Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

szafika # e-mail 2012.10.29. 14:31

Klau28, biztosan arra gondolt, h egyre kevesebb az olyanok száma , akiknek összejön a 40 év, az elmúlt 20on év zavaros munkalehetőségei miatt ! Ne izgulj , biztosan el fog tudni menni Anyukád nyd-ba , mi javítjuk a statisztikájukat ! Egyszer valamibe olvastam , h anyd-ban lévő nők 10en valahány százaléka rendelkezik csak hosszú szolgálati idővel ! Ezért mi javítjuk !

sorstárs55 (törölt felhasználó) #   2012.10.29. 13:30

ONYF-nél nyílvántartott nyugdíjbiztosítási adatok
Január elsejétől levélben megkapják az 1955 és 1959 között születettek az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságtól az ott nyilvántartott nyugdíjbiztosítási adataikat.

Jelenleg a nyugdíj iránti igényt a dolgozónak kell benyújtania, feltüntetve munkaviszonyát és egykori kereseteit, ám sokan nem emlékeznek pontosan, hol és mennyi ideig dolgoztak. Az új rendszer ebben is segít majd. Ezzel a lehetőséggel lényegesen csökken a nyugdíjelbírálás folyamata. - A nyugdíjba vonulás előtt 5-10 évvel megkezdődik az adategyeztetés, a hiányzó adatok begyűjtése, tisztázása, mely az ügyfelek szempontjából is előnyös, hiszen az esetlegesen még hiányzó szolgálati idő és kereseti adatok beszerzésére nagyobb az esély, mint egy jóval későbbi időpontban - mondta el lapunknak Hámori István nyilvántartási főosztályvezető. Hozzátette, évről évre nő az érdeklődés az ügyfelek részéről a róluk tárolt adatok iránt, amelyhez így a jövőben hozzájuthatnak.

Az ONYF 2009-ben nyert egymilliárd forintot a rendszer kialakítására az Elektronikus közigazgatási programból, amely egyelőre arra elég, hogy az említett korosztály adatait digitalizálják, és tájékoztassák az érintetteket. Az eljárás során feldolgozott adatok képezik majd a későbbi nyugdíj-megállapítás alapját, ezzel leegyszerűsítve, és egyben jelentősen rövidítve a későbbi nyugdíjelbírálás folyamatát.

Az ONYF megközelítőleg 200 millió okmányt tárol jelenleg, amelynek csak egy része elektronikus dokumentum.

Mizsei Bernadett

Magyar Nemzet
2012. augusztus 4.

2012-10-15 10:27

sitimaci # e-mail 2012.10.28. 10:50
    • Kedves fagyöngy!---Köszönöm,igaz.hogy engem már nem érint,de gondolom,hogy sokan szeretnének tudni az "állapotukról"!Az ONYF.,másképpen gondolta,végül is,ha "egyeztet",akkor is megtudja az ember!Akik meg a Nők 40-évesébe szeretnének elmenni,úgy is utána járnak!Gondolom,hogy a Nők bíznak abba,hogy nem csak másfél évig fog megmaradni ez a 40-éves lehetőség!!!/Választásokig!/---Üdv.
Klau28 # e-mail 2012.10.28. 10:26

Kedves gabusch!

Hogy érted azt, hogy "KIVÉVE MÉG MÁSFÉL ÉVIG" azt a néhány ezer 56-57-58 éves akciós hölgyet)?

Azért kérdezem, mert anyukámnak 2014. tavaszán lesz meg a 40 év, lekértük a szolgálati idejét, - ő 59-es születésű - és bízunk benne, hogy el tud majd menni nyugdíjba.

Köszönöm!

gabusch # e-mail 2012.10.27. 20:41

Kedves fagyongy55 !
Már épp egy éve arról beszélünk,hogy az 53-as nők és 52-es férfiak után- éveken keresztül(5-6 éven át)nem lesznek nyugdíjas kandidálók(kivéve még másfél évig azt a néhány ezer 56-57-58 éves akciós hölgyet)
Akkor minek is kellene strapálnia magát a Nyufinak szolgálati idő számolgatásokkal ??
Van elég dolguk a rokkantakkal!

fagyongy55 # e-mail 2012.10.27. 14:31

Igen az adózóna oldalán volt de mivel fizetős ezért raktam fel, hogy az is olvashassa akinek nincs hozzáférés.Szerintem ebben nincs semmi új csak amit már régebben is feltettem, hogy 2013 tól nem lehet lekérni a szolg/jog, időt mert ezt központilag végzik, talán az 55 -ben születettekkel kezdik, de kitudja mikor kerül a sor az érintettekre, ezért akinek a közeljövőben aktuális lesz az jobb ha még az idén beadja a kérelmét.

