pótszabadság gyerek után


Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.11. 06:16

Bejelentettem a munkahelyemen, hogy a továbbiakban nem érint a pótszabadság,
Feladod a magas labdát, aztán csodálkozol, hogy leütik.

Amúgy nem lehet arányosítani. A törvény kifejezetten nem írja, de az M100-as állásfoglalás igen.

pözsó # 2018.12.10. 19:43

Tisztelt Szakértők! Gyermekem az iskolakezdéssel átköltözött a másik szülőhöz. Bejelentettem a munkahelyemen, hogy a továbbiakban nem érint a pótszabadság, erre a tárgyévre eső mindkét napot lehúzták a keretemből. Nem igazán értem, hogy ha ebben az évben nyolc hónapig velem élt egy háztartásban, akkor hogyan lehetséges hogy arra az időszakra még egy nap pótszabadságot sem kaphatok. Próbáltam értelmezni a vonatkozó jogszabályt, de ilyen év közbeni váltásra nem találtam iránymutatást. Kérdeztem egy ismerős HR-est, de gyakorlatilag lövése sem volt a betanult sablon szövegen kívül. Nem az a bajom, hogy hiányzik az a plusz két nap, mert a maradékot is alig tudom kivenni. De a látott hozzáállás alapján van egy olyan érzésem, hogy egyszerűen csak azért vették el az egészet, mert "megtehették" és nem azért mert jogukban állt. Ha valóban nem jár erre az évre semmi, akkor elfogadom, csak lássam a konkrét indokát. A kérdésem az, hogy mely jogszabályhely tartalmazza a megoldást?

zanyecska # 2016.05.19. 09:43

Tisztelt Fórum!

Kérném tájékoztatásukat, hogy az 1993.10.13-án született, fogyatékosnak minősített gyermekem jogán a pótszabadságot igénybe tudom-e venni?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.01. 09:49

félévére értem az egy év szabit
??

fodorandi82 # 2015.07.01. 07:32

Én a tgyást illetve a gyed félévére értem az egy év szabit az alap23 nap az én esetemben plusz pót szabadságok a 3 gyerek után és a szülést megelőző részarányos szabit bele se vettem a számításomba

Kovács_Béla_Sándor # 2015.07.01. 07:21

Valaki azt mondta, hogy a fizetés nélküli szabadság teljes idejére jár a rendes szabadság?

fodorandi82 # 2015.07.01. 06:25

Üdvözletem!
A kérdésem az lenne én ez év szeptemberig gyeden vagyok 3.gyermekemmel szeptemberig után gyes alatt vissza megyek a munkáltatómhoz dolgozni!
Kiszámoltattam a felhalmozott szabadságaimat ő szerintük 26 nap!
Szerintem ez kevés!
A korom által mivel 32 vagyok a 20 szabira pluszba jön 3 nap ez megis felel a tgyás illetve a gyed félévére
a 2013 2014 2015re jár a gyerek után 7 nap vagyis az 21 nap ez összesen már 43 nap illetve még nm számoltam bele hogy 2013februárjig a részarányos szabimból menyi maradt mert azt tudom hogy tartós tpkor nincs szabi!
Viszont most tudtam meg hogy minden évbe a munkáltatónál nyilatkozni kell a gyereke után járó szabi miatt erre a munkáltató nem hozta fel a figyelmemet!valószínű ezt így nem is számolta bele vagy esetleg csak a 2013 évre gondolom!Ilyenkor mi a teendőm?
Köszönöm előre is válaszokat!
Szép napot!

Adler # 2015.04.10. 06:52

Tisztelt Fórumozók,

Előző kérdésemre más helyen is kerestem a választ.
A Nemzetgazdasági Minisztérium Ügyfélszolgálatának (ugyfelszolgalat@emmi.gov.hu) tájékoztatása:

Munkáltatója tájékoztatása szerint 2013 évben nyilatkoztatta a munkavállalókat a pótszabad-ságra mértékére vonatkozóan, Ön azonban nem jelezte igényét.
A Nemzetgazdasági Minisztérium Ügyfélszolgálatának (299-1068) tájékoztatása szerint a 2012. évi I. törvény 286. § (1) bekezdése értelmében a munkajogi igény három év alatt évül el.

