Munkanélküli segély


inci54 # 2009.12.15. 13:46

Tisztelt Szakértő
39 év folyamatos munkaviszony után, 55 évesen munkanélküli lettem.
2008 novemberében kezdtem a munkanélkülit 2009. májusában megszakadt, mivel szezoni munkát találtam 4 hónapra, ez után visszajelentkeztem, folytattam, ill. folytatom a munkanélkülit, mely februárban jár le.
Most voltam a munkaügyi központba és kérdeztem, hogy ez után mennyi munkanélküli segélyben részesülök. Közölték, mivel elmentem dolgozni, nem kapok semmit.
Na jól megbüntettek, amiért tisztességesen dolgoztam 4 hónapig.
Kérdezem mikor jár munkanélküli segély?
Válaszukat előre is köszönöm.

inci54 # 2009.12.15. 15:25

Mem kellett volna a munkaügyi központnak felvilágosítás adnia arról, ezzel mindent elveszitek, a 6 hónapra járó segélyt és a megélhetésemet. 55 évesen és 38-39 éves munkaviszony után.

benevar # 2009.12.16. 09:03

inci54:

Valami nem "kerek".

Mikor tett bejelentést a 4 hónapos szezonális munkavégzésről? Milyen típusú foglalkoztatás volt (AM kiskönyv, határozott ill. határozatlan idejű munkaszerződés)?

Nem lehet, hogy munkavégzést a megkezdése előtt nem jelentette be. A létesítendő foglalkoztatási jogviszonytól függően vagy szüneteltetni kell a munkavégzési napokra a járadék folyósítását (AM kiskönyv, 3 hónapot meg nem haladó határozott idejű munkaszerződés), vagy meg kell szüntetni (határozattal) a folyósítását (3 hónapot meghaladó határozott idejű munkaszerződés, határozatlan idejű szerződés). Ettől függően újbóli jelentkezésnél vagy folyósítják tovább, vagy újból kérni kell a nyilvántartásbavételt és újból elbírálják a jogosultságát.

Ha nem az előírtaknak megfelelően tett eleget a bejelentési kötelezettségének szankcionálhatják.

inci54 # 2009.12.16. 10:54

KEDVES Benevar
39 folyamatos munkaviszony után kerültem ki az utcára 55 évesen.
De ami nekem nagyon fáj,a következő:
A munkanélküli járadékot 2008. november 06-tól- 2009. augusztus 02-ig állapították meg, ez rendben is van.
De én ezen idő alatt visszamentem szezonjellegü munkára,ugyanazon céghez, ahonnan elküldtek,
itt 4 hónapra kötöttek szerződést, 2009- május 29-szeptember 30-ig.
Az előbbiekben megállapított munkanélküli megszakítottam ezzel a 4 hónapi munkával. Természetesen mikor elkezdtem volna a munkát, azaz május 29-én jebejelentettem a munkaügyi központba, hogy szüneteltetem a munkanélkülit.Ez szünetelt is. Ez eddig rendben is volt.
Mikor visszamentem a munkanélkülibe azt mondták a számítást előről kell kezdeni. Igy megállapították
hogy jár még nekem 113 nap.
Itt kezdődik a kálvária: Kérdeztem, ezt követően munkanélküli segély mikortól jár, gondoltam a letelik a 113 nap.
Na itt közölték, hogy csak akkor járt volna ha 180 napot vagyok folyamatosan munkanélkülin. Sajnos mivel visszamentem dolgozni ez már csak 113 nap lett, mivel újra számolták.
Igy veszitettem el a munkanélküli segélyt, azt is ami az 55 felettieknek összesen 180 napot jár.. NAGY HIBÁT KÖVETTEM EL, HOGY DOLGOZNI AKARTAM,
EZ LETT A VESZTEM. ÜLTEM VOLNA OTTHON MINT MÁS. AKKOR MEGKAPTAM VOLNA A MUNKANÉLKÜLI SEGÉLYT.

inci54 # 2009.12.16. 11:27

Szeretném még az hozzátenni, hogy minden rendben volt én bejelentettem, csak bajt ott követtem el, hogy dolgozni akartam, így lettem megbüntetve. Ha feketén dolgoztam volna akkor minden rendben lett volt, hisz nincs nyoma.
És még az is fáj, hogy a munkaügyi központba mikor bementem, és rákérdeztem, hogy ha megszakítom a munkanélkülit nem lesz e következménye. Persze erre durván kijelentették majd ha visszajelentkezem megtudom.
Hát megtudtam.
Nincs e megoldás problémámra, már már beleőrülök.
Hát nem érdeke az államnak, hogy dolgozzunk. Ezért elveszitettem jogomat a segélyre.
Hát itt is csak a fekete munkára biztatnak.

végrehajtó1 # 2009.12.16. 12:16

Persze erre durván kijelentették majd ha visszajelentkezem megtudom.

