Rendkívüli szabadság


Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.14. 15:27

hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa,

SPeter80 # 2020.10.14. 14:24

Kedves Hozzászólók!

Egyik kollégám édesanyjának a nevelő apja halt meg. A közeli hozzátartozóról szóló törvény elbírálásban azonos szintre emeli a nevelő szülőket a vér szerinti szülőkkel. Kérdésem, hogy ez a mostoha-nagyszülő esetében (aki egyenes ági rokonság lenne ha vér szerinti lenne) is megállja-e a helyét? Jár e a kollégámnak a rendkívüli szabadság? A munkaügyes kolléga szerint nem, de nekem a törvényt olvasva nem egyértelmű.

Köszönettel,
Sárkány Péter

drbjozsef # 2019.03.26. 07:04

Renátó,

Szerintem jár.

A közfoglalkoztató törvény (2011. évi CVI. törvény) 2§ (1) bekezdés szerint a közfoglalkoztatottakra is az Munka törvénykönyve (2012. évi I. törvény) vonatkozik, a 2§(2)-(5)bekezdések szerinti eltérésekkel.

Ebben a (5)bekezdés (d) pontja vonatkozik a "rendkívüli szabadságra", de csak az Mt.55§ (1) bekezdés (h) pontját zárja ki, az (f) pontot NEM, és ez az (f) pont vonatkozik a hozzátartozó halála esetén járó két nap munkavégzés alóli felmentésre.

A törvény szerint a dolgozó testvére természetesen hozzátartozó, a bátyja halála esetén jár neki a két nap.

Lásd :
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
és
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Hivatkozzon a fentiekre, és kérje írásban és indoklással az elutasítást.

Renátó123 # 2019.03.25. 21:42

Jó Napot!
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy közmunkában dolgozónak jár e a rendkívüli szabadság. Édesapámnak elhunyt a bátya és azt mondták a munkahelyén hogy közmunkásoknak nem jár! Igaz lenne ez?
Köszönöm!

Jereván # 2019.03.22. 08:43

kosaraska1 2019.03.22. 09:35

Ödv!

Azzal a kérdéssel forulok önökhöz , hogy rendkívüli szabadság jár-e a feleségemnek az én nagymamám halála után..
Itt olvasgatva elég egyértelmáen arra jutottam, hogy igen, ha nem változott semmi azóta. Munkahelyén azt mondták a feleségemnek, hogy sajnosnem jár...
Most akkor mi a helyes , mit lehet tenni ?

Nem, nem változott. Lásd:

Mt. 55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. hozzátartozója halálakor két munkanapra,

294. § (1) E törvény alkalmazásában
b)hozzátartozó:
a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa...

(Egyeneságbeli rokon minden felmenő (szülő, nagyszülő, dédszülő és lemenő (gyerek, unoka, dédunoka...)

Erre az időre távolléti díj illeti meg az Mt. 146. § szerint.

Azt lehet tenni, hogy megkérik a munkáltatót indokolja, mire alapozza az álláspontját, különös tekiontettel a fenti rendelkezésekre.

kosaraska1 # 2019.03.22. 08:35

Ödv!

Azzal a kérdéssel forulok önökhöz , hogy rendkívüli szabadság jár-e a feleségemnek az én nagymamám halála után..
Itt olvasgatva elég egyértelmáen arra jutottam, hogy igen, ha nem változott semmi azóta. Munkahelyén azt mondták a feleségemnek, hogy sajnosnem jár...
Most akkor mi a helyes , mit lehet tenni ?

wers # 2019.03.16. 07:28

:D

Már csütörtök délután leellnőriztem, méltóképpen feldíszítették-e a várost (tiszteletedre :) )
Meg vagyok elégedve.

Isten éltessen jó egészségben és nagyon sokáig.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.16. 06:34

OFF
Tavaly is megfordítottam. :)
ON

wers # 2019.03.15. 18:36

na igen, akkor egyet értünk. (nem először)

Off

a holnapi tortádon most nehogy megfordítsátok számokat! Két éve azt javallottam, most nagyon nem ;)

On

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.15. 18:28

Nem kell. De ez a munkáltató adna. Csak annyit kér, hogy a munkavállaló igazolja a bemondott indokot. Ehhez képest jön az emberjogász, adatvédelmi szakértő, és hőzöng, hogy hogy képzeli ezt a munkáltató.

wers # 2019.03.15. 18:03

hogy bemondásra szabadságot kell adni a munkavállalónak, ha azt állítja, az anyjához kihívott ügyeletet hívta?

