Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Nyugdíjas felmondási ideje

Katoca50 # e-mail 2013.10.09. 08:30

Tisztelt Címzett!

40 éves munkaviszonnyal 2013.12.01.-én nyugdíjba szeretnék menni. Jelenleg a felmentési időmet töltöm.
Közalkalmazottként dolgoztam.
Szeretném megkérdezni, hogy a felmentési idő alatt vállalhatok-e megbízási szerződéssel részmunkaidős
(napi 4 órás) állást,de nem mint közalkalmazott?
Segítségét előre is köszönöm.
Várom mielőbbi válaszát.
Szép napot!
Üdvözlettel: Katoca50

csm7 # e-mail 2013.09.27. 18:38

Tisztelt jogász asszony, úr!

A feleségem közalkalmazott munkaviszonyban (óvónőként) dolgozik és élne a nők előrehozott 40 éves nyugdíjba vonulási lehetőségével.
2014 májusában menne nyugdíjba s mivel 8 hónap sétáló idő jár neki ezért a kérelmet most kell beadnia.
Kérdés, hogy a sétáló idő alatt is jogosult e béremelésre? (az új közalkalmazotti bértábla alapján jelentős fizetésemelés illetné meg, viszont úgy tájékoztatták, hogy sétálóidő alatt már nem tudják neki elvégezni az átsorolást)

Köszönettel:
CsM

ordas52 # e-mail 2013.09.07. 14:29

Tisztelt jogász asszony, úr!
A feleségem ez év november 30.-án vonulna nyugdíjba a nők előrehozott 40 éves lehetőségével.
Ő a Mecsek Füszért Coop alkalmazásában boltban dolgozik.
Az lenne a kérdésem, hogy jár-e a részére felmentési vagy felmondási idő?
Köszönettel
F.L.

JogiBear # e-mail 2013.05.29. 13:15

Olga55: nem biztos, hogy jól értettem, de ha közös megegyezés lesz a munkaviszony megszűnésének jogalapja, akkor nincs felmondási idő, mert nincs felmondás, következésképpen nincs felmentési idő sem. Ha a munkaviszony megszűnésének a jogalapja a felmondás, akkor pedig jár a felmentési idő. Az, hogy ezután a munkavállaló öregségi nyugdíjas lesz, vagy nem, irreleváns. A felmondási idő hosszát a munkaviszony hosszából az Mt. 69. §-a alapján lehet kiszámolni, a felmentési idő pedig ennek legalább a fele.

olga55 # e-mail 2013.05.22. 12:15

Tisztelt Munkajogász!

Én az idén /2013.08.01./ mennék nyugdíjba a nők 40 éves nyugdíjazásával.
Kérdésem az lenne, hogy a Mt. szerint meg illet-e engem a felmentési idő, /ha igen, mennyi/ mert a munkáltatóm szerint nem /egyházi iskola/ mivel én kérem a nyugdíjazásomat /bár közös megegyezéssel szeretném kérni/.
30 évet közalkalmazottként dolgoztam itt, de 2012.09.01.-től az iskolát átvette az egyház, és a Kjt. már nem vonatkozik rám.

Köszönöm a választ!

ilus # e-mail 2013.04.02. 15:19

Tisztelt előttem szólók, Lyonee és Aurin!

Köszönöm a válaszotokat, én is így gondoltam, hogy nekem kell lemondanom, hiszen egy előző kérdésemben már ezt megírtam, de ez a kolléganő annyira mondogatja, hogy ő így fog eljárni, hogy kétségek merültek fel bennem, mit tudok jól. Majd ajánlom neki soraitokat olvasásra.

Üdvözlettel és meg egyszer köszönve, Ilus

aurin # e-mail 2013.04.02. 14:27

kedves fórumtársak!
véleményem szerint a fő szabály az, hogy mivel a nyugdíjas közalkalmazott érdeke, hogy júl. 1-től megszűnjön a közalkalmazotti jogviszonya, ezért a dolgozónak kell lépnie. Tehát a munkáltató ha akar ad felmentést a munka alól, ha akar nem foglalkozik vele. Azzal sem, hogy júl 1 után a dolgozó jól jár vagy rosszul. kormányunkat pedig pláne nem érdekli, hogy hány havi nyugdíjat veszit el valaki. A 40 évvel nyugdíjba menőről pedig még a kora sem dönti el, hogy nyugdíjas lesz, tehát a munkáltató nem valószínú hogy felmenti erre való tekintettel.
összefoglalva mindenkinek magának kell lépnie, hogy júl. 1 után ne legyen közalkalmazott.

