Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

maca56 # e-mail 2012.09.18. 14:03

Kedves IKat!

Szívesen válaszolok bármely kérdésre, úgymint mások is itt a fórumon. Sajna sokan ebben a cipőben járnak. A 4o év előtt pár hónappal évvel lapátra teszik az embereket. Sokat kell még várni a nyugdíjra így és a szoc.segély csekély. Még abból is levettek. De van akinek az sem jár, és még fizetnie kell az egészségügyi szolgáltatást is a semmiből, sok éven át. Ide jutottunk. Csak addig kellettünk még a 70-es 80-as 90-es 2000-es években 37-38-39 évig fizettük az adót és a járulékokat, aztán leírnak. Sajna ez a felosztó kirovó rendszerű nyugdíj olyan mint a pilóta játék. Aki utoljára marad, annak nem jut semmi. Sok szerencsét. Maca56

IKat # e-mail 2012.09.18. 10:50

Kedves Maca56! Köszönöm a választ, egy kicsit megnyugtattál, de hogy én befizessem a járulékot egy vállalkozónál aki bejelent, szinte lehetetlennek látszik, egyedülálló vagyok a lányom épp elkezdett dolgozni, az is nehéz lesz, hogy a rezsit kifizessem és jusson ennivalóra. De azért köszönöm.

szafika # e-mail 2012.09.18. 10:25

Ani , ha az a 39 év 118 napod egyben jogosultsági idő is , akkor mindenképpen szerezned kellene hozzá még annyi napot , h kijöjjön a kerek év , mert a 40 évessel másképp nem tudsz elmenni nyd-ba ! Az álláskeresési nem számít bele , csak a munkával töltött idő, meg a gyes-gyed . Kértél már szolgálatiidő megállapítást a K01-es nyontatványon ? Ha volna valaki vállalkozó , aki bejelentene a vállalkozásába , akkor biztosan össze tudnád szedni a hiányzó időt , mert különben csak 64.5 évesen tudnál nyd-ba menni !

Ani56 # e-mail 2012.09.17. 21:29

1956-ban születtem, 2012 dec.14-én megszünik a munkaviszonyom. Akkor 39 és 118 nap munkaviszonyom lesz. Kérdésem, hogy kérhetem-e a nyugdíjazásomat, vagy álláskeresési járadékra menjek inkább - beszámít-e a 40 év munkaviszonyba vagy sem.
Köszönettel
Ani56

juci54 # e-mail 2012.09.17. 20:48

Szeretném megkérdezni, ha prémium évek alatt beteg az ember és orvosi papírja van ha nyugdíjba megy akkor ezt az időt is beleszámolják a nyugdíjba?Hiszen betegállomány nincs távolléti díjat kell fizetni rá. Köszönettel Palkó Istvánné

maca56 # e-mail 2012.09.17. 16:17

IKat
Természetesen kapsz nyugdíjat a 38 évedre nem is akármilyet. A nyugdíjhoz jelenleg elég 20 év és sőt 15 év is a résznyugdíjhoz. Mostmár csak azt kell megvárnod, hogy betöltsed a reád irányadó nyugdíjkorhatárt. Ha jogosult vagy rá akkor a reád irányadó nyugdíjkorhatár előtt 5 évvel igényelheted a nyugdíj előtti álláskeresési segélyt ami azért több mint az FHT /ennél évente 30 nap munkát kell igazoni, különben megvonják/ vagy a rendszeres szoc. segély. Azért nincs minden veszve. Lehet, hogy el is tudsz helyezkedni. Vagy próbálj találni egy vállalkozót aki befizeti utánnad a járulékokat. Azaz hogy inkább Te. Jövőre a tartós munkanélkülienek /6 hó/ 3 évig járulékmentesség lesz /28 % munkáltatói járulék, állítólag 100 e Ft-ig/ Ezzel már spórolhatsz. A többi minimál bér után nem olyan sok. Kb. havi 32 e Ft. Igaz 2 év alatt már 1 milla, de ha tudnád miből fizeni, akkor 2 év múlva nyugdíjas lehetsz. Sok sikert.

