Rendkívüli felmondás üzemi baleseti táppénz alatt


Immaculata # 2015.06.08. 07:57

A 2x kézbesített "nem kereste" szabályos közlés.

Immaculata # 2015.06.08. 07:55

Igen, de csak a közléssel.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.07. 17:05

Igen.
De miért vetted bele akkor a címbe az üzemi balesetet is?

ruggiero # 2015.06.07. 15:13

Immaculata, ezt nekem címezted? Tanulmányoztam az Mt.-t és szerintem nem egyértelmű a kérdés. A régi Mt.-ben még úgy volt, hogy rendes felmondással nem szüntetheti meg a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát a betegség miatti keresőképtelenség alatt, tehát rendkívülivel meg lehetett szüntetni. A kérdésem csak arra irányult, hogy az új Mt. alapján is meg lehet-e szüntetni azonnali hatályú felmondással a munkaviszonyt keresőképtelenség időtartama alatt, ha egyébként az azonnali felmondás feltételei fennállnak?


don

Immaculata # 2015.06.07. 08:26

Munkáltató nem állapíthatja meg az egészségügyi alkalmatlanságot.
Foglalkozásegészségügyi orvos dönthet arról, hogy abban a munkakörben egészségügyileg alkalmas-e a dolgozó vagy sem. Ha nem, akkor a munkáltatónak másik munkakörbe kell helyezni a dolgozót, ahol alkalmas a feladatra. Ha nincs ilyen munkakör, vagy a dolgozó nem vállalja el, akkor lehet felmondani neki. Egészségügyi alkalmatlanság esetén minden jár a dolgozónak, végkielégítés, felmondási idő stb.

Ha valaki munkáltatóként jár el, nem árt, ha tanulmányozza a munka törvénykönyvét.

ruggiero # 2015.06.07. 07:17

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi lenne a kérdésem: azonnali hatályú felmondás véleményetek szerint közölhető betegség miatti keresőképtelenség alatt? Megállnak az azonnali hatályú felmondás feltételei, azonban még nem közöltük, most akarjuk, és attól félünk, hogy a munkavállaló megelőz minket a betegszabadságos papírjait beküldve. Szerintem ebben az esetben felmondható azonnali hatállyal a munkaviszonya, és a felmondás hatálya nem a betegszabadságról visszatérte után áll be, ugye?

Köszönettel:


don

cincinnatus # 2015.04.21. 13:44

1. Mit tartalmaz a felmondás?
(Erről bölcsen hallgat...)
2. Felmondás, vagy azonnali hatályú felmondás?
3. Mi az indok?
Megannyi kérdés, amelyekre a válaszokat nem osztotta meg velünk....

Mi nem érthető azon, hogy Mt. 68. §
(2) értelmében a munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban a betegség miatti keresőképtelenség lejártát követő napon kezdődik?

Azaz hiába kapta meg felmondást a felmondási idő -jogszerűen- csak az után kezdőkdik, hogy keresőképessé vált.

(Persze nem biztos, hogy a munkáltató jogszerűen jár el...)

Ha a felmondási idő ezt követően kezdődik a felmondási bért is csak ez után fogja megkapni.

80. § (2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

(Egyéb járandóság pl. a végkielégítés.)

Ha mèg hónapokig tàppènzen tart az orvos addig milyen jövedelmet fogok kapni?

Táppénzt, vagy baleseti táppénzt.

Mikor kell mennem a munkanèlküli segèlyt intèznem?

A munkaviszony megszűnését követő naptól kezdve bármikor, amikor kezében vannak az igényléshez szükséges okmányai.

cincinnatus # 2015.04.16. 12:26

Ismételten kiemelném, hogy:

Mt. 68. §
(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban a betegség miatti keresőképtelenség lejártát követő napon kezdődik.

Az új Munka Törvénykönyve csak az alábbi esetekre ír elő felmondási védelmet:

65. § (3) A munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt

  1. a várandósság,
  2. a szülési szabadság,
  3. a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §, 130. §),
  4. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés, valamint
  5. a nő jogszabály szerinti, az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónap38

tartama alatt.

