Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

Lyonee #   2012.11.17. 16:48

2014.08.16 után, de 1-2 napot mindenképpen adj hozzá.
2014.08.20 után ajánlom.

mesike55 # e-mail 2012.11.17. 15:07

Mikor vehetem igénybe, a 40éves nyugdíjjat, ha 2011. 12.31-ig nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjhoz jogosultsági időm 14433 nap, azaz 39 é 198 nap, amelyből kereső tevékenységgel járó vagy azal egy tekintet alá eső jogviszonyban a jogosultsághoz 29 év 136 szolgálati időt szereztem.
köszönet, mesi.

NagyZizi # e-mail 2012.11.16. 18:29

szafika!
Én is dolgoztam diák munkát háziipari szövetkezetnél 14 évesen ,arra megkaptam az 1 hónapomat,de úgy gondolom ,hogy volt az 2-3 hónap is,de nincs róla adat.Majd bemegyek személyesen a volt iskolámba, /igaz ott is már költözés volt/ és keresgéltetek hátha rábukkannak valamire.A bizonyítványba nekem nincs beírva külön,hogy ledolgoztam a 10 hetet,hanem együtt van leadva ,szeptember 01-től másik év július 24.ig.megnéztem a biz.ba,hogy az év június 9-ig volt.
Tehát össz.70 napot nem vettek bele,ez 10 hét,a két tanév végén.
Van idő ,azért még próbálkozom,Megszűnt az akkori Áfész,iratok a jogutódnál 1998 utániak vannak meg ,ezt már megtudtam, de viszont az akkori két főnök helyettes ,és a tanuló párom /akkor ketten voltunk tanulók / leigazolhatja szerintetek?
Köszönöm válaszaitokat,Üdv mindenkinek: NagyZizi

ycus #   2012.11.16. 15:00

Maryca

Az új Munka Törvénykönyv szerint a felmondási korlátozások két munkavállalói csoportra terjednek ki. Egyrészt, a védett korban lévő, azaz legfeljebb 5 évvel az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt állókra. A nyugdíjkorhatár alatt a nyugdíjtörvényben meghatározott, az adott munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt kell érteni. A védett korúak csak a határozatlan idejű munkaviszony felmondása ellen élveznek védelmet, de határozott idejű munkaviszonyban nem.

A 2011. évi CLVII. törvény a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról rendelkezik. Ennek 2. pontja (3-6.§.) a korhatár előtti öregségi nyugdíjak továbbfolyósításáról, 7-8. pontja (18-20.§.) a korhatár előtti szolgálati járandóságban részesülők öregségi nyugdíjáról, illetve annak rögzítéséről rendelkezik. A törvény egyéb szakaszai is azt az alapelvet engedik érvényre jutni, hogy öregségi nyugdíj (aminek kifizetése a Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság pénzalapjából történik) csak a korhatár betöltése után folyósítható, másik feltétel pedig az, hogy annak megállapítása 2012. január 1-je előtt történt. Szolgálati nyugdíj esetén a korhatár előttiek esetén 1954 az utolsó elfogadott születési év. Korhatár előtti öregségi nyugdíjas nőnél továbbfolyósítás feltétele a társadalombiztosítási nyugellátási törvény 18.§.2(a-d) bekezdése szerinti jogosultsági idő is.

A társadalombiztosítási nyugellátási törvény legutolsó lényeges módosítása a 2009. évi XL. törvény, amely szerint az öregségi nyugdíjra való jogosultság 2008. december 31. után így alakul:

62-ről 65-re emelkedik az öregségi nyugdíjkorhatár. Azoknál, akik 1952. január 1-je előtt születtek marad a 62. életév.

• aki 1952-ben született, annak a 62. életév betöltését követő 183. nap,
  • aki 1953-ban született, annak a betöltött 63. életév,
  • aki 1954-ben született, annak a 63. életév betöltését követő 183. nap,
  • aki 1955-ben született, annak a betöltött 64. életév,
  • aki 1956-ban született, annak a 64. életév betöltését követő 183. nap,
  • aki 1957-ben vagy azt követően született, annak a betöltött 65. életév.

