40 év munkaviszony után nyugdíj


52mama (törölt felhasználó) # 2011.02.19. 16:43

Kedves Veci!

Köszönöm szépen a sokoldalú információt.
Akkor még maradok munkanélküli.

üdv:52mama

klari54 # 2011.02.19. 17:02

Kedves Fagyöngy55!
Köszönöm szépen a jókívánságot.
Üdvözlettet:Klari54

Veci # 2011.02.19. 18:07

Friss nyugdíjas Lányok!
Köszöntelek benneteket a nyugdíjas táborban!


Üdvözlettel Veci

evaelsner # 2011.02.19. 19:21

Kedves Veci! Hálásan köszönöm a választ. A papírjaimat január 6-án leadtam, és azóta annyit sikerült kihúznom az ügyintézőből, hogy nincs meg a negyven évem, de még a revizor nem látta. Egyébként 2009-ben egyszer már kiszámolták, akkor 39 évem és 341 napom volt. Tavaly még sikerült 7 hónapot főállásban dolgoznom. Így 40,5 évet számoltam ki. Én csak erre a 3 évre tudok gondolni, amibe beleköthetnek. Amikor a főállásom megszűnt, már külsőztem az MTV-nek. Nem kötöttünk megbízási szerződést. Megállapodást szóban. Azt mondta a gyártásvezető, hogy holnap reggel 8-kor már itt kezdhetsz. Hétfőn megint felhívom az ügyintézőt, remélem, ennyi idő után már csak megtudok valamit, és akkor mindenféleképpen megírom. Köszönöm, hogy hétvégén is a mi ügyes-bajos dolgainkkal foglalkozol. További kellemes hétvégét kívánok, üdv.:
Éva

etty # 2011.02.19. 19:22

Kedves Veci!
Február elején már írtam helyzetemről.(Nő vagyok,1953-as születésű.)
Azóta megérkezett a Nyugdíj Ig.-tól a „határozat” is, ami számításaim megerősítette, és hivatalosan is igazolja:
„ A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági idő: 39 év és 140 nap. A nyugdíjjogosultság megállapításához figyelembe vehető szolgálati idő: 42 év és 94 nap”… (Mindezt, 2010. szept. 30-ig bezárólag állapították meg, ezen a napon szűnt meg közalkalmazotti munkaviszonyom.)
2011. május végére szerezhettem volna meg a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjához figyelembe vehető jogosultsági időt. (Ha 7 és fél hónapig dolgozhattam volna még!) Azóta a reménytelen regisztrált álláskeresők táborába tartozom: „munkához öreg, a nyugdíjhoz fiatal” kategóriában. (Ehhez annyit fűznék hozzá: ugye senki nem hiszi el, hogy ma Magyarországon, önként és dalolva írja alá bárki közös megegyezéssel munkaviszonyának meg-szüntetését ennyi idősen és ennyi ledolgozott év után?) Miután megtapasztaltam az álláskeresés lehetőségét 58 évesen, csak is az alábbiakban reménykedem.
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjra szereztem jogosultságot, amennyiben 59. életévem betöltöm, amelyhez már több mint 42 év szolgálati idővel rendelkezem. Legutóbb,2010-január 01-től változtak meg igénybevételének feltételei, és remélem az 1953-ban született nőkre, de a fiatalabbakra nézve sem változik meg 2012-ben sem.
Ezen túljutva úgy érzem, további aggodalomra is van okom.
Mivel, a nyugellátás összegének elbírálása, a társadalombiztosítási nyilvántartásban szereplő bruttó kereseti és jövedelmi adatok alapján történik, az álláskeresési járadék és munkanélküli segély miatt (mely esetemben a 2011-es évre tehető), úgy gondolom e miatt jelentősen csökkenhet nyugdíjam. Az utóbbi években viszonylag jól kerestem.
Jó döntés lenne e, ha márciusban kérném, hogy töröljenek a munkanélküli nyilvántartásból, és csak az eddig fizetett járulékok alapján állapítsák majd meg nyugdíjam összegét?
Válaszod előre is nagyon szépen köszönöm.

