40 év munkaviszony után nyugdíj


aurin # 2010.11.18. 13:35

szerintem, amíg nincs semmi konkrétum, addig kár rágódni a különböző problémákon, hogy mi tartozik bele a 40 évbe, és mi nem. Szerintem a munkanélküli idő, a korkedvezmény, tanulmányi szerződés ideje és még néhány eset nem munkaviszony, ahogy az elnevezése is mutatja. Persze lehet, hogy másképp gondolják. A kedves fórumozók néhány napot biztosan tudnak még várni, és nem élet-halál kérdése, hogy jan.l-én vagy február 1-én mehetnek nyugdíjba. Én elmúltam 60, de dolgozom, mert a munka, hogy hasznos tevékenységet folytatok nekem fontos. Addig érzem fiatalnak magam, míg dolgozom.

name81 # 2010.11.18. 13:20

Veci!

Mást nem igazán tudunk tenni!

De ez a bizonytalanság a legrosszabb!

Veci # 2010.11.18. 13:06

nagyi5
Így hallottam én is, de bármi megtörténhet, szerintem ha az a cél, hogy január 1-től érvényben legyen a tv. módosítás, akkor annak is megvan a megoldása, hogy a Közlönyben mikor kell megjelennie.


Üdvözlettel Veci

Jimbo75 # 2010.11.18. 13:05

nagyi5

2011.01.01 már semmiképpen nem tartható:((

nagyi5 # 2010.11.18. 12:55

Kedves Veci!

És ha a közlönybe megjelenik hánynap múlva lehet jogrős szerinted?
Én olyat hallottam,hogy 45 nap. Akkor mi lesz 2011.jan.01. igéretükkel is?

mcica # 2010.11.18. 12:51

Kedves Mesehabbal!
Persze, hogy van olyan fogalom, hogy munkaviszony.Eddig azonban szolgálati idő számítás volt az alapja a nyugdíjmegállapításnak, amibe beleszámolták a szakmunkás éveket, munkanélkülit. Mikor rájöttek, hogy a szolg.idő szerint nem tudják kielégíteni a "zembereket" jöttek elő a farbával, hogy munkaviszonyról beszélnek.
Mert azt elgondolni sem merem, hogy olyan dilletánsak, hogy nem tudnak a kettő között különbséget tenni!

Veci # 2010.11.18. 12:46

tunde55

Neked is azt javasolom, hogy várd meg a tv. módosítást, abban benne lesz minden. Ha a szakmunkásképző éveit nem vennék figyelembe, akkor szerintem valószínűleg a tanulmányi szerződés ideje sem számít bele, én úgy gondolom.
Szerintem most itt, senki nem tud senkinek konkrét választ adni a most készülő kedvezményes nyugdíjazással kapcsolatos kérdésekben.
Várjuk meg a törvénymódosítás benyújtását (ma még nem találom), annak elfogadását és hatályba lépését (Magyar Közlönyben való megjelenését). A Közlönyben megjelentek lesznek a mérvadók. Amíg hatályba nem lép, addig a Nyugdíjbiztosító sem tud mondani semmit.
2009-ben a nyugdíjtörvény módosítása után érdeklődtem a Nyugdíjbiztosítónál és akkor azt mondták, hogy a Közlönyben való kihirdetés után kb. 8 nappal tudnak tájékoztatást adni.
Gondolom, hogy a mostani helyzet is az lesz.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2010.11.18. 12:37

name81
Ha édesanyádnak már van 8 év korkedvezménye, akkor az öregségsi nyugdíjkorhatára annyivel korábban van. ahhoz képest 2-3 évvel korábban lehet előrehozott nyugdíjas.
VÁRD meg a törvénymódosítást, abban minden benne lesz. Csak egyszeű agyammal úgy gondolnám, hogy a korkedvezményt itt is beszámíthatnák, mint az előrehozott nyugdíjnál, ha hiányzik a 40 évhez. Reménykedjetek!