szafika # e-mail 2012.09.17. 07:28

... elvileg ?! és gyakorlatilag ? = + a jövő titka ??!! Szomorú ! ha ma azoknak nem akarnak adni bármilyen ellátást aki dolgozott , fizetett egy életen át !! munkát már nem talál , harácsolni meg nem volt miből , nem úgy , mint a politikus " uraknak ?! "

ObudaFan # e-mail 2012.09.16. 22:52
IKat # e-mail 2012.09.16. 20:53

Sajnos létszámleépítés miatt felmondtak nekem, már megkértem a 40 éves jogosultsághoz az időmet, ezek szerint 2 évet kellene még munkaviszonyban töltenem, hogy jogosult legyek nyugdijra. Az a kérdésem, ha nem kapok semmilyen munkát, és munkanélkülin leszek 90 napig, utána meg szociális segélyen egészen a számomra megállapitott 64 és fél éves koromig, akkor fogok kapni nyugdíjat, vagy engem már teljesen leirnak, és nem leszek jogosult semmire, hiába dolgoztam ennyi évet?

bimbus # e-mail 2012.09.08. 09:43

Dec. eljsejével megyek 40 év munkaviszony után nyugdíjba. Április elsejével megkezdtem a felmentési idő(8 hónap) letöltését, amit aug. 1-től munkavégzés nélkül töltök. A munkáltatóm szerint az új Mt.-vel megszünt júl. 1-vel az átlagkereset. Ezért a felmentési időm hátralévő részére az átlagkereset helyett távlléti djazással számol, ami engem hátrányosan érint. A munkáltatóm jogszerűen jár el, hiszen már megkezdtem a felmentési időm letöltését? A törvény visszamenőleges hatályú? A ki nem vett szabadságom megváltását is távolléti díjjal fogják elszámolni?

fagyongy55 # e-mail 2012.09.07. 14:48

Katica 54
Bármikor lekérheted.Az ajánlat nem csak nőkre vonatkozik.

Gabicsek #   2012.09.07. 12:55

bukfenc2!
És is elhelyezkedtem részmunkaidőben úgy, hogy még nem volt határozatom, a tb. kiskönyvem pedig még náluk volt.
Azt mondták, ha megjön a határozat és visszaküldik a kiskönyvet, majd akkor odaadom.

szafika # e-mail 2012.09.07. 12:37

Katica , az utóbbi néhány évben évente 1x le lehetett kérni bárkinek a szolgálatiidő elismerési kérelmet a nyufitól.

bukfenc2 #   2012.09.07. 11:29

Gabicsek! Köszönöm a válaszodat!
Valaki azzal ijesztgetett, hogy amíg nem kapom meg a "Teljesítő határozat" -ot, addig nem tudok visszamenni, és az kb. 1 hónap!
Az igazság az, hogy fogalmam sincs, hogy munkahelyi felvételkor, milyen papír kell a munkáltatónak!

Gabicsek #   2012.09.07. 10:52

bukfenc2!

A munkáltató fog kiadni papírokat + a tb. kiskönyvet. A nyugdíjkérelmi nyomtatványt kitöltöd, megtalálod az onyf. honlapján:

https://e-ugyintezes.onyf.hu/…kulframe.asp

K02-es nyomtatvány. Ezután ezt a nyomtatványt a munkahely által kiadott összespapírral beadod a nyugdíjbiztosító intézetnek.
Utána ha minden igaz, egy hónapon belül megkapod a határozatot.

Azon a napon nem állhatsz biztosítási jogviszonyban, amikortól kéred a nyugdíjazásodat. Utána már elhelyezkedhetsz, mint nyugdíjas.

tények55!
Egy évben a minimálbér 18-szorosát lehet keresni, ha ezt eléred, következő hónaptól fel kell függeszteni a nyugdíjad dec. 31-ig. A minimálbér 93.000.-.Ft., ezt szorozd be. Természetesen ez a bruttó, mindenféle vonások nélkül.Hogy ez mennyi időt jelent, ezt majd neked kell tudnod, hisz nem egyformán keresünk:)

csufi99!
Tudom, hogy véleményt kértél, csak azzal sajnos nem vagy előbbre. Amiket itt korábban olvastam, sokszor elfogadták a tanúkat. Nem tudom, hogy a te esetedben miért nem.

bukfenc2 #   2012.09.07. 08:24

Üdv. Mindenkinek !

