munkaidőkeret


család,vagy munka? # 2011.02.28. 14:16

Akkor tehát még is megtehetik!
Ez szomorú!

efi99 # 2011.02.28. 08:48

Rossz a törvény.
A maximális munkaidőmennyiségét nem kötelezőórák + X db túlóra összegeként, hanem kötelező órák + 0 db túlóraként kellett volna meghatározni.
Egyébként, ha szombat+vas helyett hetente 1 szabadnapot kaptok csak és ez a munkaidőkeret végéig így van beosztva, az nem oké, mert túlórát nem lehet vezénylésszerűen hónapokra előre bevésni.

család,vagy munka? # 2011.02.28. 05:39

Üdvözlök mindenkit!

Érdeklődnék,hogy valóban minden egyeztetés nélkül elrendelhetik a munkaidő keretet?
Egy Multinál dogozom,é idén még minden hétvégén be kellett menni túlórázni! 3 szak van. Szóval kiírták a fali újságra ,hogy meghirdetik a munkaidő keretet Március 1-től Május 31 ig! A felettea elmondja a részletet.
Na elmondta! Készítettem hangfelvételt is!
Tömören.

  • 160 napig itt roha@@@tok meg,mert eltudom rendelni ,hogy minden szambat vasárnap begyertek,és majd hétköznap felváltva kaptok szabad napot!

Ha nem tetszik ellehet menni,vagy fegyelmivel kirúglak!

Nem elég,hogy béremelés nem volt évek óta,csak még csökkentették. Havi egy napot levonnak a napi 20 perc szünetre,de még csökkentik a bért is! Most meg minden hétvégén berendelnek!
Hát tényleg rabszolgák vagyunk?

Kérem segítsenek,hogy megtehetik ezt is ilyen módon?

Köszönöm előre is a segítséget!

Cinkóka # 2011.02.22. 09:20

Üdv, az alábbiakhoz szeretnék segítséget kérni:
Éves munkaidőkeretben dolgozók esetén a 24 órás ügyeleti szolgálat hány munkaórának számít? (8 órás munkarendben dolgozók esetén)??

köszi

István30 # 2011.01.24. 11:28

Szeretnék segítséget kérni a munkaidőmmel kapcsolatban,hogy szabályosan jár-e el a munkaadó. A problémám a következő tavaly április óta járok dolgozni mindennap nem adtak ki pihenőnapot azóta egy napot sem így járok hétfő 8 óra kedd 7 szerda 8 csütörtök 7 péntek 8 szombat 12 vasárnap 12 másik hét hétfő 7 kedd 8 szerda 7 csütörtök 8 péntek 7 szombat 12 vasárnap 12 óra.Délutánra járok dolgozni 16-órától reggel 7 óráig
A szabadságot egész évben nem adták ki bent van még a 22 napom szóltam,hogy szeretném kivenni márciusban azt mondták majd papíron kiírják és majd valamikor kivehetem ha odajön valaki helyettesíteni éjszakai portásként dolgozom természetesen éjszakai pótlékot nem adnak sőt szombat és vasárnapi 12-12 óra helyett csak 8 órát számolnak el 16 órát nem és erre sem adnak semmilyen pótlékot ha szóváteszem hogy képzelik ezt el megkapom ha nem tetszik takaródjak el havonta dolgozok olyan 270 órát erre adnak 85 ezer forintot

blueice # 2011.01.18. 15:53

Folyamatos munkarend mellett ahol a műszakok 08-20 és 20-08 tartanak, milyen pótlékok járnak? Annyit tudok, hogy folyamatos munkarend esetén 20% a délutáni és 40% az éjszakai pótlék mérteke, de azt, hogy ezt, hogy kell alkalmazni azt nem. Főleg a nappalra gondolok, mert ha jól sejtem az éjszakai műszakra jelen esetben 20-22 között 20%, 22-06 között 40%, 06-08 között 20% a pótlék, de ebben sem vagyok biztos, illetve a nappali műszakra még csak tippem sincs, hogy hogyan kell alkalmazni.

blueice # 2011.01.14. 16:02

kumi: azért van mert nem órabérben vagy hanem van egy havi fix béred. eltérést csak a műszakpótlékok okozhatnak.

http://www.naptarak.com/…ka_2010.html

kumi # 2011.01.14. 12:06

Tisztelt mindenki! :)

egy kis segítséget szeretnék kérni!
Egy multiban vagyok alkalmazott, folyamatos munkarendben dolgozom, 2 műszakban. Ugye minden hónapra megvan a ledolgozandó keretidő. Ez dec hónapban nekem 184 volt. Közel ugyanannyi fizetést kaptam, mint azokban a hónapokban amikor a keretidő csak 168 óra. Rákérdeztem, azzal magyarázták, hogy mivel a karácsony hétvégére esett, ezért kellett 184 órát dolgozni, és hiába dolgoztam 16 órával többet mint máskor, a bruttó bérem határozza meg a keresetemet. Legyen szíves valaki magyarázza már el, hogy ez miért lehet így, ill így lehet-e egyáltalán. Hiszen a logika azt mondatná, hogy ha többet dolgoztam, több lesz a fizetésem is (hozzáteszem: tudom, hogy kis hazánkban nem mindíg minden szól a logikus gondolkodás mellett).

