munkaidőkeret


Evelin333 # 2014.01.22. 14:22

Üdvözlöm!

Panzióvezetőként dolgozom 8 órában kötetlen munkaidőben határozatlan szerződéssel és mehetnék óvodába dolgozni határozott időre 4 hónapra. A kérdésem az lenne, hogy lehet-e egyszerre hivatalosan két 8 órás bejelentett munkám, mint közalkalmazott és mint panzióvezető. Ha nem, akkor maximum a 8 órás bejelentett munka mellett, hány órára vállalhatok hivatalosan munkát? Fontos és sürgős lenne tudnom.

Köszönöm válaszát!

E.

riitka # 2014.01.21. 09:30

Jó napot!
Szeretnék érdeklődni, hogy lehetséges-e olyan, hogy a munkáltatóm felemeli az óraszámom 30-ról 36-ra, de a munkabérem marad? Havi fix-szel vagyok bejelentve, neki így majd többet kell fizetnie utánam? A járulékok függnek az óraszámtól vagy a munkabértől függ csak?

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.20. 10:41

Jár-e bármilyen pótlék
Persze.

Gabor Nagy # 2014.01.20. 07:53

Sziasztok!

4 műszakos (folyamatos) munka rendel kapcsolatban szeretnék információt kérni!
Cégem 3 hónapra bevezette a 4 műszakot (folyamatos műszakot) munka időkereten belül, Január 7.-től Március 31.-ig. Ez úgy zajlik jelenleg,hogy dolgozom 6 napot éjjel 1 nap pihi 5 nap délután 1 nap pihi 4 nap reggel ezután 5 nap pihenő ez a Januári hónap!
Február : 5 reggel, 1 pihi, 6 éjjel, 1 pihi, 5 délután, 1 pihi, 4 reggel majd megint 5 nap pihenő a Március megint 6 nap éjjeles és igy tovább a hónap végén 4 nap pihenő! Milyen műszak is ez? 6 plusz 1 ?
Eddig 3 műszakban dolgoztunk!
Kérdésem a következő lenne ezzel kapcsolatban! Nem kellene új szerződést adniuk pár nappal a változások előtt?
Jár-e bármilyen pótlék attól függetlenül,hogy munkaidőkereten belül zajlik ez a dolog vagy bér kompenzáció vagy bármi?

Mi is a különbség a 4 műszak és a folyamatos szak közt?

Élőre is köszönöm a válaszokat!

dimdom # 2014.01.08. 17:59

Tisztelt Fórum! Szeretnék választ kapni a következőre: Kötelezhet-é a munkáltatóm a munkabérem alatti illetménnyel túlórára? Megtagadhatom ilyen esetben a munkavégzést?

wers # 2014.01.08. 07:33

Így ok, értem.
Kérdés merült fel bennem: vannak az éves szabadságnapok, ebből 7 nappal a munkavállaló rendelkezik, mármint, hogy mikor szeretné kivenni, a többit a munkáltatónak ki kell adnia.
Ha nem adja ki, és átviszik a következő éve, akkor ezek a napok kiadásával ki rendelkezik? Úgy lenne logikus, hogy mivel a munkáltató nem adta ki, akkor most már a munkavállaló.
Minha erről nem rendelkezne a törvény.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.08. 07:03

a most kiadott mondjuk 6 pihenőnappal mindkettőt kihúzhatja?
Természetesen nem. De nem is fenyeget ez a veszély. A vita lényege, hogy a munkavállaló a szabadságot szeretné kivenni, a munkáltató pedig inkább "pihenteti", mert különben "túlóra" keletkezne a munkaidőkeretben.

creativehun # 2014.01.08. 06:47

Köszönöm a válaszokat! Értem!Szóval szabályosnak szabályos...az meg,hogy mennyire etikus ...na az már más kérdés!

wers # 2014.01.08. 06:00

Akkor én értettem valamit félre

Ketté kell venni

  1. munkaidőkeretben sok a plusz óraszám
  2. A tavalyi évről áthozott elvileg át nem hozható szabadságokkal rendelkezünk

Szerinted a most kiadott mondjuk 6 pihenőnappal mindkettőt kihúzhatja? Ugyanazon napon szabadságon is van és a plusz óráit is kipiheni?