12-én szerdán dolgozom utoljára!
Meg tudná mondani valaki, hogy mi a menete a nyugdíjazásomnak?
Nekem kell elvinni a munkáltatótól kapott papírokat /és mik azok/ vagy a munkáltató küldi a NyUFI-hoz?
Remélem minden papírom rendben lesz, hiszen elszámoltattam az éveimet, 1 héttel haladtam túl a 41 év szolg.időt, és a 40 évessel megyek el nyugdíjba!
Jó volna tudni, ha valaki megmondaná, hogy mennyi idő múlva mehetek vissza dolgozni????
Nem találtak helyettem még mást, feltétlen át kell adnom a munkát, viszont nem szeretnék fizetés nélkül dolgozni, mégha rövid ideig, akkor sem!

katica54 # e-mail 2012.09.07. 08:03

Kedves fagyongy55!
Abban kérném a segítségedet,h a férjem 1954.ajánlatos lekérni a szolgálati idejét, vagy csak a nőkre
vonatkozó javaslod?
Úgy egyébként mikor kérhetem meg részére szolgálati időt?
Üdv. és Köszönet az infót.

fagyongy55 # e-mail 2012.09.06. 16:16

Én úgy értelmezem,hogy megszűnik a szolgálati idő lekérés ezt központilag fogják megoldani le van írva hogy melyik korosztályt mikor. a nyugdíjkorhatárokhoz van szabva szerintem . A véleményem szerint az 54 esek minél előbb kérjenek még az idén,mert ha ez beindul nem tudom hogy foglalkoznak-e egyedi esetekkel,vagy csak kivételesen

csufi99 # e-mail 2012.09.05. 16:13

Gabicsek!
2012. január óta folyik az ügyem, első fokon két mondattal,II.fokon szintén két mondatban elutasítottak, bár eltér a két mondat. Nyári munkaviszonyaim igazolására csak a tanúk maradtak, csoda, de találtam még tanúkat. Minden időszakra két (semmi nem írja elő, hogy kettő kell...) tanú, egybehangzó nyilatkozatok minden fő és részlet kérdésben, a tanúk nem is egy településen voltak. A nyugdíjjal már nincs mit egyeztetnem. Nem írnak le semmit, de ezek szerint én és még 7 ember hazudik, azért ez vicces, törvények és azok elvei nem vonatkoznak rájuk..Max. mehetek bíróságra..Véleményt kértem csupán.

fagyongy55 # e-mail 2012.09.05. 15:39

Adatok a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban: így tájékozódhat

Molnár László

2012.09.05., 12:00 Frissítve: ma, 10:18 287

Az Európai Unió tisztviselőinek és más alkalmazottainak nyugdíjbiztosítási átutalásáról és visszautalásáról, valamint egyes nyugdíjbiztosítási tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2012. évi CXII. törvény 26. §-a tartalmazza a nyilvántartás adatainak új típusú egyeztetését és a szolgálati idő, jogosultsági idő igazolását.

A változtatás 2013. január 1-jétől él és egyidejűleg hatályon kívül kerülnek meghatározott jelenlegi szabályok, így a szolgálati elismerés lehetősége, valamint a nyilvántartásból való adatkérés.
hirdetés

Az említett időponttól, meghatározott korosztályokba tartozó biztosítottakkal, volt biztosítottakkal (továbbiakban: biztosított) egy új típusú, hivatalbóli egyeztetési eljárás keretében a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek leegyeztetik és módosítják a nyugdíj-várományokról vezetett hatósági nyilvántartás adatállományát.

