Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

avera #   2012.11.07. 06:24

Gabriella55 és Mázlista54 gratulálok és köszöntelek Benneteket a negyvenesek nyugdijas táborában.A nyugdijas évekhez jó egészséget és szép tartalmas éveket kivánok.
Vera

mazlista54 # e-mail 2012.11.06. 17:53

Sziasztok !!

Mint boldog nyugdíjas köszöntelek benneteket ! Csak úgy bekukkantottam a lapra "megint" és mit látok? Veci ismét segítő kezet nyújt a rászorulóknak! Hol voltál eddig Veci?

Gabriella55 # e-mail 2012.11.06. 17:18

Sziasztok 40-esek!
Örömmel teszem közzé, hogy október 4-től én is nyugdíjas vagyok! Már minden papírt megkaptam, sőt már az első nyugdíjat is!
Szép napot mindenkinek!

koviubi # e-mail 2012.11.06. 12:35

Kedves Gabusch!
Kösz a hozzászólást, olvastam az új nyugdíjtörvényt, és megpróbáltam meg is érteni (már amennyire egy nem jogi végzettségű földi halandó egyáltalán értheti), de nem találtam meg benne azt a passzust, hogy a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (pl. megbízás) beleszámít-e a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásához szükséges 40 év jogosultsági időbe. Ezt a megfogalmazást egy honlapon találtam: az tartozik bele a "40 évesbe", amely keresőtevékenységgel járó biztosítási, vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony (munkaviszony, közalkalmazotti, közszolgálati, kormány-tisztviselői jogviszony, egyéni vagy társas vállalkozói idő, stb.). Lehet, hogy ez a "satöbbi" a felsorolás végén? Számomra nem derül ki, ezért kérdeztem meg a szakembert.
Üdvözlettel: Koviubi

koviubi # e-mail 2012.11.06. 12:14

Kedves Veci!
Köszönöm a tájékoztatást, sokat segítettél, már ami azt illeti, hogy a megbízási szerződéssel is "ketyeg a 40 éves órám". Sajnos, manapság olyan helyeken is csak megbízással akarnak foglalkoztatni, ahol nem egy konkrét munka elvégzésére szól a szerződés, amit önállóan végez az ember, hanem ami nem önálló tevékenység. Megbízás esetén például nincs fizetett szabadság, ha egy nap nem dolgozol, mert valamilyen elintéznivalód van, arra a napra nem kapsz pénzt, hanem a távolléteddel "eltapsolsz" egy napi bért.
Üdvözlettel: Koviubi

Veci #   2012.11.05. 22:18

koviubi
A nők 40 évesébe beleszámít a megbízási szerződéssel szerzett jogviszony. Nekem ezt a tájékoztatást adták a Nyugdíjbiztosítónál.

Üdvözlettel Veci

gabusch # e-mail 2012.11.04. 21:53

Kedves 58 éves Koviubi !
2011.november 28-n éjjel fél 12-kor megszületett egy nyugdíjtörvény..ezt olvasgasd szorgalmasan és minden kiderül belőle.
Üdv

koviubi # e-mail 2012.11.04. 18:52

Kedves Veci!
58 éves nő vagyok és három éve álláskereső. Keservesen gyűjtögetem a szolgálati időmet, de tanácsot szeretnék kérni egy olyan, foglalkoztatással kapcsolatos dologban, amelyre nem találtam meg a választ, és amellyel kapcsolatban döntenem kell. Beleszámít-e a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (pl. megbízás) a szolgálati időbe, ha a nyugdíjjárulékot levonták belőle? Ugyanez a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony (pl. megbízás) beleszámít-e a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásához szükséges 40 év jogosultsági időbe?
Válaszodat előre is köszönöm,
üdvözlettel: Koviubi

riquiqui # e-mail 2012.11.03. 20:59

:((

szafika # e-mail 2012.11.03. 20:28

53-asok csak 63 évesen mehetnek el , sajnos az 52-eseknél se mindenkinek sikerült .

riquiqui # e-mail 2012.11.03. 20:14

Sziasztok! Nekem a 40 évvel sikerült :))
Arra keresek választ, hogy 1953-ban született férfiember legkorábban mikor mehet nyugdíjba, akár csökkentettel is?
Aki tud segítsen.
Előre is köszönöm a válaszokat.