Vagy nem egyértelmű a kérdés. Persze az önmagában szabályos, hogy most pihenőnapra küldi őket, hogy ne legyen túlóra, de akkor a szabadságok megmaradnak, azokat pluszban ki kell adnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.07. 19:24

Miért ne lenne szabályos?

dora901213 # 2014.01.07. 12:33

Sziasztok!

Részmunkaidőben dolgozom heti 30 órát, havi 120 és 138 óra között változik a ledolgozandó munkaidőm, amit értek, hogy a munkaidőkeret miatt van ( 1 havi nálunk), csak azt nem értem, hogy ha többet dolgozok miért nem jár több fizetés? Megkérdeztem a munkahelyemen és az volt a válasz, hogy ezek a többlet órák kompenzálják azt, amikor havi csak 114 órát kell ledolgoznom, de ilyen a tavalyi évben nem volt. Ez alapján a magyarázat alapján maradnak "plusz" órák, amiket nem kellene kifizetni?

Élőre is köszönöm a válaszokat!

wers # 2014.01.07. 09:52

Ez így mennyire szabályos??

semennyire

A plussz órákat vagy kifizeti, vagy a munkaidőkeretben pihenőnapot ad. A szabadságot pedig ezen felül ki kell adnia, az ki nem fizethető.

creativehun # 2014.01.07. 09:33

Tisztelt Szakértők!

A segítségüket szeretném kérni és egyben érdeklődöm.
A tavalyi évről áthozott elvileg át nem hozható szabadságokkal rendelkezünk.A cég 3 havi munkaidőkeretben
foglalkoztat bennünket ami 2013.december 01-2014 február 28-ig terjed.Mivel decemberben rengeteg 12 órázás+szombati munka+a már előre ledolgozott napokon történő munkavégzés is volt ezért a munkaidőkeretben sok a plusz óraszám így a munkáltató úgy döntött,hogy a tavalyi szabadságok helyett pihenőnapra küldi el a dolgozókat,hogy majd ne kelljen márciusban túlórát fizetni.Ez így mennyire szabályos??

Köszönettel:creativehun

MNorbert # 2013.11.12. 15:20

Üdv Mindenkinek!

Hozzáértők segítségét szeretném kérni azzal a helyzettel kapcsolatban hogy dolgozom 2 hónapja egy cégnél. Napi 8 óra munkaidőre vettek fel minket. (Külsős cég vett fel és más alkalmaz) A szerződésben is 8 óra volt leírva. Viszont az utóbbi két héttől kezdődően folyamatosan minden nap 12 órát dolgozunk és szombaton is be kell menni dolgozni. Na mármost mi van egy Munka Törvénykönyve dokumentum , abban ugye 48 órát írnak le egy hétre munkaidőkeretnek.Nos a kérdésem az lenne hogy jogos lenne a reklamálás a főnököm fele? Aztán rá vágná hogy éves keretben max 600 órát lehet túlórázni de én ezt úgytudom hogy max 250 lehet. Szerintetek?

dulaman # 2013.11.06. 20:58

Üdv Szecsi!

Szoftverfejlesztőként vagyok foglalkoztatva. Megnéztem amiket javasoltál és egyik sem illik a szituációmra. Nem is az a kérdés, hogy munkaszüneti napon dolgoznom kell-e, hanem, hogy hogyan számolódnak azok el? Ahogy a példában is leírtam: Megkapom-e azt az ünnepnapot, amikor nem is kéne bemennem, illetve vissza kell a dolgoznom abból az ünnepnapból, ami 8 órás munkanapomra esik félmunkaidős lévén?

d

Csupika # 2013.11.05. 15:12

Üdv Mindenkinek!Azt szeretném megtudni hogy változott e valamelyest a munka törvénykönyve időközben a munkaidőkeret elrendelésének szabályait illetően?Cégünknél október 24-én lejárt a keretidő és november 1-től újat indit viszont erről irásos formában nem kaptuk meg a tájékoztatást de már nov 9-re elrendelték a túlmunkát!Kértük hogy irásban jelezze az elrendelt keretidő elejét és végét mire a válasz az volt hogy szóban is be lehet jelenteni!Szerintünk mindenféleképpen írásban kell elrendelni és meghatározni a keretidő kezdetét és végét majd miután megtörtént akkor el lehet rendelni akár szóban is a túlmunkát!Aki tudja pontosan hogy hogyan törvényes az írjon!Köszi!