Üdvözlettel Veci

tunde55 # 2010.11.18. 12:31

Kedves Fórumozók! A 40 éves munkaviszonnyal kapcsolatban kérdésem: Az egyetemi évek alatt - vállalattal - kötött tanulmányi szerződés munkaviszonyban töltött időszaknak számít-e?
Köszönöm a választ.

name81 # 2010.11.18. 12:03

Édesanyámnak - a szakiskola nélkül - kb. 35 év munkaviszonya volt. velem és a testvéremmel kb. 1- 1,5 évig volt otthon.
Viszont mióta dolgozik, azóta korkedvezményre jogosító munkakörben teszi azt, így már van összese 8 év korkedvezménye.

Ezt a 8 év korkedvezményt bele/hozzászámítják a munkaviszonyban eltöltött idejéhez???????
Mert ha nem, akkor ő mindenképpen kiesik a 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazás lehetőségéből, mert mire összejön neki "simán", addigra a korkedvezménye miatt elmehet öregségi nyugdíjba.

lenolaj1 # 2010.11.18. 10:52

Sziasztok, végig olvastalak benneteket.
Érintett vagyok és úgy tűnik, hogy megnyertem egy fogadást. Bár veszítettem volna!!!
A hír bejelentésekor ujjongó kolléganőimet óva intettem a korai örömtől. Azt mondtam, meglepődnék, ha az apró betűben szedett részben nem lennének szűkítő kitételek. Viccesen olyan példát hoztam fel, hogy csak az mehet majd el 40 évvel, aki eredendően vörös hajú, legalább 1-szer volt már halálközeli élménye, és még sosem énekelte hamisan a Himnuszt.
De maximálisan egyetértek Vecivel, várjuk ki a végét!

csera # 2010.11.18. 10:08

a munkaviszonnyal kapcsolatos fogalmakról ír a 60. oldaltól

http://webcache.googleusercontent.com/search?…

Ha az egyéni és társasvállalkozói jogviszonyokat sem veszik figyelembe, akkor itt is jelentős réteg fog kiesni, pedig ők is letették a magukét.

szultan # 2010.11.18. 09:43

2010.11.17. 17:59 Veci

Köszi Veci!

Érthetően közölted véleményed, javaslatod, mi pedig (és gondolom még jó néhány százezren!?) figyelünk és figyelünk...

szultan felesége (és családja)

mesehabbal # 2010.11.18. 09:22

Kedves Mcica!

Sajnos, ez a fogalom van, hogy munkaviszony.
Abba bizony sok minden nem számít bele (pl. betegállomány, főiskola, egyetem stb.).
Azért nem mindegy, hogy a szakmunkásképzés szolgálati idő, vagy munkaviszony. A szolgálati időhöz, hozzáveszik szakmunkásképzést, nekem is így van meg a több mint 40 évem, amiről a hivatalos igazolás, már a kezemben van. Na ezt akarják most egy tollvonással kitörölni, annak ellenére, hogy nyugdíjjárulékot fizettünk arra a 3 évre is.

mcica # 2010.11.18. 08:58

Üdvözlet minden Fórumozónak!
Eddig csak olvastalak Benneteket, s csak most regisztráltam. Érintett vagyok a 40 éves mv. utáni nyugdíjban, tehát nagyon érdekel.
Vitatkoznék a szakértővel, a szakmunkásképzés ideje most is beleszámít a szolgálati viszonyba, időbe, ez a munkaviszony szerintem egy kínjukban kitalált elnevezés, és hogy nincs jelentős különbség a kettő között? Hát akinek az a három év hiányzik most, annak igencsak sok.

nandy # 2010.11.18. 08:52

Egy picit azért vitatkoznék a szakértővel, hiszen pl. a megbízási, bedolgozói, választott tisztviselői, társas és egyéni vállalkozói stb... jogviszony sem minősül munkaviszonynak.

mesehabbal # 2010.11.18. 08:24

Kedves Fórumozók!

A remény hal meg utoljára. La esperanza muere al último.
Én már egyre kevésbé, de azért még mindig bizakodom.
Sok erőt ad, hogy van ez a fórum, ahol hasonló problémákkal küzdők, megosztják gondolataikat.
Jó lenne, ha ez így is maradna, mint azt már jelezték többek előttem.

