Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

hunorka # e-mail 2012.03.15. 10:37

Kérdések:
1./ 1950-ben született nő, 2000.decembere óta III.csop.ba tartozó rokkantnyugdíjas, most a módosítások miatt kérnie kell, hogy a nyugdíját öregségi nyugdíjként folyósítsák tovább?
2./Kedvezményes utazási utalványra nem jogosult hiába töltötte be a 62-ik életévét januárban?
3./ Amennyiben kérni kell, hogy öregségi nyugdíjként kapja az ellátást a továbbiakban nem lenne-e érdemes újra számoltatni a nyugdíj összegét, mivel 2000.dec.29-ig 33év 15 nap szolgálati idővel rendelkezett. Előrehozott nyugdíjra 2007. januártól jogosult.
2007.dec.29-ig 40 év a szolgálati ideje,
2011.decemberében 44 év, van két gyermeke (+ 2 év).
40 év szolgálati idő után évente +1,5 százalékkal magasabb összeg jár.
4./ A fentiek alapján érdemes-e újra számoltatni a nyugdíjat?
5./ A (MÁV)kedvezményes utazási utalványt is kérni kell? eddig minden év márciusában kiküldték.

Veci #   2012.03.15. 04:15

aniko07
IGEN, de kb. nem járnál jobban jövőre.

Üdvözlettel Veci

aniko07 # e-mail 2012.03.14. 19:35

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérek
Július -tól korhatár előtti ellátott leszek

39 éves szolgálati idővel,nem várom meg a 40 évet ,mert csak rosszabul járnék....
de ha visszamegyek (2 hét pihenés útán) dolgozni ,még egy évet és akkor kérhetem a nyugdíj újraszámolását,nem reménykedek hogy több lesz ,de egy próbát megér
Kérdésem hogy ez így kivitelezhető?

kösz a segítséget.

Veci #   2012.03.14. 18:49

Feltétlen a figyelmedbe ajánlom, a legjobban ismerik a témát: http://szepkor-nyugdij.hu/Tanácsadás.php

Üdvözlettel Veci

Veci #   2012.03.14. 18:48

http://szepkor-nyugdij.hu/Tanácsadás.php

Üdvözlettel Veci

zellerke20 # e-mail 2012.03.14. 18:07

Sziasztok!
Új fórumozóként szeretnék kérni egy kis segítséget Édesanyám nyugdíjazásával kapcsolatban. Mivel kicsit komplikált az ügy és annyi kérdésem van, hogy meg sem tudom számolni, talán a személyes jogi konzultáció lenne a legegyszerűbb.
Ezért azt kérném, ha ismer valaki olyan megbízható jogi tanácsadót, akinek van tapasztalata az aktuális jogi környezetben és akivel személyesen tudnánk egyeztetni a nyugdíjba vonulással kapcsolatos kérdéseinkről, legyen szíves küldjön nekem nevet,elérhetőséget. Budapesti tanácsadó lenne a legjobb, mert valószínűleg én járnék el Anyukám nevében (lévén Ő vidéki). Tovább szűkítve a kört, a díjszabás sem utolsó szempont...:)
Előre is köszönöm!
Z

Veci #   2012.03.14. 17:54

Verike
Kiábrándítalak, mert nem vagyok jogász, csak az érdekeim arra hajtottak, hogy tájékozódjak, mert helyünkbe nem jön az információ. Itt tanultam bele, Lyonee tanítványa vagyok. Amit tudok, azt szívesen megosztom másoknak.
Ennyire egyszerű az egész :-)

Üdvözlettel Veci

Verike # e-mail 2012.03.14. 11:37

Veci
Köszönöm gyors tájékoztatásodat. Én is így gondoltam, de mivel ebben az esetben önkéntes nyugdíjpénztárba és NYESZ-be befizetett összeg 20%-ának visszaigényléséről (tehát pénzről) volt szó, mindenképpen biztos akartam lenni a dologban. Mégegyszer köszönöm, az oldalt olvasgatva arra tippelek, hogy jogász lehetsz.

