Táppénz


Zengőbérci # 2013.11.29. 14:24

M„árti1985 # e-mail 2013.11.27. 09:53

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy az alkalmazottam nem jelent meg munkába a múlt héten és ma közölte velem, hogy ő táppénzen van. 30.-ai nappal szerettem volna felmondani neki. Táppénzes papírt nem adott le, amit egyébként az édesanyja állít ki neki. Ilyenkor mi a teendőm?

Köszönettel,
Márti

1.Amennyiben igazolatlanul volt távol a munkahelyéről, úgy a jogviszonyát a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségének a megszegése miatt "rendkívüli" felmondással megszüntethette volna.

2. Az OEP Területi Hivatalánál kezdeményezheti a keresőképtelenség indokoltságának a vizsgálatát.

Bővebb információ itt, a 2011.01.28-i linkre kattintva:

http://www.oep.hu/portal/page?…

Márti1985 # 2013.11.27. 08:53

Tisztelt Szakértő!

Abban szeretnék segítséget kérni, hogy az alkalmazottam nem jelent meg munkába a múlt héten és ma közölte velem, hogy ő táppénzen van. 30.-ai nappal szerettem volna felmondani neki. Táppénzes papírt nem adott le, amit egyébként az édesanyja állít ki neki. Ilyenkor mi a teendőm?

Köszönettel,
Márti

Guba82 # 2013.11.26. 19:05

Tisztelt Szakértő!

Több éve nappali tagozatos hallgatói jogviszonyom van.2012-es évben hat hónapos közalkalmazotti jogviszonyom volt a hallgatói jogviszony mellett.
Ez év szeptemberétől novemberig 10-ig közalkalmazottként voltam foglalkoztatva. Ebben az időszakban több hétig betegállományban voltam. Munkáltatóm állítja, hogy nem lettem volna jogosult a táppénzre, mert csak hat hónap munkaviszonyom van, kérik, hogy fizessem vissza a fólyószámlámra időközben érkezett összegeket.Erről 20 nappal a munkaviszonyom megszűnése után értesített.
Jogos a pénzösszegek visszakövetelése?

üdvözlettel

Zengőbérci # 2013.11.26. 12:24

Röviden: Ahány jogviszonyban szeretne táppénz ellátást igényelni annyi eredeti táppénzes utalvány szükséges. (Természetesen ez csak akkor igaz, ha minden jogviszonyában keresőképtelennek minősül.)

Az orvosi igazolást nem az OEP-hez, hanem a foglalkoztatóhoz kell eljuttatnia.

Hosszabban:

Ebtv. 62. § (1) A ... táppénz iránti kérelmet a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell előterjeszteni.

(2)A .. táppénz iránti kérelmet

  1. a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely,

    egyéb esetben az egészségbiztosító

bírálja el és utólag folyósítja.

Ebtv. 63. § (1) Annak, aki egyidejűleg több – biztosítással járó – jogviszonyban kötelezett egészségbiztosítási járulék fizetésére, a táppénz, ... iránti kérelmét annak a munkáltatónak kell elbírálni és az ellátást folyósítani, amelyiknél társadalombiztosítási kifizetőhely működik.

Több – társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező – munkáltató által történő egyidejű foglalkoztatás esetén az elbírálás és a folyósítás annál a munkáltatónál történik, ahol a biztosítási jogviszony előbb kezdődött.

Amennyiben a biztosítási jogviszonyok ugyanazon a napon kezdődnek, a pénzbeli ellátás iránti kérelmet annál a munkáltatónál működő kifizetőhely bírálja el, ahol a biztosított szerződés szerinti jövedelme magasabb.

Juszti01 # 2013.11.25. 17:58

T fórumozók. Arra szeretnék választ kapni,hogy több munkáltató esetében a Táppénzes papírt hány példányba kell beküldeni, az OEP-hez

Zengőbérci # 2013.11.07. 13:41

Kiegészítés: gondolom a terhességével kapcsolatos táppénzre gondolt és nem arra ha terhes és megfázással szeretne elmenni.

