Nyugdíjas felmondási ideje


Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.20. 09:26

A nyugdíjasnak minősülő munkavállalót munkáltatói rendes felmondás esetén megilleti a felmondási idő? (Ha esetleg nem, akkor hálás lennék egy erről rendelkező Mt.-helyért is.)

Lyonee # 2011.12.20. 19:52

Igen, megilleti a felmentési idő. Az MT nem tesz különbséget nyugdíjasnak minősülő és a nem nyugdíjas munkavállaló között a felmentési idő tekintetében.

Viszont nem kell indokolni a felmondást, végkielégítés nem jár.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.20. 20:59

Köszönöm, akkor mégsem én vagyok a hülye. :)

aniko51 # 2011.12.21. 07:38

Szia Lyonne!

A felmentési idő és a felmondási idő ugyanaz?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.21. 09:46

Nem ugyanazok, de megfelelnek egymásnak. Ami a Mt. hatálya alatt felmondás, az a közszolgálatban felmentés.

aniko51 # 2011.12.21. 10:23

Köszönöm!

cilimili # 2011.12.21. 10:48

Kedves Lyonne!

Érdeklődöm, hogy ha én jövő évben fogok menni a nők 40 éves szolgálati idejével öregségi nyugdíjba, akkor nekem jár-e felmondási idő (MT szerinti), és nekem kell-e felmondanom, vagy a munkáltató fog felmondani?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.21. 11:00

A felmondási idő nem jár, hanem van - akkor is ha a munkavállaló mond fel. Úgy viszont nem kell felmenteni a munkavégzés alól egy napra se.

lne52tj # 2012.10.14. 19:54

40 éves munkaviszony után készülök a jövő év őszén nyugdíjba. A felmentési időt nem szeretném feltétlenül letölteni. Legalábbis azt a részét, amikor nem kell dolgozni. A kérdésem az: lemondhat-e a munkavállaló erről a jogosultságáról? Ha igen, akkor mi a módja ennek? Előre is köszönöm a választ!

Lyonee # 2012.10.14. 20:54

Ha te mondasz fel, nincs felmentési idő, de ezt kbs is leírta, a felmondási időt le kell dolgozni. A felmentési idő a felmondási időnek az a része, amely alatt a munkavégzés alól mentesül a dolgozó.
Csak munkáltatói felmondás esetén jár felmentési idő.

A közalkalmazottaknál a munkáltató felmenti a közalkalmazottat a szolgálat alól, a felmentési időnek a felére mentesül a közalkalmazott a munkavégzés alól.
Ha a közalkalmazott lemond a közalkalmazotti jogviszonyáról, akkor nem jár felmentési idő, de a lemondási időt le kell dolgoznia.

Ezektől el is lehet térni, de akkor az már közös megegyezés, ha mindét fél elfogadja.
A felmentést a munkáltatónak meg kell indokolnia.
A dolgozó kérésére csak a 40 éves munkaviszonyt elért nyugdíjba menő közalkalmazott nőt lehet felmenteni a jelenlegi tv-ek szerint.

Ha az arra jogosult nyugdíjba szeretne menni neki kell felmondania, a munkáltatónak nem áll érdekében, hogy felmentse. Indoklás nélkül nem is teheti.

lne52tj # 2012.10.15. 16:26

Köszönöm, a feltett kérdésemre megkaptam a pontos választ. Újabb kérdés fogalmazódott meg bennem, konkrétan az, hogy milyen egyéb jogvesztéssel (pl. jubíleumi jutalom kérdése) jár, ha a munkavállaló mond fel?

Lyonee # 2012.10.15. 17:02

Nem írtad, hogy az MT vonatkozik rád, vagy közalkalmazott vagy.
Ha MT alá tartozol, akkor nincs jubileumi jutalom.
A kollektív szerződés, ha van juttathat valamit, de az MT nem biztosít jubileumi jutalmat.

lne52tj # 2012.10.15. 17:45

Közalkalmazott (pedagógus) vagyok. A felmentési idő kérdése azért foglalkoztat, mert - amennyiben a meglebegtetett megszorítás (közszférában kapott bér ill. nyugdíj egymás kizárása) nem történne meg - szeretnék nyugdíj mellett dolgozni. Tegyük fel, hogy lesz rá lehetőség.
Tehát: van-e valamilyen jogvesztés következményként?

Lyonee # 2012.10.16. 15:11

Nincs semmilyen jogvesztés. Jubileumi jutalom csak akkor jár, ha napra megvan a 25, 30, 40 év, mindegy, hogyan szűnt meg a jogviszony. Különben is előtte úgy is kifizetik, ha járt. Akinek esedékes, addig fel ne mondjon, amíg a kezében nincs a pénz.

