40 év munkaviszony után nyugdíj


Marzi # 2010.11.21. 20:59

Könyvmoly!

Én is csak egy sima fórumozó vagyok!

Megnézted a törvényjavaslatot Veci 20,07-es hozzászólásában? Le is tudod tölteni!

Szerintem Te 1970-től rendelkezel jogosultsági idővel, de meg kell várni, míg elfogadják a törvényt, meg megszületik a kormányrendelet is arról, hogy mi számít jogosultsági időnek! Csak akkor lesz biztos.

Korall54 # 2010.11.21. 20:55

Marzi

OK, visszavonom, mert az érveid ütősek. Mondhatnám én is veled, hogy játék a szavakkal, mert ki fogják magukat magyarázni ezzel a szolgálati idő meg munkaviszony dologgal kapcsolatban, hogy ők nem is olyan nagyot hazudtak. Ez bújkált a megjegyzésem mögött.

Persze érthetetlen is volt az eredeti ígéretük, mire alapozták, ismerve a deficites nyugdíjkasszát, meg mindenféle állami közkasszát. Mint ahogy sokan valami csavart sejtettek a dologban,(mert a semmiből mit lehet adni?) én is, csak én alacsony nyugdíjkiszámításra gondoltam. Hát, mást találtak ki.

Igazságosság talán csak annak van benne, aki 14 éves korától keményen dolgozott, valószínű, hogy nem vonatkerékpumpáló volt, tehát 40 év után, jó ha még járni tud. No ő elmehet hamarab 63-65 éves koránál.(54-55 évesen)

Ne érts félre, nem védem én ezt a húzásukat, inkább csak úgy próbáltam gondolkodni, hogy majd hogyan magyarázkodnak.

(Nem tudom olvastad-e tavaly a szuperbruttósításról szóló tájékoztatót, abban is volt kétféle ügyes magyarázat, most ez is hasonlóan sül el)

Üdv: Korall


Üdv: Korall (53-as nö)

könyvmoly # 2010.11.21. 20:47

Kedves Marzi!
Most én teljesen összezavarodtam. Most akkor mehetek nyugdíjba vagy sem. 1955-be születtem. 1970-be kezdtem dolgozni. Két gyermekem van. Az elsővel egy évig táppénzen voltam (koraszülött volt). A másodikkal nyolc hónapig voltam gyesen. Azóta folyamatosan dolgozom nem voltam munkanélküli. 1995be megállapítottak 25 év munkaviszonyt. Akkor most 2011-be mehetek nyugdíjba?

Marzi # 2010.11.21. 20:47

Hírtv: A nyugdíjvédelmi megbízott szerint ez is nagy eredmény ahhoz képest, hogy milyen állapotban vette át a kormány az ország gazdaságát.

És a kampányban még nem tudták, hogy milyen állapotban van az ország gazdasága?

Ha 24000 nő éves nyugdíja 30-35 milliárd, akkor ezeknek a nőknek 105-122 ezer forint lesz a havi nyugdíja. Ez helytálló szerintetek?

Marzi # 2010.11.21. 20:15

Nem beszélve arról, hogy lehettek családok, ahol apuka volt gyesen!

Marzi # 2010.11.21. 20:12

Korall!

Én semmi igazságosságot nem látok benne!

Először is hazudtak, mert végig szolgálati időről volt szó!

Másodszor: A kormány alattomos, és hülyének néz minket. Tudják, hogy túlígérték magukat, vagyis hazudtak, mert üres a kassza, de a szavazatunk kellett nekik! Most meg úgy csűrik, csavarják, hogy a kis pénzűek menjenek nyugdíjba, a nagyobb pénzűek pedig dolgozzanak tovább és fizessék a járulékot azok után, hogy azt megemelték. Ez lett az azonnali nagyarányú adócsökkentésből!

Harmadszor: Ez egy visszamenőleges jogszabály, de az emberek már nem tudják úgy alakítani a sorsukat, hogy jól jöjjenek ki a dologból! A gyermeknevelést is visszamenőleg díjazza!

Negyedszer: Aki 2 gyerekkel 6 évig volt gyesen, azt elismerik 6 évnek, aki csak 2 évig, annak még 4 évet kell dolgoznia, hogy meglegyen a 6-év jogosultsági ideje. Tehát annakidején fizette a járulékot, amiből a gyesen lévők ellátást kaptak, most pedig fizeti a járulékot, amiből a nyugdíjat kapják.

