40 év munkaviszony után nyugdíj


spaniel # 2010.12.01. 16:20

Sziasztok!

Hogy veszített a népszerűségéből? Hogy kiábrándultak belőle? -igen,-igen!

Sajnos ettől függetlenűl már nagyon-nagyon bebetonozták magukat, úgyérzem több évre biztonságban vannak! És mi?

Veci # 2010.12.01. 15:30

kerdiantalne
Együttérzek veled és minden érintettel.

Tegnap a KDNP képviselő asszonya kétszer is beolvasta az MSZP képviselői hozzászólás után a népszerűségi adatokat.
Nem tudom ugyanilyen fölénnyel olvassa be pl. márciusban is?


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.01. 15:29

kerdiantalne
Együttérzek vesed és minden érintettel.
Tegnap a KDNP képviselő asszonya kétszer is beolvasta az MSZP képviselői hozzászólás után a népszerűségi adatokat.
Nem tudom ugyanilyen fölénnyel olvassa be pl. márciusban is?


Üdvözlettel Veci

kerdiantalne # 2010.12.01. 15:16

"kereső tevékenységgel járó biztosítási, vagy ezzel egy tekintet alá eső jogviszony"

Isten látja lelkemet, aki nálam jobban KERES munkát, az festi magát. Miért ne lehetne ez "kereső tevékenység" ?
Bocsánat, ez már csak kínomban jutott eszembe :) :)

39 éves munkaviszonyom van, 1 éve már munkanélküli vagyok. Ki ad nekem munkát? Én nem akarnék elmenni nyugdíjba, de ez lett volna a megoldás.

Pá-pá Orbán Viktor Úr, pá-pá FIDESZ ...

Jucus52 # 2010.12.01. 14:34

Veci!

Köszi a korrekciót! Valóban van még minek letisztulnia.

Judit

akizor # 2010.12.01. 13:25

Veci!
Meg akkor még kiegészítés az előrehozott nyugdíjasoknál:hogy az 1952-1953-ban született nők 59 éves korukban mehetnek csak el, az azutáni éveklben született nőknél meg évenként fél évvel tobábbtolódik az előrehozott nyugdíjbamenetel időpontja!
A pontosság miatt, még ez is nagyon fontos!

Bobov # 2010.12.01. 13:13

Köszönöm lányok a hozzászólásokat. A fogalmakkal én is tisztában vagyok, de azért köszönöm a pontosításokat. Az a pár szó bizonytalanított el, hogy "idén MÉG beleszámít a szolgálati időbe". Én úgy tudom a szolgálati időbe belefog számítani ezentúl is. De ez a "még" nekem félreérthető volt.

lenolaj1 # 2010.12.01. 13:07

Egyébként már nekem is rajta állt az ujjam a klaviatúrán, de ilyen összeszedetten és röviden nem biztos, hogy sikerült volna.

lenolaj1 # 2010.12.01. 13:05

Nekem nem okoztak gondot a fogalmak, csak azt sajnáltam, amikor olvastam valakinek a hsz-át és látszott, hogy keveri a szezont a fazonnal.

Veci # 2010.12.01. 13:02

Ha ez a "kislexikon" segítség, akkor mentsétek ki magatoknak.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.01. 13:00

Jucus52
Helyesbítás:

  • a korengedményes nyugdíjba az idén csak azt tudna menni 37 év szolgálati idővel 57 évesen, akivel a munkáltató erre megállapodást köt és kifizeti azt a sok pénzt (nem érdeke neki)
  • az idén csak az 1953-ig születettek tudnak korengedményre megállapodást kötni
  • az aki rendelkezik a 40 év szolgálati idővel az idén, de életkori feltételei nincsenek meg (1953 után születettek), azok az idén nem tudnak korengedményes nyugdíjba menni (megállapodást kötni)

HVG nem nagyolta szerintem össze, csak így egyben a nyugdíjazási lehetőségekek fogalmi zavart okoznak. Így egyben leírva láthatók a feltételek.


