Munkaidő beosztás


efi99 # 2007.09.23. 14:07

Lényegtelen, hogy mely napokon van nyitva és hány órát a BOLT. Attól még a munkavállaló kötelező munkaideje ugyanannyi. Ennek mértéke pedig jelenleg: munkanapok száma*8. Hogy mit tekintünk az előbbi szorzásban "munkanapnak" azt pedig a törvény jelöli ki, nem az üzletvezető. Okt 23 nem az, akkor sem, ha nyitva a bolt, az étterem, a vasút, a határ.

kilenc # 2007.09.22. 21:45

efi99!

Azért nem olyan egyszerű a válasz, szerintem.
Katido azt írta, hogy a "hét minden napján" nyitva van az üzlet. Persze ennek kicsit ellent mond, hogy "fizetett ünnepet" emleget.

Ha a munkátató nem mentesíti okt. 23-án a munkavégzés alól, akkor bizony 24 munkanapjuk van :-(

efi99 # 2007.09.21. 16:08

Októberben 23 db munkanap lesz, tehát 184 óra. A főnökeidnek ajándékozz egy számológépet. :)

Katido # 2007.09.19. 22:30

Kedves Fórumozók!

Munkaidőkeretben dolgozunk (kereskedelem), az üzlet a hét minden napján reggel 9-től este 9-ig van nyitva. A szerződésünkben ez szerepel: "munkaideje a havi törvényes munkaidőkeret". Ha jól értelmezem, ez azt jelenti, hogy annyiszor 8 órát kell dolgoznunk, ahány munkanap van hivatalosan az adott hónapban. Honnan lehet azt megtudni, hogy egy-egy hónapban ez pontosan hány órát jelent? Megpróbáltam a legegyszerűbb módszert: magam elé vettem egy naptárt és egyszerűen megszámoltam. Csakhogy a főnökeink mást számoltak. Konkrétan az októberrel van most probléma, úgy tudom, okt.20. és okt 27. is munkanappá van nyilvánítva. Cserébe viszont okt 22. és nov.2. lesz szabadnap. A főnökeink szerint ez azt jelenti, hogy 192 órát kell dolgoznunk októberben. Ebbe nem számolták bele az egy nap (23.)fizetett ünnepet, a 192 órát ezen felül kell ledolgoznunk. Szerintem csak huszonhárom munkanap van ebben a hónapban, az egy fizetett ünnep a huszonnegyedik. Vagyis a ledolgozandó órák száma csak 184. Most akkor kinek van igaza? Így is elég durva a beosztásunk, vannak nyolcórás, 12 órás, sőt négyórás műszakok is. Ez a probléma egyébként már több hónapban is vitatéma volt. Van esetleg olyan hely, ahol rendszeresn utánanézhetünk, mennyi a hivatalosan ledolgozandó napok száma egy adott hónapban? Jó lenne, ha valamilyen jogszabályra tudnánk hivatkozni.
További szép napot mindenkinek!
Katido

Spartacus # 2007.09.13. 11:39

Ez megnyugtató,köszönöm szépen!

Kála # 2007.09.13. 11:36

Lillu, nincs nektek véletlenül munkaidő keretetek? Ha nincs, javasolnám a bevezetését, ugyanis annak pont az a lényege, hogy a munkaidő-keret átlagában kell stimmelni a munkaidőnek.

lillu # 2007.09.13. 11:07

hát ugy gondoltam az órát,ha 1512 órát dolgozik az 180 óra, és a trv-s 184, vagy ugyanakkor 1612 esik bele ami 192 óra?

Egyjogász # 2007.09.13. 10:38

A 30 napos felmondási idő kötelező. A munkáltató mondhatja, hogy nem kell jönni holnaptól (felment a munkavégzés alól, ami munkavállalói felmondás esetén nem kötelező), de a felmondási időre ki kell fizetnie, mintha ott lettél volna.
Azért a munkáltatók általában nem is szoktak ilyet mondani (ha már fizetni kell, dolgozz is alapon).

Spartacus # 2007.09.13. 10:17

Sziasztok!

Újabb kérdésem lenne.Ha rendes felmondással felmondok a munkahelyemen X.hó 1-én és 30 napos felmondási időt kérve X hó 31-én szeretném,hogy megszűnjön a munkaviszonyom,akkor ez a munkaadó részére kötelező-e.Mármint a 30 napos felmondási idő.Mondhatja-e, hogy köszi akkor már holnap nem kell jönni. Ha mondhatja akkor az "kirúgásnak" számít? Ugyanis szükségem lesz a 30 napos felmondási időre albérletkeresés és folyó ügyeim lezárása miatt,nem tudok egyik napról a másikra váltani.