Mert hagytad magad...sajnos

inci54 # 2009.12.16. 14:15

Tisztelt végrehajdó1
Igazad van, sajnos.

nem tündér # 2009.12.16. 14:56

Üdv Mindenkinek!

Segítséget szeretnék kérni a következő ügyben:
2009.okt.15-óta regisztrált álláskereső vagyok.
Mivel időközben kiderült,h babát várok,munkát sajnos nem kapok-hiába keresek.Az álláskeresési járadékot 2010.februárjáig (bezárólag) fogom kapni.
De mit lépjek utána?-hiszen ha a járadék lejár sem tudok munkát vállalni,és a szülésig is lesz még februártól számítva majdnem 4 hónap.
Remélem érthető voltam,és azt is,h valaki tud nekem iránymutatást adni!
Segítségüket köszönöm!
nem tündér

nandy # 2009.12.17. 07:49

Biztosítás hiányában csak gyes-re leszel jogosult.
A TGYÁS-hoz és GYED-hez biztosítási jogviszony kellene, jellemzően munkaviszony.

Epiph # 2009.12.31. 16:18

Tisztelt Hozzáértő!

Jelenleg aktív korúak ellátási segélyt kapok, mellette alkalmi munkavállalói kiskönyvel dolgozom, és azt mondták, hogy a minimálbér feléig dolgozhatok vele ha túllépem akkor megkell szüntetnem a segélyt... na most én nem kaptam egyszerse a minimálbérfelét, de ahogy mondták most nemrég ismerősök a munkaügyi központ 2700Ft/nappal számol és úgy viszont 1 hónapban túllépem a min. bér felét 1500Ft al, de amit kézbekaptam, sőt még a 400Ft os illeték hozzászámolásával sem érem el azt az összeget.
Szeretném megkérdezni: -ezt most akkor hogyan kell kiszámolni? Ha pedíg egyszer túlléptem akkor csak a tárgyhavi segélyt vagy onnantól kezdve az összeset behajthatják -e rajtam?
Utánna néztem mindenféle oldalon de nem találtam erről semmit.
Válaszokat előlre is köszönöm!

Laci87 # 2010.01.13. 17:09

Üdv

Érdeklödnék ukrán államporgár vagyok 5 éves tartozkodási kártyával rendelkezem.
Van bejelentett lakcímem, tb kártyá,adó kártyá.
Szerettem volna jelentkezni a munkanélkülibe.
Ott közölték velem nem regisztrálnak, de a bevándorlási hivatalba azt mondták ezzel az engedélyel mindenre jogosult vagyok mint a magyar állampolgárok.
Kérem segitsen választ találni dolgozhatók-e?
Köszönöm.

mara67 # 2010.01.24. 15:52

Szia!
A férjem 2009-ben 4 hónapig közhasznúként volt foglalkoztatva, utána a munkaügyi központ által támogatott képzésben vesz részt 7 hónapig.
Arról szeretnék érdeklődni, hogy ezután jogosult lesz-e munkanélküli vagy álláskeresési ellátásra? (vagy valamilyen ellátásra)
A választ előre is köszönöm!

Emmuska # 2010.03.16. 11:46

Üdv!
9 hónap munkanélküli segélyre vagyok jogosult,a ledolgozott évek után. Ebből 2009ben,1 hónapot vettem igénybe,aztán ugyanaz a cég,visszafoglalkoztatott.
A határozatban,amit a munkaügyön kaptam,elméletileg jogosult lennék,az elmaradott 8 hónap egyszeri kifizetésére!! De a munkaügy arra hivatkozik,ha ugyanoda mentem vissza,hiába felelek meg a feltételeknek,nem kifizethető!! Pontos,és jogszabályban leírt indoklással nem tudtak szolgálni,csak szóban utasítottak el!! Tud valaki konkrét segítséggel szolgálni?? Vagy törődjek bele??

végrehajtó1 # 2010.03.16. 16:03

Hány és milyen munkaügy van?Cég munkaügyise?Vagy a munkaügyiközpont?
Írjál már érthetően!

Emmuska # 2010.03.16. 16:43

A munkaügyi központ kirendeltségén utasítottak el.

sunbaluka # 2010.03.20. 18:28

Üdv mindenkinek. Érdeklődnék ha 220ezer volt a bruttó fizetésem de elküldtek. Mennyi munkanélküli segélyt vagy álláskeresési támogatást kapok vagy kaphatok? Köszönöm előre is.

csicsi13 # 2010.03.26. 13:04

Kedves segíteni tudó fórumozók!