Tomika01 # 2011.01.14. 11:11

21. Munkaidő
Mt.117, 117/A, 117/B, 118,118/A §
A teljes munkaidő mértéke heti 40 óra.
A teljes munkaidő mértéke – a munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján legfeljebb napi 12, legfeljebb heti 60 órára emelhető készenléti jellegű munkakörben.
Vasárnapra rendes munkaidőben történő munkavégzés csak készenléti jellegű munkakörben, vagy idénymunkát végző munkavállaló esetén rendelhető el.
Munkaidőkeret alkalmazása esetén a heti munkaidő mértéke rendkívüli munkavégzés teljesítésével együtt sem haladhatja meg a heti 63 munkaórát.

21.1 Munkarend
Az éves általános munkarend 5+2 nap, ami hétfőtől péntekig tart; heti pihenőnap szombat, vasárnap. Az ettől eltérő munkarendet a helyi függelékben kell megállapítani.

21.2 Munkaidőkeret
A munkáltató gazdasági okokból dönthet munkaidőkeret alkalmazásáról.
Éves munkaidőkeret vonatkozik az idényjellegű munkarendben foglalkoztatott munkavállalókra.
Az idénymunkarend keretében foglalkoztatottak az építkezések, keverőtelepek, bányák, laborok, nyersanyaglelőhelyek munkavállalói. A foglalkoztatási kategóriákat a helyi függelékben kell meghatározni. 2005-től az éves munkaidőkeret folyó év április 1-től rákövetkező év március 31-ig tart.

Hat havi munkaidőkeret vonatkozik a fentiektől eltérő, általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalóra.
A külföldi munkavégzés heti munkaidőkeretét egyedi megállapodásban kell meghatározni.
22. A munkaidő beosztása
Mt.119-120.§
A napi munkaidő általános mértékét a munkarend eltérően is szabályozhatja, de a napi munkaidő mértéke 4 óránál kevesebb és 12 óránál több nem lehet, a napi nyolc órás munkaidőnek egy év átlagában teljesülnie kell. Munkaidőkeret alkalmazása esetén a keret időtartamán belül kell a napi nyoolc órás átlagot figyelembe venni.
A napi 12 óra munkaidő rendkívüli munkavégzés esetén sem léphető túl. A készenléti jellegű munkakörökben a napi munkaidő 0-24-ig terjedhet. ( Mt.119.§ (3))
22.1.A napi munkaidőt be kell osztani a munkaidőkeret előírt munkanapjaira. Ez történhet egyenlően, vagy egyenlőtlenül.
22.2.A munkaidő-beosztást (tervezett munkaidőrendet) a helyi függelékekben kell megállapítani. A munkaidő beosztást az érintett munkavállalókkal legalább egy héttel az átállás előtt közölni kell.

Ezt tartalmazza a kolektív szerződésünk.

bolondmelós # 2011.01.13. 16:10

Nem akarok belekötni, de a 7. nap mindig pihenő szabály nem szól bele, tudom hogy munkaidőkeretnél ha megvan x óra egybefüggő pihenő...
124/A. § (3)
"Hat nap munkavégzést követően egy pihenőnap kiadása kötelező. Ez utóbbi alól a többműszakos, a megszakítás nélküli munkarendben, illetve munkakörben foglalkoztatott, továbbá az idénymunkát végző munkavállaló esetében a kollektív szerződés kivételt tehet."

Mit mond a kollektívetek, mennyi a pihenőidő

vevike # 2011.01.12. 20:17

Kedves Tomika01!