Ötödször: A hátrányos megkülönböztetés a polgárok neme és egyéb körülményei tekintetében kimeríti az alkotmánysértés fogalmát.

Hatodszor: Hamis a törvény indoklása! Családi és munkahelyi szerepvállalásra, családi helytállásra hivatkozik. Ez engem emberi méltóságomban sért, ha pl. úgy szültem és neveltem fel tisztességgel gyereket, hogy előtte nem szereztem jogosultságot gyesre, vagy nem vettem, nem vehettem igénybe a gyest.

Gabicsek # 2010.11.21. 20:11

Nahát Veci!
Hogy te mindig mindent megtalálsz:)))

Gabicsek # 2010.11.21. 20:11

Ha jól értelmezem itt a fórumban írtakat, ezek szerint évenként lehet lekérdezni a nyugdíjbiztosítót a szolgálati időről?
Mert eddig egyszer lehetett. Ez változott most?

lájza # 2010.11.21. 20:10

No csak! Szembe néztek magukkal? Kíváncsi vagyok a következő lépésre...
Köszi, Veci!

Veci # 2010.11.21. 19:50

Csak az első lépés volt a nők kedvezményes nyugdíjazása
http://www.hirtv.hu/belfold/?…

Az első lépésnek tekinti a nyugdíjrendszer átalakításában a nők kedvezményes nyugdíjazását a miniszterelnök megbízottja. Selmeczi Gabriella szerint a pénzhiány miatt nem tudják azonnal megvalósítani a Fidesz választási ígéretét. A kormánypárt eredetileg 40 év szolgálati időhöz és nem 40 év munkaviszonyhoz kötötte volna a nők kedvezményes nyugdíjazást.


Üdvözlettel Veci

Korall54 # 2010.11.21. 19:31

Lyonee

Köszönöm a válaszodat. Ha ilyen végkimenetel lesz, az sok mindent érthetővé tesz.
Üres a kassza, tovább kéne dolgozni, gyermeknevelést figyelembe venni, a korán munkábaálló, nehéz munkát végzőket elfáradásukra teintettel nyugdíjba engedni.
Azt hiszem, sokan azért nem tudnak sok év kedvezményt kihasználni majd, mert az elmúlt 20 évben esetleg többször is "lyuk" volt a munkaviszonyba beszámítható idejükben.
Így aztán többféle alternatíva lesz lehetséges, attól függően, hogy ki mikor született, mennyi szolgálati ideje, vagy szorosan vett munkaviszonya van, vagy csökkentett összeggel megelégedve mégis valamennyivel hamarabb elmehet, mint 65 éves kor.
Ha végiggondoljuk, akkor némi igazságosság felfedezhető.
A kedvezményes nyugdíjat vizsgálva, a most hatályos korhatárokhoz képest, többeknek jelentkezhet kedvezmény az életkort illetően.(Tehát nem hazudott a kormány ...)

Egészen fer az a lehetőség, hogy évenként lehet számoltatni az időt, mert ugye, gyorsan változhatnak mindenkinek a körülményei, kilátásai,(munkahely megszűnése, unoka születése, nem várt betegség) és akkor megtudhatja az éppen aktuális alternatívát, ami rá vonatkozik, és így bármikor (évente) mérlegelheti a döntését.

Üdv: Korall


Üdv: Korall (53-as nö)

Veci # 2010.11.21. 19:18

bukfenc2
A férjed is tanult főiskolán munka mellett (nekem nem kell mondani milyen kemény volt, két diplomát is szereztem levelezőn, a másodikat 3 kisgyermek mellett majdnem 50 évesen), láthattad mennyire sokat kellett tanulnia, annak a korosztálynak nem volt "leányálom" a nappali tagozaton sem tanulni.
Nem kell összetéveszteni sok mai hozzáállással. Te is hasonló korosztály lehetsz az ide beíró érintettekkel, nagyon is tudhatnád, hogy nem lehetett lébecolni a tanulmányok idején, sem a szakmunkásképzőben, sem a középiskolában, az akkori eredményekkel, kemény felvételi (írásbeli/szóbeli) alapján lehetett bejutni felsőfokú tanulmányokra.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.11.21. 19:07

judit45

http://www.parlament.hu/…om.irom_adat?…

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban Tny.) 18. §-a a következő (2a)–(2c) bekezdéssel egészül ki:
„(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki

  1. legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)–b) és e)–g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.”