Szecsi # 2013.11.04. 07:26

Milyen munkakörben vagy foglalkoztatva?
Nézd meg az MT 102.§. 2.bekezdést (majd a 101.§. 1.bekezdést)

dulaman # 2013.11.03. 21:19

Tisztelt Szakértők!

A következő kérdésben kérem segítségüket.
Részmunkaidős foglalkoztatásban vagyok, 4 órás napi munkaidőben (heti 20), a szerződésemben 2 havi munkaidőkeret van meghatározva átlag 160 órával (a napi munkaidő-beosztás kötetlen). Szóbeli megállapodás szerint tömbösítve dolgozom, hétfőn és kedden 8-8 órát, szerdán pedig 4 órát.
A probléma, hogy hogyan kell számolni az ünnepnapokat? Konkrétan, ha az ünnepnap

  1. hétfő, vagy keddre esik (teljes 8 órás napot vagyok benn),
  2. szerdára esik (4 órás fél napot vagyok benn),
  3. csütörtök, vagy péntekre esik (nem vagyok benn)?

Laikusként én az egyensúly elvével élnék, miszerint minden ünnepnapot megkapok szabadnapként, de csak 4 órával a részmunkaidő miatt. Tehát úgy járnék el
az 1) esetben, hogy aznap nem kell bemenni, de 4 órát abból a 8-ból vissza be kell dolgozni,
míg a 2) esetben 4 órás napról lévén szó, aznap nem kell bemenni és nem is kell bedolgozni,
végül a 3) esetben nem kell bemenni (mert aznap amúgy sem dolgozom), de 4 órával kevesebbet dolgozom a legközelebbi napomon, hogy érvényesüljön az ünnepnap. Helyes-e ez a logika így? Ha nem, akkor hogyan kell eljárni az esetemben?
Kérem, ha lehet, a válaszhoz adjanak meg valamilyen jogszabályi hivatkozást is értelmezéssel, hogy tudjak mire hivatkozni én is. Én ugyan találtam egyet (2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről 48. A munkaidőkeret), de azt nem tudtam értelmezni.

Köszönöm a választ.

Szecsi # 2013.10.28. 11:14

meszydent

1.) attól függ, hogy a beosztásod szerint, hogyan vagy beosztva (pl.ha 6 órás munkavégzésre, akkor 6 órát számolnak el), de ha ezekre a napokra pihenőnapok vannak beütemezve, akkor nem jár ezekre a napokra betegszabadság (táppénz járna)

2.) igen lehet, ez a keret lényege

meszydent # 2013.10.26. 20:26

Segítséget kérek.
Negyedéves munkaidőkeretben dolgozom. Munkaszerződésem szerint 6 órás bolti dolgozó vagyok, szept. 23.-a óta van munkaviszonyom.
Két kérdésem lenne.
1; Ha táppénzen vagyok a negyedéves munkaidőkeret(ami okt. 31.-én jár le) utolsó 4 napján(ami napi 12 óra, azaz 48 óra a 4 nap alatt), hány óra táppénzt számolnak el naponta, 6 vagy 12 órát? Ha csak mondjuk 6 órát, mi lesz a többi órával, az nem kerül bérszámfejtésre, nem lesz meg a kötelező órám?
2; Lehet-e 4, vagy több napon keresztül 12 órában dolgoznom?

Köszönöm a választ.

Csupika # 2013.10.17. 17:52

Kedves Kozso!Nagyon köszönöm a válaszodat sokat segitettél!A csusztatott szabadnappal kapcsolatban annyi lett az észrevételem hogy volt egy szombat amikor behivott a munkáltató keretidőbe dolgozni és én nem tudtam vállalni amiről szóltam és szabadságot kaptam rá.Legalábbis a főnök azt mondta hogy szabi lessz rá kirva!Azóta megkaptam a bérpapirom és természetesen nem lett levonva a szabi.Ha levonta volna akkor kaptam volna érte egy szabadnapot ugyanugy mint a többiek akik benn voltak de igy hogy nem irta ki a szabit arra a napra igy semmis az a nap!

Szecsi # 2013.10.17. 15:12

Csupika!

