40 év munkaviszony után nyugdíj


drbjozsef # 2021.03.06. 12:26

Lindus,

Megkérdezted mér egyszer, és az adott adatok (sőt, akkor még többet írtál) alapján kaptál egy lehetséges választ.

Ha 38 éves vagy, akkor még nem mehetsz nyugdíjba.
(Persze, viccelek, de nem tudom, látod-e a válaszokat ebben a topikban, és ki kellene tudnod következtetni milyen adtok, milyen pontossággal kellenének egy normális válaszhoz).

Lindus 2019 # 2021.03.06. 11:49

Szép napot mindenkinek!
A Nők 40 + nyugdíjat szeretném igénybe venni.
38 évem van.
A két gyerekem után jár-1-1 év kedvezmény,és hogy kell igényelni hogy beleszámítson az évekbe?
Köszönöm szépen

Szomorú örökös # 2021.03.05. 06:30

drbjozsef

Szerintem a kérdező alapvetően arra gondolt, hogy mikortól nem kell már majd dolgoznia a nyugdíjbamenetele előtt. Erre nagyon korrektül Lyonnee válaszolt is

2021.03.02. 19:14
"Felmondási idő általában van, ha Mt. alá tartozó munkavállaló vagy."- Ez nem így van. Az MT nem biztosít felmondási időt a "nők 40" nyugdíjazást igénylőknek. A munkavállalónak kell felmondania, ez esetben pedig nem jár felmentési idő. Előfordul nagyon régi dolgozók esetében, hogy a munkáltató eltekint a felmondási idő ledolgozásától. De ez csak előfordul, nem általános.

Ebben nyilván volt egy kis félreértés, mert nem az volt a lényeg, hogy van-e felmondási idő, ugyanis az van mindenképpen, hanem inkább az, hogy kinek kell felmondani a másik fél számára.

Nem kell ezen acsarkodni egymásra, azt hiszem, hogy nem mindenki a jognyelv ismeretével jött a világra. Egy jogász a szavakon lovagol, a laikus meg kérdez a saját gondolatai alapján. Abból kell kihámozni azt, hogy valójában mit is szeretne tudni. Nyugi!

drbjozsef # 2021.03.05. 06:17

Lyonee,

Oké, akkor tisztázzuk a kályhától.

A kérdező megkérdezte : „Felmondási idő van?

Erre válaszoltam azt, hogy az Mt. alá tartozó munkavállalóknak általában van felmondási idejük. Se többet, se kevesebbet. Aki akarja az érti miért. De neked elmagyarázom : mert olyannyira nem kapcsolódott a kérdéséhez EBBEN A FORMÁBAN, hogy konkrétan nem lehet rá válaszolni relevánsat, csak ilyen általánost, hátha visszakérdez.

Senki nem kérdezett, írt, válaszolt "felmentési időről".

Te hoztad elő a felmentési időt, senki sem kérdezte.

Igen, szomorú örökös helyesen látja, hogy a felmondási és a felmentési idő nem azonos, de mit mondjak erre, ezt sem kérdezte senki. Tudod, az úgy hangzana, hogy "A felmentési és a felmondási idő azonos?"

Nem beszéltem el melletted, te beszéltél teljesen másról - hiszen "nem azonos" mint megtudtuk.

Az, hogy az én visszakérdezésemre nem válaszoltál, hagyjuk is. Talán ott még észrevehetted volna magad.

Egy szóval nem állítottam, hogy esetleg nem hasznos a válaszod. Csak arra próbáltam célozni, hogy senki nem kérdezett olyat, amit te számonkértél rajtam.

Lyonee # 2021.03.04. 22:49

Nem tévedett.
"A „felmondási” idő nem azonos a „felmentési” idővel. Elbeszéltek egymás mellett." Igaza van.

(És megkérlek, hogy ezt a topikot kíméljétek meg az egymással való acsarkodástól.)