Szemben a sima táppénzzel baleseti táppénz passzív jogon, azaz a munkaviszony megszűnése után is folyósítható.

Igen, munkáltatói felmondásnál van felmondási idő.

Mt. 69. § (1) A felmondási idő harminc nap.
(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött

  1. három év után öt nappal,
  2. öt év után tizenöt nappal,
  3. nyolc év után húsz nappal,
  4. tíz év után huszonöt nappal,
  5. tizenöt év után harminc nappal,
  6. tizennyolc év után negyven nappal,
  7. húsz év után hatvan nappal

meghosszabbodik.

(3) A felek az (1)-(2) bekezdésben foglaltaknál hosszabb, legfeljebb hathavi felmondási időben is megállapodhatnak.
(4) A felmondási idő számítása szempontjából a 77. § (2) bekezdésében meghatározott tartamot nem kell figyelembe venni.
(5) A felmondási idő a határozott idejű munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén legfeljebb a határozott idő lejártáig tart.

Mt. 70. § (1) A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.

(2) A munkavégzés alól a munkavállalót a kívánságának megfelelően - legfeljebb két részletben - kell felmenteni.

(3) A munkavégzés alóli felmentés tartamára a munkavállalót távolléti díj illeti meg, kivéve, ha munkabérre egyébként nem lenne jogosult.

(4) A kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet, ha a munkavállalót a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavégzés alóli felmentés után következett be.

cincinnatus # 2015.04.16. 08:45

főnix123 Munkahelyemen balasetem volt,a cég el is ismerte jelenleg 100%-os tàppénzen vagyok.Arról értesültem, hogy a cègnèl viszont jelentős leèpítèst jelentettek be megrendelès hiánya miatt nincs munka.
Kérdèsem engem kirúghatnak baleseti tàppènzem alatt? Ill. Ha igen jàr a vègkielègítès a 30 napos felmondási idő pènzben kifizetve?Ill hogy jàrok jobban ha azonnali hatàllyal mondanak fel vagy közös megegyezèssel.

Kirúghatnak fogalmat az Mt. nem tartalmaz.

A jogviszony az alábbi módon szüntethető meg:

Mt. 64. § (1) A munkaviszony megszüntethető

  1. közös megegyezéssel,
  2. felmondással,
  3. azonnali hatályú felmondással.

(2) A megszüntetés okának az indokolásból világosan ki kell tűnnie. A megszüntető jognyilatkozat indokának valóságát és okszerűségét a nyilatkozattevő bizonyítja.

Igen, táppénz alatt a dolgozónak felmondhatnak, de a felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

Mt. 68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:

  1. a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,

Azonnali hatállyal csak az alábbi esetekben lehet a jogviszonyt megszüntetni.

Mt. 78. § (1) A munkáltató vagy a munkavállaló a munkaviszonyt azonnali hatályú felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Ha legalább 3 évet ledolgozott adott munkáltatónál és munkáltató mond fel, úgy végkielégítés illeti meg. Természetesen pénzben kifizetve.

Mt. 77. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya

  1. a munkáltató felmondása,
  2. a munkáltató jogutód nélküli megszűnése, vagy
  3. a 63. § (1) bekezdés d) pontja

alapján szűnik meg.

(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

  1. a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),
  2. a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (132. §) három hónapot meg nem haladó

tartamát.
(3) A végkielégítés mértéke

  1. legalább három év esetén egyhavi,

b) legalább öt év esetén kéthavi,

  1. legalább tíz év esetén háromhavi,
  2. legalább tizenöt év esetén négyhavi,
  3. legalább húsz év esetén öthavi,
  4. legalább huszonöt év esetén hathavi

távolléti díj összege.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.17. 20:30

Gyes alatt igen. De a gyermekgondozás céljára biztosított fizetés nélküli szabadság ideje alatt nem. A kettő ugyanis nem ugyanaz.

vigyorgó # 2015.01.17. 17:34

Tisztelt Szakértők!
Érdeklődöm, hogy GYES alatt fel lehet-e mondani abban az esetben, ha a munkakör ahol dolgoztam megszűnt. Határozatlan idejű munkaszerződésem van.