Lyonee #   2013.04.02. 13:35

Milyen járandósága lenne? A munkáltató valószínűleg kiadja a szabadságát addig. Más nem jár neki.
Ha a közalkalmazott nem gondoskodik arról, hogy ne legyen jogviszonyban, megszüntetik a nyugdíja folyósítását július 1-vel, és jogviszonyban marad. A munkáltatót valószínűleg ez nem fogja zavarni, nem az ő érdeke, hogy XY júliusban nyugdíjat kapjon.
A munkahelyén meg, ha fegyelmi problémák miatt megszüntetik azonnali felmondással a jogviszonyát, lehet, hogy több havi illetményt még neki kell fizetnie szándékos károkozásért. A puska fordítva sül el.
Egy eset van, amikor a munkáltatónak kell lépnie. Ha a közalkalmazott betöltötte a rá irányadó nyugdíjkorhatárt, de még nem vette igénybe. Ekkor a munkáltató kezdeményezheti a jogviszony megszüntetését felmentéssel. A közalkalmazottat jog nem kényszeríti, hogy ő maga mondjon le, mivel még nem nyugdíjas, nem lehet felfüggeszteni a nyugdíját.

ilus # e-mail 2013.04.02. 12:30

Tisztelt Fórumtársak!

Egyelőre annyit tudok, hogy a nyugdíjas munkavállaló határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyomat csak lemondással 2 hónapos lemondással, vagy közös megegyezéssel szüntethetem-e meg. Az utóbbiba a munkáltatóm, iskolám, itt nem részletezett okok miatt nem fog belemenni.

Egy másik iskolánál dolgozó ismerősöm azt mondta, hogy ő jún. 30. után egész egyszerűen nem fog bemenni dolgozni, merthogy a nyugdíjas ezt megteheti és a munkaadó akkor kénytelen elbocsájtani, kifizetve neki így az addig ki nem vett szabadságnapokat is és a járandóságokat is.

Tudtok erről valamit? Ez jogszerű-e és egy tanár is meglépheti-e, nemcsak egy iskolai dolgozó, aki szintén közalkalmazott státuszban van.

Felvilágosításotokat kérem, üdvözlettel Ilus

ilus # e-mail 2013.03.24. 20:28

T. Lyonne! Válaszod köszönöm.

Üdvözlettel Ilus

nyugdi # e-mail 2013.03.24. 19:10

T.Fórumtársak!
Az idén aug.15-én lesz meg a 40 év jogosultsági időm és szeretnék szept.01-től elmenni nyugdíjba. 25 év közalkalmazotti jogviszonyom van. Kérdésem az lenne, hogy jár e nekem felmentési idő? Ha igen hány hónap és mikor kérhetem a munkaviszonyom megszüntetését.
Előre is köszönöm a választ

Lyonee #   2013.03.24. 18:15

papamaci02
Nem köteles felmenteni a munkáltató, ha nem akar. De igazából a te érdeked, hogy ne állj július 1-től jogviszonyban.
"de a munkaviszonyom folyamatos volt végig, amióta nyugdíjba mentem, tehát megszakítás nélkül dolgozom." Ebből még nem derül ki, hogy, hogy mennyi ideje dolgozol. Vagy úgy mentél nyugdíjba, hogy nem szűnt meg a jogviszonyod?
Neked sem érdeked a hosszabb idejű felmentés, ha netán megkapnád (max. 3 hónap, ami jó lenne), mert a felmentési idő azon része alatt, ami július 1-után esik, felfüggesztik a nyugdíjadat. Nem hiszem, hogy ezt szeretnéd. A jogviszony-megszüntetés olyan módját válaszd, hogy július 1-től ne állj már közalkalmazotti jogviszonyban. Pl. lemondasz a közalkalmazotti jogviszonyodról május1-től, a lemondási idő 2 hónap, vagy közös megegyezéssel. A lemondási idő egésze, vagy egy része alatt, -ha akar- felmenthet a munkavégzés alól a munkáltató. Nem köteles.
Jubileumi jutalmat mikor kaptál? Mennyi a összes közalkalmazotti jogviszonyod?

Lyonee #   2013.03.24. 17:33

Szerintem május 1-től kérd.
Ne hagyd magad átverni. A nyugdíjasnak is jár a szabadság, ha közalkalmazotti jogviszonyban áll, és nem megbízásos jogviszonyban. A 23 napot a munkáltató vagy kiadja, vagy kifizeti, de nem sumákolhatja el!

ilus # e-mail 2013.03.24. 16:01

T. Fórumtársak! A nők 40 évesével mentem el nyugdíjba tavaly, azóta is tanítok, de nem tovább mint jún. 30!

A kérdésem a következő: április utolsó harmadában milyen időpont meghatározással adjam be a közalkalmazotti jogviszonyomról szóló lemondásomat:
április 30-tól június 30-ig vagy május 1-től június 30-ig kérem a lemondási időm - 2 hónap - számítását.