A keretidő végén ki kell fizetni a ki nem adott pihenőnapokat.
Minden hétre jár 2 pihenőnap, de nem kötelező adott héten kiadnia a munkáltatónak, hanem a kereten belül bármikor kiadhatja pl. 1. héten 1 pihenőnapot ad, 2. héten 3 pihenőnapot ad...stb.

Az előttem szólót még annyival egészíteném ki, hogy abban az esetben viszont, ha be voltál osztva pl.szombatra és 4 napon belül azt mondja a munkáltató, hogy nem kell bemenned dolgozni, akkor állásidőt kell fizetnie arra a napodra.

KoZso # 2013.10.17. 12:25

Csupika, egy - két kérdésedre tudom a választ.

  1. a már meghirdetett m.keretet a munkáltató hamarabb is zárhatja, és újat is bármikor indithat. Erre nincs tiltó jogszabály. A lényeg, hogy a keretek között munkaórákat nem mozgathat, azaz minden záráskor el kell számolnia az addig teljesített órákkal.
  2. A munkáltató munkaidő keretben is köteles heti a munkaidő beosztás elkészíteni és a munkaválallóval közölni. A heti munkaidő beosztásban kell megjelölnie, hogy az adott hét szombati napjára munkanapot tervez vagy pihenőnapot. Ha pihenőnapot tervezet és mégis be kell jöni dolgozni, akkor az csak túlórában történhet. Ha munjkanapot hordetett, akkor az munkaidő keretes munkanap lesz.
  3. Ha szombatra munkanapot hirdetett, akkor erre a napra úgyanúgy írható és kérhető szabadság, mint egy hétfői napra. Bár a Munkáltató hülye lenne erre a napra szabit adni, ha egyébként is elengedné a munkavállalót szabira, akkor inkább módosítsa a munkavállaló munkarendjét pihenőnapra.
  4. Az előre meghirdetett heti munkaidő beosztás (7 nappal előre 7 napra)rendkivüli esetben 4 nappal hamarabb még az adott nap munkaidő beosztása módosítható.
  5. Amennyiben 4 napon belül jelzi a Munkáltató a munkaidő változást (pl. szombaton nem kellett volna jönni eredetileg, de most mégis kell), akkor az rendkivüli munkaidő lesz, azaz túlóra.
  6. A munkaidő beosztás változás és a rendkivüli munkaidő is bejelenthető szóban is, ha azonban a munkavállaló kéri, akkor írásban kell megtenni.
  7. a csúszi nappal nem tudok mit kezdeni, nem tudom értelmezésedben ez mit jelent.
Csupika # 2013.10.11. 18:35

Kedves Fórumozók!Bár az előző kérdésemre sem kaptam választ mégis reménykedek benne hogy esetleg valaki tudja pontosan a kérdéseimre a választ!Azt szeretném megtudni hogy hányszor rendelhet el új munkaidőkeretet egy munkáltató és hogy a ki nem adott szabadnapokat ki e kell fizetnie a keretidő végén vagy utánna is kiadhatja?Várom válaszát aki tudja és az előző kérdésemre is aki tud válaszoljon!Köszi mindenkinek!

Csupika # 2013.09.28. 09:12

Üdv!Időkerettel kapcsolatban szeretnék némi információhoz jutni!Cégem 4 hónapos időkeretben dolgoztat heti 5X8 órában hétfőtől-péntekig plusz szombaton időkeretben. Arra lennék kíváncsi hogy Szombati napra lehet e szabadságot írni és hogy valójában 1 csuszi nap jár e érte mindenféle plusz pótlék nélkül?Illetve az a kérdésem hogy ha a munkáltató dolgoztatni akar szombaton azt meddig és milyen formában kell bejelentenie?Érdekes módon ez nálunk minden héten változik ugyanis a muúthéten még kedd délig kellett bejelentenie írásos formában és a héten már akármikor bejelenthette péntekig akár szóban is!Mennyire törvényes ez így?Szombati napra is hiába ír ki szabit mert a bérszámfejtő azt mondta hogy nem tudja kifizetni csak kapunk érte egy csuszi napot,szóval ez így elég érdekes hogy ha benn vagyok azért is kapok egy csuszit ha nem akkor elvesz egy szabit és azért is kapok egy csuszit!?Most hogy is van ez akkor?