Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

Korall54 # e-mail 2012.04.23. 14:57

Kedves kalkuláló lányok!

A valorizált nettó átlag egy bonyolult számítás után jön ki, ezért nem azonos a mostani és a közelmúlt nettó fizujával. A számításnál az inflációt figyelembe véve szintezik a mindenkori bért. Több szokott kijönni, mert először járuléktalanítják a bért és a maradékból vonják le az aktuális törvény szerinti adót, nem az egészből. Valamint 20 év alatt az infláció jobban rontotta a vásárló erőt, mint ahogyan a bérek emelkedtek. Tehát ezért általában több, vagy lényegesen több a valorizált nettó átlag, mint a mostani tényleges nettó fizu.Nézzétek meg a venusz táblázatában az évenkénti valorizált összeget. (Mert ebben ez is föl van tüntetve.)Biztosan találtok olyan évet, amikor mostani reálértéken többet ért a fizu, mint tavaly vagy az idén.
Legalább is nálam van ilyen több év régről.Hiába van most elég jó fizetésem, mégsem ér annyit, mint 92-ben, vagy 2003-ban. De így legalább a régi értékesebb fizetés nyom a latban.

Üdv: Korall (53-as nö)

Eda53 # e-mail 2012.04.23. 14:13

Kedves Fórumozók!

Azokat kérdezném, akik ebben az évben adták be nyugdíjigényüket a "40 éves"-re, hogy a beadáshoz képest a határozatot mikor kaptátok meg? Én április 2-án adtam be, még nem kaptam semmit, de olvastam itt, hogy volt aki ugyanakkor adta be, mint én, és már ápr.18-án megkapta a határozatot. Azért kérdezem, mert ugye előfeltétel a munkaviszony megszüntetése és azért nem mindegy, hogy azzal az utolsó megkapott /átlagnál alacsonyabb/ fizetéssel vajon meddig kellene kihúzni?

Várom válaszotokat, üdvözlettel:
Eda53

polszki # e-mail 2012.04.23. 13:39

Tisztelt Fórum!
Egy kolléganőm 40 éves munkaviszony utáni ellátást venné igénybe, ha anyagilag jobban járna.
A 40 év 2012.09.25-ével lenne meg neki. 1955-ben született, így 64 éves koráig kellene dolgoznia, s mivel közalkalmazott gazdasági ügyintéző, így a fizetése sem emelkedne jelentősen. Közalkalmazott 10 éve, előtte pedig alkalmazott volt. 2013-ban azonban megváltozik a százalék 80-60%-ra. Mit tanácsoltok számára?

Köszönöm segítségeteket

mazlista54 # e-mail 2012.04.23. 12:09

A vénusz nekem is többet hozott ki, bár félek, mert a nettó fizunak kiszámolt összeg, az 10.000.-Ft-tal több, mint a jelenlegi nettóm!

Gabicsek #   2012.04.23. 11:15

ja, és köszi Korall54:) A vénuszon számoltam, kijavítottam, több jött ki 4 ezerrel, hogy beírtam az év második felét kieső napoknak.

Gabicsek #   2012.04.23. 11:12

Nálam pedig - nem tudom, miért - az adózónán ilyen 23 ezer forint körüli összeg jött ki, ami teljesen irreleváns. Nem tudom, mit toltam el:)

Korall54 # e-mail 2012.04.23. 08:39

eszterann
A szolgálati időt kell beírni, a kerek évek számát.

tények55
Mindkét kalkulátort próbáld ki és ellenőrizd, hogy pontosan írtál-e be mindent.A venuszt lehet menteni és az után is működik a program. Nekem a venusz javára ezerrel több jött ki az adózónához képest.

mazlista54 # e-mail 2012.04.23. 08:37

Szafika!

Azt írtad: kérdezzük Vecit, "ha erre jár" ő tud pontos választ adni! IV.14-én volt Veci utoljára "itt"!
Remélem nincs baja!

eszterann # e-mail 2012.04.22. 23:32

Korall 54
A munkában töltött évekhez nem a szolgálati éveket, hanem a tényleges munkaviszony éveit kell írni?

tények55 # e-mail 2012.04.22. 23:16

KIszámoltam, reménykedtem úgy 130 ezer körüli összegben, 112 ezer lett. Elkeserítő.

Üdv.