Veci #   2012.03.14. 10:01

Ancsa53
Tegnap részleteztem a fogalmakat, azok közötti különbséget (bár 2x fogtam neki, mert vendégem volt)

• te sem korkedvezményes sem korengedményes nyugdíjas nem leszel, mert aki 2011-ben ezt az ellátást kapta, most 2012-től mind korhatár előtti ellátást kap
  • 2012-től már nem állapítanak meg sem korkedvezményes, sem korengedményes, sem előrehozott nyugdíjat
  • az a kislány, aki megszerezte a 40 év jogosultsági időt, ami munkaviszony+gyerekekkel otthon töltött idő együtt 40 év, de még nem töltötte be az öregségi nyugdíjkorhatárt nekik öregségi nyugdíjat állapítanak meg, ami korhatár alatti/előtti nyugdíj (NYUGDÍJAS)
  • az a kislány (legutoljára az 1953-as évjárat) aki nem érte el a 40 év jogosultsági időt, de van minimum 37 év szolgálati ideje, ő csökkentett összegű korhatár előtti ellátást kérheti az 59. szülinaptól (ELLÁTOTT)
  • az a kislány (legutoljára az 1953-as évjárat) aki nem érte el a 40 év jogosultsági időt, de van minimum 40 év szolgálati ideje, ő csökkentés nélküli korhatár előtti ellátást kérheti az 59. szülinaptól (ELLÁTOTT)
  • a nyugdíjszámítás összegét egyforma szorzókkal számolját, ha valaki a nők akciós nyugdíjába megy (40 év jogosultsági idővel), de a szolgálati ideje több pl. 42 év, akkor az induló összeget 42 év figyelembevételével számolják

MÉGEGYSZER:

• ha megvan a 40 év jogosultsági idő, akkor nyugdíjas a csaj, ha 40 év szolgálati ideje van, akkor korhatár előtti ellátást kap, mindkettő csökkentés nélküli
  • ha nincs meg csak minimum 37 éve, akkor csökkentett lesz összegű ellátást kap, és hogyan gondolod, hogy 63 évesen majd visszapótolják? Milyen alapon, miközben 4 évig megkapja a korhatár előtti ellátást (eddig nyugdíjat), miközben évente emelik, meg hát ezért az összegért már fel sem kell kelni, hozza a postás (korábban sokat lóti-futiztunk érte)
  • a korhatár alatti (akciós) nyugdíjas és a korhatár előtti ellátott is dolgozhat az éves keretösszeg határig a minimálbér 18-szorosáért, ha túllépi, akkor év végéig szünetel a folyósítás (de ezt a nyugisnak jelezni kell a Nyufi felé), majd a következő évben újra folyósítanak

Üdvözlettel Veci

Ancsa53 # e-mail 2012.03.14. 08:41

Hello
Mégis visszajöttem, mert lenne egy-két kérdésem.
Ha jól értettem:

• ha betöltöttem az 59-et, kérem a nyugdíjazásomat, korkedvezményes vagy korengedményes nyugdíjas leszek?

Ez most mit jelent, és:

• mikor leszek öregségi nyugdíjas?
  • kevesebb lesz most a nyugdíjam összege mint az öregségi nyugdíjnál?
  • ha kevesebb, akkor ha elérem a nyugdíjkorhatárt (63 év), felhozzák az összeget az öregségi nyugdíj aktuális összegére?
  • esetleg mint nyugdíjas tudok mellette dolgozni és kapom a nyugdíjat, vagy szüneteltetni kell?

Tudom sok a kérdés de ebben még "gyerek" vagyok.
A segítséget előre is köszönöm
Üdv Ancsa53

Veci #   2012.03.14. 07:49

szafika
Bocsi Gizi52-nek is szántam a válaszom, de mellényúltam, remélem vette Ő is a lapot.

