munkaidőkeret


wers # 2012.03.30. 12:25

huhh, valami változott, azt hittem Ti tudjátok mi, most január 1-től szinte minden gyártó cég ahol 3-4 műszak van, módosított a munkaidőn.
Igen eddig is jogszabály volt „a munkaközi szünet nem része a munkaidőnek” de az is szabály volt (van), hogy 8 órában mennyi szünenetet kell biztosítani. És mostantól ezt le lehet dolgoztatni. Eddig a folyamatos műszakok miatt nem tudták.

Goodwitch # 2012.03.30. 12:18

Milyen jogszabály módosítás? Lehet, hogy valamiről lemaradtam? Lehet.


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 12:18

Tévedsz, ez nem új szabály, sőt, nagyon is régi: a munkaközi szünet nem része a munkaidőnek.

wers # 2012.03.30. 12:15

Goodwitch, eddig is ehettek, a munkaidő része volt. Most egy jogszabálymódosítás megengedi a munkáltatónak, hogy a szabadidő terhére ledolgoztathassa az ebédidőt (inkább étkezés, mert du. és éjjel nincs ebéd)

Minden cég másképpen dolgoztatja la, pároméknál a délelőttös műszakhét hat napos, szombaton is kell dolgozni, és ez beletartozik a havi munkakeretbe.

Káosz a tömegközlekedésnél, a 3 x 8 órára alakították a menetrendeket, szerődéses járatokat, ahol, mint pl. Becc munkahelyén 8,5 ó a de. és du. óra, elcsúsznak a munka kezdés-vég időpontok, sokaknak gond eljutni vagy hazamenni.

Goodwitch # 2012.03.30. 12:06

Nyilván nem a te zsebedből menne az erre járó munkabér kifizetése. Ha jól számolom, egy félórás ebédidő kifizetése mintegy 6,2 %-os bértömegnövekedést okoz. És azért vitán felül, ez alatt nincs haszonhajtás. És nem ledolgozniuk kell, hanem pont, hogy ehetnek, csak nincs kifizetve.


Goodwitch

wers # 2012.03.30. 11:50

jah, tényleg, akkor nem kompenzálják.

Azért én elcsevegnék azzal, aki kitalálta, hogy a többműszakosoknak, folyamatos műszakosoknak le kell dogozni a kajaidőt. Ezt eddig évtizedek alatt mindenki félretette, mint halott ötletet.

Goodwitch # 2012.03.30. 11:44

wers

nincs összefüggés, az órabéres is lehet munkaidőkeretes, sőt.

Épp azt írta emberünk, aki magunkra hagyott ebben a vitában :-), hogy a nappali műszakban 8 órát dogoznak, mert a szünetre nem kapnak lét (mert nem jár). Így nincs kompenzáció, és vékonyabb a boríték.


Goodwitch

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 11:36

Az órabéres is dolgozhat munkaidőkeretben. Ha havi az a munkaidőkeret, akkor olyan nagy különbséget nem is fog észlelni. Egy három hónapos időkeret órabérrel már okozhat jelentős ingadozást a havi fizetésben.

wers # 2012.03.30. 10:53

az éjszakás munkahetet havi szinten viszont kompenzálja a 2 x 42,5 órás munkahét (de. du.) a borítékban. Összességében nem lesz vékonyabb a boríték.

wers # 2012.03.30. 10:49

bár... az órabéres asszem nem lehet munkaidőkeretes.

Nálunk órabér van a fizikaiaknál, de nem munkaidőkeret van, hanem napi 8 óra + kajaidő legolgozás (egy műszak)

Hogy órabér munkaidőkerettel hogyan néz ki... elég rosszul

Goodwitch # 2012.03.30. 10:48

de, éppen ezért lesz a boríték vékonyabb, ha napi 400 percre fizetik ki az éjszakás héten. Ahogyan azt korábban már írta valahol.

becc, légyszíves lebbentsd fel a fátylat, havibéres, vagy órabéres vagy?


Goodwitch

wers # 2012.03.30. 10:46

nem

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 10:42

Az órabéresnek nem az egy órára jutó személyi alapbére van a szerződésében?

wers # 2012.03.30. 10:21

lehet, hogy a műszakpótlékot reklamálja. De ha órabéres, akkor is havonta kapja a fizetést, csak arra a hétre 35 óra után kapja a bért + pótlékot.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 10:14

Egyébként ez a munkaidőkeret néha nehezen érthethető, még szakemberek is belekeverednek néha,

Ahogy mondod, a Munka törvénykönyv legidegesítőbb része, egy konkrét ügy miatt muszáj voltam alaposan megérteni; de korábban arra nem tudtam rászánni magam, hogy elolvassam. Nem fehér embernek való. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 10:11

Gondolod, hetente kapnak fizetést? Van ilyen, bár ritka, ezért illene külön jelezni.
De szinte 100%-ig biztos vagyok benne, hogy én vettem le helyesen a tényállást: a műszakpótlékot reklamálja.

wers # 2012.03.30. 10:07

KBS, szerintem nem egyértelmű becc kérdése. Én úgy hámozom ki, hogy az éjszakás műszak hetére 35 órával fizetik ki, és nem csak az éjszakai pótlékot hiányolja. Ez persze csak akkor van így, ha órabérben van, és nem havi bérben. Az nem derül ki, hogy havi béres lenne.
Egyébként ez a munkaidőkeret néha nehezen érthethető, még szakemberek is belekeverednek néha, főként a szabadságoknál.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 09:55

Havi bért kap. Azt meg megkapja hiánytalanul. Ami pedig az éjszakai pótlékot illeti, ha 7 órát dolgozik éjszakai műszakban, akkor nyilván 7 órára jár műszakpótlék.
(Hadd bosszankodjam már, ha valaki ennyire nyilvánvalóan értetlen - és még egészséges jogérzéke sincs, s műszakpótlékot akar olyan időre, amikor nem is dolgozik. Vagy a műszakpótlék állásidőre jár?)

Goodwitch # 2012.03.30. 09:41

kbs, ne legyél már ilyen.

Nyilván beccnek az a problémája, hogy vékonyabb a boríték hónap végén emiatt, pedig ő szívesen dolgozna annyit, amennyi a munkaszerződésében le van írva.

Szvsz ez állásidő, és a munkáltatónak a hiányzó időre állásidőre járó átlagkeresetet kell fizetnie. Mondjuk abban a pillanatban, hogy ezt elkezdik feszegetni, a munkáltató közölni fogja, hogy módosítani szeretné a heti 40-et heti 38-ra, ha valakivel nem tud így megegyezni, akkor annak felmond... De elévülési időn belül követelhető.


Goodwitch

Becc # 2012.03.30. 09:21

Ebből semmit nem értek!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 09:19

Jajjaj

Becc # 2012.03.30. 09:12

Azt elfelejtettem, hogy a de. du. műszakban ugye csak 8 óra van fizetve, fél óra szünet.

Becc # 2012.03.30. 09:11

Akkor ennek fényében, lehet kérni a bérkiegészítést?
Becc

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.30. 09:07

Jaj.

Becc # 2012.03.30. 08:54

Igen, de a hónapon belül legalább egy hét éjszakás és így nincs meg a teljes munkaidő.
becc