munkaidőkeret


Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.16. 18:42
  1. Az.
  2. Én nem értem a kérdést.
  3. Ezt se.
  4. Igen. (Bár mi az a fizetett ünnep? Ilyen munkajogi fogalom nincs.)
ZZZ111 # 2014.10.16. 13:15

Na aztán törvény ide,meg törvény oda,nem vagy köteles mindig menni dolgozni,én nem egyszer mondtam hogy nem megyek és kész,és mit tudnak csinálni??? Semmit!!!
Egyébként meg lehet fáradt az ember és arra nem tud mit mondani,mert a testi épséged nem veszélyeztetheti!!

ZZZ111 # 2014.10.03. 08:34

Rendben értem,és ahogy elnézem utóbbi válaszoddal meg is válaszoltad a kérdésem,és igen így gondoltam.Megjegyzem a jó Magyar munkáltatók szerintem többet várnak el mint a törvényes,az én esetemben is ez történt,persze megtettem a szükséges lépéseket.
Alapvetően az a probléma hogy a legtöbb munkáltató más és más módon értelmezi a munkaidőkeretet,sok munkáltató csak azt a részét veszi figyelembe hogy most aztán dolgozz mint az állat,és nem ad ki pihenőnapot,vagy csak 1 napot,összevontan meg egyáltalán nem,és nem is helyezi kilátásba ennek kiadását.

Pedig véleményem szerint 1 éves keretben nem épp helyt álló ha majd a keretvégén pihen a dolgozó.Nem kéne valami arányosságot tartani a szabadnapok tekintettében???

Ismételten köszönöm válaszod kedves Kovács_Béla_Sándor.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.03. 07:36

A kérdésednek abban az eléggé elméleti esetben van némi létjogosultsága, ha az éves munkaidőkeret tartama és a maximálisan engedélyezett rendkívüli munkavégzés idejét (tehát a 2380 órát) a munkáltató az éves munkaidőkeret lejárta előtt kimerítette. Nos, ilyenkor a munkáltató vagy nem osztja be már abban az évben a munkavállalót, vagy munkaügyi szabálytalanságot követ el, és vállalja a következményeit.

(Megjegyzem, hogy az a 2380 óra napi 12 órás, heti 6 napos beosztás mellett is csak a 34. héten tud "elfogyni". Az pedig már augusztus vége. Napi 12 órás, heti 5 napos beosztás mellett ez a helyzet még később, október elején állhat elő.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.03. 07:29

A munkaidőkeretben történő munkaszervezés lényegét nem érted. Hogy - kicsit leegyszerűsítve - tudniillik nincs törvényben megszabott napi, heti és havi munkaidő. Értelmetlen tehát a kérdés, hogy mi van akkor, ha a munkavállaló valamely napon, héten, hónapban többet dolgozik, mint a törvényben megszabott napi, heti vagy havi munkaidő.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.03. 07:26

Egyszerűen nem értem a kérdést. Hogyan telhetne le az éves munkaidőkeret hamarabb, mint egy év?

Vagy egyszerűen úgy érted, hogy mi van, ha például januárban többet dolgozol, mint 198 (2380/12) óra? Mi lenne? Semmi. Havi 22-23 munkanappal számolva ez napi átlagban még 9 óra sincs. Miközben akár 12 is lehet. (Arról nem beszélve, hogy szélsőséges esetben a munkanapok száma is lehetne 25-26 is.)
Ebből semmiféle következtetést nem lehet levonni arra nézve, hogy lesz-e túlóra a munkaidőkeret végén.

ZZZ111 # 2014.10.02. 21:33

Kovács_Béla_Sándor és efi99 köszönöm a válaszokat,remélem nem gond ha kérdezek még?
Mi van akkor ha elfogy a munkaidőkeret óraszáma,és a dolgozó már a Rendkívüli munkaidejét használja (max 300 óra)? pl úgy dolgozik havonta hogy ha letelik a 12 hónap,átlépi már ezt a + 300 órát. Ez sem Rendkívüli munkavégzés???
Pont ez a kérdésem hogy rendelkezhet e a munkáltató ezzel a 300 órával,úgy mint ha a munkaidő lenne??

