Munkaidő beosztás


Kaszás Gábor # 2003.08.13. 18:02

Helo!

Kereskedelemben dolgozom. Vasárnap is kell dolgozni.
A beosztást mindig előre négy hónapra adják meg, azt mondják , hogy igy egyszerűbb dolgozni, és előre tervezni. Feltüntetik a szabadnapokat is valamint, mikor mehetünk el enni. Egy héten negyven órát szoktam dolgozni. Az utóbbi beosztásban nem csak negyven órás hetek vannak, hanem 42, 43 órás hetek is. Például augusztusban 2 42 és 2 43 órás hét van. De két hónappal később vannak 39 és 38 órás hetek, és ezek így egyenlítik ki egymást.
Törvényszerű e hogy 4 hónapra előre megmondják mikor kell menni dolgozni? A másik kérdsésem az lenne, szabályos-e hogy augusztusban 42 illetve 43 órás heteket dolgozom, viszont szeptemberben tudom csak lecsúszni a plussz órákat? A Fizetés papíron mindig azonos módon számolják el a hónapokat, tehát mondjuk az augusztusi plusz 10 órát nem számoljá
k el, hanem azt mondják, majd lecsússzátok. Nem kell ezeket az órákat abban a hónapban túlóraként elszámolni?
Jogszerűek ezek a dolgok?
Segítségeteket előre is kössz
VW Golf


VW Golf

krisz80 # 2006.06.30. 09:30

ezek a kérdések engem is érdekelnének illetve, hogy pontosan milyen szabályok vonatkoznak a kereskedelemben a munkaidő beosztásra. Nálunk előfordul az is, hogy megkapunk egy beosztást és utána még menet közben is többször megváltoztatják csak mert valakinek nem tetszik. ezt megtehetik ha már egyszer kiadják egy hónapra előre?! érdekelne még az, hogy milyen szabályok vonatkoznak a pihenőnapokra. olvastam, hogy vasárnap kötelező pihenőnapnak minősül, gondolom ez kereskedelemre nem vonatkozik de akkor milyen szabályok vonatkoznak?! heti hány nap pihenőnap jár és egymás után kell-e hogy legyenek, vagy lehet össze vissza?! hány szabad hétvégének kell, hogy legyen 1 hónapban?! köszönöm előre is a válaszokat.

K_Peti # 2006.06.30. 09:55

A szerzodesetekben van a valasz. Attol fugg milyen munkarendet irtatok ala es milyen munkaido keret szerepel benne.

krisz80 # 2006.06.30. 10:08

a munkavállaló 2 havi munkaidőkeretben dolgozik, napi 8 órás, teljes munkaidős beosztásban. A munkavállaló munkarendjét a munkáltató állapitja meg.

ezekszerint 8 órát kellene dolgoznunk minden nap?! tehát igy milyen szbályok vonatkoznak akkor a pihenőnapokra?

K_Peti # 2006.06.30. 13:01

Sok lehetosege van a munkaltatonak.
Jo hosszu lenne a valasz. Olvasd el az MT 124.-et (es kornyeket :), abban benne van minden.
(http://net.jogtar.hu/…n/getdoc.cgi?…)

smily # 2006.07.02. 08:43

Hali!
A törvényben hogy van meghatározva a heti munkaidő? CSak mert nálunk úgy van, hogy elvileg 48 óra max., csakhogy van egy olyan kitétel, hogy ez átlagban, visszaosztva érvényes, tehát ha akarja a munkáltató, akár minden nap berendelhet a héten dolgozni, a lényeg, hogy a hó végén összesítve ne legyen több, mintha heti 48 órát dolgoznánk. Ez alapján nem egyszer van, hogy 52 órát dolgozunk 1 héten. Mert "kötelező" túlóra van érvényben hétköznap 4 óra, meg néha még szombaton berángatják az embert.

lezli # 2007.08.16. 17:33

119. § (2) A munkaidő-beosztást - kollektív szerződés eltérő rendelkezése hiányában - legalább hét nappal korábban, legalább egy hétre kell közölni. Ennek hiányában az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó.

Ez azt jelenti, hogy hétfőn kell kiadnia a következő hétre? Vagy vasárnap? Nincs KSZ.

Nálunk sokszor szerdán/csütörtökön adják ki a következő heti beosztást, így - ha tervezünk is bármi programot, rendre meghiúsul.


doRko

kisrita # 2007.08.16. 17:56

Mondja már meg valaki nekem mi az a munkidőkeret. Az az hogy mondjuk havi x óra vagy 2havi y óra és az adott időintervallumba kel lmeglenni a ledoglozott óráknak? Met én így értelmeztem az olvasottak alapján.
És akkor a munkaszerződésbe bele kell foglani hogy pl 2havi munkidőkeret - x ledoglozott óra?
A "nonstop meló" topicban is hasonlójellegű a probléma.

