Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

40 év munkaviszony után nyugdíj

gabusch # e-mail 2012.10.09. 09:55

Kösz Lányok !
Megnyugodtam,h Ti sem értitek a (felmerült) tv.tervezetet.
Lyonee!
Ki számít felétek nyugdíjasnak? Az 56-57-58-59-60-61 éves, vagy aki elérte a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt?
Hars!
:-)
Korall!
:-)

Korall54 # e-mail 2012.10.09. 09:25

gabusch

Egyenlőre csak médiahíreket hallottam, jogszabályt, rendeletet közlönyben még nem olvastam. A röpködő hírek alapján hangosan gondolkodom, azaz hangosan verem a billentyűzetet:
A téma kapcsán mindannyiszor nyugdíj melletti dolgozásról beszéltek. A korhatár előtti ellátás nem nyd, vagy most mégis az, ha megszorítani kell?
A közszféra szóhasználat egyszer magában foglalja a köztisztviselőt és a közalkalmazottat is, máskor csak a köztisztviselőt, főleg a bértábla és kafetéria, ruhapénz, jutalom esetében.
A női kedvezményes 40 éves nyd az nyd, még ha korhatár alatti is, tehát rá lehet húzni a fenti híresztelést.
Van egy mondás: pótolhatatlan ember nincs. Ám egy sokrétű tantervvel működő gimnáziumban vagy szakközépiskolában ha részmunkaidőben tovább alkalmaznak egy korhatár előtti ellátottat szeptembertől, majd jan-ban, a tanulmányi félév előtt más veszi át az óráit, főleg érettségire, felvételire előkészítő szakaszban, annak keserű levét issza diák, tanár, szülő. És még az egész iskola is, mert borul az óraszerkezetszerű órarend kollégáknak, tanulóknak, osztályoknak, évfolyamoknak. (gimn-i tanárként mindezt saját tapasztalatból tudom.)
Kérdezem, mikor veszik már végre tudomásul, hogy az oktatásban másképp működik a naptár, az év szept.1-től aug. 31-ig tart, és a munka tervezése már febr-márc-ban történik. Bármiféle változtatást a következő tanévre már jan-ban tudni kell!
Persze ha valamilyen intézkedést akarnak hozni, pláne a mai időkben, nem számítanak a fenti szempontok.

Üdv: Korall (53-as nö)

hars52 # e-mail 2012.10.09. 09:18

Gabusch!
Inkább azt kellett volna megkérdezned: ogy-i képviselő, pogármester stb. vagyok, és 62- mindhalálig éves, megteccenek nekünk engedni, hogy dolgozzunk a "nép érdekében".
Na ez meg a ló hátsó fele.
üdv: hars52

Lyonee #   2012.10.09. 06:32

A jelenlegi tv-ek szerint dolgozhatsz akárhol is, de 2013-tól lehet (már felmerült), hogy a közszférában nem. 2013-ban való kötelező nyugdíjazás (akik elérték a rájuk érvényes nyugdíjorhatárt, 2013-ban ez még 62 év zömében az 51-esek, vagy idősebbek) a közszférában is ezt a célt szolgálja, vagyis a magasabb keresetű már nyugdíjkorhatárt elértek leépítését, és helyettük nem lehet felvenni. Az én nagyvárosomban a fenntartó fideszes önkormányzat nem engedi az intézményeiben évek óta nyugdíjasnak közalkalmazottként való foglalkoztatását. Szerintem kiadták nekik is. Persze más területen lehet.

Lyonee #   2012.10.09. 06:31

A jelenlegi tv-ek szerint dolgozhatsz akárhol is, de 2013-tól lehet (már felmerült), hogy a közszférában nem. 2013-ban való kötelező nyugdíjazás (akik elérték a rájuk érvényes nyugdíjorhatárt, 2013-ban ez még 62 év zömében az 51-esek, vagy idősebbek) a közszférában is ezt a célt szolgálja, vagyis a magasabb keresetű már nyugdíjkorhatárt elértek leépítését, és helyettük nem lehet felvenni. Az én nagyvárosomban a fenntartó fideszes önkormányzat nem engedi az intézményeiben évek óta nyugdíjasnak közalkalmazottként való foglalkoztatását. Szerintem kiadták nekik is. Persze más területen lehet.