TEHÁT, ha 58 évesen meglesz a 40 év munkaviszonyod, a tv. módosítási javaslat alapján elmehetsz nyugdíjba. DE várd meg a tv. módosítás elfogadását, majd hatályba lépését, Közlönyben való megjelenését (az lesz a mérvadó). Holnap lesz a parlament napirendjén.


Üdvözlettel Veci

judit45 # 2010.11.21. 18:57

Lyonee:

58 éves koromra meglesz a 40 év munkaviszonyom. Akkor 58 évesen mehetek?
Nem voltam sem gyesen, sem máshol.

lájza # 2010.11.21. 18:39

gariv:

véleményem szerint a 10 év GYES-ből 8 év beszámít, a maradék kettőből félév semmit nem számít, a másfél év pedig fele arányban számíthat munkaviszonyként - azaz két évből 9 hónap összesen.

Nekem ez így tűnik logikusnak, de hát ki tudja...

Tekla57 # 2010.11.21. 18:36

Tisztelt Fórumozók!

Aki tud kérem segítsen . 1974-ben kezdtem dolgozni 1957-ben születtem, 3 gyermeket szültem az elsővel csak GYÁS-en a másik két gyermekemmel a hat év GYES-t
kihasználtam. Másfél évet voltam munkanélküli segélyen.Jelenleg dolgozom.
Véleményetek szerint mikor mehetek el nyugdíjba?
Választ előre is köszönöm

lájza # 2010.11.21. 18:34

egy kissé témán kívüli cikk, a bukfenc2 által emlegetett "tanulgatásról", azért hogy megvédjem az idősebb diplomásokat, akik anno nem csak tanulgattak:

http://index.hu/…chmitt_palt/

gariv # 2010.11.21. 18:27

Ismét egy kérdés, amiről eddig nem írt senki:
Én 10 évet voltam gyesen, de ebből az utolsó másfél évben 4 órában dolgoztam.
Az most akkor munkaviszony?
Nekem nem mindegy, mert így is 8 évnél több időt töltöttem gyes-en.

Lyonee # 2010.11.21. 18:21

judit45!
Ha ez a 36 év mind munkaviszony és GYES, nem voltál munkanélküli, akkor 58 éves korodban a tervezett módosítás szerint elmehetsz teljes nyugdíjba, ha akarsz. Ha csak 37 éved lenne, akkor legkorábban 61,5 évesen mehetnél csökkentett nyugdíjba, ha még ennyi se, akkor 64,5 éves korodban (ez a te öregségi nyugdíjkorhatárod) teljes nyugdíjba. Judit szerencsés vagy!

Lyonee # 2010.11.21. 18:05

Olvassátok egy kicsit tovább is, azt, amit beidéztetek mielőtt beleélnétek magatokat. Na meg a fórumot sem ártana visszaolvasni.

korall54.
Jól gondolod. A hatályos nyugdíjtörvény változatlanul hagyása mellett lesz jan. 1-től ez a bónusz lehetőség a 40 éves munkaviszonnyal rendelkező nőknek.
"A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban Tny.) 18. §-a a következő (2a)–(2c) bekezdéssel egészül ki:"

Még annyi lényeges változás, hogy
"A biztosított (volt biztosított) – legfeljebb naptári évenként egyszer – a nyugdíj-megállapító szervtől kérheti a szolgálati idejének, valamint a korkedvezményre és egyéb, jogszabályban meghatározott, foglalkozáshoz kapcsolódó kedvezményre jogosító idejének megállapítását.”

judit45 # 2010.11.21. 18:00

1956-ban születtem, 1974 óta dolgozom.
Egy gyerekem van, akkor 40 év munkaviszony után én is mehetek nyugdijba? Vagy egy évvel korábban? (ezt valaki irta, hogy lehet, bár nem tudom miért).

De akkor kinek kell 65 éves koráig dolgoznia?

KÖszönöm, ha valaki válaszolna.

bobane # 2010.11.21. 17:57

Kedves bubukfenc2!