A leírtak alapján a beosztás lehetséges. A Munka törvénykönyvben a 117 §-tól olvashatsz bővebben a témáról.

vevike

Tomika01 # 2011.01.12. 19:45

Szeretnék segítséget kérni. Már több helyen is kerestem de sehol nem találtam a problémámra megoldást. Egy multinacionális cégnél dolgozom folyamatos üzemben több műszakos munkarendben a munkarendünkben van egy hét amikor 7 nap folyamatos műszak van hétfő -kedd délelőttös, szerda-csütörtök délutános, péntek-szombat éjszaka ezek 8 órás műszakrendben és a 7.-k nap a vasárnap 12 órás éjszakás . Az én és a kollégáim véleménye hogy ez a munkarend így nem teljesen törvényes , de sajnos sehol nem találtam erre irányuló jogi leírást. Szeretném ez ügyben a segítségüket kérni.

Köszönettel

Tamás

mutyuka # 2011.01.10. 18:13

Ez így van sajnos.. minden oldalról ők vannak védve, mi meg bizonyíthatjuk az igazunk,ahogy akarjuk.. Például a decemberi jelenlétit nem is láttam, pedig minden hónapban ide adják aláírásra.. Állítólag a leállásra szabadnapokat ( szombatokat... ) írtak, amiket most majd szombatonként dolgozunk be..
Annyira jó lenne tudni mi az,amit megtehetnek és mi az, amit nem.. úgy szeretnék okos lenni... :(
Már elegem van abból,hogy annyi mindent megtesznek és tudják,hogy megtehetik,mert rá vagyunk kényszerülve a munkára.. ill a fizetésre..

blueice # 2011.01.10. 14:30

nandy: jelenléti ívet nem szokta aláírni a munkáltató és abból egy példányt átadni a munkavállalónak. ezzel szerintem nem tudja bizonyítani az állítását a munkavállaló. ezen kívül gyanítom, hogy kötelezik a munkaválalót, hogy töltse ki úgy a jelenléti ívet ahogy az a munkáltatónak jó.

mutyuka # 2011.01.09. 17:48

Nandy

Először is köszönöm a választ :)
A szabadság kivételével tisztában vagyok, azzal nem is volt problémám, engem ez az átlagbér bosszantott fel, meg hogy bedolgoztatja szombatonként, most szombaton is menni kellett volna bedolgozásra, de mivel nem volt munka így elmaradt. A munkaidőkeretet dec13-ápr 12-ig határozta meg..

Most akkor reklamálhatok,hogy ez nem így megy?? Amúgy állásidőt sosem rendelnek el,mindig munkanap áthelyezéseket csinálnak.

efi99 # 2011.01.09. 16:55

nandy
Nem, nincs kivétel:
134. §
(2) Az alapszabadság egynegyedét - a munkaviszony első három hónapját kivéve - a munkáltató a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni.
(6) A munkáltató a munkavállaló már megkezdett szabadságát a működési körét közvetlenül és súlyosan érintő ok vagy kivételesen fontos gazdasági érdeke miatt megszakíthatja.
-
Az egyébként teljesen igaz, hogy legtöbbször nem lehet elkülöníteni, melyik kié volt és az is, hogy a munkáltató lapít, tavasszal legkésőbb mindenkinek kell néhány nap, ezért kér, nyár elejétől kezdve így meg a munkáltató diktálhat.

Anulina # 2011.01.09. 16:33

Tisztelt Szakértők!

Elnézést kérek, ha a kérdésem a korábbiakban már másrészről felmerült vagy téma volt.
Bevásárlóközpontban készülök üzletet nyitni, ahol a kötelező nyitva tartás H-Sz 10-21h, vasárnap 10-18h-ig.
Minimum két alkalmazottat kell felvennem, akik egyenként az egyik héten 4, míg a másik héten 3 napot dogoznak, naponta váltakozó műszakban. Egy-egy munkavállaló dolgozna a teljes nyitvatartási idő alatt ,úgy hogy havonta egyik hétvégén mindkét nap dolgozik ,egy teljes hétvége szabad és a másik két hétvége közül az egyiken a szombat a másikon a vasárnap a teljes munkanap . Ez havonta 14 x 11 óra, azaz havonta 154 óra. Szeretném tudni, hogy ez a munka időbeosztás és pihenőnap szempontjából rendben van-e illetve jár e pótlék vasárnapi vagy szombati műszakért, illetve milyen formán tudom kiadni nekik a szabadságot. Mi van, ha az egyik munkavállaló megbetegszik, jár –e túlórapótlék vagy egyéb pótlék a másiknak, ha történetesen a kieső kolléga miatt az pihenőnapján be kell álljon helyettesíteni.
Megköszönném, ha az idevonatkozó jogszabály elérhetőségét megadnák, ahol utána tudok nézni.
Válaszukat előre is köszönöm!