Lyonee #   2012.10.09. 06:31

gabusch # e-mail 2012.10.08. 23:56

Korall és Veci és Layonne és Sitimaci és Szafika !
Kérdésem a következő:
1)
59 éves /40 éves "akciós" nyugdíjas gyors és gépírónő/szakácsnő/varrónő/banki ügyintéző/titkárnő/boltosnő/takarítónő vagyok már egy éve.
Dolgozhatok-e tovább 2013-ban ?
Elvégre én nyugger vagyok !(így hívnak mára)

2)
Mi van akkor,ha 61 éves orvos/bíró/tud.munkatárs/professzor/docens/tud.kutató /pénzügyi munkatárs vagyok ?
Persze "korhatár előtti" ellátott!
Bocsi de nem vagyok nyugger, csak egy szociális ellátott! akkor meg máááá nem dolgozhatok tovább ????

Kuka ????

aurin # e-mail 2012.10.08. 14:42

NagyZizi-nek! a passzív gyes ideje alatt nincs munkaviszony,pl. gyes alatt elküldték. ugyanúgy a passzív táppénz alatt is beteg az illető, de nincs munkaviszonya, mert mialatt beteg volt megszűnt.

Erzsó54 # e-mail 2012.10.07. 22:08

NagyZizi

Én 1987-1993-ig voltam gyesen.1992-be lejárt a munkaszerződésem,de még gyesen voltam.Tehát mögötte nem volt munkaviszony,de a gyest még kaptam.Ezt most igazolnom kellett.Megkerestem a volt munkahelyemet és kértem egy igazolást,mert a 40 éves jogosultsági időbe csak a munkában töltött időt és a gyereknevelést számítják bele.A szakmunkás éveimbe is beszámítottak 96 napot nyári gyakorlat címen.
Egyébként érdemes minden évben lekérni az éveket,mert egy ismerősöm jövőre mehetett volna el,de mivel újból lekérte az éveit és találtak neki 48 napot,így már az idén nyugdíjas lehet.

NagyZizi # e-mail 2012.10.07. 20:18

Különben Erzsónak én is boldog nyugdíjas éveket kívánok!!
Remélem nekem is ilyen jókat kívántok jövő november elején!Csak addig tartsak ki,és akkor világgá kürtölöm mindenkinek ,hogy megértem a nyugdíjamat.
Ha addig nem törlik el ezt a jogszabályt.
Tudjátok a remény sose hal meg ,és erőt ad a további egy évre .

Üdv.és nektek.

NagyZizi # e-mail 2012.10.07. 20:09

Szia Erzsó!
Mi az, hogy passzív gyes? ezt nem értem!
Magyarázza már el nekem valaki hogy milyen az!
Nekem is volt 8 év gyesem a 3 gyermekemmel,de az rendes gyes volt .
Nekem a 40 jogosultsági évemből kivették a 3 év szakmunkást pedig utánunk fizettek tb.-t már akkor is .

Azt hallottam,hogy a szakmunkásban év végenként eltöltött kötelező nyári gyakorlatot beszámítják ,nekem mondjuk kivették ,de intézni fogom .

Tehát akkor mi is az a passzív gyes?Olyan mint a passzív tp.volt ,tp. -en van de nem beteg?

üdv mindenkinek

Erzsó54 # e-mail 2012.10.07. 19:08

avera,szafika

Köszönöm a jó kívánságotokat!

noiniki2 # e-mail 2012.10.07. 18:26

Sziasztok!
1953. márciusában születtem, 1969. júniusában kezdtem dolgozni, tehát elméletileg elmehetnék 40 éves munkaviszony után nyugdíjba (előrehozottba?)
Sajnos azonban 1979-ben a kislányom súlyosan, halmozottan sérülten született, ezért 1989.08.30-ig voltam GYES-en. Ezután dolgoztam 1992.02.29-ig bedolgozóként. Ekkor bevezették, az ápolási díj intézményét, azóta ezt kapom. Több helyen olvastam a szolgálati időről és a jogosultsági időről. Bevallom egymásnak ellentmondó írásokat.
Sajnos férjem tavaly novemberben váratlanul elhunyt. Utána özvegyi nyugdíjat kapok, ami ez év novemberében lejár.
A Nyugdíjfolyósító márciusban azt a felvilágosítást adta, hogy a részemre irányadó öregségi nyugdíj korhatára 63 év. Most viszont van ez a 40 év utáni lehetőség, nem tudom élhetek-e vele, illetve egyáltalán kapok-e én nyugdíjat valaha.
Köszönöm szépen a választ.