Veszélyeztetett terhesség

Az alábbi kórképek fennállása esetén nyilvánítják a terhességet veszélyeztetettnek. Ez esetben a terhesgondozás és a szülés vezetésének módja az átlagostól eltér. Szorosabb megfigyelésre, gyakoribb, egyénre szabott vizsgálatokra van szükség. Sok esetben táppénz, illetve kórházi megfigyelés is indokolt lehet.
Ilyenek tehát különösen a

•Méhen kívüli terhesség
•Fenyegető vetélés
•Szokványos vetélés / Habituális vetélés
•Fenyegető koraszülés
•Terhességi cukorbetegség
•Terhességi magasvérnyomás - toxaemia
•Lepényi rendellenességek
•Magzat fekvési rendellenességei
•Növekedési elmaradás - Méhen belüli retardáció
•Ikerterhesség

A sima terhesség és a veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség nem azonos fogalmak.

Lehet valaki terhesség miatt keresőképtelen, mert a terhessége miatt a munkáját nem tudja ellátni, pl. nagy hassal nem tud sokáig ülni, stb., de ez nem keverendő össze a fenyegető vetélés, stb. miatti veszélyeztetettségi okokkal!

wers # 2013.11.07. 13:29

megvan ez a nevük: Család és Nővédelmi Központ (csak, hogy jól tudjunk aludni az éjjel)

wers # 2013.11.07. 13:23

igen, besszerrita, Várkőrút, de ott nem csak védőnő van, hanem orvos is, részleteket nem tudok, de az biztos, ott 8-as kódot nem írhatnak

pazs # 2013.11.07. 13:18

A védőnő meg de pláne nem tud táppénzre venni és senki nem kérdezi a véleményét.
De én nem vagyok ismerős Fehérváron :(

pazs # 2013.11.07. 13:17

Érdekes... én se tudom, mi ez a terhesgondozó.

wers # 2013.11.07. 13:15

Kolléganőm három éve szült, és szídta a rendszert, hogy havonta be kell mennie a valahogy úgy hívják terhesgondozóba, nem elég a nőgyőgyász vagy háziorvos

Ehhez tudni kell, hogy itt Fehréváron ez egy kicsi rendelő, parkoló messze...

pazs # 2013.11.07. 12:34

wers: mióta? Másfél éve még a nőgyógyász kérésére vette a háziorvos táppénzre a veszélyeztetett terhest.

wers # 2013.11.07. 12:30

ráadásul terhesség alatt (miatt) sem a háziorvos sem a nőgyógyász nem is vehet táppénzre, csak a terhesgondozó (agyrém)

Zengőbérci # 2013.11.07. 12:07

Azért ez nem ilyen egyszerű!

Az orvosi igazoláson van egy un. betegségi kód. Ettől függ, hogy a keresőképtelenségre kell-e betegszabadságot elszámolni.

Főszabály szerint 8-as kódnál van betegszabadság, 9-es, veszélyeztetett terhességi táppénznél nincs.

Jó tudni, hogy nem minden terhesség veszélyeztetett terhesség!

A kismama lehet egyéb okból is keresőképtelen, amikor is a 9-es kód alkalmazása nem indokolt.

pazs # 2013.11.07. 10:15

Igaz.

fágica # 2013.11.07. 09:36

Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék:igaz az, hogy kismamának nem jár betegszabadság, hanem rögtön táppénzre kell kiíratnia magát?

Zengőbérci # 2013.09.18. 05:16

T. serendipity85!

Nem, mivel táppénz csak annak jár, aki biztosított és a keresőképtelenség a biztosítás tartama alatt keletkezett.

A fizetésnélküli szabadság ideje alatt a biztosítás szünetel, így jelen esetben táppénz ellátás nem állapítható meg.

serendipity85 # 2013.09.16. 14:19

Kedves Szakértő,
a következő kérdésem lenne:

Fizetés nélküli szabadságon vagyok hozzátartozóm ápolása miatt, de közben magam is lebetegedtem, orvosi kezelésre szorulok. Jár-e ebben az esetben táppénz, a fizetés nélküli szabadság ellenére?