sitimaci # e-mail 2012.11.02. 06:58
Szia fagyongy!-
  • Örülök hogy megtaláltad és remélem,hogy számodra kedvező lesz!---Nem tudtam biztosra,de most is úgy emlékszem,hogy az MSZP.a Horn kormány idején döntött úgy,hogy 2013-tól/!!!/ megváltoztatja a számítási módot!Ezt a jó múltkor a Fidesz eltörölte!Amúgy sokan az MSZP.-nek köszönhetik,hogy nem tudtak kettő-három évvel ezelőtt nyugdíjba menni,mert ők növelték meg a nyugdíjkorhatárt és alakította át azt,hogy ki mikor mehet el 37-40 éves munkaviszonnyal,illetve már csak 42-vel!Az MSZP.idején volt az,hogy állandóan eltolódott a nyugdíjazásunk!Így sok embernek rákellet húzni még egy pár évet!És kitudja azt,hogy mi jött volna még!!!Most meg már minden át lett alakítva "rendesen"!!!Ezzel nem a FIDESZ.-t védem,csak tényként közlöm!---Ámbár nagyon sok Nő akik eltudtak menni és ezután is elmehetnek, a 40-éves nyugdíjba,/amit ugye ők vezettek be/örülnek és hálásak érte!!!Sokunknak szerencsénk volt,még annak ellenére is,hogy megvolt a 42-43 éves munkaviszonyunk!Mert mindenhez kel a szerencse is!!!!---Szia.Üdv.
fagyongy55 # e-mail 2012.11.01. 12:39

Sorstárs55 nagyon szépen köszönöm a linket, igaz hogy előtte jártam ott de sehogy sem sikerült az 2013 évre szóló táblázatot megtalálnom.Valószínű idegességemben bénáztam még egyszer köszi.

sorstárs55 #   2012.10.31. 18:14

http://www.tbellatasok.abbcenter.com/?…

A nyugdíj összege a 2012. december 31-ét követően megállapításra kerülő nyugdíjak esetében
Az öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati időtől és az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegétől függ.
Az öregségi nyugdíj összege az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének [22. § (10) bekezdése] a megszerzett szolgálati időhöz tartozó százaléka, az alábbi táblázat szerint. [Tny. 20. § (1)- (2)]
Szolg. idő Havi átlag
%.-a Szolg. idő Havi átlag
%.-a
15 év 43,0 22 év 57,0 29 év 67,0 36 év 74,0 43 év 86,0
16 év 45,0 23 év 59,0 30 év 68,0 37 év 75,5 44 év 88,0
17 év 47,0 24 év 61,0 31 év 69,0 38 év 77,0 45 év 90,0
18 év 49,0 25 év 63,0 32 év 70,0 39 év 78,5 46 év 92,0
19 év 51,0 26 év 64,0 33 év 71,0 40 év 80,0 47 év 94,0
20 év 53,0 27 év 65,0 34 év 72,0 41 év 82,0 48 év 96,0
21 év 55,0 28 év 66,0 35 év 73,0 42 év 84,0 49 év 98,0
50 év vagy annál több szolgálati idő esetén a nyugdíj összege a havi átlagkereset 100 százaléka

Az öregségi teljes nyugdíj összege nem lehet kevesebb az öregségi nyugdíj külön jogszabályban meghatározott legkisebb összegénél. Ha az öregségi teljes nyugdíj alapját képezõ havi átlagkereset az öregségi nyugdíj külön jogszabályban meghatározott legkisebb összegét nem éri el, az öregségi teljes nyugdíj összege azonos az alapját képezõ havi átlagkereset összegével.
A fenti bekezdésben foglaltak nem alkalmazhatók, ha az öregségi nyugdíj kiszámítása során figyelembe vett szolgálati idõ a 39. § szerinti arányos elismerés miatt nem éri el a húsz évet. [Tny. 20. § (3)- (4)]

Az öregségi nyugdíj összege - az alábbi bekezdésben foglalt kivétellel - az annak alapját képező havi átlagkeresetnél több nem lehet.
Aki húsz év szolgálati idővel rendelkezik és a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül legalább 30 naptári napra szolgálati időt szerez, nyugdíjnövelésben részesül. A nyugdíjnövelés mértéke minden 30 nap után az öregségi nyugdíj 0,5 százaléka.
A fenti bekezdésben meghatározott nyugdíjnöveléssel az öregségi nyugdíj a megállapítása alapjául szolgáló havi átlagkeresetet meghaladhatja. [Tny. 21. § (1)- (3)]

Ha a biztosított, volt biztosított magánnyugdíjpénztár tagja, az öregségi nyugdíj összegét úgy kell megállapítani, hogy a fenti §-ok alapján kiszámított nyugdíjösszeget meg kell szorozni az 1. mellékletben meghatározott szorzószámmal.

