Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

sitimaci # e-mail 2012.11.11. 08:45
    • Novemberben emelt összeg!!!---Mivel a korrekciós emelés /1,6%/ meghaladta az 1%-ot,ez beépül a nyugdíjba!---Üdv.
Lyonee #   2012.11.11. 08:42

Messzimama!
A tervezet lényege első nekifutásra (lehet, hogy valamit rosszul értelmezek, jobban át kell nézni még!) az, hogy:

• kötelező lesz felmenteni a 40 évesre jogosultat kérésére (nem találtam olyant, hogy csökkenne a felmentési idő)
  • akinek a felmentése a fenti miatt kéri, nem jogosult végkielégítésre, de 35 év után a 40 éves jubileumi jutalomra igen
  • átlagkereset helyet távolléti díj a felmentési időnél (végkielégítésnél is valószínűleg)
  • az MT-re utal vissza a "nyugdíjasnak minősülés"-re, ezzel hozza rendbe a nyári hülyeséget
  • aki nyugdíjasnak minősül az MT 294.§(1) g) szerint, annak nem jár végkielégítés

MT 294.§(1) g)
"g) nyugdíjas munkavállaló, aki
ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság),
gb) az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban részesül,
gc) a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban) részesül,
gd) Magyarországon nyilvántartásba vett egyháztól egyházi, felekezeti nyugdíjban részesül,
ge) öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül,
gf) növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül, vagy
gg) rokkantsági ellátásban részesül,"

Alapjában véve számunkra kedvező. A távolléti díjra való módosításra meg számítani lehetett.

szafika # e-mail 2012.11.11. 03:53

Gabusch , bármennyire is bánt , h akadnak még olyanok , akik elmehetnek 55 körül nyd-ba , egyre kevesebben lesznek ! Nagyon sokan munka mellett tanultak és jutottak el 1-2 diploma megszerzéséig. Nagyon sokan , akik elkezdtek 14-15 évesen fizikai munkát végezni , azok már cefetül le vannak lakva 60 felé . 14 évesen az emberke szervezete még fejlődésbe van és egy felnőttnek is nehéz fizikai munka egy gyereket elég rendesen megterhel. Nem akarom mentegetni a saját ostobaságomat azért , h 8-ik után nem tanultam tovább , de nagyon soknál azt látom , h ott ahol a szülőnek nem volt fontos , ott a gyerek magától nem tanult tovább. Voltak sokan , akiknek később megjött az eszük , aztán igyekeztek bepótolni azt amit mikor ott lett volna az ideje , elmulasztottak , nekem ahhoz se volt eszem , de nem csak diplomás emberkékre volna szükség , mert attól aki végigdolgozott kb 40 évet , az azért / szerintem / dolgozott- fizetett annyit , h néhány évet kaphasson a nyd-al . Szerintem , ha mindenki ledolgozna ennyi időt az éppen elég lenne az országnak , mert mégiscsak bevétel , nem pedig csak kiadás ,mint azoknál ,akik sose dolgoztak ennek töredékét se . Egyik kolleganőmet is nagyon bántotta , h elmehettem csaknem 2 évvel előbb mint ő , mert ő az érettségijével hátrányba került , és megkülönböztetve érzi magát egy tanulatlannal szemben . Én azt mondtam neki , h tovább lehettél gyerek .

messzimama # e-mail 2012.11.10. 22:48

Lyonee!

Ma jelent meg a Parlament.hu oldalán a KJT módosítása. Nem tudom beszúrni, pillants rá!
Üdvölettel, Messzimama

Lyonee #   2012.11.10. 22:33

A kjt mai napon is hatályos változata szerint:
"Nem jár továbbá végkielégítés a közalkalmazottnak, ha legkésőbb a közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [37/B. §]."
De a 37/.§ július 1. óta nem hatályos, az definiálta, hogy ki minősül nyugdíjasnak. (Pl., aki már nyugdíjban részesül, vagy a 40 évesre jogosult és kérésére felmentették) Hogy ki minősül nyugdíjasnak az rejtély.

Éppen ezért, ha pl. a 40 éves nyugdíjba menőt (aki korábban nyugdíjasnak minősült volna), ha munkáltatója kérésére felmenti már nem minősül nyugdíjasnak, úgyhogy jár a végkielégítés. Végkielégítés illeti meg a közalkalmazottat, ha jogviszonya felmentés következtében szűnik meg. Ha szegény munkáltató nem gondolta át, akkor bizony az 5 havi jubileumi jutalom helyett, előfordulhat, hogy 8+4 havi végkielégítést is fizethet. Ezek a felmentések még nem jártak le. A 40 éves jubileumi jutalmat pedig 35 év után a felmentett közalkalmazott nem kaphatja meg, mert nem minősül nyugdíjasnak.
Erről augusztusban több helyen is írtam, olvass vissza, ha van időd.