Köszönöm előre is a válaszát!

cat-cica # 2013.05.13. 13:31

Üdvözlöm!A felől szeretnék érdeklődni,hogy 2006 szept.óta munkaviszonyom van br.140000 bérrel.2 gyemekem született,most járt le a gyes-em,de még van az a néhány nap szabadságom,,ezután kiíratom magam táppénzre,/mert ide már nem szeretnék visszamenni dolgozni../de az lenne a kérdésem mi alapján fogják számolni a táppénzt?Köszönöm előre is a választ.

végrehajtó1 # 2013.05.12. 08:54

Tovább is állományban tarthat.De fordulj felülvizsgáló főorvoshoz.

angel21 # 2013.05.11. 22:35

Tisztelt szakértő.

Aziránt szeretnék érdeklődni, hogy február 11-én bokatörést szenvedtem melynek során 1 hét fekvőgipsz, 5 hét járógipszet kaptam, majd a járógipsz levétele után még mindig dagadt volt a lábam a mozgások beszükültek ezért gyógytornát írt ki az kezelőorvosom. Viszont most május 10-én elmentem a háziorvosomhoz a szokásos táppénzes papíromért meg, hogy lásson, és a háziorvosom kiírt dolgozni hétfőtől, azzal az indokkal, hogy ő már nem tud táppénzen tartani, holott még mindig dagadt a lábam, az egész napos terhelést még nem bírja a lábam, és a gyógytornám sem járt még le, illetve a kezelőorvosomnál sem voltam még kontrollon. Hiába mondtam az orvosomnak, hogy még tart a gyógytorna és a kezelőorvosom sem mondta még, hogy mehetek dolgozni meg a lábam is még dagadt akkor is kiírt dolgozni.
Szeretném kérdezni, hogy ezt Ő megteheti, hogy kiírjon dolgozni annak ellenére, hogy még mindig dagadt a lábam és a mozgások sem jöttek vissza teljesen? Mit tudok tenni? Értékesítő vagyok és cégről cégre járok, jelenleg gyalog.

Köszönöm válaszát.

Ági29 # 2013.05.01. 08:31

Szeretném megkérdezni, hogy van egy 6 órás bejelentett munkahelyem és egy heti 10 órás bejelentett munkahelyem. Kiderült, hogy várandós vagyok, de még dolgozom. Az lenne a kérdésem, hogy a 6 órás munkahelyemről szeretnék táppénzre menni, mert fizikai munka, de a másikat szívesen folytatnám akár a terhességem 8. hónapjáig is. Lehetséges? Vagy mind a két munkahelyemről el kell mennem táppénzre?
Köszönettel

Dödölle1 # 2013.04.24. 13:53

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

46. § (1) Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban

  1. a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át;..........

A fentiekből következik, hogy táppénz max. 12 hónapig folyósítható.

drágaság # 2013.04.22. 19:27

Tisztelt Hozzáértő!

Szeretném kérdezni hogy az OEP által fizetett táppénz nem lehet csak 12 hónap nekem 13kellene ? nem lehet elhúzni 1hónappal?

Köszi a választ!

edenke74 # 2013.04.20. 17:20

Tisztelt SzakértőT

Szeretném a segítségét kérni.2012.01.25-től folyamatos a munkaviszonyom mert előtte volt megszakításom.2012.nov.12-től betegszabin voltam 2012.nov.25-től pedig táppénzen vagyok,jelenleg is.Azt szeretném kérdezni hogy mennyi ideig vagyok jogosult a táppénzre,tehát meddig lehetek még táppénzen mert térdműtétem volt ezért húzódott el ennyire a táppénz és most derült ki hogy terhes vagyok a baba születésének várható ideje 2013.december 20.ezelőtt 28 nappal igénybe venném a szülési szabi kezdetét ami ha jól számoltam 2013.nov.22-től lenne.az érdekelne hogy addig lehetek e táppénzen vagy nem,és ha nem akkor milyen ellátásra leszek jogosult ha letelt a táppénz,mert nem szeretném ha a táppénz letelte és a szülési szabadság kezdete között nem lenne semmilyen jövedelmem.Válaszát előre is köszönöm.