A férjem álláskeresési járadékát kimerítette 2009.december 6-án.Álláskeresési segélyre is jogosult volt 2009.12.07- 2010.03.05-ig. 2010.01.06-án határozatlan idejű munkaviszonyt létesített, ahol azóta is dolgozik.A kérdésem az lenne, hogy ő is igényelheti a fennmaradó segély felét vagy pedig csak az aki az álláskeresési járadék alatt talált munkahelyet.

A segítséget mindenkinek nagyon megköszönöm, üdvözlttel: Csilla

Veci # 2010.03.26. 15:51

sunbaluka
Maximum járulékalap 60%-a, legfeljebb a jogosultság kezdő napján hatályos minimális bér 120%-a:
88.200,-Ft/hó
2.940,-Ft/nap
ITT találod az adatot a 3. pontban:
http://www.afsz.hu/engine.aspx?…


Üdvözlettel Veci

spyderman # 2010.03.28. 16:34

Tisztelt szakértők!
Páromnak tavaly szeptemberben, ~11 hónap után megszűnt a munkája. Ezelőtt nem dolgozott még. A passzív táppénz után 2 hónap álláskeresési segélyt vett igénybe dec-jan. között, majd lett ismét munkája egy munkaerő kölcsönző cég segítségével, azonban 2 hónap után most felmondtak neki. Kérdésem az lenne, hogy ismét elmehet-e passzív táppénzre, illetve hogy mivel meglett a 365 nap munkaviszonya, most már jár neki az álláskeresési járadék, nem számít, hogy álláskeresési segélyt már kapott?
Köszönöm válaszukat.

Dödölle1 # 2010.03.29. 06:00

spyderman 2010.03.28. 18:34

Tisztelt szakértők!
Páromnak tavaly szeptemberben, ~11 hónap után megszűnt a munkája. Ezelőtt nem dolgozott még. A passzív táppénz után 2 hónap álláskeresési segélyt vett igénybe dec-jan. között, majd lett ismét munkája egy munkaerő kölcsönző cég segítségével, azonban 2 hónap után most felmondtak neki. Kérdésem az lenne, hogy ismét elmehet-e passzív táppénzreKöszönöm válaszukat.

----
Válasz: Igen.

Bővebb tájékoztatásért a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjéhez fordulhat.

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:

Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.
Üdv. :)

spyderman # 2010.03.29. 09:14

Köszönöm a gyors választ. Esetleg a kérdésem második felére is tudna válaszolni? Köszönöm

ngami # 2010.03.29. 14:24

Sziasztok!
A munkahelyemen 25 felmondás történt, állami normatíva elvétele miatt.
Az egyik hölgy már 59 éves, nagyon elkeseredett.
Mivel nem vette át a felmondást, postáztuk neki, amit szintén nem vett át. Így a felmondási idő kezdete a postára adástól számítódik.
A munkaviszony megszűnése április 2, péntek. A munkaügyi hivatal szerint aznap nem regisztrálhatják, csak 6-án, ami azt jelenti, hogy 3 napja elveszik.
A hivatal, a minisztérium, a nyugdíjfolyósító szerint (ezeket mind felkereste a hölgy) a munkáltatónak figyelembe kell vennie a "folytonosság elvét", vagyis nekünk úgy kellett volna megszüntetni a jogviszonyt, hogy az a munkavállalónak jó legyen.
Ki hibázott? Van-e hibás/felelős? Nem a hivatal jár-e el jogszerűtlenül azzal, hogy nem veszi fel 3-ával a hölgyet?
Köszönöm:
Marcsi


Marcsi

végrehajtó1 # 2010.03.29. 17:48

Mivel nem vette át a felmondást, postáztuk neki, amit szintén nem vett át. Így a felmondási idő kezdete a postára adástól számítódik

Nem egészen így van.

Már ez is jogszerütlen.

Bízom benne hogy nem sima levélben kapta meg a felmondást!

ngami # 2010.03.30. 05:52

Dehogy. Tértivevénnyel. Miért? Honnan kellett volna számítani ebben az esetben?
És a kérdésem lényeére mi a válasz? Tudja valaki?


Marcsi

ngami # 2010.03.30. 05:54

Egy másik, problémás viselkedésű dolgozónak ugyanígy mondtunk fel. Azügyben az illető feljelentések sorozatát tette. A munkaügyi felügyelet is vizsgálta a felmondást, nem állapított meg jogszerűtlenséget. Ezért nem értem, hogy miért hibás az postai úton történő felmondás.
Rosszul számoltunk?


Marcsi