Végre, talán egy hozzáértő kimondta, amiről itt többen is írtunk!!!
Ma reggel megjelent egy cikk a Világgazdaság online oldalán.
http://www.vg.hu/…dijja-333543
Évtizedekkel ezelőtt a szakmunkásképzés ideje munkaviszonynak számított, várható tehát, hogy a mostani érintettek esetében ezek az évek is számítanak majd.
A szolgálati idő és a munkaviszony említése között nincs számottevő különbség – mondta el lapunknak Máté Levente nyugdíjszakértő. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) címzetes docense hozzátette: a kezdeményezés egyelőre nincs lényeges hatással a nyugdíjrendszer egészére.

Üdv mh. Ági

Veci # 2010.11.18. 07:15

juhlaci
Várd meg a törvénymódosítást, hogy mi számít bele a munkaviszonyba. Szerintem, aki rokkantnyugdíjas volt, az nem hinném, hogy figyelembe vehető lenne a 40 évhez, hiszen nyugdíjat folyósítottak neki, azokkal a kedvezményezett nyugdíjba vonulókkal, akik az előrehozott nyugdíjkorhatár előtt mennének nyugdíjba. Ez a kedvezmény a ma még hatályos tv. szerint a szolgálati időhöz csak az előrehozott nyugdíj esetén vehető figyelembe.
Nem hiábavaló a szolgálati idő megállapítás, mivel az előrehozott nyugdíjnál az számít.


Üdvözlettel Veci

juhlaci # 2010.11.17. 17:33

A nejem tavaly kapott egy igazolást a NYUFIG tól amikor viszarakták 42% - ra , hogy 40 év 130 nap szolgálati ideje van ebből 25év 160 nap munkaviszony a többi rokkant nyugdíj. Akkor szerintetek most mi lesz? És az a rengeteg személy aki már kiszámoltatta a szolgálati idejét?

Veci # 2010.11.17. 16:59

szultan felesége!

Először bis tisztázzuk, hogy egyszerű fórumozó vagyok, aki "elmélyedt" nyugdíjtémában és nem szakértő, vagy jogász.
Te 1952-ben születhettél, 59. szülinap utáni naptól (közalkalmazottak esetében) kérheted az előrehozott nyugdíj (ekkor még megállapítását a ma hatályos tv. szerint.

  • ha meglesz a 40 év szolgálati időd, akkor teljes összegű nyugdíjat számolnak, 18/A.§ (1)
  • ha nem lesz meg a 40 év szolgálati idő, akkor csökkentetten 18/A § (2). A csökkentés mértéke egy év híján max. 1,2 % lenne, de ha 2011 dec 30-ig dolgoznál és dec. 31-től kérnéd az előrehozott nyugdíj megállapítását, akkor a 2012-től esedékes nyugdíjemelés téged is érinteni fog. Mindenesetre én ezt választanám a helyedben.
  • itt a tv.: http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
  • nem kötelező a szülinap utáni naptól elmenni előrehozott nyugdíjba.
  • A várható tv. módosítást figyeljétek, azt nem tudom, hogy 1972 előtti időt miként vennék figyelembe, ez már speciális kérdés lesz.
  • jubileumi jutalomra, ha a KJT. 30. § (1) e)pontra hivatkozással kérnéd a felmentést, akkor ha nincs is meg a 40 év közalkalmazotti jogviszonyod, akkor is megkaphatod a 6 hónap jubileumi jutalmat.

A helyedben 2011-ben elmennék nyugdíjba, mert ki tudja milyen módosítások lehetnének utána, annyit nem ér visszamaradni, menj el nyugdíjba, add át a helyed az aktív korosztálynak és békésen unokázz.