1. melléklet Sz = h + (1-h) * 0,75, ahol: Sz = az alkalmazásra kerülő szorzószám értéke, és a 2010. szeptember 30.-át követően szerzett szolgálati idő h = ---------------------------------------------------------------------------------
  • a teljes elismert szolgálati idő

A h értékének kiszámítása során a számlálóban és a nevezőben megjelölt időtartamot is napokban kell meghatározni, és a hányadost két tizedes jegyre kell kerekíteni.
Ha a magánnyugdíjpénztár a tag egyéni számláján lévõ – törvényben meghatározott esetben csökkentett – összeget a magánnyugdíjról és a magánnyugdíjpénztárakról szóló 1997. év LXXXII. törvényben (a továbbiakban: Mpt.) foglaltak szerint az öregségi nyugdíj megállapítását követõen az államháztartás részére utalja át, az öregségi nyugdíj összegét a fenti §-okban foglaltak szerint, a megállapítás kezdõ idõpontjára visszamenõlegesen módosítani kell. [Tny. 21/A. § (1)- (2)]

A saját jogú nyugellátásban részesülő személy - ideértve azt a személyt is, akinek nyugellátása a 83/A-83/B. § szerint szünetel - nyugellátását kérelemre saját jogú nyugdíjasként történt foglalkoztatása, illetve egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenysége alapján a naptári évben elért, nyugdíjjárulék-alapot képező kereset, jövedelem összege egytizenketted részének 0,5 százalékával növelni kell.
A növelést megelőző naptári év előtt elért keresetet, jövedelmet az országos bruttó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve a növelést megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani.

A saját jogú nyugellátásban részesülő személy kérelmére a nyugellátását a fenti bekezdés szerint kell növelni akkor is, ha arra a jogosultságot korábban, azóta megszűnt rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj vagy rehabilitációs járadék mellett szerezte.
A saját jogú nyugellátás mellett folytatott kereső tevékenység időtartama szolgálati időként nem vehető figyelembe.

A növelésre irányuló kérelmet évente egy alkalommal, legkorábban a kereset, jövedelem megszerzését követő naptári évben lehet benyújtani.
Ha a növelés iránti kérelem több naptári évben megszerzett keresetre, jövedelemre vonatkozik, a növelés összegét naptári évenként kell meghatározni. [Tny. 22/A. § (1)-(3)]

sorstárs55

sorstárs55 #   2012.10.31. 18:06

Fagyöngy55!

Nyisd meg az alábbi linket, utánna kattins a linken a dátum feletti „A nyugdíj összege”-re aholrészletes magyarázat van.

1.http://www.tbellatasok.abbcenter.com/?m=Nyugd%EDjbiztos%EDt%E1s&al=A+nyugd%EDj+%F6sszege

2.A nyugdíj összege
Aug 29. 09:35

sorstárs55

sorstárs55 #   2012.10.31. 17:57
sorstárs55 #   2012.10.31. 17:42

Fagyöngy55!

http://www.google.hu/url?…

sorstárs55

fagyongy55 # e-mail 2012.10.31. 16:38

Köszi megnyugtattál , már azt hittem,hogy félre informáltam, mert a napokban valami badarságot olvastam.

fagyongy55 # e-mail 2012.10.31. 15:56

Aki biztosan tudja légyszi válaszoljon. Marad a nyugdíjszámítás 2013.-ban pl 40 évre 80% vagy a mostanában oly sok törv változásban mégis csak az eredeti 2013 ra szóló 66 % maradt, egy nagyon jó ismerősömnek fontos, hogy 2012 dec 31 től kérje vagy ráér mikor lejár a felmentési ideje, mert akkor inkább lemond róla.

Anna-Mária54 # e-mail 2012.10.30. 17:19

Kedves Veci !

