munkaköri alkalmasság és felmondás


Szomorú örökös # 2020.02.02. 07:14

forgalmiviszonyoknakmegfe

Munkaszerződésem nem tartalmaz ilyet, igaz hivatkozást néhány további belső szabályzatra igen.

Akkor mégis csak tartalmazza, nem? :-)

Anno jó pár éve én egy állásinterjún jártam úgy, hogy feltették a kérdést: hajlandó vagyok-e teszteket kitölteni. Konkrétan egy IQ tesztet és egy személyiség tesztet kellett kitöltenem. Nyilván ha azt mondom, hogy nem, akkor esélyes sincs az állásra. Megjegyzem, nem tartom korrektnek, mert sok esetben az eredmény messze áll a valóságtól, ha kellően intelligens az, aki ezeket a teszteket kívülről ismeri vagy átlátja őket. De mégis nagyon sok helyen alkalmazzák.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.02.01. 19:55

Tiszteletem!

Még röviden visszatérnék az alábbi problémakörre, melyet itt részleteztem néhány napja. (1 éves határozatlan idejű munkaviszonyról van szö.) ------------------
  • A munkavállaló (én) megfelelt a munkaköri orvosi alkalmassági viszgálaton és minden esetben részt is vesz azon.

Ugyanakkor a munkáltató jelen esetben egy un. kompetencia tesztet próbál előírni, mely (talán) a munkáltató valamely belső szabályzatában le van írva (vagy nem).

(Munkaszerződésem nem tartalmaz ilyet, igaz hivatkozást néhány további belső szabályzatra igen.)

Milyen szabályok vonatkozhatnak ezekre a kompetencia tesztekre?
Köteles-e ezen részt venni a munkavállaló?
Köteles-e aláírásával elfogadni, hogy részt vesz a kompetencia teszten?
Felmondási ok-e, ha nem vesz részt ezen ill. nem igazolja aláírásával, hogy hajlandó erre?

Törvényes-e, ha a munkáltató azzal helyezi nyomás alá a munkavállalót, hogy nem megfelelés esetén neve bekerül valamilyen központi adatbázisba és egy adott üzleti ágazatpn belül majd esélye sem lesz munkát találni?
(Ezért jobb, ha belemegy a közös megegyezsébe.)

???
Köszönöm a véleményeket!

drbjozsef # 2020.01.25. 20:23

forgalmiviszonyoknakmegfe,

Nem volt ebben negatív értékítélet, egyoldalú, mert csak te írtad le, a másik fél álláspontját nem ismerjük.

Ha a másik szemed miatt most az alkalmasságin nem felelsz meg, elbocsáthat.

Ha ezt sérelmesnek érzed, jelezheted neki, hogy véleményed szerint ez aránytalan és sérelmes, mert heteken belül rendben lesz a szemed és meg fogsz felelni.

Hogy ezt vita esetén a munkaügyi bíróság is így értékelné ezt, az határeset. Talán igen.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 19:49

Köszönöm gyors és szakszerű válaszodat!
Sajnálom, ha egyoldalú volt a leírás.

A szeptemberi munkaalkalmasságin természetesen megjelentem és megfeleltem azzal a feltétellel, hogy novemberben szemműtétem lesz.
Ez a probléma szerncsére megooldódott, de most tavasszal a másik szemem kerül sorra.

Előtte meg ez az egzecíroztatás, mely - úgy gondolom - elég aránytalan.

Üdvözlet,

drbjozsef # 2020.01.25. 18:40

forgalmiviszonyoknakmegfe,

Aki a munkaalkalmassági egészségügyi vizsgálaton nem felel meg, annak rendes felmondással felmondhat a munkáltató.

Az azonnali felmondás nem jogszerű, de a rendes felmondás az.

A munkavállaló az Mt. szerint köteles munkaviszonya alatt együttműködni a munkáltatóval. Ha megtagadja az alkalmassági vizsgálatot, az is alapot ad a jogszerű rendes felmondásra.

Ugyanakkor ez a kötelezettség kölcsönös, a munkáltatónak is jóhiszeműen, a másik fél érdekeit aránytalanul sérteni nem szabad.