rozsika101 # e-mail 2012.10.07. 18:20

köszönöm a választt,akkor ha jól értelmezem ez egy egyszeri nyugdijbavonulási lehetőség 2013-ban,tehát ez nem vonatkozik minden közalkalmazottra csak aki jövöre lessz 62 éves rózsika 101

avera #   2012.10.07. 06:56

Erzsó54
Köszöntelek nyugdijas táborunkban,szép,tartalmas,egészségben eltöltött hosszú nyugdijas éveket kivánok.

szafika # e-mail 2012.10.06. 20:47

Erzsó, sok egészséget hozzá , jó sokáig élvezd a nyögdíjadat !

Erzsó54 # e-mail 2012.10.06. 20:04

Sziasztok!

Október 1-től nyugdíjas lettem,okt.15-én leszek 58 éves.43 év szolgálati idő,és 40 év jogosultsági év.
Volt egy év passzív gyesem és azt is elfogadták.
Nagyon örülök!!!

Veci #   2012.10.05. 23:23

rozsika101
Amint Korall írta az 1951-ben születettek öregségi nyugdíjkorhatára még 62 év, s később születetteknek már magasabb. A 62 éves korban történő nyugdíjazás az én értelmezésem szerint nem általános, de azok akikre ez vonatkozik, 2013-ban töltik be a 62 évet.

Üdvözlettel Veci

rozsika101 # e-mail 2012.10.05. 16:08

Köszönöm a választ igen 1954 ben születtem,és 2017 ben mehetnék el nyugdijba,kértem már kimutatást a nyugdijfolyósitótól és onnan tudom.Most58.5 éves vagyok ,és legelöbb 63,5 évesen mehetek el és a nök 40 évével is sajnos 63.5 évesen.Tehát ha jól értelmeztem a közférában akkor ez egy egyszeri nyugdijbaküldés volna és ezzel sem mehetnék el Rózsika101

Korall54 # e-mail 2012.10.05. 08:57

rózsika101
Kértél már szolgálati idő/jogosultsági idő kimutatást a Nyugdíjbiztosítótól? Ha még nem, akkor mielőbb tedd meg és akkor látni fogod pontosan, mennyi a jogosultsági időd, mennyit kell még gyűjteni a női 40 évhez. A beírásodból nekem úgy tűnik, hogy kb 36 éved van ehhez, tehát még 4 év kell. Ha 54-es vagy, akkor ezt 62 évesen érnéd el és mehetnél nyugdíjba.
A felröppent hírt, miszerint a közszférában a 62 éveseket myd-ba küldik, én úgy értelmeztem, hogy ez 2012-2013-ban érvényes, mert ezen években az 50-51-esek töltik be a 62-t és nekik ez az öregségi korhatáruk. Őket a közszférában nyd mellett nem lehet foglakoztatni, vagy ha valaki nem veszi/vette igénybe a nyd-at 62 évesen, azt küldik el nyd-ba.(Persze a korábbi születésűek is szóba jönnek.)
Nem valószínű, hogy bármely területen csökkentenék az öregségi nyd-korhatárt, hiszen éppen ettől az évtől kezdődően törölték el az előrehozott nyd lehetőségét, kivéve a kedvezményes női 40 éves nyd-at.

Üdv: Korall (53-as nö)

rozsika101 # e-mail 2012.10.04. 20:42

T fórumozok.Valaki azt irta a kormány elvetette a közalkalmazottak kényszernyugdijazását,rákerestem és nem találtam erról a sajtóban semmit.Valaki tud erről ,mert nekem csak ez maradna hogy 62 évesen el tudjak menni nyugdijba Rózsika 101

szafika # e-mail 2012.10.04. 14:14

bogarock ,jól érted , a szolgálati időbe beleszámít , a nők 40 éves kedvezményesébe nem .

Veci #   2012.10.04. 14:09

Csak éppen vagyok, bekukkantottam ide és nem bírtam ki válasz nélkül. Rendszeresen nem leszek itt még egy darabig.

Üdvözlettel Veci

Gabicsek #   2012.10.04. 12:21

Szia Veci!
Végre itt vagy:)

Veci #   2012.10.04. 11:28

IGEN

Üdvözlettel Veci