A NŐK életkortól független nyugdíjjogosultsága [Tny. 18. § (2a) - (2d)]Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki

1. legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll. [Tny. 18. § (2a)]
fagyongy55 # e-mail 2012.11.16. 14:45

Lidi57 kérjél szolgálati/jogosultsági idő megállapítást sürgőssen K01 nyomtatvány

aurin # e-mail 2012.11.16. 14:24

maryca: nem létezik. Az a nyugdíjkorhatárhoz van kötve. Az pedig mindenkinek adott, és attól függ, hogy hány éves. Attól, hogy valaki előbb nyugdíjba vonult, még nem érte el a nyugdíjkorhatárt.

maryca # e-mail 2012.11.15. 19:02

Azt szeretném kérdezni ,hogy a védet kor a nők esetében 40 év munkaviszony nyugdíjba vonulás előtt létezik e? vagy csak a tényleges nyugdíj korhatárnál van védett kor?Üdv.

Lyonee #   2012.11.15. 18:46

sosika
Akkor még egyszer!
"a szakmunkástanuló, a szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlata, amennyiben arra bejelentési adat található, ideértve természetesen az egyéb tanulmányokat folytató személy nyári szünetben történő munkavégzésének időtartamát is, "

sorstárs55 (törölt felhasználó) #   2012.11.15. 15:55
sorstárs55 (törölt felhasználó) #   2012.11.15. 15:29

Klau28!

A nők 40 éves nyugdíjához, nem számít az életkor!

A lényeg, hogy meglegyen a 40 év jogviszony!

sorstárs55 (törölt felhasználó) #   2012.11.15. 15:24

Lidi57!

Ha fizetted a járulékokat beleszámít a jogviszonyba!

Lidi57 # e-mail 2012.11.15. 12:54

Gyors válaszra lenne szükségem! 55 éves vagyok, jelenleg munkanélküli. A nők 40 éves kedvezményes nyugdíjba vonulásához szükséges időbe bele számít-e a főállású őstermelőként eltöltött idő? Van ahol azt a választ kaptam, hogy igen, van ahol nemet.
Mert, ha igen máris mehetnék nyugdíjba.

sosika # e-mail 2012.11.15. 07:29

Ok Lyonne, de a végét nem idézted:
„Milyen időtartam vehető jogosultsági időként figyelembe a szakmunkástanuló, a szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlatának idejéből?

A szakmunkástanuló, a szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlatának időtartama a Tny. 18. § (2b) bekezdése alkalmazásánál - főszabályként - kizárólag abban az esetben számítható be jogosultsági időként, ha arra bejelentési adat található…..

Bejelentési adat hiányában a szakmunkástanuló, illetőleg a szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlatának időtartama egyéb hitelt érdemlő bizonyíték, esetleg tanúbizonyítási eljárás lefolytatása alapján is elismerhető.”

Mindegy, úgyis megkérem újra a jogosultsági idő elismerésemet és akkor mellékelem a bizonyítványomat is, egy próbálkozást talán megér......

szafika # e-mail 2012.11.15. 02:59

Nagyzizi, valahol biztosan megvan az akkor nyufi felé lejelentett idő , mert a férjem 68-ba fejezte be a 8-at és 67-be + 66-ba nyáriszünetbe dolgozott 1-1 hónapot a tsznél és az is benne volt az összeírt idejébe , lehet h nem volt lejelentve az az időd .

Klau28 # e-mail 2012.11.14. 21:32

Sziasztok,

olvasom, hogy néhányan kérdezitek egymástól, hogy ki hányas születésű.
A nők 40 éves nyugdíjához számít az, hogy ki mikori születésű?
Az anyukám 59-es és kb. 1,5 év múlva meglesz neki a 40 év munkaviszony.

Köszönöm!

Lyonee #   2012.11.14. 20:27

onyf
"a szakmunkástanuló, a szakközépiskolai tanuló kötelező nyári gyakorlata, amennyiben arra bejelentési adat található, ideértve természetesen az egyéb tanulmányokat folytató személy nyári szünetben történő munkavégzésének időtartamát is, "

NagyZizi # e-mail 2012.11.14. 18:53

sosika!
Egy cipőben járunk ,én is a 10 hét gyakorlati időmet szeretném intézni ,Voltam a Nyug.foly.-nál azt a tájékoztatást kaptam ,hogy nekem azért vették ki a szakm.idővel együtt mert a 10 hét alatt nem szerződéssel voltam .
Ezt ugyan ők honnan tudják?Ez már 40 éve volt azóta az Áfész is megszűnt ahol gyakorlaton voltam,semmi papírom nincs róla.De nekem még a biz.-ba sincs benne ,hogy letöltöttem.
Próbálkozom én is ,mert már sok mindenkinek belevették ,akkor most jár vagy nem ,vagy mindenkinek járna vagy senkinek.