Nagyon nem értem.

Bizonyára én tévedek, de kell ilyen esetben szabadságot adni? Még ha igazolja is (ugye ez itt kérdés) akkor max. nem igazolatlan a távollét, de le kell dolgoznia. (topik címe rendkívüli szabadság)

Ahányszor beteg a mama, fizetett szabit kell adni? Na ne. Vagy már kérek is igazolást, mert anyu beteg.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.15. 16:04

Az adatvédelmi törvényben van olyan rendelkezés, hogy bemondásra szabadságot kell adni a munkavállalónak, ha azt állítja, az anyjához kihívott ügyeletet hívta? Esetleg az van benne, hogy önkéntesen sem adhatja meg senki másnak a betegsége, a kezelése adatait?

Van egy olyan érzésem, hogy te valójában nem olvastad azt a törvényt. És azt se, amit elsőre válaszoltam. De legalábbis nem érted egyiket se.

evatunde # 2019.03.15. 13:49

Csupáncsak azért, mert az édesanyja adatai, a betegsége és az alkalmazott terápia is szerepel rajta, ami nem egy munkáltatónak íródott, hanem a kezelőorvos számára. Nem erről szól az adatvédelmi törvény?!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.15. 07:17

Miért ütközne? A munkáltató kér, a munkavállaló meg eldöntheti, teljesíti-e a kérést önként. Legfeljebb, ha nem teszi, akkor igazolatlan lesz a hiányzása.

evatunde # 2019.03.15. 06:24

Kedves fórumozók!

Egy ismerősöm az édesanyjához várta az orvosi ügyeletet, ezt a tényt jelezte a munkahelyén és felmentést kért az adott napra a munkavégzés alól. A munkahelyi vezetője az ügyeletes orvos által írt ellátási dokumentumot kéri bizonyításképpen. Ez nem ütközik az egészségügyi adatvédelemmel? Köszönöm a válaszokat előre is!

wers # 2019.03.07. 08:52

Menjek be a főnöködhöz, és mondjam meg neki, hogy úgy kell kifizessen, mintha dolgoztál volna? Vagy kísérjelek oda kézenfogva? Vagy mit vársz?

Azt írtad, megerősítést vársz. Mire?

Ulrik79 # 2019.03.07. 08:34

Látom itt is csak szájkarate van, nem tanács/segítség, további szép napot!

wers # 2019.03.07. 08:06

Ok, leírtad, és azt is leírtad. Elolvastam.

Ebben vártam volna megerősítést

Melyik részére? De nyugodtam várjál, majd biztos jön valaki.

Ulrik79 # 2019.03.07. 07:08

Leírtam, hogy elvileg nem lehet átvinni egy napot. Ebben vártam volna megerősítést, mert ezt csak a régi munkahely HR-ese mondta. Amit meg az új helyen mondtak az egyértelműen blődség volt és ki kellett volna fizetnie. De azt is leírtam, hogy ha meg is lehetne bontani a két napot a két cég között akkor sem tehettem volna sokat az új helyen hogy szájkaratézunk, mert ő ezt mondja én meg azt, ettől nem fog kifizetni.

wers # 2019.03.07. 05:32

Szépen megköszönték a segítséget.

:) nem tudok meglepődni (nem értette a választ)

wers # 2019.03.07. 05:17

Érdemben nem változtat semmit

dehogynem

nem hivatkozhat arra: „hogy a próbaidő 3 napja alatt nem jár szabi

Úgy kell kifizetnie, mintha dolgoztál volna.

Lyonee # 2019.03.06. 19:45

Szépen megköszönték a segítséget.

Vadsuhanc # 2019.03.06. 18:57

Az új munkahelyeden milyen szerződés érvényes? A szerződésben a Munka Törvénykönyvre történő hivatkozás történt?

Ulrik79 # 2019.03.06. 18:37

Érdemben nem változtat semmit, nem kell bemenned dolgozni és pénz jár érte, amúgy 197 hozzászólással előbb nem jutott eszedbe ez a frappáns kijavítás? Mindenki tudja miről van szó, ha segíteni nem tudsz akkor legalább ne trollkodjál bele fölöslegesen.

wers # 2019.03.06. 07:10

ez nem is szabadság, hanem felmentés a munkavégzés alól