellene, mit is írtál alá.
Tanúkkal nem igazolható, hogy közölted?

beus1986 # 2012.10.12. 13:33

Ezek szerint nincs mit tenni!? :(