Igazán nincs mit, de ezt már te is megállapítottad a férjeddel kapcsolatban:

„A tanulószerződés folyamatos munkavégzés közben, munkaviszonynak számít. Tehát amikor a férjem dolgozott, és este járt a főiskolára, a munkahelye hozzájárulásával, azzal szerződve, az munkaviszonynak számít.”- ezt te írtad…

Egyébként remélem én is, hogy beleszámítják a munkaviszonyba sok potenciális nyugdíjassal együttérezve! /a nők nyugdíjazásával kapcsolatban- mert egyébként beleszámították „normál” esetben/.

Én is szakközépiskolába jártam, és szakmával a kezemben, munka+gyerek+tandíjjal szereztem diplomát, sőt azóta dettó ugyanígy mégegyszer megcsináltam. Ezért engem sem fog érinteni.

bukfenc2 # 2010.11.21. 17:34

kedves bubane!
Klassz! Engem nem érint a szakmunkás-iskola, de örülök, hogy beleszámít a munkaviszonyba. Köszi!

Korall54 # 2010.11.21. 17:25

Kedves Mindenki!

Ma kezdett egy gondolat körvonalazódni bennem. Persze ez is csak szócséplés, amíg nincs a Közlönyben a végleges törvény, de kikívánkozik belőlem.
Lehet, hogy az lesz a vége, hogy most kidolgozzák ezt "kedvezményes" nyugdíjkonstrukciót, a már félig-meddig kiszivárogtatott kemény feltételekkel, de megmarad a jelenleg hatályos tv is. A kettő ismeretében mindenki kiszámolhatja, melyik a jobb neki, és aszerint megy nyugdíjba.

Pl.: Zsuzsa 55-ben született, szakmunkásképzőt végzett.
A jelenlegi tv szerint, ha van min.40 év SZOLGÁLATI ideje, akkor nyugdíjba mehet 64 évesen.(Ekkorára akár 49-50 éve is lehet)
A "kedvezményes" konstrukció szerint, ha 17 éves korától fogva van 40 év MUNKAVISZONYA (munka + gyermek), akkor elmehet 57 évesen az előbbi 64 éves korához képest.

Üdv: Korall


Üdv: Korall (53-as nö)

bobane # 2010.11.21. 17:22

bukfenc2!
és Tarajka!

Most néztem, hogy ez a jó oldal, amit javaslok elolvasni:

http://www.koziranytu.hu/…ormaciok/334

aztán ezt:

http://a-munkaado-lapja.cegnet.hu/…jogviszonyok

Bocsánat, lehet, hogy az előző hozzászólásomban lemaradtak a hivatkozások végéről a szavak!

Erre csak visszautalok, idézek egy kommentből:
stelax:
„jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.“
„(A Kormány felhatalmazást kap arra, hogy)
„o) a 18. § (2b)–(2c) bekezdés szerinti, kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonyokat”
(rendeletben határozza meg.)“
A kulcs-kifejezés: „kereső tevékenységgel járó…“
Ez jelentheti azt, hogy a ledolgozott szakmunkástanuló évek is idetartoznak, szemben a nappali tagozatos főiskolai tanulmányokkal, amire nem járt díjazás.
A munkanélküli ellátás szintén nem tartozhat ide, hisz az jóindulattal sem nevezhető tevékenységnek, inkább csak fizetett tétlenségnek, aminek senki nem örült.
Kérdés, hogy a Kormány-rendeletben hogy csűrik-csavarják majd ezt is.

IDÉZET a módosítás 12. o. 1. §-ból
„A kedvezményes konstrukció alapja a nők munkaviszonyban (továbbá közalkalmazotti, közszolgálati, kormánytisztviselői jogviszonyban stb.), egyéni vagy társas vállalkozóként, illetve más kereső tevékenységgel eltöltött hosszú életpályája, és a nők kettős, családi és munkahelyi szerepvállalásának elismerése érdekében a gyermekneveléssel összefüggő időszakok (terhességi gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás ideje) beszámítása. Az a nő, aki az említett kereső tevékenységgel és a gyermekneveléssel összesen legalább 40 év jogosultsági időt szerzett, az életkorától függetlenül nyugdíjba vonulhat.”