December végével szeretnék elmenni a nők 40 éves nyugdíjába. Azt szeretném kérdezni, hogy ha december
31-el megyek nyugdíjba, az idei évet veszik-e figyelembe a nyugdíj kiszámításánál, vagy 2013-at.
Azért szeretném ezt pontosan tudni, mivel ugy hallot-
tam, hogy jövőre 18 %-kal csökkentik a nyugdíj kiszá-
mítását.
Tavaly, tehát 2011. december 31-én már megvolt a 40
év 9 napom. Ha idén december 31-én megyek nyugdíjba
mire számíthatok a nyugdíj kiszámításánál és ez a + 1 év + 2 %-ot jelent?
Előre is köszönöm a válaszodat.

Anna-Mária54 # e-mail 2012.10.30. 16:19

Vecitől szeretném megkérdezni:

December végével szeretnék elmenni a nők 40 éves nyug-
díjába.Azt szeretném megkérdezni, hogy ha december 31-el megyek nyugdíjba az idei évet veszik-e figyelmbe a
nyugdíj kiszámításánál, vagy a 2013-as évet?
Azért szeretném ezt pontosan tudni, mivel úgy hallot-
tam, hogy jövőre 18 %-kal csökken a nyugdíj kiszámí-
tása.
Tavaly tehát 2011. december 31-el márt megvolt a 40 év
9 napom. Ha idén december 31-én megyek nyugdíjba ez a
plusz 1 éves jelent-e + 2 %-ot ?

Tehát azt szeretném tudni, hogy érdemes-e kivárnom a
december 31-ét, vagy egy-két héttel előbb menjek el?

Előre is köszönöm a választ!

mamamacoka #   2012.10.30. 08:29

A facebookon találtam egy ismerősnél az ajánlást, én meghallgattam, számomra sok újat nem mondott, sajnos az adás valódi időpontjában nem tartózkodtam itthon, így nem tudtam feltenni az engem érdeklő kérdéseket, amelyekre senki sem tud biztos választ adni, és csak majd az idő forogja ki, szóval azért ide teszem, mert hátha van valaki akinek segítség :

‎"2012.október 25-én a Kossuth rádió Napközben adása a jelenlegi nyugdíj-kérdésekkel foglalkozott.
Ajánlom azoknak az ismerőseimnek, akik a közeljövőben tervezik a saját nyugdíjaztatásukat, mert vannak tisztázatlan kérdések, a kiszámítások és a jogosultsági időkkel kapcsolatban.

Nem biztos, hogy minden kérdésére választ kapunk, de egy tájékozódásnak megfelel és hasznos.
Magyar Rádió Hangtár
hangtar.radio.hu "

szafika # e-mail 2012.10.30. 03:40

Zizi, nehogy azt hidd , h csak a pasik vannak erről lesújtó véleménnyel , akad a másik oldalon is nem kevés , pedig javítjuk a statisztikát ! Én a pasiknak is megadnám ezt a lehetőséget , h 40-2-3-4 év után hadd pihenjenek ők is , hadd legyen a fiataloknak is lehetőségük, h dolgozzanak !

NagyZizi # e-mail 2012.10.29. 22:21

Üdvözlöm a fórumozókat!
Csak pár mondatot szeretnék írni ,régebbi leveleket olvasgattam és találtam benne olyat ,akinek a nők 40 éves nyugdíjával van baja. Biztos Ő férfi lehetett!
Nahát akkor ,megnézném én azt a Férfit aki 2-3 gyereket felnevel,mellette ellátja a háztartást ,bevásárol ,és még munkahelyen is helyt kell állnia.esetleg még Apósról vagy Anyósról is gondoskodnia kell.
Nem hiszem ,hogy ez menne nekik.
Tisztelet a kivételeknek ,mert azért ők biztosan vannak,de elenyésző százalékban.
Végül is nem kéne a Nőktől ezt a kis jót sajnálni,mert IGENIS MEGÉRDEMELJÜK! a dupla műszakokért.

Ödv.

sitimaci # e-mail 2012.10.29. 15:37
--
  • Nemrég olvastam,"kormányközeli" oldalon!----A Nők 40-éves nyugdíjba meneteli lehetőségét,CSAK 2/3-dal LEHETNE ELTÖRÖLNI!!!----Ez jó hír,bár "nem azoknak" akik ugyan ezt a HARMADOT SZERETNÉK ELÉRNI 2014-ben,hogy megint átváltoztassák az egész országot!!!----Igaz? Üdv.