Korall54 # e-mail 2012.04.22. 21:51

Gabicsek
Az Adózónán az útmutatóban olvastam, hogy be kell írni.
Gyorsan módosítsd a kitöltést és nagyobb összeget fogsz kapni.

Gabicsek #   2012.04.22. 21:30

Kedves Korall54!
Én is csinálgattam a kalkulátort, mivel júliustól érdekelt leszek.
A nyugdíjbiztosító végzésében szereplnek a kieső napok és a számított kieső napok. Nálam szerencsére ezek megegyeznek.
Ebben az esetben is be kell írni a kalkulátorba szerinted a kieső napokat? (én beírogattam)
És - ahogy írtad - a júliustól december 31-ig lévő napokat is írjam be ebbe az évbe kieső napoknak?
(ezt nem írogattam be:)

Korall54 # e-mail 2012.04.22. 20:59

tények55

Csak a magam vélekedését tudom írni, úgy gondolom, hogy nem. Főleg, ha netán a nyugdíjad többre jönne ki, mint a nettó fizud.

Itt van két nyd-kalkulátor, írd be a határozatból a béradatokat, ne felejtsd ki a kieső napokat sem. Gondolom a 2011-es évet tudod magad is, valamint gondold ki a 2012. évi várható pénzedet addig, ameddig dolgozol még. Az év fennmaradó részét (minden naptári napot) kieső napoknak írd be. Egy gombnyomás és kidobja a becsült nyd összegét. Ezután játszadozhatsz az adatokkal, hogy ha még tovább dolgozol, mennyivel lenne több a valorizált nettó és a nyd. Amit látni fogsz, abból következtess. Én így csináltam és nekem alig ment följebb az összeg.Persze ezek a kalkulátorok nem hivatalosak.Viszont egy-két fórumozó azt írta, hogy a nyufi többet számolt ki, mint előzőleg a kalkulátor.
Nos döntsd el magad! Ha mégis a lehető legtovább dolgozol, akkor az időarányos szabadságod több lesz, amit vagy kiadnak, vagy ha nem, akkor kifizetik.

http://adozona.hu/…lator_B7G7TO

http://www.venusz-szoftver.hu/…es-bemut.htm

Jó számolgatást!

tények55 # e-mail 2012.04.22. 18:58

szia korall54

Még azt szeretném megkérdezni, mert sajnos nincs olyan személy akitől tanácsot kérhetnék, ill. aki mond valamit az sem pontos.

Ha a 42 év szeptemberben van meg, érdemes még 2-3 hónapot dolgozni, hogy még az a 350-400 ezer forint is beszámításra kerüljön a nyugdíjba. Egyáltalán mennyit számít a havi nyugdíjnál ez az összeg?

Köszönöm tények55

Korall54 # e-mail 2012.04.22. 12:51

tények55

A munkaviszonyon belüli táppénzes idő nem csökkenti sem a jogosultsági, sem a szolgálati időt. Nem rontja le az összeg kiszámítását sem.

tények55 # e-mail 2012.04.21. 19:11

Kedves Korall54!

Köszönöm a választ, remélem jól értettem és számoltam, akkor 2012.09.22-én van 42 évem.

Igen a nők 40 éves kedvezményét venném igénybe. A NYUFIG határozatban az szerepel:
a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági idő 40 év 100 nap.
Csak esti iskolákat végeztem.

Szükséges volna elmennem 3-4 napra betegállományba, de nem merek, mert nem tudom azzal csökken-e az időm.

üdv. és köszönet

Korall54 # e-mail 2012.04.21. 10:45

tények55
A leírtak alapján 2011. dec. 31-én lett 41 év 100 napod. Ma az év 111-ik napja van, tehát a mai nappal együtt van 41 év 211 napod. A naptárból számold ki, mikorra lenne meg a 366-ik nap (most szökő év van!) és az utántól kérheted a nyd-at. Kb 5 és fél hónap még.
A kerek év + %-ot jelent a nyd kiszámításánál. A tört év is bemegy a nyd alapba, de már csak 20-30 Ft növekedést eredményez. Ezért feltétlen legyen meg a kerek 42 éved, mert akkor a valorizált nettó 84 %-a lesz a nyd. (41 évre 82%, 40 évre 80%)
Feltételezem, hogy lány vagy, nem fiú, és a női kedvezményes 40 éves nyd-ra gondolsz. Kérdés, hogy ehhez megvan-e a jogosultsági időd.