Olvasd el az Mt. 6.§ és 7.§-át.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Hogy esetedben ez mennyire állná meg a helyét egy vita esetén, az az egyoldalú leírásod alapján erősen kérdéses.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 16:40

És tényleg:
Mi történhet abban az esetben, ha a munkavállaló sem a közös felmondásba nem megy bele, sem ezen az eljáráson nem hajlandó részt venni a sz. h. műtét előtt?

Lehet kényszeríteni valakit arra, hogy egy olyan eljáráson vegyen részt, ahol a látásnak alapvető szerepe van - még a szemműtétje előtt?
Ha nem vállalja, azonnali felmondási ok?
Vagy rendes felmondási ok?
Milyen szankció következik ebben az esetben?

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 16:35

Nyilván ez így ostobán hangzik.

Másfelől az is ostobán hagzik, ha a sánta ember futását lábműtét előtt akarja valaki méricskélni.

Még, ha nincs is Magyarországon precedens jog, biztos vannak olyan esetek, ahol valakit egy kitűzött műtéti időponttal, nem a műtét előtt egzecíroztatnak a műtét által érintett területen.

Mit tehet a munkavállaló ebben a helyzetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.25. 15:53

Köteles a HR megadni ezt az engedélyt?
Szerinted?

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 13:43

Tiszteletem!

Mi történhet a munkavállalóval, akinek a munkahelye az éves értékeléskor un. gyenge értékelést adott (5-ből 3 dimenzióban nem felelt meg a menedzsere véleménye szerint) és ezért egy különleges HR eljárásra itélték (PIP = Performance Improvement Plan), melynek végén - ha ugyanaz a menedzser nem találja megfelelőnek, akkor elbocsájtás várja.
Ugyanakkor ez a munkavállaló 3 hónap múlva szürkehályog műtéten esik át és jelenleg az egyik szemére nem lát jót, ezért a különleges eljárás elhalasztását kéri egészségügyi okból.

(Az üzemorvos a munkakörre alkalmasnak találta novemberben - az első szh. műtét időpontjának ismeretében, ez lesz a második műtét.)

Köteles a HR megadni ezt az engedélyt? Van hasonló esetre valamilyen bevett gyakorlat?
Milyen szankció történhet, ha ez a probléma kiderül? Mely esetben lehet a szankció azonnali vagy rendes felmondás?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.22. 11:57

Olvasgasd már egy kicsit a rovatot! Ha már megtaláltad.

zsmarcsi # 2018.02.22. 11:53

Üdvözlöm! Segítséget,tanácsot kérnék mit tehetek.Közalkalmazott vagyok mint szakács.lassan 9 hónapja betegállományba vagyok, térd műtét porcleválás miatt stb.Attól tartok, hogy a munkáltatóm akivel sajnos rossz a viszonyom nem vesz vissza illetve visszatérésem előtti alkalmassági vizsgálatot hát hogy is mondjam befolyásolja.Szóval a szakács szakmám mellett van egy raktáros képesítésem is.Ha a szakács munkakörre esetleg nem talál alkalmasnak a doki akkor nem kell a munkáltatónak felajánlania egy raktáros munkát? biztosra tudom, hogy ki most csinálja -szegény ő mondta hogy kötelezték rá !-nincs meg a képesítése hozzá.Várom válaszát köszönettel Marcsi

kőkuti # 2016.05.26. 10:05

Értem. Köszönöm a választ. Még egyet szeretnék kérdezni, hogy a fizetés nélküli szabadság ideje alatt áthelyezéssel lehet-e munkahelyet változtatni? Ha közszférából mennék át közszférába.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.24. 14:22

A kettő aligha függ össze. Szerintem aki egészségügyi okból alkalmatlan, az keresőképtelen, tehát táppénz jár neki. (Ha csak ki nem merítette már.) Az azért jobb, mint a fizetés nélküli szabadság.