Lyonee # 2021.03.04. 21:45

Igen, a kettőt összevontam. Nem szándékosan bevallom, de a tartama helyes, és hasznos lehet a nyugdíjba készülőknek.

De, lejjebb írtam Anikó hozzászólásához, hogy téged kijavítsalak. Kevered a felmondási és a felmentési időt. Szomorú utalt is rá!

bomadodi # 2021.03.04. 17:58

20éve a munkahelyemről végkielégítéssel küldtek el.A munkanélküli kezdetétől 3 hónapra be van fizetve a nyugdíjjárulék.mégsem számít bele a nők 40 nyugdíjba.Egészségügyi szakiskolát végeztem,a nyári gyakorlatot elvégeztem,de mégsem számítják ezt sem bele,mondván szakiskola,nem szakmunkás képző.Egyszerűen nem értem,fél év csak úgy elúszik?

drbjozsef # 2021.03.04. 15:38

mandulacska egyetlen hangot nem kérdezett a felmentési lementési felmondási időről.

Aki kérdezett, az felmondásiról, nem felmentésiről, én arra válaszoltam is.

Lyonee # 2021.03.04. 13:43

1.) A kérdező nem akar tovább dolgozni, (Mennyit kell még dolgoznom?). Mivel nem jelezte, hogy közalkalmazott lenne, én munkaviszonyra fókuszáltam. Ezért valahogyan meg kell, hogy szűnjön munkaviszonya, ha nem szeretne tovább dolgozni. Szó sem volt munka melletti nyugdíjazásról.
2.) Közalkalmazott nem dolgozhat közalkalmazotti jogviszonyban nyugdíj (a nyugdíj kifizetését szüneteltetni kell, ha k.j-ban áll) mellett, meg kell, hogy szűnjön valahogyan a jogviszonya. Kérésére fel kell menteni a közalkalmazotti jogviszony alól. Közalkalmazottaknál az egész időnek felmentési idő a neve, és fele időre a munkavégzés alól fel kell menteni a közalkalmazottat ebben az esetben.
3.) A munkaviszonynál felmondási idő van, és ennek a felére menti fel a munkavállalót a munkaadó munkáltatói felmondás esetén. Ezt a fél időszakot mondják felmentésnek.
4.) A 40 év jogosultsági idő megléte, jogviszony típusától független feltétel.
5. Hogy mandulacska milyen jogviszonyban áll, még nem derült ki. De olyan messze van a nyugdíjazástól, hogy most teljesen mindegy. Sok víz lefolyik még addig a Dunán, mire nyugdíjba mehet.

drbjozsef # 2021.03.04. 05:02

Szerintem nincs különbség.

mandulacska # 2021.03.03. 14:08

Közalkalmazotti jogviszonyban is ugyan annak a feltételeknek kell teljesülnie a nők 40 évével való nyugdîjba vonulàshoz?
Úgy tudom ott csak a 40 év szolgálat időnek kell teljesülnie.

wers # 2021.03.03. 05:52

Nem értettem amit írtál. Nyugdíjnál sem felmondás/felmentés sem felmondási/felmentési idő nincs.
Hatályos törvények alapján mindkét fél tuja évekkel előre, mikortól lesz nyugdíjas.

drbjozsef # 2021.03.03. 05:43

Ezért írtam a kérdésre azt, amit.

wers # 2021.03.03. 05:14

Nyugdíjnál nem értelmezhatő a felmondás/felmentési idő.

"Nem kell megszüntetni a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyokat az öregségi nyugdíj igénybevételéhez. Ennek megfelelően az öregségi teljes nyugdíj, az öregségi résznyugdíj, a nők kedvezményes öregségi nyugdíjának megállapítására az egyéb jogosultsági feltételek teljesülése esetén akkor is sor kerül, ha a kérelmező foglalkoztatási jellegű jogviszonya, vagy megbízási jogviszonya nem szűnt meg. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy a nyugdíját megállapítsák, a biztosítási jogviszonyát - azaz a munkaviszonyát - előzetesen nem kell megszüntetni. Választhatja azt a lehetőséget tehát, hogy a nyugellátást megállapíttatja ugyan, de munkaviszonyát még nem szünteti meg."