Korall54 # e-mail 2012.10.27. 01:15

NagyZizi
Próbáld meg "kiharcolni" a 2 hónap gyakorlatot beszámítani a jogosultságiba, mert a dátumaid láttán az lenne a legelőnyösebb.
Írtam egy részletes mailt az én meglátásaimról.

Üdv: Korall (53-as nö)

NagyZizi # e-mail 2012.10.26. 22:41

Korall54!
Köszönöm válaszodat ,de igazán nem értem ,inkább leírom a kiszámított időimet.
Szolgálati idő:kezdete-1971.06 .21
vége-2011.12.31
Összesen: 40 év 162 nap.

Jogosultsági idő a nők 40 éveséhez:37 év 322 nap
kezdete-1974 .06.28
vége-2011.12.31
Nem beszámítható idő:2 év 205 nap

vagyis a szakm.képző:1971.09 01-1974.06 .27.ig ,a két
hó nyári gyakorlatot is kivették,az iskola így adta le.

Na most akkor meddig is kell dolgoznom?
Az én számításaim szerint 2014.02.első feléig kb.
A 40 évet akkorra érem el.Hogy is van ez a további munka?Légy szíves egy kicsit bővebben róla,mert nemigen akartam tovább dolgozni,de ha mégis több pénzt jelentene,akkor talán egy kicsit ráhúzok .Igaz még távolinak tűnik ,de hamar eljön remélem.

Üdv.NagyZizi

gabusch # e-mail 2012.10.26. 22:18

fagyöngy!
Ez az "akciós" 40 éves kezd nagyon cikis lenni!

duna03 # e-mail 2012.10.26. 21:55

Üdvözlök mindenkit! Egy kis segítséget szeretnék kérni: köztisztviselő vagyok, 2013. május 1-vel nyugdíjba mehetek 40 évvel, két hónappal előtte, március 1-vel kérném a felmondást. Az lenne a kérdésem, hogy van-e arra valami jogszabály, hogy a jogosultsági dátum előtt mennyi idővel kell bejelentenem a munkáltatómnak, hogy nyugdíjba kívánok menni? Előre is köszönöm segítséget!

sitimaci # e-mail 2012.10.26. 15:29
--
  • Kedves fagyöngy!!!----Ezt a cikket,hol lehet megnézni,/menteni/melyik újságban volt????????----
fagyongy55 # e-mail 2012.10.26. 15:06

Megszűnik a szolgálati idő

Molnár László

2012.10.26., 08:54 Frissítve: ma, 08:53 1378 1
Kapcsolódó jogszabályok

Jogszabály 1997. évi LXXXI. törvény

A jelenleg hatályos rendelkezések (a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény /továbbiakban: Tny./ 68. §) értelmében a lakóhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatóságtól kérhető a szolgálati idő, továbbá a nők esetében a korhatártól független, kedvezményes öregségi nyugdíjhoz szükséges úgynevezett jogosultsági idő megállapítása.

A nyugdíjbiztosítási igazgatóságok határozatban állapítják meg az elismert szolgálati, illetve jogosultsági időt, amelynek kérésére naptári évenként egyszer van lehetőség. A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek a szolgálati idő beszámítására irányuló igények elbírálása során a nyugdíj alapjául szolgáló kereseteket is beszerzik. A szolgálati idő határozat kötelező melléklete a „tájékoztató”, amely tartalmazza a társadalombiztosítási nyilvántartásban szereplő, illetve a határozat hozataláig beérkezett, a nyugellátások elbírálásához szükséges bruttó kereseti, jövedelmi adatokat.
hirdetés
hirdetés

Miért élnek egyre szélesebb körben a szolgálati idő összeszámítás előzetes lehetőségével?

A szolgálati idő kiszámítási kérelem benyújtása – figyelemmel a nyugdíjrendszer átalakítására – több okból is célszerű. A szolgálati idő előzetes tisztázása segítségével az ügyfél a számára legelőnyösebb időponttól kérheti a nyugdíj megállapítását, és nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy előzetes információ hiányában például 41 év 360 nap szolgálati idő alapján állapítják meg a nyugellátást. Ilyen esetben ugyanis a 360 nap a nyugdíj mértéke, összege szempontjából nem értékelhető, azaz „elveszik”.