Egyezséggel bármikor lehet fizetés nélküli szabadságra menni; hogy mikor kötelező a hozzátartozó ápolása céljából biztosítani, azt így kapásból nem tudom.

kőkuti # 2016.05.24. 13:56

Tisztelt KBS!
Azután érdeklődnék, hogy jelen pillanatban ideiglenesen nem alkalmas alkalmassági véleményt kaptam. Jelenleg ebben a helyzetben, szeretném tudni, hogy kérhetek-e fizetés nélküli szabadságot közeli hozzátartozó ápolása címén? Amit szeretnék igénybe venni, amit orvosi igazolással is alá tudok támasztani.
Köszönöettel
Egy közszolga.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.31. 08:35

Drága mamamacóka, bono et equo igazad is lehet, de lege lata nincs - hacsak nem citálod nekem a törvényt.

(Abból, hogy egyszer igazad volt egy ügyvéddel szemben, nem következik, hogy máskor is igazad van, főleg nem következik, hogy mindig igazad van.)

OFF
Hiú vagyok, de kevéssé motivál, hogy nekem legyen igazam, egyszerűen csak kifejtem a szerintem helyes álláspontot, és nem adom fel, amíg meggyőző érveket nem látok vele szemben.
ON

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 22:52

de tény
Azért, mert te mondod, vagy azért, mert Immaculata? Ne haragudj, de egyik sem igazán nyomós érv. És főleg nem jogi természetű.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 22:51

Kjt. 30. §. és 30/A.
A munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt - a 30/A-30/D. §-ban és a 32. §-ban foglalt korlátozással -felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha ...

Nálad a ható ige kötelezettséget jelent?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 22:12

Ja és a munkavállaló nem keresőképtelen, mert az igazgatói irodában még magas vérnyomással elücsöröghet és ragasztgathatja a bélyegeket.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 21:57

KBS

És bér (illetmény) sem jár neki.

Ez nem igaz. Jogszabállyal nem tudod alátámasztani.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 21:55

KBS

Kjt. 30. §. és 30/A.

Ma már harmadszor idézem. Talán egyszer olvasd is el.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 21:52

Mit tud tenni a munkáltató ebben az esetben?
Nem kell tennie semmit. Ő a szerződés (kinevezés) szerinti munkakörben köteles foglalkoztatni a munkavállalót, ennek most olyan akadálya van, ami nem a munkáltató érdekkörében merült fel. A munkavállaló egészségügyi állapota miatt keresőképtelen, mentesül a munkavégzés alól. És bér (illetmény) sem jár neki.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.30. 21:49

nem alkalmas" a munkavállaló egészségi állapota erre a feladatra, akkor a munkavállalónak más olyan munkakör szükséges keresni, amire még az üzemorvos alkalmasnak találja. Ha nincs megfelelő másik munkakör,illetve a munkavállaló más alkalmas munkakört nem fogad el, akkor a munkáltatónak fel kell mondani.
Na, erre kellene valami explicit jogszabályi hivatkozás. Nem a végkielégítéses, az nem erről szól.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.30. 19:05

Egyébként, ha valaki nem alkalmas a munkakörét ellátni, még arra sem kötelezhető, hogy betegszabadságra menjen.

Lyonee # 2014.12.30. 19:01

Kedves Béla!
Mit tud tenni a munkáltató ebben az esetben?
Ha a dolgozó egészségügyileg alkalmatlan, nem várható az állapotában olyan mértékű javulás, hogy későbbiekben a munkáját el tudná látni. Nincs a végzettségének, szakképzettségének megfelelő munkakör, amit fel lehetne ajánlani(kjt). A dolgozó nem mond fel, közös megegyezésbe sem megy bele.

Lyonee # 2014.12.30. 18:51

A beírónak csak 2 havi végkielégítés járna, megkerestem a korábbi beírásait. Tulajdonképpen 1 évig is táppénzen lehetne akár, ha súlyos a betegsége.
A magas vérnyomás ma már sajnos népbetegség, de jól kezelhető.
Megfelelő gyógykezeléssel szerintem vissza is tudna térni a tanári munkájához 1-2 hónap múlva.
A novemberi munkaalkalmassági vizsgálat az akkori állapotra vonatkozik, megfelelő kezelés, gyógyszerbeállítás után valószínűleg már alkalmasnak fogja találni az üzemorvos.
Nem tudom, hogy mi van még a háttérben, biztos vagyok abban, hogy más is van, de a legnagyobb butaság a biztos állást megszüntetni.