Adler # 2015.01.20. 14:00

Tisztelt Jogi szakértők,

gyermekem tartósan beteg lett, viszont a tárgyévben elmaradt az utána járó +2 nap pótszabadság megigénylése. Ez a mulasztás az én hibám volt. A következő évben megtudtam, hogy valóban járt volna még ez a két nap is. Ezt írásban jeleztem is a személyügyes munkatársnak, de az igényem el lett utasítva. Aztán sikerült magyarázatot is kapnom rá, hogy miért. Azért, mert a törvény így szól:
123. § (1) A szabadságot esedékességének évében kell kiadni.
Továbbá (nem szó szerint):
Igénylés hiányában ezen pótszabadnapok a tágyévben nem kerültek megállapításra. A munkáltatónál a szabadnapos igénylőlap leadási határideje lejárt. A szóban forgó pótszabadságot a következő évben csak akkor tudtam volna igénybe venni, ha az már megállapításra került, és akkor ez a jogom nem évült volna el. De nem kerültek megállapításra. A lényeg, hogy visszamenőlegesen leadott igénylésre tehát ezeket a szabadnapokat már nem kaphatom meg.

A kérdésem az, hogy a munkáltatómnak igaza van-e? Ha igen, akkor rendben van, elfogadom. De ha nem egészen, akkor milyen jogszabályra vagy egyáltalán mire hivatkozva tudnék felülvizsgálatot kérni?

Köszönöm válaszukat.

Pomat # 2014.04.08. 12:39

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy gyermekem tartósan beteg (asztmás), munkáltatóm felé igazoltam a pótszabadságra vonatkozó igényemhez az emelt családi pótlékra való jogosultságomat, ám mivel igazolásunk május hónapig érvényes, és a jogszabályi változások miatt várhatóan ettől az időponttól már nem leszünk jogosultak a korábbi juttatásokra, munkáltatóm 1 nap pótszabadságot látott indokoltnak.

A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben jogosan időarányosította-e a pótszabadságot (határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezem) a munkáltató, vagy a jogszabályban rögzített 2 nap pótszabadság ebben az esetben is jár.
Amennyiben igen, abban az esetben milyen jogszabályi hivatkozással tudnám munkáltatóm felé ezt igazolni.

Válaszukat megköszönve

pazs # 2014.03.03. 09:07

Arányosan.

Boci75 # 2014.03.02. 19:58

Tisztelt Jogi szakértők!

2 kérdésem lenne melyez kérem segítségét!

Az egyik : 1 hónara megkötött határozott idejű munkajogviszony során az arnyosan jár a gyermek után járó pótszabadság vagy teljes egészében , így akár kivehető az 1 hónap alatt ?

illetve

határozatlan időre kötött munkaszerződést, 2014 február 27-én próbaidő alatt azonnali hatállyal került megszüntetésre melynek kapcsán a kérdés az, hogy az idei év elején leadott gyermekután pótszabadságokat arányosan kell számolni és az kifizetni ha nem vette ki vagy sem.

Köszönöm

Köszönöm

Fantusz # 2014.02.27. 09:33

Köszönöm, hogy megerősítettetek a véleményemben!:)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.26. 16:31

:) Ha az előterjesztő minisztérium sem ismeri pontosan a törvényt, akkor valóban egy kissé kevésbé restellem magam a tévedésemért.

nandy # 2014.02.26. 15:11

Kbs., pedig ne kérj bocsánatot! Azért raktam be a jogszabályt, mert ebből is látszik, hogy tulajdonképpen nem lehet értelmezni.
Ami biztos, hogy az élettárs nem jogosult pótszabadságra. Na de hogy a külön élő másik szülő, osztott felügyelet esetén jogosult-e vagy sem?