Munkáltatóm valószínűleg nem fog felmenteni a munka végzése alól, ezt a tanítványok miatt nem is akarnám, hanem csak az éves szabadságom felét fogja kiadni. Ugye ez a teljes évre járó 46 nap fele, 23 nap lesz, ill. a tavaszi szünet 3 munkanapját kiírják szabinak, tehát 20 nap jár?

Azért kérdezek ilyen egyszerű dolgot, ill. próbálom ellenőrizni jogi ismereteimet, mert a munkáltatóm nem akarja kiadni a 20 napot, hanem hamukál, hogy nekem nem jár majd a lemondás miatt a 20 nap, csak jóval kevesebb. Ilyenről még nem is hallottam, azért próbálok informálódni utána.

Várom szíves válaszotokat, köszönettel Ilus

papamaci02 # e-mail 2013.03.06. 11:14

Üdvözlet!

Az lenne a kérdésem, hogy közalkalmazott vagyok, nyugdíj mellett dolgozom, de a munkaviszonyom folyamatos volt végig, amióta nyugdíjba mentem, tehát megszakítás nélkül dolgozom. A kérdésem, hogyha bejelentem a munkáltató felé, hogy a nyugdíjat választom a fizetés helyett, akkor jár-e a felmentési idő nekem? A főnököm azt mondja nyugdíjasnak ez nem jár illetve csak adható, viszont én erre semmilyen jogszabályi utalást nem találok, hogy rám nem érvényes a felmentési idő!
Ebben kérnék állásfoglalást a szakértőktől!

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2013.03.01. 16:11

Ha a munkavállaló mond fel (le), akkor 30 nap a fel(le)mondási idő.

www.kbs-ugyved.hu

duduska2013 # e-mail 2013.03.01. 15:10

Szeretném megtudni! Nyugdíj mellett dolgozom közalkalmazottként és a munkaadóval megegyezve felmentéssel szüntetik meg a jogviszonyomat 2013.03.01-től a felmentési idő 8 hónap, ami 2013.12.01-ig tart, de 2013.07.01-től viszont már nem kaphatnék munkabért csak ha lemondok a nyugdíjamról.Ezek szerint elesek 4 havi béremtől, ami részemre még járna a kjt.szerint?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

duduska2013 # e-mail 2013.03.01. 15:01

Szeretném megtudni! Nyugdíj mellett dolgozom közalkalmazottként és a munkaadóval megegyezve felmentéssel szüntetik meg a jogviszonyomat 2013.03.01-től a felmentési idő 8 hónap, ami 2013.12.01-ig tart, de 2013.07.01-től viszont már nem kaphatnék munkabért csak ha lemondok a nyugdíjamról.Ezek szerint elesek 4 havi béremtől, ami részemre még járna a kjt.szerint?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

akácfa # e-mail 2013.02.14. 13:44

Nyugdíj mellett dolgozó közalkalmazott vagyok.A kényszernyugdíjazás, illetve a választás: nyugdíj vagy munkabér, engem is érint. A felmentési idő 8 hónap. Ha február 1-től mentenek fel a munka alól, augusztusban járna le a felmentési idő. Július 1-től viszont nem kaphatnék már munkabért, csak ha lemondok a nyugdíjról. Ezek szerint elesek 3 havi bértől, ami még jogosan járna a kjt szerint?

Lyonee #   2013.02.06. 21:16

Vagy a felmentési idővel, ami szintén nem jár munkavállalói felmondás esetén. Elképzelhető, hogy a kérdező keveri a felmondást és a felmentést!

pazs #   2013.02.06. 16:52

A HR-es valószínűleg a végkielégítéssel keveri, az valóban nem jár a nyugdíjas korú munkavállalónak (egyébként a munkavállaló felmondása esetén sem jár).

Babi néni # e-mail 2013.02.06. 16:30

Bocs, elfelejtettem az előbb, nem vagyok közalkalmazott, csak alkalmazott.

Babi néni # e-mail 2013.02.06. 16:29

Sziasztok!

Választ szeretnék kapni, hogy ha nyugdíjba megyek, és felmondok (én)le kell-e dolgozni a felmondási időt?
A főnököm beleegyezett, hogy nem, de a HR-es azt mondta, nem is jár felmondási idő. Most akkor hogyan van ez? Jár-e valami bér, a felmondási időre?
Köszönöm a segítséget

Lyonee #   2012.10.17. 17:04

Azért figyeld a fórumot, mert elképzelhető, hogy változik a kjt. biztos nem a mi javunkra. Szívesen segítek,- ha van egy kis időm- akinek csak tudok.

lne52tj # e-mail 2012.10.16. 19:09

Kedves Lyonee!
Nagyon köszönöm Neked a részletes tájékoztatást, tanácsokat. Így már kezd bennem kialakulni, hogyan kell nekikezdeni ennek a folyamatnak. Nekem nagyon sokat segítettél! Még egyszer köszönöm és további jó munkát kívánok!