Kála # 2007.08.16. 18:07

A munkaidőkeret azt jelenti, hogy a munkaidő mértékének a munkaidőkeret átlagában kell kiegyenlítődnie.

Kála # 2007.08.16. 18:14

Lezli: ez nyilván attól függ, hogy kinek-mikor indul a hete (ez ugyanis nem szükségszerűen hétfő).
Ha abból indulok ki, hogy a te beosztásod hétfőn indul, akkor minden hétfőn a rá következő hétfőtől kezdődő hét beosztását kellene megkapnod. Ha ilyet nem kapsz, akkor az előző hétre szóló beosztást kell tovább alkalmazni. (ez egyébként pont a tervezhetőség miatt van)

kisrita # 2007.08.16. 18:19

köszi Kála - időközben megértettem a lényegét

Spartacus # 2007.09.03. 17:21

Szép jó estét kívánok mindenkinek!

Ma egy érdekes esettel álltunk szemben a kollégáimmal és ennek a jogi "tisztaságára" lennénk kíváncsiak.
Az ügyvezetőnk, ujjlenyomatolvasós ellenőrzést vezetett be már egy ideje. Most azt találta ki, hogy mivel a munkaidő 08.00-tól 16.20-ig tart, ezért hiába érkezik valaki 07.55-kor, nem mehet el 16.15-kor.Ezt még értettük is.De ma mindenkinek a kezébe nyomott egy listát,amin az szerepel, hogy mikor érkezett és mikor távozott, és ahol nem volt meg a 8 óra 20 perc az érkezés és a távozás ideje között, akkor egy percenként egy órát(!!) le von a fizetésünkből.1 perc=1 óra levonás, 2 perc= 2óra levonás, 8 perc= egy napi bér levonása.
Egy konkrét eset: reggeli érkezés 08.02.perc, 13 másodperc,délutáni távozás 16.22 perc,1 másodperc. 12 másodperccel rövidebb,mint 8 óra 20 perc, ezért ez már egy perc, ami ugye egy óra bérlevonás.

Nagyon kíváncsiak lennénk arra, hogy ez munkajogilag megállja-e a helyét?

Köszönettel: Spartacus és kollégái.

efi99 # 2007.09.03. 18:03

Javasoljátok neki, hogy túlóra esetén is így működjön, mert úgy igazságos...:)

kisrita # 2007.09.03. 19:29

Szerintem nem - de én nem vagyok jogban jártas. De szerintem késést, nem lehet fizetés csökkentéssel ( esetleg megvonással) "megtorolni". Késésnél lehet figyelmeztetni, szóban, írásban aztán...........
Jól jár az az óra egyáltalán?
Ja elfelejtettem: mindig a főnök órája jár jól!
Ja és ha 2 perccel később jössz ki, akkor arra fizet 2 óra bért is? Mert így lenne igazságos az ő rendszere.

na dE ez akkor is nonszensz

Spartacus # 2007.09.03. 20:04

Természetesen, ha tovább kell dolgozni, "az benne van a fizetésben".
Illetve ha 6 perccel később megyek haza,akkor az nem kompenzálja a többi 1-2 perces(vagy pár másodperces) korábbi elmenetelt.
Itt minket az 1 perc=1 óra levonás bosszant nagyon, és csodálkoznánk rajta, ha ez legális lenne.
Szellemi dolgozókról beszélünk,nem egy gyártó sor áll meg miattunk 1 perccel hamarabb.Illetve nem szándékosan megyünk el esetenként 1 perccel hamarabb.Egy fárasztó nap után másodpercre pontosan emlékezzek vissza, hogy reggel mikor jelentkeztem be?

Kála # 2007.09.04. 05:04

161. § (1) A munkabérből való levonásnak csak jogszabály, végrehajtható határozat vagy a munkavállaló hozzájárulása alapján van helye; ettől érvényesen eltérni nem lehet.

Gondolom ebből elég egyértelműen kiderül, hogy a munkáltatótok nem jár el jogszerűen.