Az említett eljárás az 1955-1959 között született korosztályokba tartozókkal indul és kétévente öt-öt korosztályt érintően folytatódik tovább. Ezzel fokozatosan teljes körűvé válik a nyugdíj-várományokról vezetett hatósági nyilvántartás.

A törvényhely értelmében az 1954. december 31-ét követően született biztosítottakkal a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a biztosított, biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyaira és kereseteire, jövedelmeire vonatkozó, nyilvántartásba bejelentett adatokat a biztosítottal hatósági eljárás keretében egyezteti.

Az egyeztetési eljárás a biztosított elektronikus ügyintézés keretében benyújtott kérelmére vagy hivatalból indul. A biztosított egyeztetési eljárás lefolytatását naptári évenként egyszer kérelmezheti.

A kérelem benyújtását, illetve az egyeztetési eljárás hivatalbóli megindítását követő tíz napon belül a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a biztosítottat értesíti az eljárás menetéről, továbbá részletes kimutatást küld az általa nyilvántartott következő adatokról:

• a biztosításban töltött időszakok, egyéb szolgálati idők, nő esetén jogosultsági idők,
  • a foglalkoztatók adatai,
  • az 1987. december 31-ét követő időszakra vonatkozóan a foglalkoztató által levont, befizetett nyugdíjjárulék, és
  • azok a szolgálati időnek minősülő időszakok, amelyek után nem történt járulék-, illetve nyugdíjjárulék fizetés.

A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv az egyeztetési eljárást határozattal zárja le.

A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv – a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv vezetője által jóváhagyott ütemterv szerint – 2014. december 31-éig köteles hivatalból megindítani az egyeztetési eljárást az 1955. és 1959. között született biztosítottak esetében. Az 1960. évben vagy azt követően született biztosítottak esetében 2015. január 1-jétől ötéves korcsoportonként kell az egyeztetési eljárást hivatalból megindítani. Egy ötéves korcsoport kiértesítésére két év áll rendelkezésre.

Az egyeztetésre az érintett korosztályon kívül születetteknek csak kérelemre, csak elektronikus úton van lehetőségük. A lezárt adategyeztetési eljárást követően az adatokból hatósági bizonyítvány adható ki, a biztosított kérésére.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban: Tny.) az ügyfelek részére jelenleg a következő tájékozódási lehetőségeket biztosítja.

A biztosítottak (volt biztosítottak) a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő adataik megismerésére – a jelenleg hatályos előírások értelmében – háromféle módon jogosultak:

• kérhetik szolgálati, illetve jogosultsági idejük határozattal történő megállapítását (elismerését),
  • gyakorolhatják betekintési jogukat, valamint
  • igazolást kérhetnek a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásba róluk bejelentett adatokról.

(A nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban rögzített adatokból a bíróság, ügyészség, a bűnüldözés és a büntetés-végrehajtás szervei, a nemzetbiztonsági szolgálatok, adóhatóságok és más államigazgatási szervek is jogosultak – jogszabályi felhatalmazásnak megfelelően – adatot igényelni.)

Szolgálati, illetve jogosultsági idő elismerési kérelem (Tny. 68. §)

2012. január 1-jétől hatályos előírások értelmében a biztosított (volt biztosított) a nyugdíjmegállapító szervtől kérheti a szolgálati idejének, továbbá nők esetében az öregségi teljes nyugdíjra jogosító legalább 40 évbe beleszámító jogosultsági idejének megállapítását.

A nyugdíjmegállapító szerv határozatban állapítja meg az elismert szolgálati, illetve jogosultsági időt. A biztosított a szolgálati, illetve jogosultsági idő határozattal történő elismerésének kérésre naptári évenként egyszer jogosult.

(A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek feladatai szempontjából érdemes megemlíteni, hogy 2010. december 31-ig a biztosított (volt biztosított) csak a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkort megelőző tíz éven belül élhetett szolgálati idő elismerési kérelemmel. Életkortól függetlenül kérhette viszont a korkedvezményre jogosító idejének határozattal történő megállapítását.)