u.katalin53 # 2011.02.19. 20:17

Megtudná valaki mondani hogy a nyugdíj előleget mi alapján utalják

manyi550331 # 2011.02.19. 21:18

Kedves Veci!
Olvastam a válaszod és benne a kérdésed!
Igen az 55 a születési évemet jelenti, azaz jövő év 2012. márciusban töltöm az 57 évemet! De "40 év után elmehetnek nyugdíjba a nők", én jövő év május 8-ától tudnék elmenni! A munkahelyem az nagyon jó, mindenben segítenek, nem kell félni a felmentési idő megadásától! Csak nem tudom eldönteni, hogy el merjek-e menni november 25-től, megkezdve a felmentési időt! Félek, hogy ha jövőre visszavonják ezt a lehetőséget és senkit nem engednek el akkor mi lessz a sorsom!
Üdv. MERY és mindent köszönök!

UI: Minden fórumozó társamnak aki elment és rövidesen el fog menni 40 év m.visz.után nyugdíjba, szívből gratulálok és nagyon jó egészséget, hosszú boldog éveket kívánok!!!

Veci # 2011.02.19. 21:28

evaelsner
Ha nem volt írásbeli megállapodás, nem tudom miként tudnád igazolni az időt. Szerintem az adóbevalláshoz adott papírt megpróbálnám felhasználni. Fizettek utánad Tb járulékot? Bár akkor még a házastárs jogán is megkaphatta a hozzátartozó az egészségügyi ellátást (családi tapasztalat).

u.katalin53
A nyugdíjelőleg a várható nyugdíj 80-90 %-a (nekem annyi volt). Március végén, ha meglesz a valorizációs szorzó, visszamenőleg kiegészítik az előleget.

manyi550331
Megértem a dilemmát, de addig már többet tudunk a reformelképzelésekből. Azt kommunikálták, hogy a nők kedvezményes nyugdíját nem érinti, de a magánynyugdíjpénztárak védelmét is igérték a választási kampányban. Szerintem a nők nyugdíjazása megmarad.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.02.19. 21:37

etty
A munkanélküli ellátás a ma még hatályos törvény szerint nem rontja le a nyugdíj összegét, ebben megnyugodhatsz.
Sajnos a kormányzati kommunikáció anno a nők nyugdíjazásával kapcsolatban szolgálati időről szólt, csak a tv. javaslat benyújtása előtt (nov.11-én) mondták ki először a munkaviszonyt és a tanulmányi idő kivételét a szolgálati időből.
Ez a kommunikáció sok munkáltatónak adta a lehetőséget a létszámleépítéshez.
Az én érzésem szerint a változás 2012-ben maradna a tv., de mit lehet tudni. Március közepére már okosabbak leszünk. Nagyon sajnálom több sorstársaddal együtt, hogy a rossz kommunikálás áldozatai lettetek.


Üdvözlettel Veci

evaelsner # 2011.02.20. 07:26

Kedves Veci, köszönöm a válaszodat. Nem tudom, hogy az MTV fizetett-e utána TB-t. Az 1993-as adóigazolásukon a levont adóelőleg, a kifizetett táppénz és az egyéni önálló tevékenységből származó jövedelmem van feltüntetve. 1994-95-ben ezeken kívül levont nyugdíjjárulékot is feltüntettek. Táppénzt 93-94-95-ben a Magyar Televíziótól kaptam. Amennyiben az MTV-től kaptam a táppénzt, gondolom, hogy 1993-ban is fizették a nyugdíjjárulékot utánam. Három adóigazolásom van ezekről az évekről, más nincs. Ha egy évem hiányzik, az is nagy baj. 57 éves leszek a jövő hónapban, nem fogok munkát kapni. Mehetek szociális segélyre, ami ugye nem növeli az éveimet. Kilátástalan a helyzetem, de látom, nem vagyok egyedül...
Üdvözlettel:
Éva