nandy # 2011.01.09. 11:45

De, tulajdonképpen igaz... Hivatkozhat kivételesen fontos érdekre, vagy akár meg is szakíthatja a már megkezdett szabadságot.
Azt meg te is tudod, milyen nehéz utólag bizonyítani, hogy a már kiadott szabadság a munkavállaló kérésére történt, vagy pedig a munkáltató utasítására. Tehát mondhatja azt is a munkáltató, hogy a nyári szabit a munkavállaló kérésére adta ki (általában így is van), ezért mostantól a többivel ő rendelkezik.

efi99 # 2011.01.08. 15:06

"a szabadság egynegyed részével te rendelkezel, de azt is a munkáltató engedélyével veheted ki."
Ennek a 2. fele nem igaz.

nandy # 2011.01.08. 13:44

mutyuka:

A munkáltató valóban megszabhatja, hogy te mikor mehetsz szabadságra, mert tkp. a szabadság egynegyed részével te rendelkezel, de azt is a munkáltató engedélyével veheted ki.

Ebből következően ha a munkáltató év közben a szabadságok nagyrészét már kiadta, és év végén két hetes leállást rendel el, akkor annak, akinek már nincs annyi szabija, az állásidőre bér jár. Tilos a jövő évi szabi terhére kiadni, vagy máskor ledolgoztatni, mivel a munkáltató a saját érdekkörében felmerülő ok miatt nem tud a jelzett időben munkát adni!

nandy # 2011.01.08. 13:41

Bocs, ez nem a te kérdésedre volt válasz...

nandy # 2011.01.08. 13:40
  1. Mivel a munkaszerződésben nem volt kikötve semmilyen munkarend, ezért szabályos. Ha benne lett volna a munkaszerződésben, akkor csak a munkavállaló beleegyezésével lehetne változtatni.
  2. A munkaszüneti napon végzett munkáért mindenképpen jár a pótlék.

Mt. 149. § (1) Munkaszüneti napon a munkaidő-beosztás alapján munkát végző

  1. havidíjas munkavállalót - a havi munkabérén felül - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabére,
  2. teljesítménybérrel vagy órabérrel díjazott munkavállalót - a munkaszüneti napon végzett munkáért járó munkabérén felül - távolléti díja illeti meg.

(2) Munkaszüneti napon a rendkívüli munkavégzésre kötelezett munkavállalót - az (1) bekezdés alapján járó munkabéren felül - a 147. § (3) vagy (5) bekezdésében meghatározott ellenérték is megilleti.

mutyuka # 2011.01.07. 23:06

Tisztelt Hölgyem/Uram!!

Mivel a munkahelyemen nem bízom a HR-ben így gondoltam itt teszem fel a hatalmas kérdőjellel tomboló kérdéseket,amikre szeretnék válaszokat kapni.
A helyzet a következő : a munkahelyemen november végén- december elején közölték,hogy 3 hetes leállás lesz, amire mindenki hagyjon bent 14 napot. Ez már érdekesen kezdődött ,mivel a többség már nem rendelkezett ennyivel. Semmi probléma, mondták : azok a napok is ki lesznek fizetve bérelőlegként,amikre nem jutott szabadság és majd az éven szombatonként bedolgozzuk. Nálam ez konkrétan 9 napot jelent,mivel 14 nap volt a leállás és csak 5 nap szabadságom maradt. Igen ám, de mint kiderült átlagbérrel számolták ki mindenkinek azt a bizonyos bérelőleget nem pedig a tényleges órabérével.

Itt jön az első kérdés : ha nekem az órabérem több,mint amit ők kifizettek és szombatonként bedolgozok,akkor tulajdonképpen ők spórolnak rajtam,mivel az az a napom az átlagbérrel lesz elszámolva,nem pedig a tényleges órabéremmel, a műszakpótlékokról nem is beszélve, hogyan lehet ezt orvosolni?

A másik kérdés : szabályos-e ez így,hogy ők a "pihenőnapokra" átlagbért számoltak,nem pedig mindenkinek személyre szabottan a bérét?
Természetesen munkaidőkeretet vezettek be, állásidőt nem voltak hajlandóak fizetni,mert "a munkáltató azt szeretné ha a munkavállalók bedolgoznák ezeket a napokat" ...

A válaszokat előre is hálásan köszönöm!

nandy # 2011.01.07. 22:33

fülike: nem dolgozhatsz minden nap 10-12 órát!

nandy # 2011.01.07. 22:32

blueice: leginkább a jelenléti ívvel és a bérjegyzékkel.

Adrienn: a munkaidőkeret időtartamáról és a munkaidő beosztásáról valóban elegendő egy héttel előre tájékoztatni a munkavállalót. A munkaszerződésben csak utalni kell a munkaidőkeretben történő foglalkoztatásra, dátumot nem kell írni.