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.12.01. 12:54

Veci, ezt hívják gondolat átvitelnek!!!!!!
Isten az atyám, hogy épp erre gondoltam, bárcsak tisztáznád a fogalmakat! :)))

Lányok, íme a fogalmak definiálása.
Kár, hogy a fórum nem sorszámozza a hozzászólásokat, mert akkor tudnánk hivatkozni erre a nagyon fontos és hasznos hsz-ra.
KÖSZÖNJÜK VECI!!!

Jucus52 # 2010.12.01. 12:53

Kedves Veci!

Most vettem észre, hogy amíg írtam, addig Te is ezeket fejtegetted. Köszi! Viszont én inkább a HVG-cikk miatt bonyolódtam bele, mert szerintem ott is elnagyolják, és tényleg nem nagyon érthető, hogy miért javasolja az idei nyugdíjba menetelt.

Köszi,

Judit

Jucus52 # 2010.12.01. 12:50

Kedves Bobov!
Szerintem a HVG némileg összemosta a dolgokat: a 40 év utáni nyugdíj lehetősége egy külön lehetőség a korengedményes és az egyébként törvényileg még biztosított előrehozott nyugdíj mellett. A 40 év utáni nyugdíj-lehetőségről dönt most a parlament, míg az egyéb előrehozott, illetve korengedményes nyugdíj-lehetőséget a már meglévő jogszabályi teszi lehetővé. A jelenlegi információk szerint az nem változik. Ahogy Veci is leírta. Az, hogy nem számít be a felsőfokú stb. iskola a munkaviszonyba, csak a most végszavazás előtt lévő jogszabály szerint lesz így, ha elfogadják, de a már törvényileg szabályozottakra nem vonatkozik értelmezésem szerint. Az egyéb, csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíj lehetőségével az 1952,1953. években születettek élhetnek, amikor betöltötték az 59. életévüket, ha megvan a 40 év szolgálati idejük, és ott a szolgálati idő számításánál beleszámít minden (nappali képzés, munkanélküli idő is).
A korengedményes öregségi nyugdíjnál pedig el lehet menni csökkentett összegű öregségi nyugdíjba, ha 37 év szolgálati idővel rendelkezik valaki, és ott is beszámít minden a szolgálati időbe, viszont ott az öregségi nyugdíjig még hátralévő évek arányában csökkentik az öregségi nyugdíj összegét, ha jól emlékszem, maximum kb 8 %-ig.

A HVG szerintem az akarja javasolni (ha jól értem), hogy akinek a most elfogadásra kerülő 40 utáni nyugdíjlehetőség alapján nem lenne meg a 40 éve, mert a felsőfokú stb. képzési idő nem számít bele, akkor ő gyorsan menjen el még az idén korengedményes nyugdíjba, mert ABBA viszont beleszámít minden a szolgálati idő számításánál. Bár, lehet, hogy a HVG már többet tud, mint mi, és ezért kapacitál idei nyugdíjba menetelre!

Veci! Ha nem jól értelmeztem, vagy nem jól idéztem a jogszabályokban foglaltakat, kérlek, javíts ki, nehogy valakit félreinformáljak.

Köszi szépen,
Judit

Veci # 2010.12.01. 12:47

lenolaj1
Talán megérezted, hogy ezt állítom össze? :-)


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.12.01. 12:46

Lányok!

Egy kis szótár, én is kevertem a dolgokat. Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtti nyugdíjba vonulási lehetőségek (itt nem írom a szolgálati nyugdíjat: rendőrök, katonák, tűzoltók)