Továbbá lényeges a nyugdíjjogosultsághoz előírt szükséges szolgálati időtartam, illetve a nők 40 év jogosultsági idő meglétének pontos ismerete, ami ugyancsak fontos a biztosítási jogviszony megszüntetése időpontjának megválasztásához. A nyugdíjbiztosítási igazgatóság érdemi határozatát megelőzően köteles az ügy eldöntése szempontjából lényeges tényeket feltárni, a tényállást tisztázni. Ez a bizonyítási eljárás során valósul meg, amikor lehetőség van az okmányok hiányában be nem igazolódott, de biztosításban töltött idők egyéb hitelt érdemlő módon történő bizonyítására (például tanúnyilatkozatokkal). Az igényelbírálás időtartama alatt a kérelmező még dolgozik, tehát nem ellátatlan. A nyugdíjmegállapító határozat sokkal gyorsabban meghozható, ha a szolgálati idő összeszámítása előzetesen megtörtént.

A szolgálati időt a társadalombiztosítási nyilvántartás alapján kell számításba venni. Gyakran azonban olyan időtartamokat is figyelembe kell venni a szolgálati idő kiszámításánál, amelyekről a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek nem rendelkeznek nyilvántartással, ezért az igénylőnek elsősorban ezeket kell bizonyítania, igazolnia.

Említett esetkörbe tartozóan az ügyfélnek kell igazolni, illetve benyújtania például:

nő igénylő esetében az 1968 előtt született gyermeke(i) születési anyakönyvi kivonatát,
a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán folytatott tanulmányokat igazoló leckekönyvet, diplomát,
a katonai (hivatásos vagy sorkatonai) szolgálatot igazoló katonakönyvet, egyéb okmányt,
a szakmunkás tanulóviszonyt igazoló szakmunkás bizonyítványt stb.

2012. december 31-éig még lehetőség van a szolgálati, illetve jogosultsági idő elismerési kérelem benyújtására az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (továbbiakban: ONYF) által rendszeresített 3515-271/A jelű, „szolgálati idő elismerési kérelem az 1997. évi LXXXI. tv. alapján” nyomtatványon személyesen vagy elektronikus úton.

Az intézmény megszüntetését követően milyen lehetőség lesz az ügyfeleknek a szolgálati/jogosultsági idejük előzetes megismerésére?

Ezt szabályozzák a 2012. évi CXII. törvény 26. §-ával kiegészített, 2013. január 1-jétől hatályos Tny. 96/B-96/E. §-ai. Az említett időponttól meghatározott korosztályokba tartozó biztosítottakkal/volt biztosítottakkal egy új típusú, hivatalbóli egyeztetési eljárás keretében a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek leegyeztetik és szükség esetén módosítják, kiegészítik az ügyfélre vonatkozó nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő adatállományt. A hivatalbóli adategyeztetési eljárás az 1955-1959 között született korosztályba tartozókkal indul és jövő év január 1-jétől 2014. december 31-éig tart.

Az 1960. évben vagy azt követően születettek esetében 2015. január 1-jétől ötéves korcsoportonként folytatódik az egyeztetési eljárás hivatalból történő megindítása, amelyre ötéves korcsoportonként két év áll rendelkezésre. Természetesen az érintett korosztályokon kívül születetteknek is lehetőségük van egyeztetésre, de csak kérelemre és csak elektronikus úton. Az ügyfél az egyeztetési eljárás lefolytatását naptári évenként egyszer kérelmezheti. Nem kerül sor az egyeztetési eljárás hivatalból történő megindítására, ha az ügyfél szolgálati idejét 2009. december 31-ét követően határozattal megállapították, vagy ilyen eljárás folyamatban van, részére saját jogú nyugdíjat, korhatár előtti öregségi nyugdíjat, korhatár előtti ellátást, szolgálati járandóságot, átmeneti bányászjáradékot, balettművészeti életjáradékot, vagy más, szolgálati idő alapján kiszámított ellátást állapítottak meg, illetőleg ilyen eljárás folyamatban van, vagy az egyeztetési eljárást már megindították (például kérelemre).