Üdv.

juhlaci # e-mail 2012.11.14. 18:30

sosika! Nem tudsz mit csinálni mert ez után az iskolának és neked sem kellett járulékot befizetned. Akkor kereskedhetnél ha ők nem fizettek volna és előírás lett volna . Képzeld, az ipari tanulóknak is kellett nyári gyakorlaton lenni és azoknak sem számít be. Akkor mit szólljonak a férfiak akik majd 48- 50 év szolgálati idővel tudnak csak elmenni a sz@rházi O.V. és bandájának köszönhetően

elveszett # e-mail 2012.11.14. 15:50

Sikerült beszélnem a NYUFIG-al telefonon.
A 40 éves jubileumi kifizetés nem bér, rosszul lett a NAV felé lejelentve.
Egyszerű önellenőrzéssel korrigálható az ügy!

Hurrá!

sosika # e-mail 2012.11.14. 11:06

2011-ben kértem a NYUFIG-tól szolgálati idő/ a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági idő elismerést.
2009. dec. 31-ig 36 év 171 napot igazoltak vissza mindkettőre vonatkozóan. Azóta is folyamatosan dolgozom, így számításim szerint 2013. július 13-án meglesz a 40 éves kedvezményeshez kellő időm, tehát kérhetem a nyugdíjazásomat.
Szakközépbe jártam 1969-73-ig. Feltüntettem a kérelmemben a kötelező nyári gyakorlatok idejét és helyét is. Nem találtak bejelentett adatot az első 3 év vége utáni kötelező nyári gyakorlatról, így azt nem is vették figyelembe. Viszont a szakközépiskolai bizonyítványban az iskolaigazgató aláírásával, pecséttel, külön rovatban igazolva van, hogy részt vettem azokon, egyébként meg nem is léphettem volna a következő osztályba.
Szerintetek, ennek alapján van realitása, hogy mégis elfogadják? Valaki nem tudja véletlenül beidézni az akkori törvényi hivatkozást, ami valóban kötelezően előírta?
Tudom, ez tűnik komoly problémának, viszont a munkahelyemen jövő januártól komoly átszervezések várhatóak, és ezért nekem minden nap számíthat.

elveszett # e-mail 2012.11.14. 09:27

Nyugdíjasként januárban még dolgoztam két hetet, majd elküldtek létszámleépítés miatt.
Mivel kormánytisztviselő voltam, járt két hónap munkabér pluszban.
Amikor lejárt a felmondási időm, március végén megkaptam a 40 éves jubileumi jutalmamat, mert megvoltak az éveim. Kaptam adó után nettóban öt havi bér, kb. 850.000 Ft volt.
Ez így egyben valamivel (kb. 35.000 forinttal) meghaladta a törvényben előírt minimálbér 18 szorosát még márciusban.
Most értesültem róla, hogy visszamenőlegesen megvonják a nyugdíjamat áprilistól, mert túlléptem a keretet.
Elvesztek 9 hónap nyugdíjat, ami kb. 1.350.000 Ft!
Így a jubileumi 40 éves jutalmammal veszítettem kb.fél millió forintot.
Rendjén van ez így?
Van orvosság, legfőként jogi megoldás?
A 40 éves jubileumi jutalom valójában büntetés?

Köszönöm a választ!

szafika # e-mail 2012.11.13. 13:58

szzsuzsa , akkor összejön jövőre !!!

szafika # e-mail 2012.11.13. 08:42

szzsuzsa ,ha a 40 év szolgálati idő a nők nyd-ba meneteléhez szükséges 40 éves jogosultsági idő is egyben . Hanyas vagy ?

szzsuzsa # e-mail 2012.11.12. 20:12

Sajnos 55-ös vagyok.
73 öszén kezdtem dolgozni.
Tavaly kértem ki a TB-től a Szolgálati idő elismerésemet.
Itt a nyugdíjjogosultság megállapításához figyelembe vehető szolg idő 37 év 178 nap vehető figyelembe 2010. dec.31. nappal.
Összesen: 1973.10.29 -től van folyamatos jogviszonyom.
Sőt a nyári diákmunkát is beszámították. (4 év alatt 134 nap)Elismert szolgálati idő 13683 nap.
Ez az adat 2010. dec 31-i állapotot tartalmazza.
Köszönöm a válaszokat.
Üdvözlettel Sz. Zsuzsa

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) #   2012.11.12. 19:53

Vagy a nők 40 éves nyugdíjba vonulási lehetősége él.

Bodnár Ügyvédi Iroda
www.bodnarugyvediiroda.hu