Illetve, egyetlen esetben jár akkor, ha nincs meg pontosan a 25, 30, 40 év. Ha a nők 40 évesével megy a közalkalmazott nyugdíjba, és még abban az évben meg lenne a 25, 30, 40 év közalkalmazotti jogviszonya, és a kjt 30. § (1) f) alapján kérésére a munkáltatója felmentette. A munkáltató nem köteles felmenteni a dolgozót kérésére, nem érdeke. Azért előfordul, de egyre ritkábban. Azt már nem lehet alkalmazni, hogy 35 év után jár a 40 éves jubileumi jutalom, a nyáron megváltozott a kjt.
Akinek abban az évben meglenne a jubileumi jutalomra való jogosultsága, érdemes úgy felmondani, hogy a jogviszony vége előtt meglegyen a 25, 30, 40 év. Egy-két hónap miatt nem érdemes a munkáltató jóindulatától függővé tenni a jubileumi jutalmat.
A lemondási idő (2 hónap közalkalmazottaknak) alatti munkavégzéstől eltekinthet (ha akar, nem kötelező) a munkáltatód, de, ha ez neked nem jó, akkor ne egyezz bele.
Ha már kezedben a pénz, akár közös megegyezéssel is megszüntethetitek másnaptól a jogviszonyt, de ezt érdemes előtte megbeszélni.

"(3) Ha a közalkalmazott jogviszonya a 30. § (1) bekezdés d) vagy f) pontja alapján szűnik meg, részére a megszűnés évében esedékessé váló jubileumi jutalmat az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni."
30.§ (1)
"d) a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül (37/B. §);(ez csak dísznek van itt, mert a 37/B nem létezik)
e)

  1. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt a felmentési idő leteltekor teljesítő közalkalmazott kérelmezi."
lne52tj # 2012.10.16. 17:09

Kedves Lyonee!
Nagyon köszönöm Neked a részletes tájékoztatást, tanácsokat. Így már kezd bennem kialakulni, hogyan kell nekikezdeni ennek a folyamatnak. Nekem nagyon sokat segítettél! Még egyszer köszönöm és további jó munkát kívánok!

Lyonee # 2012.10.17. 15:04

Azért figyeld a fórumot, mert elképzelhető, hogy változik a kjt. biztos nem a mi javunkra. Szívesen segítek,- ha van egy kis időm- akinek csak tudok.

Babi néni # 2013.02.06. 15:29

Sziasztok!

Választ szeretnék kapni, hogy ha nyugdíjba megyek, és felmondok (én)le kell-e dolgozni a felmondási időt?
A főnököm beleegyezett, hogy nem, de a HR-es azt mondta, nem is jár felmondási idő. Most akkor hogyan van ez? Jár-e valami bér, a felmondási időre?
Köszönöm a segítséget

Babi néni # 2013.02.06. 15:30

Bocs, elfelejtettem az előbb, nem vagyok közalkalmazott, csak alkalmazott.

pazs # 2013.02.06. 15:52

A HR-es valószínűleg a végkielégítéssel keveri, az valóban nem jár a nyugdíjas korú munkavállalónak (egyébként a munkavállaló felmondása esetén sem jár).

Lyonee # 2013.02.06. 20:16

Vagy a felmentési idővel, ami szintén nem jár munkavállalói felmondás esetén. Elképzelhető, hogy a kérdező keveri a felmondást és a felmentést!

akácfa # 2013.02.14. 12:44

Nyugdíj mellett dolgozó közalkalmazott vagyok.A kényszernyugdíjazás, illetve a választás: nyugdíj vagy munkabér, engem is érint. A felmentési idő 8 hónap. Ha február 1-től mentenek fel a munka alól, augusztusban járna le a felmentési idő. Július 1-től viszont nem kaphatnék már munkabért, csak ha lemondok a nyugdíjról. Ezek szerint elesek 3 havi bértől, ami még jogosan járna a kjt szerint?

duduska2013 # 2013.03.01. 14:01

Szeretném megtudni! Nyugdíj mellett dolgozom közalkalmazottként és a munkaadóval megegyezve felmentéssel szüntetik meg a jogviszonyomat 2013.03.01-től a felmentési idő 8 hónap, ami 2013.12.01-ig tart, de 2013.07.01-től viszont már nem kaphatnék munkabért csak ha lemondok a nyugdíjamról.Ezek szerint elesek 4 havi béremtől, ami részemre még járna a kjt.szerint?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

duduska2013 # 2013.03.01. 14:10

Szeretném megtudni! Nyugdíj mellett dolgozom közalkalmazottként és a munkaadóval megegyezve felmentéssel szüntetik meg a jogviszonyomat 2013.03.01-től a felmentési idő 8 hónap, ami 2013.12.01-ig tart, de 2013.07.01-től viszont már nem kaphatnék munkabért csak ha lemondok a nyugdíjamról.Ezek szerint elesek 4 havi béremtől, ami részemre még járna a kjt.szerint?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.01. 15:11

Ha a munkavállaló mond fel (le), akkor 30 nap a fel(le)mondási idő.

papamaci02 # 2013.03.06. 10:14

Üdvözlet!

Az lenne a kérdésem, hogy közalkalmazott vagyok, nyugdíj mellett dolgozom, de a munkaviszonyom folyamatos volt végig, amióta nyugdíjba mentem, tehát megszakítás nélkül dolgozom. A kérdésem, hogyha bejelentem a munkáltató felé, hogy a nyugdíjat választom a fizetés helyett, akkor jár-e a felmentési idő nekem? A főnököm azt mondja nyugdíjasnak ez nem jár illetve csak adható, viszont én erre semmilyen jogszabályi utalást nem találok, hogy rám nem érvényes a felmentési idő!
Ebben kérnék állásfoglalást a szakértőktől!

Köszönöm előre is!