Köszi!

Kála # 2007.09.13. 09:59

ha több az óra ,mint a kötelező havi, akkor túlórában, vagy szabadnapban adom meg

Valószínűleg csak én nem értem, de ha többet dolgozott mint a havi kötelezője, akkor egyáltalán hogy jön szóba az, hogy arra az időre szabadnapot írsz ki neki?! Ez nyilván túlóra.

Mi van akkor,ha a többi órát nem lehet pontosan napra leosztani?

Most már tuti én nem értem, mert ilyet meg elképzelni sem tudok. Minden óra valmelyik napon belül van...

Kobak # 2007.09.13. 07:08

Sziasztok!

Én egy igen fontos kérdésben kérnék tanácsot. A munkáltatóm x ft-al jelentett be, eddig kifizetett rendesen. Októbertől minimálbérre akar bejelenteni és ugyanúgy kifizetné azt amit eddig kaptam viszont cafeteria rendszerben. Megteheti? Ez nem bércsökkentésnek minősül? Ha nem fogadom el, akkor elbocsájthat-e ezzel az indokkal?

A segítséget előre is köszönöm!

lillu # 2007.09.13. 06:33

Köszi Kála, de arra kérnék választ,hogy a 2 x 12 dolgozó, aztán 2 nap szabad és igy tovább után hó végén, ha több az óra ,mint a kötelező havi, akkor túlórában, vagy szabadnapban adom meg.Mi van akkor,ha a többi órát nem lehet pontosan napra leosztani?

lezli # 2007.09.11. 21:22

Köszönöm, Kála - megerősítettél
:)


doRko

Kála # 2007.09.11. 16:45

Lillu, ez nem így működik. Munkáltatónént változik a munkaidő beosztás - erre nincs séma.
Kérd el a munkáltatótól a munkaidő beosztást, abban benn kell lennie, hogy melyek a munkanapok, kiegyenlítő napok, pihenőnapok - na ennek alapján már lehet dolgozni.

lillu # 2007.09.11. 12:51

Sziasztok!
Ebben a témában még uj vagyok, ha valakinek van olyan müszakrendje, ahol 12 /24-et dolgoznak, kérem irja már meg hogy van a beosztás,hogy jönnek a szabadnapok és hogyan kell fizetni rá?
Köszi,sürgős lenne

Kála # 2007.09.11. 04:32

Írásban kell kapnod egy olyan papírt, amire ráírja a munkáltatód, hogy: munkaidő-keret kezdete X, vége Y (ez lehet akár a munkaidő beosztáson is, akár külön papíron, akár a munkáltató hirdetőtábláján, mivel helyben szokásos mód is megteszi a közlésnél).

Ja, és akkor még egyszer: a munkaszerződésednek nem kell tartalmaznia, mivel az Mt. alapon biztosítja a lehetőséget a munkáltatónak, hogy keretet alkalmazzon. Az a mondat, amit idézel nem a munkaidő keretről szól, hanem a munkaidő mértékéről.

zsenzso # 2007.09.10. 20:55

szia Lezli!

Én épp a munkaidő-keret miatt megyek szerdán egy ügyvédhez tanácsot kérni, hogy a volt munkáltatómat beperelhetem-e azért, mert minden hónapra 174 órát írt elő ledolgozandónak. Még februárra is 174 órát írt elő, pedig ha nincs szökőév, egy "rendes" dolgozó 160 órát dolgozik, én pedig a 14 x 12 = 168 órámmal -6 órával kezdem a márciust. A 174 óra az etalon akkor is, amikor pl. decemberben a hivatali rendben dolgozók 152 órát dolgoznak. A főnökeim még csak nem is ugatják a témát meg a munka törvénykönyvét. Vagyis a hétköznapra eső fizetett ünnepeket nem vonta le a munkaidő-keretemből, vagyis ingyé' dolgoztam nagyon sokat, idén pl. 10 olyan fizetett ünnep van, ami hétköznapra esik, egy "rendes dolgozónak" nem kell akkor dolgoznia, nekem kell, ha be vagyok aznapra osztva, mert folyamatos munkarendben dolgozom,ez törvényes, de az már nem, hogy ilyen módon idén ingyen dolgoztam augusztus 31-ig 6 napot.Főnökeim azt mondják, ez így van jól, vegyem tudomásul, hogy nekem többet kell dolgoznom a folyamatos munkarendben. Oké, de nem ingyen!

lezli # 2007.09.10. 18:46

Nos, lehet, nem fogalmaztam érthetően - elnézést kívánok :)
Szóval csak a szerződésemben van ilyen mondat, hogy
Munkaidő: a Munkavállaló munkaideje 8 hét átlagában heti 40 óra.” Ezen kívül a beosztást hetente kapjuk, egy hétre előre, és sosincs szó benne keretről, kezdésről, végről. Folyamatosan működő telefonos üfszolgálat.
A jelenléti íven egy ideig volt ilyen felirat, hogy keretmunka, aztán eltünt.
Szóval a kérdésem az, hogy a beosztásomnál is fel kell tüntetni a keretet, vagy elegendő a szerződésemben?