Üdvözlettel Veci

Veci #   2012.03.14. 07:48

ITT tájékozódhattok a nyugdíjjal kapcsolatos fogalmakról:

http://www.tbellatasok.abbcenter.com/?/

Üdvözlettel Veci

szafika # e-mail 2012.03.13. 22:40

Veci, értem, de ezt Gizi 52 írta, azért kérdeztem tőle , h ez meg hogy a manóba lehet ?! mert a férjem is előrehozottba ment , most ő is korhatár előttit kap , Gizi írásán csodálkoztam , mert akkor valami nem stimmel !

Ancsa53 # e-mail 2012.03.13. 22:02

Veci és Franci52
Köszönöm a további tájékoztatást. A fejleményekről majd a későbbiekben írok.
Üdv Mindenkinek
Ancsa53

Franci52 # e-mail 2012.03.13. 21:56

Ancsa53
Igen ,tévesen írtam ,ugyanis te korhatár előtti ellátott leszel ,nem pedig korhatár előtti nyugdíjas .Ezt Veci érthetően meg is írta utánam. De azért így is meglépném a helyedben !
Üdv: Franci52

Az egyszer? foglalkoztatással megszerzett jogosultsági id?t elismerik-e a 40 éves nyugdíjba vonulásnál n?knél?

Veci #   2012.03.13. 19:40

szafika
Kevered a fogalmakat.

• A szociális járadék az egészségkárosodattaknak van, - - nekünk akik 2011-ben előrehozott nyugdíjasok voltunk, mi 2012-től korhatár előtti ellátást és nem járadékot kapunk.

Üdvözlettel Veci

szafika # e-mail 2012.03.13. 18:36

Gizi52 !
Az meg hogy a manóba lehet, h tavaly előrehozottba mentél, most meg szociális járadékot kapsz ?! A tavalyi előrehozottat : korhatár előtti ellátássá nevezték át !! A férjem is erről kapott papírt jan-ba, v februárba ?!

gizi52 # e-mail 2012.03.13. 15:18

Szafika!

Bocs, de most tudtam csak megnézni a február 19-i kérdésemre a a válaszodat! Köszönöm szépen!

A szomszédasszonyom azt mondja, hogy ő utána kérdezett és ő csak szociális járadékot kap már az idei évtől és attól fél, hogy azt bármikor megszüntethetik, az összeg kevesebb lesz, mint a nyugdíj lenne és még azt is csökkenthetik!
Szociális járadék!?
Állítólag én is azt kapom már az idei évtől, pedig tavaly októbertől előrehozott nyugdíjba mentem. Én erről nem hallottam!
Mindegy ettől a szociális járadéktól fél, illetve attól, hogy bármikor megszüntethetik illetve csökkenthetik!

Köszi a választ! Most már meg tudom nézni előbb!

Üdv.: Gizi

katica54 # e-mail 2012.03.13. 14:27

Abban szeretnék segíséget kérni Tőletek,
hogy a K02 nyomtatvány mellé csatolni kell egy Nyilatkozatot is,a megszűnésről, de melyiket ?
Én a nők kedvezményes /40/nyugdijjal megyek.
Köszönettel!
Üdv.

Veci #   2012.03.13. 12:01

Ancsa53 és Franci52
Folyt.köv.

• Korhatár előtti nyugellátás azoknak a nőknek, akik a 40 év jogosultsági idővel lettek öregségi nyugdíjasok a korhatárra tekintet nélkül. A keresetkorlát viszont rájuk is vonatkozik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig, de úgy tudom vállalkozást kiegészítő tevékenységként folytathatnak.
  • korhatár előtti ellátást kapunk akik nem értük el a 40 év jogosultsági időt, előrehozott nyugdíjasok, vagy korengedményes nyugdíjasok, vagy korkedvezményes nyugdíjasok voltunk.