Magdi52 # 2011.02.20. 08:01

Kedves fórumozók!
Eddig csak olvastam a hozzászólásokat. Én 2011 január 11-én adtam be az idő összeszámításomra a papírjaimat mivel nem akartam abba a hibába esni, hogy esetleg nincs meg a negyven évem így nem léptem ki a munkahelyemről. Pénteken kaptam meg a határozatot 2011 december 31-ig 40 év és 338 napom van.
Így kedden kilépek a munkahelyemről és gyarapítom a nyugdíjasok táborát. Az ügyintézésről csak jót tudok mondani, hetente hívtam az ügyintézőt akihez az ügyem tartozott és nagy türelemmel válaszolt minden kérdésemre. Még csak annyit akarok írni, hogy előbb kaptam volna meg a határozatot ha a munkáltatóm kezembe adja a 2010 évre szóló NYENYI lapot és nem kellett volna hiány pótlás miatt a munkáltatótól hivatalból megkérni a NYUFI-nak

Veci # 2011.02.20. 10:21

Magdi52
Úgy lépj ki a munkahelyedről, hogy ha nem sok hiányzik a kerek szolgálati időhöz, akkor addig dolgozz, mert az +2%-al több induló nyugdíjat jelent (de inkább 5 nappal több, mint 1 nappal kevesebb legyen).
Utána várunk a nyugdíjas klubban.


Üdvözlettel Veci

manyi550331 # 2011.02.20. 10:38

Veci!
Még lenne kérdésem: én 2010. augusztusában elküldtem az éveim összeszámításához a papirokat, de csak 2008. december 31-ig számolták össze. Ekkor volt 36 év 261 nap. Szerintem a 40-en évem 2012. áprilisában lesz meg. Most számoltassam össze újra? A K2-es nyomtatványt töltsem ki? Megint küldjem az összes iratokat és a gyermekeim születési any. kivonatát is?
Válaszod előre is köszönöm, és elnézést, hogy ilyen sokat írok! Üdv.MERY

Veci # 2011.02.20. 10:57

manyi550331
A K01-es nyomtatványon kérjed a jogosultsági idő megállapítását. Korábban neked szolgálati időt számoltak. Nem kell minden korábban beküldött iratot csatolni, csak a kérelemre írd rá a jelenlegi munkahelyed adatát.
DE küld be a gyerekek eredeti anyakönyvi kivonatát a jogosultsági idő megállapításához.


Üdvözlettel Veci

kisnina # 2011.02.20. 19:00

Kedves Veci!

A segítségedet szeretnék kérni.

Nő vagyok, 1953.02.18.-án születtem.
Jelenleg Prémiumévek Program résztvevője vagyok, ami 2012.02.17.-ig tart.
2009.dec.31.-ig visszaigazolt 39 év 40 nap szolgálati időm van, ami most már több, mint 40 év.
2012.01.01.-én jogosult lennék 30 év után közalkalmazotti jubileumi jutalomra (3 havi fizetésnek 70%-a).

Mivel bizonytalan időket élünk, néhány ismerős pénzügyes javasol minél hamarabb elmenni nyugdíjba, szeretnék tanácsot kérni Tőled.
Hogyan járok jobban:

  • ha most felmondok és elmegyek nyugdíjba 40 év szolgálati idővel

    vagy

  • megvárom PÉP végét, közben megkapom a jubileumi jutalmat és elmegyek előrehozott nyugdíjba 2012.02.18.-tól.

Milyen buktatók lehetnek, ha utolsót választóm?

A válaszodat előre is köszönöm.

Lyonee # 2011.02.20. 19:54

kisnina!
Válaszolok neked, mert Veci a PÉP-et mindig rám ruházza.

  1. Csak akkor mehetsz el most a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjába, ha ez a 40 év jogosultsági idő. Akkor sem mondhatsz fel, mert a határozott idejű szerződét nem lehet felmondani. Közös megegyezéssel lehet felbontani, vagy most van folyamatban egy törvényjavaslat miszerint megszűnik a jogviszony, ha a 40 évesre a PÉP-es jogosult lesz. Ha nem mennek bele a közös megegyezésbe, akkor megvárod, míg ez az új jogszabály hatályos lesz, mivel a kormány adta be, valószínűleg a tavasz ülésszakon elfogadják.
  2. Ha nem jogosultsági idő a 40 év, hanem csak szolgálati idő, akkor csak a PÉP lejártával mehetsz nyugdíjba, mert annak a lejártát az előrehozott nyugdíjad jogosultságához határozták meg.

Miből áll ez a 40 év? Munkaviszony, tanulói jogviszony, GYES, GYED, felsőfokú tanulmányok?