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.02. 13:30

Annak a heti 40 órának, napi 8 órának a munkaidőkeret átlagában kell kijönnie. Tehát dolgozhatsz egy nap akár 12 órát, egy héten akár hat napot is, ettől még nem biztos, hogy lesz akár csak egyetlen túlórád.

efi99 # 2014.10.02. 12:36

Ha 1 éves a munkaidőkereted, akkor annak végére kell elszámolni vele, addig a pillanatig még lehet az órákkal sakkozni.
Vagy szabadidőt adnak helyette, vagy kifizetik (illetve a kettőt mixelhetik).
A zsozsó alaphelyzetben +50%.
Pihenőnapra (pihenőidőre) elrendelt túlóránál +100% vagy együttesen +50% és szabadidő is.

ZZZ111 # 2014.10.02. 10:19

Sziasztok ! Nos valaki leírhatná igazán a munkaidőkeret értelmezését,mert mindenhol mást és mást olvasni,sőt ahogy hallom ismertetőimet minden munkáltató máshogy értelmezi.

Na egy kérdés: Ha egyéves munkamenetben dolgozok,akkor a kereten felüli órák túlórák vagy sem?? 50 vagy 100 százalék???
Értem ezt a heti 40óra fölötti részre.
jogosan használja e a munkáltató az éves 300 óra rendkívüli munkaidőmet,mit rendes munkaidő???

ZZZ111 # 2014.09.27. 12:28

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor ! Mi az hogy a munkaidőkeret lejárta előtt értelmezhetetlen a túlóra????????????????????????????????????

Véleményem szerint a keret pont azért keret mert van egy idő amit le kell dolgozni !!! Ez nem valami végtelen számadat,még akkor sem ha a munkáltató így látja!

A munkaidőkeret egy meghatározott időszakra szól, 1-4, ritkán 6 vagy 12 hónapra. Az ebben az időszakban található, általános munkarend szerint ledolgozandó munkanapokat kell a munkaidőkereteseknek is figyelembe venni. Vagyis munkaidőkeret időszakában a naptári napokból a heti pihenőnapokat (szombatokat és vasárnapokat) és a hétköznapra eső munkaszüneti napokat kell kivonni: így kapjuk meg a teljesítendő munkanapok számát, amelyet aztán felszorzunk a szerződésben rögzített napi munkaidővel. Így kiderül, hogy az adott időszakban hány munkaórát oszthatunk be a munkavállalónak. A beosztásnak, például hogy valaki a munkaszüneti napra be van-e osztva a továbbiakban nincs ebben jelentősége: nem növeli vagy csökkenti a munkaidőkeret tartamát.

szunyi77 # 2014.09.13. 09:52

Üdvözlet

3 havi munkaidő keretben dolgozom, de 2 műszakban.
A helyén való dolog, hogy 2x20 perc szünet van meghatározva egy műszakra, és igy 7:20 perc van rögzitve egy munkanapra.
Magyarán szombaton kell ledolgoznom a szüneteket.
Tehát ha kiszámoljuk 5 munkanap alatt 200 perc a szünetem, ami 3.3 óra. 1 hónap alatt ~13 óra a szünet, amit szombaton dolgoztat le!
Ennyire kihasználhatják a munkavállalót?!
Délutáni pótlék jár ilyen esetben? Mert a munkaadó NEMleges választ adott!

ZZZ111 # 2014.08.12. 16:43

Tisztelt fórum ! Egy éves munkaidő keretben dolgozom,dolgozhatok e havi 240 órát,mert hogy erre köteleznek.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.24. 20:18

A munkarendet a munkáltató határozza meg. Egyoldalúan.
Munkaidőkeret lejárta előtt a "túlóra" értelmezhetetlen. Neked pedig, ahogy elnézem, nem hogy túlórád lenne a végén, hanem nem is lesz kitöltve a keret.

gordyka # 2014.07.24. 18:18

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz,dolgozom egy munka helyen és a 4 hónapos munkaidőkeret van elrendelve.
Most jár le a 4 hónap 07.31-én,ez idő alatt 9 túlórám volt, közben nyári leállásunk lesz 07.28.-tól 08.08ig 07.28-tól 07.31ig pihenő napot akarnak írni mert legalább 4 túlórát el akarnak venni. Mennyire kötelezhetnek aláírni ,úgy hogy 22 nap évi szabadságból 20napom megvan? Nem akarnak túlórát fizetni! pedig ídőarányos van bőven szabadságon is. Mit tehetek. Várom válaszát. Köszönöm előre is!