A hivatalból induló egyeztetési eljárás az ügyfél részére megküldött, az egyeztetési eljárás menetéről szóló értesítést, valamint a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásba bejelentett adatokról szóló kimutatást tartalmazza. Az említett kimutatásban szerepeltetésre kerülnek a biztosításban töltött időszakok, egyéb szolgálati idők, nő esetén jogosultsági idők; a foglalkoztatók adatai, az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a foglalkoztató által levont, befizetett nyugdíjjárulék; és azok a szolgálati időnek minősülő időszakok, amelyek után nem történt járulék-, illetve nyugdíjjárulék fizetés.Az említett végzés (kimutatás) átvételét követően az ügyfélnek 90 nap áll rendelkezésére a kimutatásban feltüntetett adatok jóváhagyására, illetve kérheti adatainak egyeztetését, módosítását, kiegészítését egyes biztosítási időszakok törlését, valamint az adatokkal kapcsolatban észrevételt tehet, ellenbizonyítással élhet. Figyelem, az adategyeztetési eljárás e szakaszában van arra is lehetőség, hogy a szolgálati idő elismerésnél ismertetett
  • , a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban jellegüknél fogva nem szereplő – időtartamok (katonai szolgálat, felsőfokú nappali tagozaton folytatott tanulmányok stb.) igazolására, nyilvántartásba vételére

Az adategyeztetési folyamat határozattal kerül lezárásra, természetesen a határozattal szemben jogorvoslattal lehet élni (fellebbezés az ONYF Jogorvoslati Főosztálya, másodfokú határozat ellen bírósági felülvizsgálati kereset). Csak a jogerőssé vált határozatban véglegesített adatok kerülnek bejegyzésre a hatósági nyilvántartásba. Látható, hogy az előzőek végrehajtásával fokozatosan teljes körűvé válik a nyugdíjvárományokról vezetett hatósági nyilvántartás, amely elősegíti az ügyfelek nyugdíjvárományára vonatkozó ismereteit, meggyorsítja a nyugdíjmegállapítást.

Korall54 # e-mail 2012.10.26. 08:59

avera
Régen volt még egészségügyi szakiskola, közismert néven ápolónőképző, 2 vagy 3 éves volt. Ezt nem tudom, hogy minek veszik és beszámít-e.
Az előbbivel együtt ezek nem szakmunkásképzők voltak, hanem szakiskolák.

Korall54 # e-mail 2012.10.26. 08:51

avera
Közeli ismerősöm érettségi után kétéves gyors- és gépíró szakiskolát végzett és nem számít a szolg. idejébe.

avera #   2012.10.26. 05:10

Korall 54
A szakiskola/ szakmunkásképző/ a szolgálati időbe beszámit a jogosultságiba valóban nem.

Korall54 # e-mail 2012.10.25. 23:19

NagyZizi

Nem érdemes háborognod amiatt, hogy más jobban járt, mint te. Inkább gondolj arra, hogy így is sok hosszú évvel hamarabb mehetsz nyugdíjba, mint a régi törvény szerint mehettél volna előrehozottba 61-62 évesen. Úgy saccolom, hogy 57 évesen lehetsz nyugdíjas a 40 évessel. Továbbá gondolj arra, hogy több lesz a szolgálati időd és így a nyugdíjad is. Apropó, számold ki, hogy pontosan mikorra jön ki a szolg. időd kerek évfordulója és addig dolgozzál, mert a 40-en fölüli kerek szolg. év + 2% -ot jelent a nyd. kiszámításánál, tehát ne csak a jogosultsági időre figyelj!
Mellesleg a szakiskola sem számít sehová, se jogosultságiba, se szolgálatiba, vagy az 5 év nappali egyetem sem számít jogosultságinak, csak szolg.-nak. Gondolj bele, hogy ez utóbbi esetben egy nő csak 63 évesen mehet el a 40 évessel, (54-esektől kezdve) tehát csak 2 évet nyer, míg te 6-7-8-at.

NagyZizi # e-mail 2012.10.25. 22:08

Üdvözlök Mindenkit!
Ma hallottam egy számomra érdekes dolgot ,úgy érzem hogy másokkal is meg kell osztanom.
Ugye a nők 40 éves jogosultsági idejéből kiveszik a 3 év szakmunkás évet .Én is ott végeztem ,de itt a lényeg ,hogy kétfajta szakmunkásképző volt a 70-es években,én olyanba jártam ahol minden héten volt 2 nap iskola és 3 nap gyakorlat.Én Egerben jártam.De,Budatétényben és Tokajon is volt szakm képző,de ott 1 év iskola volt folyamatosan és két év gyakorlat folyamatosan.Itt a lényeg ,hogy aki ott végzett azok közül már valaki elintézte hogy beszámítsák a jogosultsági idejébe.Ez egy Tokajban végzett illető,meg is kapta ,igaz,hogy nagy utánjárással ,de meg lett neki,sikerült elintéznie.