  • NŐK kedvezményes nyugdíja: aki rendelkezik életkortól függetlenül a 40 év jogosultsági viszonnyal, ebbe nem tartozik pl. a tanulmányi idő, munkanélküli ellátás. EZ VAN MOST a PARLAMENT előtt. Ebbe 2011-ben főleg az 1952 után születettek tudnának bekapcsolódni, ha rendelkeznek a feltételekkel.
  • korengedményes nyugdíj: lényege, hogy 2010.12.31-ig lehet még a munkáltatóval megállapodni korengedményes nyugdíjra a munkavállalóval (ennek vannak határidős kitételei). Erre a munkáltatót nem lehet kötelezni, mert neki az rengeteg pénzbe kerülne (előrehozott nyugdíjkorhatárig egyösszegben befizetni: nyugdíj+postaköltség+nyugdíjemelés)
  • korkedvezményes nyugdíj: aki egészségre káros munkakörben dolgoznak (pl. röntgenes, pék, stb). Erről van munkaköri jegyzék, törvény szabályozza, ennek a listának a meghosszabbítását említik most
  • előrehozott nyugdíj: Az 1952-53-ban született nők esetében, ha van 40 év szolgálati ideje, akkor csökkentés nélkül, ha minimum 37 év szolgálati idő, akkor csökkentetten 18/A. §-t olvasni
  • előrehozott nyugdíj az 1954-1958 között született nők esetében 2-3 évvel korábban, de ha ehhez minimum 37 év szolgálati ideje van. EZ csökkentett, a 18/B.§-t olvassátok

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…


Üdvözlettel Veci

lenolaj1 # 2010.12.01. 12:42

Sziasztok!
Hogy a Bobov által belinkelt cikkben mekkora a kavirc!!!
El ne olvassátok, mert akinek nem tiszták a fogalmak, azokat csak megrémiszti.
Veci, próbálja helyére tenni a fogalmakat, inkább azt olvasgassátok!

Veci # 2010.12.01. 12:30

Bobov
A tervezett kedvezményes nyugdíjazáshoz a 40 évbe nem számít bele a tanulmány időszaka, ha megszavazzák (és miért ne tennék).

A korengedményes nyugdíj nem az, amiről most van a parlamentben a beterjesztett tervezet. Ennek a lényege, hogy 2010.12.31-ig lehet még a munkáltatóval megállapodni korengedményes nyugdíjra a munkavállalóval (ennek vannak határidős kitételei). Erre a munkáltatót nem lehet kötelezni, mert neki az rengeteg pénzbe kerülne (előrehozott nyugdíjkorhatárig egyösszegben befizetni: nyugdíj+postaköltség+nyugdíjemelés)

colt
Olvastam már arról, hogy meghosszabbítanák, de még nincs róla konkrétum. Amit a korkedvezmény meghosszabbításáról hallani, annak a meghosszabbítása a munkakörök jegyzékéről szól. (itt: http://www.nepszava.hu/…/article.php?…)


Üdvözlettel Veci

gyene # 2010.12.01. 12:17

Kedves Gatta!

Köszönöm a tájékoztatás, már csak reménykedni tudok.

colt # 2010.12.01. 12:14

Sziasztok!

Jól hallottam?
A kormány 2011-ben is fenn tartja a korkedvezményes és korengedményes nyugdíjazási rendszert?

Bobov # 2010.12.01. 12:06

Sziasztok!
Ezt hogyan értelmezitek? Remélem csak elírás, és a szolgálati időbe továbbra is be fog számítani a szakmunkásképző és a többi.
http://hvg.hu/…ij_nyugdijas#…

"Ez utóbbi jelentős módosításnak számít a jelenlegi szabályozáshoz képest. Idén ugyanis még beleszámít a szolgálati időbe a felsőfokú nappali tagozatos képzés mellett a munkanélküliként, illetve a közeli hozzátartozó ápolásával eltöltött időszak is. Akinek csak ezekkel az időszakokkal együtt lenne meg a nyugdíjra jogosító 40 év szolgálati ideje, nem érdemes 2011-ig várnia."

mokus123 # 2010.12.01. 10:16

Nem tudom megnyitni, de hamarosan dolgozni megyek, nagyon már nem is tudnám nézni.
Írjátok meg, ha történik vmi érdekes.
Egyébként több helyre írtam az inas évek miatt.

Veci # 2010.12.01. 10:06

Edit
A te által idézett szöveg nem a szolgálati időről, hanem a 0,5 %-os nyugdíjemelésről szól.

A rokkantnyugdíj melletti munkavégzésből a szolgálati időnek az elismerését a nyugdíjtv. 39. §-a érinti:
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
Az viszont, hogy a tervezetben miként fog érvényesülni, az még e látnok, vagy jós sem tudná megmondani.


Üdvözlettel Veci

mokus123 # 2010.12.01. 10:03

Köszi!

Veci # 2010.12.01. 10:00