Üdvözlettel Veci

Veci #   2012.03.13. 10:54

Ancsa53 és Franci52
Tisztázzunk valamit. Más a korkedvezményes nyugdíj, más a korhatár előtti nyugellátás és más a korhatár előtti ellátás.

• korekedvezményes nyugdíj az egészségre ártalmas munkakör esetében jár, ha az a korkedvezményre jogosító munkakörök jegyzékében van. Pl. röntgesen, szövőnő, pék, olvastrár, stb. Ti nem ebben vagytok érintettek. Egyébként aki korkedvezményes előrehozott nyugdíjas volt 2011-ig, és még nem érték el az öregségi nyugdíjkorhatárt, azok is korhatár előtti ellátottá avanusáltak, aki a törvény szerint rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt be nem tölti. Korkedvezményt már csak ez év dec. 31-ig lehet szerezni. Pl. aki az életét röntgenesként élte le és mondjuk szerzett 6 év korkedvezményt, Ő is korhatár előtti ellátott lett január 1-től, amit az öregségi nyugdíjkorhatárig kapja.

MAJD FOLYTATOM.

Üdvözlettel Veci

Ancsa53 # e-mail 2012.03.13. 07:42

Franci52
Köszönöm a tájékoztatást, majd jelentkezem.
Üdv. mindenkinek

Franci52 # e-mail 2012.03.12. 22:26

Ancsa53 !
Te 53-as születésű vagy ,ezért még ebben az évben elmehetsz korhatár előtti nyugdíjba .Sajnos a nőknek járó 40 éves öregségi nyugdíjadhoz sem a jogosultsági időd (40 év), sem a jogviszonyban eltöltött időd (32 év) nem lesz meg .Tekintettel,hogy júniusban 59 éves leszel ,én a helyedben kérném a korkedvezményes ellátást,mert ez csak december 31-ig lehetséges . Neked ebben az esetben 37 év is elegendő lenne .Egy 54-es születésű nő ,ha nincs meg a 40 éves szolgálati ideje ,csak 63 és fél évesen tud nyugdíjba menni ! A döntés a Tiéd ,de ezt a lehetőséget nem szabad kihagyni !

Az egyszer? foglalkoztatással megszerzett jogosultsági id?t elismerik-e a 40 éves nyugdíjba vonulásnál n?knél?

Veci #   2012.03.12. 13:48

Verike
Attól még hogy valaki megszerzi a 40 év jogosultsági időt hamarabb, mint az öregségi nyugdíjkorhatárt, ő ugyan öregségi nyugdíjat kap a ma még hatályos jogszabály szerint, de így korhatár előtti nyugdíjas, vagyis 65 éves kor az irányadó öregségi nyugdíjkorhatára az illetőnek.
Ugyanez a helyzet a védettkorral kapcsolatban is. Ott az kerül védett korba pl. 1956-os esetében, aki betölti a 60. szülinapot, nem pedig a 40 év jogosultsági idő a mérvadó. Ha jól számolom az illető eseteében ez 2021-ben lesz.
A helyedben én megkérdezném a Nyugdíjbiztosítótól, mert nem biztos, hogy én jól gondolom, bár ha a 40 évessel nyugdíjba megy, ő 65 éves korig korhatár alatti marad.

Üdvözlettel Veci

Verike # e-mail 2012.03.12. 06:29

Kedves Fórumozók!

Új társatokként egy adózással is kapcsolatos kérdésben kérem sürgős segítségeteket, amelyre eddig még sehol sem kaptam egyértelmű választ:

Az adóbevallás 145. sora: "Jelölje x-szel, ha Ön 2020. január 1-je előtt betölti a jogszabályok alapján Önre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt!"
Bepipálható-e (tehát adható-e "igen" válasz) ez a sor egy 1956. július 25-én született nő esetében arra való tekintettel, hogy 2 év múlva a nők 40 év szolgálati idővel történő nyugdíjba vonulására lesz jogosult?