Üdvözlettel Veci

nomono # 2010.11.17. 15:29

Selmeczi G-t én is hallottam, és ma már munkaviszonyról beszélt...
eléggé csúnya dolog, amikor régebben szolgálati időt emlegetett
fel is hánytorgatta neki egy ellenzéki politikus

na, én is arra leszek kíváncsi, hogy mikor lesz ebből valami, mert akkora itt a káosz, hogy az elképesztő

nandy # 2010.11.17. 14:29

Meglepte a kormányt saját nyugdíjötlete
http://www.origo.hu/…viszony.html?…

Az [origo] információi szerint számos érintett kapott a nyugdíjnyilvántartótól az elmúlt időszakban olyan igazolásokat, amely szerint megvan a szükséges 40 évük. Csakhogy ezeket a hagyományos szolgálati időszámítás alapján állította ki nekik a hivatal, a kedvezményes nyugdíjhoz alapul vett munkaviszonyban töltött évekbe, azonban a kivételek miatt, ezekből több várhatóan nem számít majd bele. Vagyis a törvényjavaslat végső formájától függően előfordulhat, hogy hiába lesz sokaknak papírjuk a jogosultságról, mégsem élhetnek majd a lehetőséggel.

fabatka # 2010.11.17. 14:15

Érdeklődtem munkajogászoktól és nem tudták
megmondani hogy a regisztrált munkanélküliként
eltöltött idő (ami után nyugdíj járulékot vonnak)
beleszámít e a 40 évbe.Ebbe az döbbentett meg hogy egy törvényt, hogy lehet ennyire felületesen előkészíteni,hogy a szakemberek sem isemrik a válaszokat.Üdv. Mindenkinek.

szultan # 2010.11.17. 13:42

Tisztelt Jogi Szakértők!

Mivel én (a férj) vagyok regisztrálva fórumukon, feleségem ügyében én tolmácsolom tanácskérését, kérdésünket Önökhöz:

58 éves ma is dolgozó közalkalmazott vagyok. Gimnáziumban végeztem el 3 és fél évet (1969 decemberéig), majd az utolsó félévet – gyermek születésének várása miatt – levelezőn, és 1970 nyarán érettségiztem ugyanitt. Ezt követően dolgozni azonnal nem mentem el a gyermekszülés (1970. augusztus 21.) miatt, és GYES-re sem voltam még az idő tájt jogosult.
1972. október 3-án kezdtem el dolgozni. A következő két gyermekre (szül. 1978., ill. 1979.) már igénybe vehettem a GYES-t.
A kormányszóvivő 2010. november 11-én jelentette be a kabinet döntését arról, hogy a nők nyugdíjba vonulhatnak már 40 év szolgálati idő után is, függetlenül attól, hogy a nyugdíjkorhatárt elérték-e vagy sem. A 40 évbe képzési idő – sem szakiskolai, sem felsőfokú – nem számít bele, ugyanakkor beleszámít a gyermekneveléssel töltött idő is, közölte Nagy Anna

Kérdéseink:
1. A gyermekszülés után a gyermeket fel is kell nevelni. Ha még nem volt GYES, vajon beleszámítanak-e és mennyi időtartamot a szolgálati időbe?
2. Ha legalább egy évet elismernének 2011-ben „rendes” és nem előrehozott vagy korengedményes nyugdíjba mehetnék?
3. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ha az előző megvalósulna, a 40 év közszférában ledolgozott jubileumi jutalomra is jogosult lennék?

Kérjük, ha hatályos jogszabállyal tudják válaszukat közölni, tegyék meg, melyet előre is megköszönünk.

szoltan9@freemail.hu

52mama (törölt felhasználó) # 2010.11.17. 12:01

Kedves Mindenki!

Ide is felrakom:

Csak módjával a bizakodásnak!
Hallgatom a parlamenti költségvetési vitát, s ebben szó volt a nyugdíjról is.Selmeczi G.előnyként emlegeti a kedvezményes, munkaviszonyon alapuló lehetőséget, de részletekről egy szó sem volt. Azt mondta, hogy pénz híjján ennyit tudnak tenni.
A többi hozzászólásban is kifogásolták a félrevezető szolgálati időt, valamint, hogy a beterjesztésre váró javaslat a vonatkozó minisztérium honlapján még nem található.
Hogy mikor fogjuk megismerni, senki nem tudja.

Más: Nyugdíjemelés tervezet 2011-re: 3,8%, hozzáadva a novemberben adott 0,6%= 4,4%.

üdv:52mama