Veci # 2011.02.20. 19:58

kisnina

Ha nincs meg a 40 év jogosultsági időd (munkaviszony+gyerekekkel otthon töltött idő együtt véve 40 év), akkor ebben az évben nem tudsz nyugdíjba menni.
Ha nem érintené a nyugdíjreformtervezet a Nők kedvezményes nyugdíját, és meglenne a 40 év jogosultsági időd (te szolgálati időt írsz), akkor akár az idén is nyugdíjba mehetsz.
Nem tudom én mit tennék, a jubileumi jutalom 70 %-ért (ezt szerintem a Kjt nem így írja elő), még évvégéig kivárnék talán.
Ha viszont neked a szolgálati időd 40 év, akkor a ma még hatályos törvény szerint nem rendelkezel az előrehozott nyugdíj életkori feltételével. Közalkalmazottként csak az 59. szülinapod utáni naptól kérheted az előrehozott nyugdíj megállapítását (utolsó jogviszonyban töltött idő a szülinap).
Mégegyszer hangsúlyozom te a 40 év szolgálati idővel csak 2012.02.19-tól tudsz elmenni nyugdíjba (csökkentés nélkül)


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.02.20. 20:02

Kedves Lyonee!
Megint sikerült egyszerre fogalmazni a válaszunkat. Te a PÉP-ben járatosabb vagy, mint én, így kerek a válasz kisnina részére. Remélem tudtunk segíteni.


Üdvözlettel Veci

davotika # 2011.02.20. 21:04

Szeretném kérdezni ha valaki tudja ,hogy 4-6 órás bejelentett munkaidő milyen szolgálati időnek felel meg

hars52 # 2011.02.21. 01:49

Már megint nem tudom a topicban az utolsó bejegyzéseket elolvasni, mert a dátum, amit látok 2010.11.13. Hogy ez miért van?

Tulipán # 2011.02.21. 08:29

Szép jó napot mindenkinek
Újra itt vagyok a kérdésem a következő lenne Van már határozatom november 15 től a 40 éves jogosultsági idővel nyugdijba mehetek. Most beszéltem az ügyintézővel és azt mondta adjak be kérvényt és felülvizsgálják az utólagosan bekerült szakmunkástanulók nyári gyakorlatából eredő jogosultsági időt. Ha ez meglenne 3 hónappal előbb mehetnék el nyugdijba. A nyugdijam kb 65ezer körüli lesz A szolgálati évem addigra 42 év 280 nap.Ha tovább dolgozom 2% több lehet a nyugdij Arra kérnélek benneteket segitsetek dönteni megéri-e tovább dolgozni, hogy 84% helyett 86% legyen az induló nyugdijam.Beteges vagyok az utóbbi időkbe jelenleg is bokaszalag szakadással vagyok táppénzen és nem tudom ha visszamegyek dolgozni hogy birom az egész napi talpalást

marcsika54 # 2011.02.21. 08:54

Tulipán !!! Én is egy perce beszéltem az ügyintézőmmel. Ugyanazt mondta, mint neked. Fellebezést kell beadni,az ügyszámra hivatkozva, és újra számítják a jogosultsági időt. Sajnos nekem még így is hiányzik kb. 10 hónap. És nincs munkahelyem !!!

Veci # 2011.02.21. 09:30

Tulipán
Ha módodban áll, akkor addig maradj munkaviszonyban, amíg meglesz a 42 év szolgálati időd (inkább 5 nappal több, mint egy nappal kevesebb), azt kb. 90 napot megéri, akár táppénzen is maradva.


Üdvözlettel Veci

Rozeta # 2011.02.21. 10:34

Szervusztok!

Kedves Veci!

Meg tudnád-e adni a levelezési címedet!
Kérdezni szeretnék!

C a s a b l a n c a # 2011.02.21. 11:06

Davotika!

Szerintem ha 8 órás munkaidő után teljes szolgálati időt számolnak, akkor 4 órás munkaidő után nyilván, hogy a felét és így tovább.

Azaz ha 40 évig 4 órában dolgozol, akkor az majdnem olyan, mintha csak 20 év szolgálati viszonyod lenne, hiszen fele annyit dolgoztál - nyilván a nyugdíjalap is alacsony lesz.