Szomorú örökös # 2021.03.03. 03:47

drbjozsef

A „felmondási” idő nem azonos a „felmentési” idővel. Elbeszéltek egymás mellett.

drbjozsef # 2021.03.02. 19:15

Azt mondod, hogy ha a munkavállaló mond fel, akkor nincsen felmondási idő?

Lyonee # 2021.03.02. 18:14

"Felmondási idő általában van, ha Mt. alá tartozó munkavállaló vagy."- Ez nem így van. Az MT nem biztosít felmondási időt a "nők 40" nyugdíjazást igénylőknek. A munkavállalónak kell felmondania, ez esetben pedig nem jár felmentési idő. Előfordul nagyon régi dolgozók esetében, hogy a munkáltató eltekint a felmondási idő ledolgozásától. De ez csak előfordul, nem általános.

drbjozsef # 2021.03.02. 05:45

mandulacska,

Két együttes feltétel kell a nők40 nyugdíjhoz : 40 év kedvezményre jogosító idő, és 32 év kereső tevékenység idő.

Előbbihez 6,5 év, utóbbihoz még több mint 11 év kell.

Szóval még soká.

drbjozsef # 2021.03.02. 05:43

Anikó0327,

Idén augusztus körül már eléred a szükséges feltételeket, ha jól számolom.

Felmondási idő általában van, ha Mt. alá tartozó munkavállaló vagy.

mandulacska # 2021.03.01. 20:22

Ami lemaradt,az előző posztomból, 3 gyerekem van.

mandulacska # 2021.03.01. 20:10

Tisztelt Szakértő!
Az lenne a kérdésem, hogy a nők kedvezményes öregségi teljes nyugdîjra jogosultsäghoz figyelembe vehető időm: 33 év 134 nap. Ebből kereső tev. järó jogviszonyban szerzett idő: 20 év 228 nap. Figyelembe vehető szolgàlati idő: 34 év 203 nap.
Mikor mehetek el a nők kedvezményes nyugdíjàval? Mennyit kell még dolgoznom?

Köszönöm előre is a vàlaszt.
Juhàsz Zoltànné

Anikó0327 # 2021.02.03. 10:13

Tisztelt Szakértő!!
Segítségét szeretném kérni a Nők 40 program kiszámításához.
Nyugdíjbiztosító az adategyeztetési eljárás eredményeképpen a 1974.06. 16 és 2017. 12.31 dátum közötti időszakra vonatkozóan.
36 év 125 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
36 év 125 nap kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel ezen belül:
33év 122 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási v azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezik.
Mikor vehetem igénybe, mikor kell beadni a kérelmet, mikortól mehetek nyugdíjba? Felmondási idő van? Nagyon szépen előre is! Alkalmazott vagyok

drbjozsef # 2021.01.29. 16:31

Lindus 2019,

Feltehetőleg nem olyan sokára.

Lindus 2019 # 2021.01.29. 15:19

Szép napot!
38/32 évem van...
2 gyermekem is.
Mikor vehetem igénybe a Nők 40+?
Köszönöm

drbjozsef # 2021.01.28. 09:40

Gpataki,

Ez kevés adat.

A kedvezményre jogosító idő és a kereső tevékenységes idő a két együttes feltétel. A szolgálati idő nem számít.

Kereső tevékenységből meglesz a minimum 32 év, ha még 5 évet dolgozol.

Ha a 34 év 238 nap a kedvezményre jogosító időd lenne (a mai napig mondjuk), akkor igen, még 5 év és 4 hónapot kell kb. még dolgoznod.

De a kedvezményre jogosító idő mindig kevesebb, mint a szolgálati idő.