Mihalickó # 2014.07.04. 07:45

Kedves Debby,

Azt gondolom, ha a munkáltató rendkívüli munkavégzést rendel el a munkavállaló részére, ezt főszabály szerint nem kell írásban megtennie. Ha a munkavállaló ezt kifejezetten kéri, vagy a ksz előírja, akkor igen, az elrendelés hatályosulásának - ilyen esetekben - ez feltétele nézetem szerint.

Az érvényes és hatályos rendkívüli munkavégzés elrendelést a munkavállaló teljesíteni köteles, kivéve ha van olyan "mentő" indok, amit előzetesen a munkavállaló jelzett a munkáltatónak és azt figyelembe kellett volna vennie. Ha ilyen nincs vagy nem lett a munkáltató tudomására hozva, akkor a munkavállaló köteles a munkát teljesíteni.

Ha a munkavállaló ezt különösebb, részére figyelembevehető indok nélkül megtagadja, az álláspontom szerint a vétkes kötelezettségszegés, mely enyhébb esetben valamilyen a munkaszerződésben, ksz-ben rendezett hátrányos jogkövetkezményt, súlyosabb esetben a jogviszony munkáltató által történő egyoldalú megszüntetését is maga után vonhatja.

A cafeteria és jelenléti pótlék kapcsán a gyakorlatban sok helyen alkalmaznak olyan szabályzatot, mely alapján a dokumentált vétkes kötelezettségszegéssel érintett időszakokban a munkavállalók nem, vagy csak csökkentett mértékben jogosultak a juttatásra. Nézetem szerint ez megfelelő dokumentumokkal jogszerű lehet, ugyanakkor a tapasztalatom az, hogy sok munkáltatónál ez nem megfelelően kerül szabályozásra, így sok helyen szabálytalan.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.04. 05:37

El vagy te tévedve rendesen.

debby # 2014.07.03. 17:25

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni mennyire szabályos az az eljárás,miszerint neked kihozzák a túlóra elrendelő papírt,te nem írod alá, de a főnököd aláírja helyetted egy vagy két tanúval???
Elveheti e a cafetériát és a jelenléti pótlékot,ha nem vállalod be a munkaidőkeretet,vagy túlórát,viszont a rendes munkaidődet ledolgozod? Írhat így erre hiányt?

Előre is köszi a válaszokat

dr. Bodnár Lilla # 2014.06.05. 20:31

tgd4

Igen, munkaidőkeretben történő alkalmazásnál a munkavállaló hétvégére is beosztható. Ez teljesen jogszerű.

_______________________________________

www.bodnarugyvediiroda.hu

the supervisor # 2014.04.02. 17:31

Teljesen mindegy ebből a szempontból a bérezési forma, bár tény, hogy a havibéres és az órabéres alapbérnek van jelentősége az elszámolás szempontjából.

Havibéres a munkaszerződésben szereplő havi alapbért, míg az órabéres munkavállaló az ÓRABÉR*havi törvényes munkarend szerinti munkaórák száma összeget kapja. Ezek Mt-ben rögzített szabályok, ettől csak ksz vagy a felek megállapodása (munkaszerződés) térhet el.

Egyébként ajánlom figyelmedbe a MUNKAIDŐKERET KALAUZ c. kiadványt (www.munkaidokeretkalauz.hu), ott jól le van írva minden.

xyznincs # 2014.03.28. 16:12

Órabéres

capisca # 2014.03.28. 12:33

Kedves xyznincs!

Órabéres vagy teljesítménybéres vagy?

xyznincs # 2014.03.28. 09:35

Sziasztok!

Szeretnék választ kapni egy kérdésemre.
A cég ahol alkalmazásban állok ezzel a munkaidőkerettel foglalkoztatja az embereket. Mikor van munka akkor jönni kell heti 6 napot. mikor nincs 4-et vagy akár egy hétig sem kell jönni. Az érdekelne hogy ilyenkor mikor nem kell dolgozni és majd később kell ledolgozni a napokat. A le nem dolgozott napokra nem kap az ember munkabért. Így egy hónapban aki minimálbérre van bejelentve ilyenkor el sem éri a havi minimálbér összegét. Ez törvényes, szabályos?

Köszönettel várom a válaszokat.

tgd4 # 2014.03.14. 09:20

Most olvasom, a belső szabályzat hétfőtől péntekig írja a munkaidőmet.

tgd4 # 2014.03.14. 09:04

Sziasztok!

Munkaidőkeretben dolgozom, irodai munkában.
Előírhatják-e neke, hogy jöjjek be hétvégén dolgozni?

üdv.