Remélem érthető voltam :)


doRko

Kála # 2007.09.10. 18:21

Túlbonyolítod. Ha egyszer írásban közli, hogy a keret mikor kezdődik és mikor végződik, akkor nyilván azt is közölte, hogy keret van.

lezli # 2007.09.10. 14:28

oké, csak részletekben rejlik a lényeg: kell azt írásban közölnie, hogy keret van,vagy elég,ha a szerződésemben van ilyen?

és ha elég, akkor kell írásban közölnie, mi a kezdet és a vég?


doRko

Kála # 2007.09.10. 06:03

lezli: munkaidő-keret nem csak akkor lehet, ha erről a szerződésed rendelkezik, mivel az Mt. lehetővé teszi a munkáltató számára, hogy 3havi/12heti keretet határozzon meg. A munkáltatónak ugyanakkor írásban közölnie kell a munkaidő-keret kezdetét és végét.

nagypjotr # 2007.09.10. 05:54

Sziasztok!

Hogy lehet egy minden 2. hétköznap este 6-tól reggel 6-ig, hétvégén reggel 6-tól reggel 6-ig, tehát átlagban heti 54 órát dolgozó éjjeliőr munkaidejét szabályossá tenni?

Válaszotokat előre is köszönöm:
Nagy Péter

lezli # 2007.09.09. 12:36

Kála # 2007.08.16. 20:07 A munkaidőkeret azt jelenti, hogy a munkaidő mértékének a munkaidőkeret átlagában kell kiegyenlítődnie.

Kála, ezeken túl azt is jelenti, hogy ha nincs a szerződésemben ilyen, akkor az nem is az? Olyan van csak, hogy a Munkaidőm 8 hét átlagában heti 40 óra.
Viszont a munkaidőkeret és a keretmunka ugyanaz lenne?
Keretnél (bármit is jelentsen, de remélem nemsokára világos lesz) előre meg kell határozni a kezdetét és a végét - ezt jól tudom?


doRko

ixike # 2007.09.07. 19:33

Kereskedelemben kötelezhető-e a dolgozó arra, hogy minden héten szombaton dogozzon, a vasárnapi pihenőnapot megkapja, és a szombat helyett a következő héten 1 szabadnapot, jár -e erre a szombatra valamilyen pótlék?? Az eredeti munkaszerződés csak azt köti ki, hogy a munkaidő heti 40 óra az üzlet nyitvatartásának megfelelően, legalábbis eddig még nem módositották. Eddig két- három hetente dolgoztunk szombatonként, de egy kollega szombatra eső tanulmányai miatt, illetve a fönököm szerint kell az üzletbe 3 ember szombatonként indoklással a jövőben egész évben gyakorlatilag minden szombaton kell dolgoznom.
Tehetek-e ellene bármit, van-e olyan rendelkezés ami ezt pontositja? Vagy egyszerűen az utasitást végre kell hajtanom, s ha nem tetszik el lehet menni szöveget kell hallgatnom?

bozsoi # 2007.09.05. 07:35

Sziasztok!
Azzal a kérdéssel fordulok Hozzátok, hogy az alább felvázolt munkaidő-beosztás teljesen törvényes-e, illetve nem jár valamilyen pótlék?
A cégnél három műszakos 5+2-es (5 nap meló, 2 nap pihi) beosztásra írtuk alá a munkaszerződést. Viszont úgy dolgozunk, hogy mivel állandóan kell, hogy legyen bent ember, ezért aki hétvégén dolgozik, az a hét valamelyik másik napján (rendszerint hétfőn, vagy pénteken) kapja meg a pihenőnapját, így meg van neki a két pihenőnapja egybefüggően. Viszont a beosztás érdekesen váltakozik: pl.: hétfőtől- csütörtökig "normál" (8- 16.40-ig, 40 perc ebédidő), majd pénteken délután (14-22-ig), majd szombaton újra "normál". Így igaz nem keletkezik túlmunka, viszont a szombaton illetve vasárnap végzett munkáért nem jár pótlék? Arra meg már választ kaptam, hogy mennyivel előre kell közölni a beosztást, illetve a változtatást.
Válaszotok előre is köszönöm!