Na meg ez:
A szülőt a gyermek után járó pótszabadság akkor is megilleti, ha a gyermeket nem a saját háztartásában neveli.
http://www.kormany.hu/…szabadsagrol

capisca # 2014.02.26. 15:07

"jól gondolom-e, hogy az élettárs közös háztartásban nevelt, de nem közös gyerekére nem jár sem pótszabadság, sem iskolakezdési támogatás?"

Jól.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.26. 14:13

No, az élettársnak azért már tényleg nem jár.

Fantusz # 2014.02.26. 12:27

Bocsánat, elírtam. Nem iskolalátogatási, hanem iskolakezdési támogatás.:)

Fantusz # 2014.02.26. 10:46

Kedves Nandy!
Köszönöm, de a törvényt én is olvastam, nálunk mégis vita volt ebből. Konkrétan a torkomnak ugrottak, hogy nem akarom megadni ezeket az élettárs gyerekére vonatkozóan, mondván együtt neveli az élettársával. Nem szeretnék senkinek sem rosszat, ezért a kérdésem még mindig áll: jól gondolom-e, hogy az élettárs közös háztartásban nevelt, de nem közös gyerekére nem jár sem pótszabadság, sem iskolakezdési támogatás? Tehát a nő gyereke után a férfinak.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.26. 09:48

Rendben. Én elnézést kérek. De azt hiszem, a kodifikátor még inkább megtehetné.
Ez után célszerű lesz azt is ellenőrizni, hogy az "és" és a "vagy" kötőszavaknak nem adott-e a szokásostól eltérő jelentést az adott jogszabály egy eldugott értelmező rendelkezéssel.

nandy # 2014.02.26. 09:13

Idézet az Mt-ből...

118. § (1) A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság jár.
(2) Az (1) bekezdés szerinti pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos.

294. § (1) c) gyermek: a családok támogatására vonatkozó szabályok szerinti saját háztartásban nevelt vagy gondozott gyermek; fogyatékos gyermek: az a gyermek, akire tekintettel a családok támogatásáról szóló törvény szerinti magasabb összegű családi pótlék került megállapításra,

) szülő:
ha) a vér szerinti és az örökbefogadó szülő, továbbá az együttélő házastárs,
hb) az, aki a saját háztartásában élő gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
hc) a gyám,
hd) a nevelőszülő és a helyettes szülő,

Fantusz # 2014.02.26. 07:06

Idézném Kovács úr önelégült válaszát:
"a szülőnek jár - másnak (mostohának, szomszédnak, postásnak, házmesternek etc.) nem. Ebben mi az, ami olyan nehezen érthető?"

Besszer Rita viszont ezt írta:
"...egy háztartásban kell élni. ha lenne nevelt gyereked aki veled él, akkor utána járna a szabadság."

Némi ellentmondást vélek felfedezni, vagy csak nem jól értem a szülő fogalmát. Számomra az a szülő, aki a vérszerinti apja vagy anyja a gyereknek. Ezért kérnék segítséget: élettárs (saját háztartásban nevelt, de nem közös) gyereke után jár-e a pótszabadság?

Ugyan nem ebbe a topikba vágó, de kapcsolódik a fenti kérdésemhez: iskolalátogatási támogatás jár-e ugyanilyen helyzetben?

Gore1965 # 2014.01.28. 15:55

nagyon szépen köszönöm a válaszotokat

pazs # 2014.01.28. 09:23

Kukucs: akkor jár a két nap pótszabadság, ha a gyermek után emelt családi pótlékra vagytok jogosultak (Mt. szerint ekkor minősül fogyatékosnak).

Gore1965 # 2014.01.27. 12:44

Sziasztok

Szeretném megkérdezni,hogy 2012 12.hóban Üzemi balesetem volt.
2013-ra elvették a szabim érdeklődnék,hogy ez jogos vagy nem mert azt írja a törvény,hogy üzemi baleset esetén minden jár ami adható.

előre is köszönöm