Tulajdonképpen csak azt akarták szerintem elérni, hogy a 40 éves jubileumi jutalmat a nyugdíjasnak minősülő ne kapja meg, törölték a 37/B.§-t, de a kjt. többi részét nem igazították hozzá, így alakult ki ez a fura helyzet.

ZSIZSI #   2012.11.10. 21:44

Változnak a munka szabályai: végkielégítés helyett jutalom
2012. november 10., 17:59
Értetlenül olvasom:
"A nyugdíjasnak minősülő közalkalmazottnak nem jár majd végkielégítés, ..."
Miért , eddig járt?

gabusch # e-mail 2012.11.10. 20:54

Már többektől megkaptam :
"Túlzás ez a 60 körüli nyugdíjkorhatár!Ti tovább akartok dolgozni,túl fiatalok vagytok a nyuggerséghez "
Naná..
(közszférás voltam egész életemben,az ízületeim meg máig rendben mert úszom is meg bicózom,meg futok reggelente-én hüle)

Lényeg a lényeg,ha sokat tanultál nappalin huszonévesen a hetvenes években,-mindenképp hátrányban vagy,ha korhatár előtti f'szm tudja mi is lettél?

A női akciós meg kezd még akciósabb lenni,ahogy látom.

Nem örülök neki továbbra sem..Ez soha nem lesz normális dolog,ha nem ÉLETKOR szerint jár a nyugdíj !
Ezt nagyon elcseszték erre a 3-4 évre a gyerekek

Veci #   2012.11.10. 11:45

messzimama
A szolgálati időbe beszámít az egyszerűsített foglalkoztatás is, a helyedben én azt választanám, ha van olyan vállalkozó, aki 3 napra (inkább 5 nap) "foglalkoztatna". Vállald be, hogy te fizeted, amit kell. AZ álláskeresési hercehurcát nem vállalnám be, nem tudom milyen indokkal szűnik meg a munkaviszony (jogviszony). Ha az lenne, hogy saját kérésre, akkor valamennyi ideig nem is igényelhető a járadék. Anno sokszor leírtam és itt is többen, hogy kérjétek ki a szolgálati idő megállapítást, és inkább 3 nappal több, legyen, mint 1 nappal kevesebb. Kb. Te a szökőéveket 366 napnak számolhattad, de a nyugdíj szempontjából 365 nap 1 év. Nem tudni hol számoltad el magad, de az egyszerűsített foglalkoztatást vállalnám be.

Üdvözlettel Veci

Lyonee #   2012.11.10. 08:58

messzimama
Ha már nyugdíjba mész, nem lehet újraszámoltatni a nyugdíjadat, ezért csak a 2. ötlet a jó. Ha van rá lehetőséged, akkor még decemberben szerezz 3 napnyi szolgálati időt. (365 nap nyugdíj melletti munkavégzés után 0,5%-os nyugdíjemelés)

Veci a munkanélküli ellátásokat elég jól ismeri. Nem tudom lehet-e ebben az esetben utána rögtön ilyen ellátásban részesülni, a szolgálati időt növelné. De lehet 3 nap egyszerűsített foglalkoztatást is végezni. Egyszerűbb lenne, mint újra valahova belépni.

A felmentési időt sajnos nem lehet kitolni 3 nappal, mert a kjt. 8 hónapban maximalizálta.
Mennyi a közalkalmazotti jogviszonyod? Jubileumi jutalomra jogosult vagy? (min. 35 év közalkalmazotti jogviszony) Ha igen, akkor ne nagyon mondogasd, hogy utána máshol dolgozol még 3 napot.

Veci #   2012.11.09. 21:16

Lányok!
Köszönöm,hogy még emlékeztek rám és a 61-re. Ha minden igaz lesz és nem járok rosszabbul, mint most, akkor talán a 62 előtt "női" kedvezménnyel másodszor lehetek nyugdíjas. Ehhez előbb számítást kérek.
Minden jót mindenkinek!

Üdvözlettel Veci

messzimama # e-mail 2012.11.09. 19:55

Kedves Lyonee!