És én most fel vagyok háborodva,hogy neki miért jár az ami másnak nem???De most nem azért írom le ,hogy Tőle sajnálom?hanem hogy nekem és a többi ki tudja hány ezer nőnek meg nem jár ,nem számolható.

Akkor hogy is van ez? a szakm.képzők nem egyformák ,attól függ ,hol végeztünk?
Összevetve végül is akárhol végzett valaki 1 év elmélet és 2 év gyakorlat tette ki a 3 évet ,plusz 5-5 hét kötelező nyári gyakorlat,ez állítólag számolható.
Végül is tőlem elvették ,és sok mindenkitől akkor ne adják meg senkinek sem,a szakm .az szakm.ígyis,úgyis.

További szép estét!

sitimaci # e-mail 2012.10.25. 13:27
--
  • Kedves manyoka!!!----Ne értsél félre,nem rossz szándékból írom!!!----Az ONYF.hu-n ez is fent van!!!/Ez az ONYF-honlapja!/Üdv.
szafika # e-mail 2012.10.25. 10:41

Manyóka , tavaly januárba mentem nyd-ba , az évközit még nem , de a januárit már kaptam .

Korall54 # e-mail 2012.10.25. 09:43

manyóka

Az ebben az évben kezdődő nyugdíjakra nem teszik rá a korrekciót, sőt örülhetünk, ha majd 2013. jan. 1-től nem kisebb, vagy legalább nem sokkal kisebb lesz az emelés, mint a korábban kezdődött nyugdíjakra.
Aki 2012-ben ment/megy nyugdíjba, annak a 2012-es valorizációs szorzókkal számolják ki a nyugdíját és nem a régi szerint.
Én már tavaly kitöltöttem a nyugdíjkalkulátort, mintha nyd-ba mennék, valamint az idén is (kíváncsiságból, mert az idén mentem korhatár előtti ellátásra) és kb 6-6,5 %-kal jött ki nagyobb összeg. A valóságban megkapott ellátásom is kb ennyi lett.
Tehát az idei szorzókba már belekalkulálták a várható inflációt, ezt persze nem tudom, csak gondolom, ezért nem lesz korrekció.

manyoka # e-mail 2012.10.25. 09:05

Szép jó reggelt mindenkinek!
Tud nekem valamelyikőtök segiteni abban, hogy én idén márciusba mentem nyugdijba és hogy nekem is jár-e idén a novemberben kifizetésre kerülő korrekció. Hiszen nekem is a régi szerint lett megállapitva a nyugdijam akkor, és utána derült ki, hogy az infláció jóval magasabb lett.

bozsimama # e-mail 2012.10.25. 08:58

mamamacoka, juhlaci, köszönöm a válaszokat, pontosan erről a 'kettősség'ről szólt a kérdésem. Én úgy tudom, ahogy mamamacoka írta a válaszában, viszont ahogy juhlaci írta; ezt hallom most már egyre több helyről.Tehát nincs m
ás dolgom, mint várni,várni,várni....dolgozni,várni:)
Egyszer úgyis elérem a korhatárt:)Azért kösssz'

Korall54 # e-mail 2012.10.24. 20:08

juhlaci
Közlöny? Jogszabály száma, elérhetősége?

juhlaci # e-mail 2012.10.24. 19:34

bozsimama! Jól hallottad mert be fog számítani az ápolási idő. Még nem tudom ,hogy mikortól de akkor visszamenőleg is érvényesnek kell lenni. Ki kell fizetni az akkori ápolási díj 10 % át a 4 és fél évre . Huszonpár ezernek a tiz százaléka nem olyan sok, vagy lehet,hogy nincs is annyi időd hátra. Pl. ha valakinek annyi van hátra mint neked de ő elmegy most az anyukáját ápolni akkor te neked is meg kell, hogy adják a beszámítást ha kifizeted a tervezett nyugdíj járulékot

bozsimama # e-mail 2012.10.24. 15:03

maca56! Köszönöm a választ:(

Én is így tudtam, csak az a helyzet, h körülöttem /munkatársak, ismerősök/ mindenki azzal jött, hogy de, igen, járjak csak utána...,mégis beszámít. Hát ennyi, kopp!