pancser12 # 2014.12.19. 08:27

A felmondás (próbaidő alatt)postai kézbesítése sikertelen, ("címzett megtagadta az átvételt). Mikor válik jogilag "közöltté"a felmondás?
Hogyan folytatódik az eljárás?

mentaldr. # 2014.12.08. 15:41

Ez esetben tényleg nincs jelentősége.
Köszönöm KBS

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.08. 14:35

Amikor kézhez veszed a felmondást. (De előfordulhat, hogy jegyzőkönyvezik, hogy át akarták neked adni, de te megtagadtad az átvételt. Akkor az átadás megkísérlésének napján szűnt meg a munkaviszonyod.)
Mi a jelentősége? A baleseti táppénz (vagy járadék) jár a munkaviszony megszűnése után is.

mentaldr. # 2014.12.08. 14:24

Elmentem, az igazgatóval négyszemközt beszéltem a szobájában, volt szó a próbaidő alatti m. viszony megszüntetésről, én ezt a próbaidő végére,dec.30-ra szerettem volna, mire ő közölte, hogy mai naptól lesz, és kész is vannak a papírok, majd kiment a szobából, gondolom a papírokért, a titkárságra, de nem vártam meg, hogy visszajöjjön, hanem eljöttem.
Mikortól szűnt(szűnik)meg a munkaviszonyom
?

mentaldr. # 2014.12.07. 13:55

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.07. 13:44

Írásban. De az írást át lehet adni személyesen is.
(Ha keresőképtelen vagy, akkor nem vagy köteles megjelenni a munkahelyen.)

mentaldr. # 2014.12.07. 12:43

Ezt csak személyesen, vagy írásban(ekkor a feladás/átvétel napja számít-e), emailben, sms-ben közölheti?
Berendelt jövő hétre, indoklás nélkül....

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.07. 12:37

Akkor igen.

mentaldr. # 2014.12.07. 12:00

Közalkalmazottként Üzemi (úti)baleset miatt 2 hete táppénzen vagyok.
Felmondhat -e , és milyen formában, a munkaadó, a próbaidőm még nem járt le.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2012.11.13. 13:08

Attól függ mi az indoklás.

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu

pazs # 2012.11.12. 13:44

Rating: attól függ. Kaptál-e írásbeli felmondást és mi szerepel benne? Az indokolás okszerű (olyan ok, ami miatt fel lehet mondani) és valós (tehát tényleg igaz)? Ha igen, megkaptad a juttatásaidat?
Ha van "nem" válaszod, akkor érdemes lehet perelni. De nem eszik ezt ilyen forrón.

Rating # 2012.11.12. 13:16

Szeretnék segítséget kérni.
Munkahelyemen üzemi balesetet szenvedtem nyáron, mai napon gyógyultam meg, és mentem újra munkába, egyből azzal fogadtak, hogy a munkaviszonyomat a mai nappal megszüntették, és ennek semmi köze a balesetemhez.
Több mint 6 éve dolgozom ennél a multinál, soha semmi panasz nem volt a munkámra.

Van értelme perre menni?

bolondmelós # 2011.01.18. 15:06

"magán email"

magántitok nem áll fenn? Mégis nem azt írja, hogy a főnök a felbújtó, de ha pereli munkaügyben, akkor nem szép dolog, hogy még ezzel is gyanúsítgat, DE NÉZZÉTEK MEG HOGY 20 ÉV ALATT MI minden történt Mo-n.
"Köze lehet hozzá"~ rágalmazás, vagy se, a felmondást nem lehet olyan könnyen erre ráverni.
Mi van ha a hölgy agyrázkódást is kapott, tudatzavar, egyéb nuerológiai tünetek? Igen rossz idegállapotban baleset után, nem kerülhet pszichológiailag olyan állapotba, hogy nem megalapozott dolgokat ír le.
Magánlevélben, de az e-mailt nem lehet azonosítani mindig és akár hamisítani si lehet...

pazs # 2011.01.18. 11:35

Gaby baba: azonnal, amikor átvetted. December 10-én még tartott a próbaidőd egyébként?