Spartacus # 2007.09.04. 13:54

Köszi!

bozsoi # 2007.09.05. 07:35

Sziasztok!
Azzal a kérdéssel fordulok Hozzátok, hogy az alább felvázolt munkaidő-beosztás teljesen törvényes-e, illetve nem jár valamilyen pótlék?
A cégnél három műszakos 5+2-es (5 nap meló, 2 nap pihi) beosztásra írtuk alá a munkaszerződést. Viszont úgy dolgozunk, hogy mivel állandóan kell, hogy legyen bent ember, ezért aki hétvégén dolgozik, az a hét valamelyik másik napján (rendszerint hétfőn, vagy pénteken) kapja meg a pihenőnapját, így meg van neki a két pihenőnapja egybefüggően. Viszont a beosztás érdekesen váltakozik: pl.: hétfőtől- csütörtökig "normál" (8- 16.40-ig, 40 perc ebédidő), majd pénteken délután (14-22-ig), majd szombaton újra "normál". Így igaz nem keletkezik túlmunka, viszont a szombaton illetve vasárnap végzett munkáért nem jár pótlék? Arra meg már választ kaptam, hogy mennyivel előre kell közölni a beosztást, illetve a változtatást.
Válaszotok előre is köszönöm!

ixike # 2007.09.07. 19:33

Kereskedelemben kötelezhető-e a dolgozó arra, hogy minden héten szombaton dogozzon, a vasárnapi pihenőnapot megkapja, és a szombat helyett a következő héten 1 szabadnapot, jár -e erre a szombatra valamilyen pótlék?? Az eredeti munkaszerződés csak azt köti ki, hogy a munkaidő heti 40 óra az üzlet nyitvatartásának megfelelően, legalábbis eddig még nem módositották. Eddig két- három hetente dolgoztunk szombatonként, de egy kollega szombatra eső tanulmányai miatt, illetve a fönököm szerint kell az üzletbe 3 ember szombatonként indoklással a jövőben egész évben gyakorlatilag minden szombaton kell dolgoznom.
Tehetek-e ellene bármit, van-e olyan rendelkezés ami ezt pontositja? Vagy egyszerűen az utasitást végre kell hajtanom, s ha nem tetszik el lehet menni szöveget kell hallgatnom?

lezli # 2007.09.09. 12:36

Kála # 2007.08.16. 20:07 A munkaidőkeret azt jelenti, hogy a munkaidő mértékének a munkaidőkeret átlagában kell kiegyenlítődnie.

Kála, ezeken túl azt is jelenti, hogy ha nincs a szerződésemben ilyen, akkor az nem is az? Olyan van csak, hogy a Munkaidőm 8 hét átlagában heti 40 óra.
Viszont a munkaidőkeret és a keretmunka ugyanaz lenne?
Keretnél (bármit is jelentsen, de remélem nemsokára világos lesz) előre meg kell határozni a kezdetét és a végét - ezt jól tudom?


doRko

nagypjotr # 2007.09.10. 05:54

Sziasztok!

Hogy lehet egy minden 2. hétköznap este 6-tól reggel 6-ig, hétvégén reggel 6-tól reggel 6-ig, tehát átlagban heti 54 órát dolgozó éjjeliőr munkaidejét szabályossá tenni?

Válaszotokat előre is köszönöm:
Nagy Péter

Kála # 2007.09.10. 06:03

lezli: munkaidő-keret nem csak akkor lehet, ha erről a szerződésed rendelkezik, mivel az Mt. lehetővé teszi a munkáltató számára, hogy 3havi/12heti keretet határozzon meg. A munkáltatónak ugyanakkor írásban közölnie kell a munkaidő-keret kezdetét és végét.

lezli # 2007.09.10. 14:28

oké, csak részletekben rejlik a lényeg: kell azt írásban közölnie, hogy keret van,vagy elég,ha a szerződésemben van ilyen?

és ha elég, akkor kell írásban közölnie, mi a kezdet és a vég?


doRko

Kála # 2007.09.10. 18:21

Túlbonyolítod. Ha egyszer írásban közli, hogy a keret mikor kezdődik és mikor végződik, akkor nyilván azt is közölte, hogy keret van.

lezli # 2007.09.10. 18:46

Nos, lehet, nem fogalmaztam érthetően - elnézést kívánok :)
Szóval csak a szerződésemben van ilyen mondat, hogy
Munkaidő: a Munkavállaló munkaideje 8 hét átlagában heti 40 óra.” Ezen kívül a beosztást hetente kapjuk, egy hétre előre, és sosincs szó benne keretről, kezdésről, végről. Folyamatosan működő telefonos üfszolgálat.
A jelenléti íven egy ideig volt ilyen felirat, hogy keretmunka, aztán eltünt.
Szóval a kérdésem az, hogy a beosztásomnál is fel kell tüntetni a keretet, vagy elegendő a szerződésemben?

Remélem érthető voltam :)


doRko