tények55 # e-mail 2012.04.20. 20:47

Szeretném a segítségeteket kérni:

• ha 2010.12.31-én 40 év 100 napom volt, akkor most mennyi kell még a 42 évhez
  • nem voltam egy percet sem betegállományban, egyébként azt beszámítják, vagy csökkentő tényező

Köszönöm a válaszokat.

mamamacoka #   2012.04.20. 20:25

Mázlista 54, Veci nem vagyok, ő is jön majd bizonyára, viszont annyit tudok, hogy végkielégítést nem lehet kapni ha valaki felmond saját maga, plö a nyugdíjazás miatt, csak akkor van végkielégítés, ha neked mondanak fel, de nem fegyelmi vagy egyéb alkalmatlanság miatt, de a nyugdíjazásod miatt nem fognak neked felmondani.
Ha közalkalmazott vagy, akkor a felmentési időre számíthatsz, de ezt nyugdíjazásod miatt neked kell kérni, viszont adható kategória.

tények55 # e-mail 2012.04.20. 19:41

Üdvözlök mindenkit, nagyon új vagyok itt és több kérésem lenne.

• ma valaki azt mondta, hogy a "kerek" évek jobbak a nyugdíj számításnál mint a "tört" évek
  • ha ez így van érdemes kivárni a kerek 42 évet
  • ha 2010.12.31-én volt 40 év 100 napom, akkor ma mennyi van
  • betegállományban nem voltam.

A választ előre is nagyon köszönöm.

mamamacoka #   2012.04.20. 18:47

Info53, az gáz, de nem értem, miért nincs benne a munkakönyvben, szóval van egy lehetőség : 2 tanú kell, aki szintén ott dolgozott, nem rokon és nem szomszéd lehetőleg, és valódi legyen a múltbeli kollegális viszony.
A tanúknak nemcsak aláírni kell, hanem valószínűleg be fogják őket hívni meghallgatásra.

Volt olyan ismerősöm akinek ez összejött, és elfogadták a tanúk általi bizonyítást, DE!, volt olyan akinek nem: ő egy kolléganőm és a sógornője és egy unokatestvér azonos helyen laknak, osztálytársak és munkatársak voltak több helyen,- egymást igazolták volna, de nem fogadták el.

info53 # e-mail 2012.04.20. 10:12

Tisztelt Fórumozó!
Elfelejtettem tegnap megírni, hogy a testvérem 54-es nő, a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával menne el ebben az évben, de 6 hónapja hiányzik.1972-73 között dolgozott szerződéssel, mindig 1-1 hónappal hosszabbították meg. Ez nincs benne a munkakönyvben, s ő sem találja erről a szerződést.A vállalat megszűnt. Hogyan lehetne ennek utánajárni? Hogyan lehetne ezt az időt igazolni? Ezekhez kérek segítséget!

Nagyon köszönöm előre is!

info53( Margó )

mazlista54 # e-mail 2012.04.20. 08:33

V E C I R E VÁR !!

Ahuk és Mázlista54!

mazlista54 # e-mail 2012.04.20. 08:31

Szafika!
Huhhhh de mennyire igazad van! Nem szeretnék én sem a helyükben lenni! Az a rengeteg nem bejelentett munkahely, zsebbe történő fizetés, kiszolgáltatottság,....stb....

szafika # e-mail 2012.04.20. 07:52

Mázlista !
Azt írta Veci , az idei szorzó jobb, mint a tavalyi volt , de tavalyelőtt is bepötyögtettem a kalkulátorba , akkor még csak reménykedtem benne , h nyd-as leszek az ígéretük alapján . Nekem nem volt mit kivenniük a 42 évből , én is 54-es vagyok , úgy voltam vele, bármilyen feltételekkel engednek el , akkor is elmegyek ! Amit Veci felrakott, annál kb 8 %-al jobb lett tavaly a végösszegem . De úgy voltam vele , a kevesebbre vártam, annál jobban esett, h csalódtam ! / végül is kellemesen ! / Hadd dolgozzanak a fiatalok is , mikorra tudnak összevakarni ennyi időt ? pláne , amilyen meredeken mennek ma a dolgok , nem szertnék sokuk helyébe lenni .