8 hónapos felmentésem közalkalmazottként december 10-ével jár le. Kérésemre mentettek fel az "akciós" nyugdíj feltételeivel rendelkeztem. Már a nem dolgozós felmentési időmet töltöttem, amikor kiderült, hogy még 3 nap kellene a 41 év szolgálati idő eléréséez. Mit tegyek, menjek el nyugdíjba és valahol szerezzek még 3 napos munkaviszonyt, vagy a felmentés lejártával tegyem ezt meg és utána kérjem a nyugdíjazásom.
Válaszod köszönöm!

Korall54 # e-mail 2012.11.09. 17:29

kuzin, előrehozott jelölt, szafika

Az ügy teljesen rendben van. Már kb 4-5 hónappal ezelőtt is megvolt a női 40.
(Nem akartam a szót szaporítani)

Üdv: Korall (53-as nö)

kuzin # e-mail 2012.11.09. 16:21

Nagyon köszönöm a válaszokat.
És szép hétvégét mindenkinek!

szafika # e-mail 2012.11.09. 11:27

Kuzin , tavaly már többféle számítást közöltek a szolgálati időt kérővel , ne kapkodjátok el , a nők kedvezményes nyugdíjazásához mennyi időt állapítottak meg , meg a jogosultsági idő , amit Korall is említett ?

kuzin # e-mail 2012.11.09. 10:13

Kedves Korall,
A határozatban ez áll: "a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához jogosultsági idő 14432 nap, azaz 39 év 197 nap, amelyből a kereső tevékenységgel járó vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonyban a jogosultsághoz szükséges 32 évvel szemben 33 év 194 nap szolgálati időt szerzett."

Ez így egyértelmű választ ad arra, hogy megvan-e a szükséges jogosultsági idő? Anyukám azóta is folyamatos munkaviszonyban áll.

Előre is nagyon köszönöm a segítsége.

Kuzin

kuzin # e-mail 2012.11.09. 09:29

Kedves Korall,
És a jogosultsági idő pontosan mit jelent?
Köszönettel,
Kuzin

Korall54 # e-mail 2012.11.09. 09:21

kuzin
Ha ebben a 39 év 197 nap szolgálati időben benne van legalább 39 év 35-40 nap jogosultsági idő is és azóta folyamatos a munkaviszony, akkor igen.

Üdv: Korall (53-as nö)

kuzin # e-mail 2012.11.08. 18:48

Kedves Jogi Fórum,

Anyukámnak van egy határozata a Nyugdíjbiztoítási Igazgatóságtól, melyben a szolgálati idejét 2011. 12. 31-ig 39 év és 197 napban ismerték el.
Szeretne ez év december 1-én nyugdíjba menni a 40 éves lehetőséggel. Biztonsággal megteheti?
Köszönettel:
Kuzin

szafika # e-mail 2012.11.08. 10:21

Az IGAZI TANÁRNÉNI már csak ilyen !!!

avera #   2012.11.08. 06:01

Kedves Veci,ha valaki hát Te megérdemled hogy nyugdijas lehess.Azt a sok önzetlen ,türelemmel nyújtott segitséget amit kezdettől amióta a 40 éves nyugdijbavonulási lehetőség van- mindenkinek adtál ritka kedves emberi tulajdonságra vall.
Köszönjük Neked és várunk a nyugdijasok táborába.

riquiqui # e-mail 2012.11.08. 01:22

Kedves Veci!
Minden elismerésem a Tied, hogy mennyit segítesz itt mindenkinek.
Hamarosan eljő a 61?

Veci #   2012.11.07. 13:42

Lányok, most csak időnként kukkantok ide. Azon munkálkodok, hogy 61 évesen én is nyugdíjas lehessek.

Üdvözlettel Veci

avera #   2012.11.07. 06:24

Gabriella55 és Mázlista54 gratulálok és köszöntelek Benneteket a negyvenesek nyugdijas táborában.A nyugdijas évekhez jó egészséget és szép tartalmas éveket kivánok.
Vera

mazlista54 # e-mail 2012.11.06. 17:53

Sziasztok !!

Mint boldog nyugdíjas köszöntelek benneteket ! Csak úgy bekukkantottam a lapra "megint" és mit látok? Veci ismét segítő kezet nyújt a rászorulóknak! Hol voltál eddig Veci?

Gabriella55 # e-mail 2012.11.06. 17:18

Sziasztok 40-esek!
Örömmel teszem közzé, hogy október 4-től én is nyugdíjas vagyok! Már minden papírt megkaptam, sőt már az első nyugdíjat is!
Szép napot mindenkinek!