A szolgálati, illetve jogosultsági idő elismerési kérelem benyújtására az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (továbbiakban: ONYF) 3515-271/A jelű „Szolgálati idő elismerési kérelem az 1997. évi LXXXI. tv. alapján” című nyomtatvány szolgál, amely egyaránt benyújtható:

• az Ügyfélkapus jogosultsággal rendelkezők számára az ONYF honlapjának Elektronikus Ügyintézés menüjéből, vagy
  • a Nyomtatványtár „K01” számú nyomtatványán kinyomtatható és kézzel kitölthető, illetve számítógéppel kitölthető, és azt követően kinyomtatható változatban hagyományos postai úton, illetve személyesen az ügyfélszolgálatokon.

A kérelemhez csatolni kell a biztosított által feltüntetett, a nyugdíj-megállapító szerv nyilvántartásában nem, vagy eltérő tartalommal szereplő szolgálati, illetve jogosultsági időre vonatkozóan az igénylő rendelkezésére álló igazolásokat, okiratokat.

tények55 # e-mail 2012.09.05. 10:40

Kedves Mindenki!

A végehez közeledem, 42 év után október 1-től nyugdíjas leszek. Most egy keveset pihizek, utána folyt.köv.

Mindenkinek őszintén köszönöm az eddigi segítséget. Nagyon sok segítséget kaptam, személyre szólót is, és máok üzeneteiből is tudtam szemezgetni.

Most abban szeretnék segítséget kérni, mert a neten már bogarásztam, de v.színűleg rosszul keresem, azt nem tudom megtalálni igazán, hogy most akkor 1 évben a minimálbér 18x lehet keresni? Ebből lejön a járulék? Mennyi időt jelent ez, napi 8 óra, vagy valami más bosztás, szóval semmit nem tudok. Kérem aki tud segítsen!

Köszönöm előre is!

Gabicsek #   2012.09.05. 10:34

És ebben mi mit tudnánk segíteni? A nyugdíjbiztosítóval kéne ezt egyeztetned.

csufi99 # e-mail 2012.09.05. 09:38

Ismét kérdezem, a szolgálati idő- helyesebben munkaviszony igazolásakor a legtöbb tanúval igazolt időt elutasítják, az indok mindig valamilyen szubjektív módon kreált indok, jogszabállyal alátámasztani nem tudják. Tudtommal még az sem előírás, hogy két tanú legyen, nem elég a saját nyilatkozta+ két tanú sem, valamibe mindig belekötnek, ami nem valós.A nyilatkozat és sok tanú nyilatkozata minden kérdésben egyforma és egyértelmű, részlet kérdésekben is. Ok: közvetett tudomás, fizikai munkának nem közvetlen munkatársa az ott dolgozó bérszámfejtő, mert az irodai dolgozó és lehetne sorolni. Mérlegelés rendbe lenne, de a mérlegelés minden esetben arra irányul, mivel utasítsák el..ez egy általános tapasztalat ismerősi körben. Legtöbben beletörődnek.. Rendben van ez így?

szafika # e-mail 2012.09.05. 08:52

Ditke , az a legbiztosabb , ha telefonálsz ,de ha idén már volt " szolgálatiidő elismerés " kérelmed, v tavaly , ott már szerepel a jogviszony szerint kiszámolt idő is .

Lyonee #   2012.09.05. 07:33

A netes kalkulátorokba nem tudjátok beleírni, hogy 2012 szept 4-n megszűnt a jogviszony, ezért kell a visszalévő időt kiesőnek írni 2012-re. A nyugd. bizt. programja minden extrém esetre fel van készítve (munkanélkülivel lesz nagyobb a nyugdíj, vagy anélkül, prémiumévekkel vagy anélkül, stb.), munkaviszony megszűnés ideje. Tehát ki tudja számolni, hogy 2012-ben mennyi a szolgálati és jogosultsági idő.
A netes kalkulátorok ennek ellenére nagyon jók, néhány ezer forintos az eltérés, az átlag felhasználó nem biztos, hogy tudná használni, ha túlságosan bonyolultak lennének.